Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izrešetan sa šest metaka * Poslije pucnjave Drešaj u bjekstvu * Od firme imaju samo natpis * Kad uklone kritičare, uzalud tehnička vlada * Putin: Bilo bi bolje da ne dolazi do sukoba * Vučić: Tražiću pomoć od Amerikanaca za ukidanje taksi * Pozajmili 1,1 milijardu, na dug otišlo 700 miliona eura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-06-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Joanikije, episkop budimljansko-nikšićki:
– Svetinje ćemo braniti golim životima.

Vic Dana :)

Bio student Crnogorac na nekoj sahrani pa onako usput čita natpise na spomenicima: dipl. inž. taj i taj, dipl. ekonomista taj i taj, dipl. pravnik taj i taj. Posle nekog vremena, sav tužan, kaže prijatelju do sebe:
– A, kad ja umrem, meni će pisati: Uhvatio uslov za treću godinu!


Donio pijetao nojevo jaje pred
kokoške, pa kaže:
– Dame, nije da vam nešto zamjeram, ali vidite kako se to radi u inostranstvu!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-06-03 SRBI U HRVATSKOJ 1918–1929 12
Unošenje razdora među „prečane” i Srbijanace Feljton smo priredili prema knjizi dr Sofije Božić „Srbi u Hrvatskoj 1918–1929” koju je izdao Institut sa noviju istoriju Srbije iz Beograda
Dan - novi portal
- DR SOFIJA BOŽIĆ

U svakom slučaju, vladajući režim poslije skupštinskog atentata bio je izložen oštroj i bespoštednoj kritici. Upravo zbog njega „ugled Srbije i Beograda strahovito je pao u svim krajevima preko”, ili je bar tako procjenjivao Dušan Ivančević. Za ovog narodnog poslanika najveće zlo bilo je u tome što se nezadovoljstvo „prečana” režimom pretvorilo u nepovjerenje prema svim „Srbijancima”. Međutim, novine su, tih julskih i avgustovskih dana 1928. godine, bile prepune ne samo pisama podrške Svetozaru Pribićeviću (od strane sreskih i mjesnih organizacija Samostalne demokratske stranke iz Hrvatske i ostalih krajeva zemlje), već i pisama-rezolucija s radikalskih konferencija i zborova u prečanskim i hrvatskim krajevima. U tim rezolucijama je, prije svega, osuđivan zločin Puniše Račića, ali i djelovanje Svetozara Pribićevića i Stjepana Radića koji su, podstaknuti svojom vlastoljubivošću, netaktičnim ponašanjem neprimjerenim članovima takve institucije kao što je parlament, indirektno omogućili da dođe do atentata. Meta radikalskih napada bio je naročito Pribićević, i to zbog unošenja razdora između „prečana” i „Srbijanaca”, „što mi ne želimo, niti se priznajemo Prečanima, već ravnopravnima našoj braći u Srbiji”, kako je, između ostalog, stajalo u dopisu sreskog odbora Radikalne stranke u Vrginmostu, a slično tome i u dopisima ostalih radikalskih organizacija. Pribićeviću je, ukratko, osporena uloga lidera prečanskih Srba i izraženo puno povjerenje Beogradu i Srbiji.

Da „nikad Srbi prečani nijesu bili dalje od Svetozara Pribićevića nego što su danas” – i to zato što on „baca ugarak između njih i Srbije”, nagovještava razbijanje Jugoslavije i ulazak prečanskih Srba u posebnu hrvatsku državu – tvrdili su i slavonski Srbi, članovi Zemljoradničke stranke. Potvrdu tog stava nalazimo i u riječima Srbina iz Srbije Živote Milanovića, upravnika Saveza agrarnih zajednica za Slavoniju i Baranju u Osijeku, koji je, na osnovu svojih kontakata s narodom tog kraja, ustanovio da je „seljak Srbin listom orijentisan prema Srbiji i Beogradu”.

Protiv autoriteta Svetozara Pribićevića a za jedinstvo sa Srbijom izjasnilo se takođe i pedeset stranački neopredijeljenih dubrovačkih Srba, predvođenih Nikolom Babićem i protom Božidarom Mitrovićem. „Dubrovački Srbi vide u djelovanju g. Pribićevića namjeru da pocijepa Srbe na dvije grupe, te zato oni i ne vjeruju u njegovo propovijedanje jedinstva i izjavljuju da su oni uvijek bili jedno sa svojom braćom u Srbiji i da to žele ostati zauvijek, jer su oni protivnici sviju frontova i traže iskreno i pravo jedinstvo”.

Ipak, sve do državnog udara kralja Aleksandra Karađorđevića, odnosno do zavođenja diktature (6. januara 1929. godine), kojom je suspendovan parlamentarni život u Kraljevini SHS, dio Srba iz Hrvatske i dalje je, poput Srđana Budisavljevića, u javnosti plasirao ciničnu formulu: da „`Velika Srbija` ne znači ništa drugo nego `velika pljačka`” ili, poput Stojana Pribićevića: da je nemali broj „srbijanskih” političara i intelektualaca zahvatila – „velikosrbijanska psihoza”. Činjenice, kao što su one na koje je ukazivala beogradska Politika, na primjer da je Kraljevina za prvih deset godina imala 123 ministra, od kojih je 60 bilo iz Srbije a 63 (dakle većina) iz „preka”, da je Hrvatska dala 20 a Dalmacija osam ministara itd, dakle činjenice koje su argumentovano obarale stereotipe, nijesu uvažavane. Umjesto da akcentuje sve one elemente koji su esencijalno povezivali dva dijela srpskog nacionalnog bića, grupa srpskih intelektualaca i političara iz Hrvatske uporno je, pod plaštom borbe protiv velikosrpske hegemonije, naglašavala sve ono što ih je razdvajalo. To se, međutim, ticalo ne samo Srba, već je, in ultima linea, dodatno ugrožavalo već ionako ozbiljno poljuljane temelje same države.

Priredio: Miladin Veljković

(Kraj)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"