Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Poslanici vlasti za 23 sjednice dobili preko 756.000 eura * U Podgorici polovina zaposlenih, u Petnjici nema radnika * Leon Drešaj izbjegao hapšenje * Vođa „barskog klana“ pušten na slobodu * Bilo bi dobro da prestanete da prijetite * Kraljica poslušala Džonsona, suspendovala rad parlamenta * Albanci zataškavaju dokaze o zločinima
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-08-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Sergej Sekulović, analitičar:
– Ako proces izborne reforme doživi neuspjeh, smatram da će opozicija biti u nepovoljnijoj situaciji, a, u krajnjem, i kompletno crnogorsko društvo.

Vic Dana :)

- Na šta misliš, draga? - pita Mujo Fatu. - Na isto što i ti - odgovori ona. - Super, napravi i meni jedan sa šunkom - reče joj on.

Slomio Lala ruku. Došao kod doktora da mu skinu gips. Doktor ga pregleda zadovoljan oporavkom. Je l’, doktore - pita Lala - da l’ ću ja sad moći, mislim posle ovoga, da radim one stvari sa Sosom, znaš, ono u krevetu? Ta, moći ćeš, Lalo, kako ne bi mogao, odgovori mu doktor. Uf, dobro je - zadovoljno će Lala - dosad nisam mogao.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton PROZNO STVARALAŠTVO CRNOGORSKIH KNJIŽEVNICA 1.
DR SOFIJA KALEZIĆ Žene mogu i pišu kvalitetno Zahvaljujući umjetnosti, umjesto da vidimo jedan jedini svijet – ovaj naš, mi vidimo kako se on umnožava, koliko ima originalnih umjetnika; toliko svjetova nam stoje na raspolaganju, različiti jedni od drugih – Marsel Prust
Dan - novi portal
-PIŠE: DR SOFIJA KALEZIĆ

Razloga za bavljenje književnošću koju stvaraju žene na metodološkoteorijski raznovrstan način, prevashodno iz perspektive feminističke i rodne analize, ima više. Oni koji se ovim problemima ne bave, vjerovatno će postaviti pitanje u čemu je razlika između tzv. muškog i ženskog pisma, kakvom podjelom se prema tradicionalnim kriterijumima, narušava cjelovitost pojma literature. Pitanje literature nastale iz ženskog pera danas se tretira u kontekstu različitih teorijskih pristupa koji u prvi plan postavljaju problem rodnih razlika, iz čega proizilazi niz specifično ženskih tematskomotivskih područja i interesnih sfera. Literatura nastala iz pera spisateljica se u okvirima književnih teorija danas shvata na kompleksan način, obuhvatajući širok krug fenomena, dotičući se različitih svojstava književnog teksta, posebno njegovih predmetnomotivskih i stilskojezičkih obilježja.

O pojmu književnog stvaralaštva žena postoje podijeljena mišljenja koja se često, između ostalog, odnose na pitanje da li ova sintagma obuhvata pojam pisanja iz ugla, odnosno opservativne i doživljajne perspektive žene ili knjigu u čijoj se predmetnosti ne moraju nužno tretirati „ženske“ teme, ali čiji je autor svakako – žena. Treći poriču bilo kakvu sponu između pola autora i tematskog izbora u njegovom djelu, smatrajući da je jedina smislena podjela na osnovu koje se literatura može selekcionisati – na dobru i lošu.

Po sudu savremenih proučavalaca literature pojmovi kao što su „žensko pismo”, „žensko pisanje” ili „ženska književnost” predstavljaju vrstu jezičke diskriminacije, koja već u samom nazivu podrazumijeva da je stvaralaštvo književnica nešto što je po pravilu van umjetničkog okvira i polja, poput satelita koji kruže oko svijeta „prave“ umjetnosti. U književnoteorijskoj i kritičkoj terminologiji ne postoje termini kao što su „muško pismo“ ili „muška književnost“, kao da se ovim želi reći da se podrazumijeva da je stvaralaštvo muškaraca samo po sebi umjetnost i nešto što se ne dovodi u pitanje. Izraz „žensko pismo“ se povremeno koristi u pejorativnom smislu, čime dobija konotacije neozbiljnog, patetičnog i trivijalnog. Međutim, ako se tumači u ključu francuskih filozofa (Deride ili Deleza), pisati „ženski“ podrazumijeva fleksibilnost forme i stila, kao i lepršavost izraza.

Da žene mogu pisati kvalitetnu prozu na najbolji način potvrđuju imena dobitnica Nobelove nagrade za književnost – Selme Lagerlef (Švedska, 1907), Gracije Delede (Italija, 1926), Sigrid Undset (Norveška, 1928), Perl Bak (SAD, 1938), Gabrijele Mistral (Čile, 1945), Neli Saks (Zapadna Njemačka, 1966), Nadin Gordimer (Južna Afrika, 1991), Toni Morison (SAD, 1993), Vislave Zimborske (Poljska, 1996), Elfride Jelinek (Austrija, 2003), Doris Lesing (Ujedinjeno Kraljevstvo, 2007), Herte Miler (Rumunija, 2009), Alis Manro (Kanada, 2013) i Svetlane Aleksejevič (Bjelorusija, 2015). Takođe, jednako je literarno uspjelo djelo umjetnica koje su remodelovale i obogatile predmetne, žanrovske i idejne okvire svjetske prozne književnosti – Virdžinije Vulf, Margaret Jursenar, Elze Morante, Martaget Etvud, Suzan Zontag, Margaret Diras i ostale.

U vezi sa spomenutim hermeneutičkim shvatanjima, javlja se pojam feminističke kritike koji je proistekao iz naziva društvenopolitičkog pokreta feminizma, koji se pojavio u Francuskoj oko 1830. godine. Ovim terminom se prvi put koristio socijalutopista Šarl Furije, za kojeg je emancipacija žena predstavljala mjeru društvene emancipacije kao cjeline. Na našim prostorima oba pojma, kako onaj definisan sa stvaralačke, tako i drugi, proistekao iz kritičke perspektive, upotrebljavaju se znatno kasnije u odnosu na svjetsku literarnu pozornicu.

Poznati feministički slogan – lično je političko ukazuje na to da pojedinačna represija u kući, muža nad ženom, stvara globalnu represiju u društvu.


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"