Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Poslije sporazuma sa Katnićem gradi vilu u Buljarici * Prvo kompletan bojkot, pa dogovor o tehničkoj vladi * Firme Branovog kuma duguju 11 miliona eura * Priveden „magacioner“ duvanske mafije * Džonson poslao Briselu poslednju ponudu * Srbija na udaru ekstremnih desničara,u toku regrutacija * Vlast neće da NVO ima uvid u birački spisak
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-10-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Jovo Pejović, funkcioner DF-a:
– Nema te pore u društvu koja nije obeščašćena i u kojoj na sceni nijesu prisutni korupcija i kriminal.

Vic Dana :)

Otišli Mujo i Haso na godišnji odmor u Afriku. I tako oni postavili šator i legli da spavaju. U dva po ponoći, u šator pogleda lav i „GRRROARRR!!” Probudi se Mujo i počne da budi Hasu:
- Haso, Haso, probudi se, crtaći!


Crnogorac s djevojkom šeta preko mosta i kaže joj:
- Ođe se jedna bacila zbog mene...
- Iz tuge i očaja? - pita djevojka.
- Ma ne, jado, iz Nikšića!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-09-28 JUGOSLAVIJA I ORGANIZACIJE POLITIČKE EMIGRACIJE (6)
DR PETAR DRAGIŠIĆ Planiran izbor „stalne hrvatske vlade u izbjeglištvu” Feljton smo priredili prema knjizi dr Petra Dragišića Ko je pucao u Jugoslaviju? - jugoslovenska politička emigracija na Zapadu 1968-1980', koju je izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, 2019. godine
Dan - novi portal
-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Jugoslovenska obavještajna služba je raspolagala informacijama o pripremama za sabor Hrvatskog narodnog vijeća, zbog čega se aprila 1975. godine u Torontu sastao izvršni odbor ove organizacije hrvatskih političkih emigranata. Prema pomenutom jugoslovenskom dokumentu, odlučeno je da se sabor održi jula te godine, te da se na njemu izabere „stalna hrvatska vlada u izbjeglištvu”. Odlučeno je i da se mjesto održavanja sabora „drži u strogoj tajnosti”, jer je HNV navodno strepjela od jugoslovenskih kontramjera. Ipak, u Beogradu se pretpostavljalo da će sabor biti održan u Londonu.

Dokument SDB-a zaključuje se ocjenom ovog grupisanja hrvatske političke emigracije, pri čemu je konstatovano da formiranje Hrvatskog narodnog vijeća predstavlja određenu pobjedu hrvatske emigracije, pa se očekivala dalja eskalacija borbe Hrvata u dijaspori protiv Jugoslavije. Spekulisano je i o mogućoj ulozi zapadnog faktora u ovim aktivnostima hrvatske političke emigracije, a najavljeni su i novi koraci protiv djelovanja hrvatskog korpusa: „U ovom momentu još se ne može dati preciznija ocjena o konačnom ishodu ove akcije (formiranje Hrvatskog narodnog vijeća – P.D.). Činjenica je da su vijeće i mjesni odbori HNV formirani u mnogim zemljama i da to predstavlja izvjestan uspjeh emigracije. Pored toga, akcija se dalje odvija nesmanjenim intenzitetom i upornošću. Ovakvo okupljanje emigracije podstiče i druge aktivnosti ekstremista – u prvog redu terorizam, što može stvoriti ozbiljnije bezbjednosne probleme. Sem toga, realne su pretpostavke da su se u ovu akciju uključili i neki zapadni reakcionarni krugovi. Služba državne bezbjednosti je ovoj akciji posvetila najozbiljniju pažnju i preduzima mjere u cilju njenog onemogućavanja.

Koncizan rezime istorijata Hrvatskog narodnog vijeća nalazimo i u jednom dokumentu Službe za istraživanje i dokumentaciju jugoslovenskog Saveznog sekretarijata za inostrane poslove iz aprila 1982. godine. U dokumentu pod naslovom: „Antijugoslovenska aktivnost Hrvatskog narodnog vijeća” napomenuto je da je ova hrvatska emigrantska organizacija osnovana 1974. godine sa ciljem da „predstavlja političko predstavništvo Hrvata u borbi za samostalnu hrvatsku državu”. U njenom osnivanju učestvovalo je više organizacija hrvatskih političkih emigranata. Ipak, nijesu svi hrvatski emigranti sa odobravanjem gledali na osnivanje i djelovanje HNV-a. Radilo se, prema tumačenjima u SID-a, o odbijanju da se HNV-u prizna liderska pozicija u hrvatskom emigrantskom miljeu, odnosno o protivljenju ekstremnijih pripadnika hrvatske dijaspore umjerenijim metodima djelovanja HNV: „Izvan njenog sastava su ostali Hrvatska seljačka stranka (HSS) i ekstremni Hrvatski oslobodilački pokret (HOP). HSS zbog stava Krnjevića da je njegova organizacija jedini legitimni predstavnik Hrvata, a HOP i organizacije koje slijede ustašku ideju, zbog stava njihovog rukovodstva da su politički metodi nedovoljni za ostvarenje NDH”.

U dokumentu Službe za istraživanja i dokumentaciju nalazimo i detalje o strukturi Hrvatskog narodnog vijeća početkom osamdesetih godina. Ove informacije pokazuju da se HNV do tog trenutka razvila u razuđenu i relativno masovnu organizaciju, koja je jasno mogla da pretenduje na lidersku ulogu u hrvatskom emigrantskom miljeu. HNV se sastojala iz mjesnih odbora, sabora (najvišeg organa organizacije), te izvršnog odbora, koji je vršio ulogu vlade. HNV je imao urede za „vanjske veze” za „veze sa islamskim zemljama” i za „rad sa domovinom”. Procjenjivano je da HNV ima 123 mjesna odbora, odnosno oko 4.800 članova. Organizacija je imala članove u Sjevernoj i Južnoj Americi, Australiji i Zapadnoj Evropi. [...]


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"