Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Jeknić mi je prenijela poruku da ću biti odstrijeljen * Miloševiću oduzimaju dozvolu za rad? * Nije bio incident, već znak poštovanja * Tajna šta radi premijerov sin * Bankarski sistem „spasavaju” tajnim suđenjem * Hajdinagin stan pod hipotekom zbog poreskog duga * Ugledajmo se na Svetog Jovana
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-01-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
DRAGAN ŠOĆ, BIVŠI MINISTAR PRAVDE:
Niko, pa ni ja, ne očekuje od Agencije za sprečavanje korupcije da nešto konkretno preduzme u aferi „Koverta”, jer će se pokriti time da čekaju stav tužilaštva, iako ne moraju da čekaju.

Vic Dana :)

Znate li kako se zove najviši čovjek na svijetu, a Francuz je?
– Zove se: Doseže Plafon.

Žali se Mujo Fati:
– Komšija Ibro me ubio od batina!
– Pa zašto crni Mujo?
– Ljuti se na mene što mu kradem internet. Šta će tek biti kad mu stigne račun za struju?

Fata: Život brzo prođe, još malo pa pod zemlju!
Mujo: Ti idi, ja još neću!
Fata: A koliko ti to misliš živjeti?
Mujo: Još sto godina i jedan dan!
Fata: Ajde sto godina, ali što će ti još taj jedan dan?
Mujo: Pa da ne odem prenaglo!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton AKADEMIK LJUBODRAG DIMIĆ: ODNOSI JUGOSLAVIJE I SOVJETSKOG SAVEZA POČETKOM 60-IH GODINA 20. VIJEKA (4) PRIREDIO: MILADIN VELJKOVIĆ
Akademik Ljubodrag Dimić Nagovještaj normalizacije odnosa Feljton smo priredili prema Dimićevoj knjizi „Jugoslavija i Hladni rat”, koju je izdao beogradski „Arhipelag”
Dan - novi portal
-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Kriza koja je izbila na Bliskom istoku u ljeto 1958, izazvana državnim udarom u Bagdadu, rušenjem monarhije, proglašenjem republike i formiranjem revolucionarne vlade sa generalom Kasemom na čelu, zatim vojna intervencija SAD u Libanu i Velike Britanije u Jordanu, prema kojoj su stavovi Moskve i Beograda bili identični, na neko vrijeme je doprinijela stišavanju začetog sukoba SSSR i istočnoevropskih zemalja sa Jugoslavijom. U ljetnjim mjesecima 1958. došlo je do više zvaničnih i nezvaničnih poziva upućenih Josipu Brozu Titu i jugoslovenskom rukovodstvu da posjete Moskvu s ciljem da bi se već postojeći spor „nekako ublažio i razriješio”, ali se prema tim političkim signalima i „gestovima” dobre volje zvanični Beograd odnosio uzdržano, sa rezervom i nepovjerenjem.
Nekoliko mjeseci kasnije spor je ušao u novu fazu. U početku sukoba napadno iskazani metodi pritisaka na Jugoslaviju bitno su korigovani i zamijenjeni realnijim formama. Referat N.S. Hruščova, podnijet na XXI kongresu KPSS (januar-februar 1959), definisao je osnovne teze na kojima je, uz ostalo, izgrađena politička platforma prema Jugoslaviji. U njoj se polazilo od sledećih stavova: jugoslovensko rukovodstvo vodi podrivačku politiku prema lageru; jugoslovenska vanblokovska politika je lažna, Jugoslavija vodi politiku sjedenja na dvije stolice, što je u praksi direktno u interesu SAD i imperijalizma; odnosi sa Jugoslavijom se mogu normalizovati i poboljšati samo ako jugoslovensko rukovodstvo promijeni svoju politiku i otuda čitav budući odnos zavisi isključivo od jugoslovenske poltike; saradnja sa Jugoslavijom se može razvijati samo sa određenim društvenim organizacijama, i njegov je cilj ofanzivno-političko djelovanje na liniji odvajanja naroda od rukovodstva. Iz svega navedenog bilo je vidno da Hruščov nije iznosio konstatacije i optužbe već političke stavove koji će najdirektnije uticati na dugoročno „zamrzavanje odnosa” dvije partije i dvije države.
Na navedenim tezama XXI Kongresa KPSS razrađena je taktika dugoročnog nastupa prema Jugoslaviji u čijoj je osnovi bila teza – održanje odnosa „na principu uzajamne korisnosti”. Ta se taktika u praksi, kako su izvještavale jugoslovenske diplomate iz Moskve, svodila na sledeće: ograničavanje i stagniranje političkih kontakata; povremeno obavještavanje o nekim spoljnopolitičkim akcijama – tamo gdje se traži jugoslovenska podrška; potpuno ignorisanje jugoslovenske spoljne politike i njenih aktivnosti; ignorisanje jugoslovenskog unutrašnjeg razvoja i sprečavanje širenja objektivnih informacija o stanju u Jugoslaviji; održavanje trgovinske razmjene na postignutom nivou uz stalno pogoršavanje strukture razmjene (na jugoslovensku štetu); održavanje međunarodne naučne i kulturne saradnje i drugo. Već tada je, po mišljenju jugoslovenskih analitičara, postala vidljiva dvojna linija sovjetskog nastupa prema Jugoslaviji. U njenoj osnovi je bilo odvajanje partijskih od državnih odnosa i nastojanje da se pod plaštom partijske i ideološke kritike jugoslovenske stvarnosti najdirektnije utiče na promjenu državne politike Jugoslavije i slabljenje njene spoljnopolitičke pozicije.
Jugoslovenski analitičari su uočavali da je u svim oblastima saradnje bilo vidno nastojanje SSSR da „princip uzajamne korisnosti” u međusobnim odnosima podredi sopstvenim interesima. Prema njihovom mišljenju, konkretni ciljevi takve politike bili su sledeći: smanjivanje na najmanju moguću mjeru mogućnosti da ekonomska saradnja doprinese bržem ekonomskom razvoju Jugoslavije; permanentno jačanje sovjetskog političkog uticaja na javno mnjenje u Jugoslaviji sa ciljem vršenja pritisaka na jugoslovensko rukovodstvo; dezinformisanje sovjetske i „lagerske” javnosti o Jugoslaviji i njenoj politici radi suzbijanja i ograničavanja jugoslovenskog uticaja i smanjivanja ugleda.
Takva politika je, posebno na planu spoljnih odnosa, nastojala da ignoriše rezultate jugoslovenske spoljne politike sa ciljem izolovanja i laganog potiskivanja jugoslovenskog uticaja u zemljama lagera i u međunarodnom radničkom pokretu. Uporedo s tim, sovjetska strana je, po mišljenju jugoslovenskih diplomata, nastojala da permanentno „sužava okvire i mogućnosti” jugoslovenskog djelovanja u zemljama Azije i Afrike. Treći pravac sovjetske akcije, po mišljenju jugoslovenske strane, ogledalo se u nastojanjima korišćenja i podređivanja jugoslovenske spoljne politike interesima SSSR i lagera.
Dvojna linija sovjetskog nastupa prema Jugoslaviji, u čijoj je osnovi bilo odvajanje partijskih od državnih odnosa i nastojanje da se pod plaštom partijske i ideološke kritike najdirektnije utiče na promjenu državne politike Jugoslavije, kulminirala je decembra 1960. Ministar spoljnih poslova SSSR Andrej Gromiko je u Vrhovnom sovjetu nagovijestio poboljšanje sovjetsko-jugoslovenskih odnosa. Tom pitanju bila je posvećena cijela jedna sjednica u MID-u. Bilo je odlučeno da se u narednom periodu vodi „aktivna politika prema Jugoslaviji” i procjenjivano da će pasivni odnos „Jugoslaviju sve više okretati od SSSR”. U skladu sa tim planirana je razmjena posjeta ministara spoljnih poslova dvije zemlje i povećanje isporuka investicione opreme Jugoslaviji.
(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"