Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ubijen oružjem tajne policije * Neće da presude dok DPS ne izabere svog gradonačelnika * Boriću se za dostojanstven život svakog građanina * Budžet državne firme dostupan samo direktorima * Zoronjić optužila DF da je u dogovoru sa DPS-om * Slučaj „Huavej” bi mogao biti početak novog tehnološkog rata * Mugoša spasio poraza
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-06-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Predrag Bošković, ministar odbrane:
– Građani Crne Gore u sklopu vojne obaveze mogu se angažovati ne samo u uslovima ratnog i vanrednog stanja, već i u miru.

Vic Dana :)

Mujo namjerio da oženi Fatu, pa krene kod njenog oca Ibra po dozvolu. Sjednu oni, popiju po par rakijica pa će Mujo kad se okuražio:
– Ibro, bolan, ja b’ uz’o tvoju Fatu... more l’? Ibro slegne ramenima:
– Ako mene pitaš, more... a jesi l’ pit’o njenu mater? Mujo klimne:
– Jesam... al’ Fata m’ se više dopada!
Gleda Mujo TV i dere se:
– Neee, budalooo, šta radiiiš?!
– Šta se dereš, bolan, šta je bilo? – pita ga Fata.
– Ma evo gledam naše vjenčanje.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-06-04 STOŽER I ZATARJE KROZ TEŠKA I SLAVNA VREMENA 1
Svetislav Šestović Raonička buna ne smije da se zaboravi Raoničku bunu, kao i mnoge druge, digli su seljaci jer nijesu mogli trpjeti zulume, poreze i sve druge namete koje su morali plaćati vlastodršcima
Dan - novi portal
U znak ljubavi i dužnog poštovanja prema rodnom Stožeru, pokušavam da otrgnem iz čeljusti zaborava zbivanja i događaje kroz koje je Stožer, sa cijelim Zatarjem i svojim narodom prošao. U redovima koji slijede osvrnuću se na jedan od mnogih teških i krvavih perioda u prošlosti ovoga kraja. Bila su to mučna i zla vremena. Narod je trpio muke Isusove. Nažalost, vrijeme stvara duboki ponor zaborava, a on guta sjećanje na teške, ali slavne događaje.

Baš takva je bila, u narodu poznata po imenu Raonička buna. Od 1903. sa prekidima trajala je sve do mladoturske revolucije 1908. godine. Obuhvatala je krajeve Raške, Peštera, Polimlja, Starog Vlaha i Zatarja. Postepeno se širila i rasplamsavala. Bio je to revolucionarno-agrarni pokret seljaštva protiv čivčijskog odnosa i nacionalnog porobljavanja. Raonička buna je nikla na tradicijama srpske nacionalne revolucije – Prvog srpskog ustanka. Imala je sve odlike revolucionarne borbe za nacionalno i socijalno oslobođenje.

Raoničku bunu, kao i mnoge druge, digli su seljaci, jer nijesu mogli trpjeti zulume, poreze i sve druge namete koje su morali plaćati vlastodršcima. Dodatno su age i begovi narod opterećivali i kulučili, do te mjere da su im uzimali „i crno ispod nokata”. Doslovce, narod je za njih radio i stvarao. Ako bi se neko usprotivio, najsvirepije je bio kažnjavan, proganjan, pljačkan, robljen i ubijan. Ako bi se masovnije pobunili, dolazila je vojska da ih silom umiri, i da im da do znanja da tako mora biti. Gomilali su se brojni problemi. Teški teror, visoki porezi, zavađenost i mržnja dostizali su granicu neizdržljivosti, gdje je srpskom narodu bilo jedino rješenje samoodbrana. Seljaci su najveći teret trpjeli, pa su i vođe najčešće bile iz njihovih redova, kao i sve komitske i ustaničke snage do 1912. godine.

Raonička buna je dobila ime po raonicima koje su seljaci predavali vlastima kao upozorenje da pod postojećim uslovima neće obrađivati zemlju. Iz ovoga se može zaključiti da je seljaštvo u ovoj buni koristilo sve oblike borbe, kako protiv turskih vlasti i njihovih brojnih poreza i nameta, tako i protiv aga i begova. Od pojedinačnih ubistava aga i begova, preko raznih bojkota, izbjegavanja turskih vlasti, proganjanja iz sela poreznika i turskih činovnika, paljenja imovine, pa do oružane borbe i ljutih bojeva sa turskom vojskom i policijom. Borili su se kako su znali i umjeli. Ovu bunu nijesu željele niti su je podržavale ni Crna Gora, ni Srbija.

Nije bio izgrađen čvrst način vođenja bune i komandni centar. Uz brojne nedostatke, nije donijela ni krajnji cilj – slobodu. Međutim, imala je veliki uspjeh jer je uzdrmala tursko feudalno carstvo i rastresla njegovu upravu u sjeničkom i pljevaljskom Sandžaku i ubrzalo proces raspadanja Turske na tim prostorima.

Pored ekonomske borbe, buna je uzdigla nacionalnu svijest naroda, osnove ustaničke vojske, i orijentisala ga na borbu za konačno oslobođenje. Zato su iz redova seljaka u ovim krajevima bila dva bataljona, koja su sa crnogorskom vojskom učestvovala rame uz rame u Prvom balkanskom ratu 1912. godine i konačno oslobodili ove krejeve od turske okupacije. To su bili Prošćensko-barički i Premćansko-krupički bataljoni.

Prije turske okupacije ovi prostori bili su Raška oblast, stara Srbija.

Za vrijeme Raoničke bune oblast je podijeljena na dva Sandžaka – sjenički i pljevaljski.

Vraneški (donjokolašinski) srez pripadao je sjeničkom Sandžaku. Sjedište je bilo u Šahovićima, današnje Tomaševo, bio je to srez bez gradskog naselja. Imao je 34 sela sa 1.030 kuća i 6.337 stanovnika, od kojih 4.067 Muslimana i 2.270 Srba.

PIŠE: SVETISLAV ŠESTOVIĆ

(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"