Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Brano svojoj firmi pozajmio tri miliona eura u kešu * SNP: Čast je bila biti sa tobom na istom putu * Samozvani arhimandrit greškom sasluživao u Kijevu * Tukli me i davili na putu do Urgentnog * Prijavio odbornike DPS-a zbog otimanja pečata * Nezakonito smijenjena, RTCG da plati štetu * U ambulantama i dalje furune na drva
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-07-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDAR VUČIĆ, PREDSJEDNIK SRBIJE:
Crna Gora i Srbija treba da imaju normalne odnose uprkos kampanji protiv Srbije, pa i protiv mene, u pojedinim crnogorskim medijima.

Vic Dana :)

- Zašto plavuša stoji pred ogledalom zatvorenih očiju?
- Da vidi kako izgleda kad spava...

Sretne Mujo Hasa:
- Priča se da si se oženio?
- Da, oženio sam se.
- A zašto?
- Pa nije mi se sviđala hrana u menzama.
- I? Sada?
- Sada mi se sviđa.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-06-27 FILMSKO PREISPITIVANJE: SOVJETSKI FILM KULJEŠOV, EJZENŠTAJN, PUDOVKIN, DOVŽENKO 15.
Scena iz Pudovkinovog filma „Novi Vavilon“ Staljin okončao zlatno doba filma Niko od njih nije napravio u doba zvučnog filma nijedno djelo koje bi dostiglo visinu njihovih najvećih nijemih filmova, jer umjetnost u okovima ideologije prestaje da bude umjetnost i pretvara se u nešto drugo
Dan - novi portal
-Piše:Dr Radoslav T. Stanišić Filmski i TV reditelj

Sudbina Revolucije je bila i sudbina sovjetskog filma, do čijeg opadanja dolazi u isto vrijeme kada i do uvođenja zvuka na film, ali ta veza nije direktna. Neki sovjetski reditelji su se, naravno, teško prilagođavali novoj zvučnoj tehnologiji, ali u cjelini gledano ona je s oduševljenjem pozdravljena kao sredstvo obogaćivanja umjetničkog potencijala filma. Dziga Vertov je oduševljeno prihvatio uvođenje zvuka još od sredine `20-ih godina XX vijeka; u avgustu 1928. su Ejzenštajn, Pudovkin i Aleksandrov objavili manifest u kome se zajednički zalažu za kreativnu primjenu zvuka u pokretnim slikama; a Ejzenštajn, Aleksandrov i Tise su 1929. i 1930. putovali u zapadnu Evropu i Ameriku, gdje su bili u prilici da iz prve ruke prate razvoj zvučnog filma. Izgleda da je zlatno doba sovjetskog filma, kao i kada je riječ o njemačkom filmu, okončano podjednako iz političkih i iz tehnoloških razloga. Na XV kongresu Komunističke partije, održanom 1927. Josif Staljin, koji je bio generalni sekretar Centralnog komiteta od 1922, uspio je, nadigravši svoje protivnike, da postane diktator Sovjetskog Saveza i to ostane još dvadeset šest narednih godina. Za razliku Lenjina i Trockog, Staljin i njegovo okruženje su bili netrpeljivi, provincijalnog duha i veoma netolerantni prema umjetnosti – naročito kada je riječ o avangardnim eksperimentima. Kao bezobzirno praktičan političar, Staljin je priznavao izuzetan značaj filma kao sredstva masovne komunikacije, ali dok je Lenjin rekao: „Film je za nas najvažnija od svih umjetnosti“, on je bio manje uglađen: „Film je“, pisao je on, „najsjajniji medij masovne agitacije. Naš cilj je da ga uzmemo u svoje ruke“. Upravo se to i dogodilo. Na XVI partijskom kongresu, 1928, Staljin je zahtijevao veću državnu kontrolu nad svim umjetnostima, da bi se umjetnost što više približila masama i da bi se u većoj mjeri na njih odnosila. Godine 1929. je Staljin stavio „Sovkino“, kojim je do tada upravljao Anatolij Lunačarski preko Komesarijata obrazovanja pod direktnu upravu Vrhovnog sovjeta narodne privrede. Reorganizovan kao „Sojuzkino“, filmski trust je stavljen u ruke doktrinarnog birokrate Borisa Z. Šumjackog, koji je otvoreno ustao protiv svakog oblika „formalizma“, simbolizma i eksperimenta u oblasti montaže, u korist didaktičkih priča i, na kraju krajeva, otvorene propagande.

„Sojuzkino“ je 1933. reorganizovan u centralnu Upravu filmske i fotografske industrije, čiji je generalni direktor bio Šumjacki. On je 1936. postavljen i na čelo Odjeljenja pokretnih slika pri Komitetu za umjetničke poslove, što mu je dalo skoro diktatorsku vlast nad sovjetskom filmskom industrijom, koju je uživao sve dok nije smaknut 1938. Kako je sovjetsko rukovodstvo bivalo sve autoritarnije, umjetnost je u sve većoj mjeri potiskivana u pravcu usko ideološkog gledišta poznatog kao socijalistički realizam. Socijalistički realizam je zvanično definisan kao „umjetnički metod čiji je osnovni princip istinito, istorijski konkretno predstavljanje stvarnosti u njenom revolucionarnom razvoju, a čiji je najvažniji zadatak komunističko obrazovanje masa“. Kulješov, Ejzenštajn, Pudovkin, Dovženko, i Vertov bili su na razne načine optuženi za prestupe i, u nekim slučajevima, javno poniženi zbog „formalističkih skretanja“ u prošlosti. Oni su nastavili sve do kraja svojih života da rade pod pritiskom ograničenja koja su dolazila sa zvaničnih mjesta, mada su, od tada pa nadalje, njihove vizije i metodi bili sapeti staljinističkom paranojom. Uz samo jedan izuzetak, Ejzenštajna, niko od njih nije napravio u doba zvučnog filma nijedno djelo koje bi dostiglo visinu njihovih najvećih nijemih filmova, jer umjetnost u okovima ideologije prestaje da bude umjetnost i pretvara se u nešto drugo. Velika umjetnost može ponekad da bude ideološka, kao što su filmovi „Potemkin“, „Mati“ i „Arsenal“, ali ideologija koja služi samoj sebi ne može da bude velika umjetnost. Staljinizam je obogaljivao sovjetsku filmsku industriju i poslije Staljinove smrti. U različitim stepenima sovjetski film je ostao u zagrljaju tog nasilja sve do pojave glasnosti 1985–1986, dok socrealizam nije kategorički odbačen kao zvanični stil sovjetskog umjetničkog filma, sve dok se za to nisu jednoglasno opredijelili članovi Saveza filmskih stvaralaca u junu 1990, godinu prije raspada SSSR-a.


(KRAJ)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"