Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Liderima DF-a pritvor do 72 sata, počeli štrajk glađu * Samo pet zahtjeva za ekonomsko državljanstvo * U Njemačku otišla 993 medicinara * Odbila pomirenje, pa odlučio da je ubije * Sto puta otpisana – i dalje njemačka kancelarka * Mogu iz Sarajeva da prijete, ali se prioriteti Beograda znaju * ASK partije kaznila samo 7.500 eura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-12-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Amfilohije, mitropolit crnogorsko-primorski:
– Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom.

Vic Dana :)

Kaže Mujo Hasi:
- Bolan, Haso, noćas sam ti spav'o sa ženom!
A na to će Haso:
- Blago tebi, ja sa onom tvojom nisam oka sklopio!


Pita mali Perica svoga oca: - Tata, zašto se Zemlja okreće? Tata ga pogleda u oči propitljivo: - Okreće? Da nisi ti našao moju rakiju?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-12-23 MILAN OBRENOVIĆ – PRVI NOVOVJEKOVNI SRPSKI KRALJ (2)
DR NEBOJŠA JOVANOVIĆ Osporavan i kuđen od istoričara i savremenika Feljton smo priredili prema knjizi dr Nebojše Jovanovića 'Portret jednog kralja - kralj Milan Obrenović IV (1854-1901)', koju je izdala HERA-edu iz Beograda, 2019.
Dan - novi portal
Kada je kralj Milan odlazio sa prestola, ostavio je iza sebe nezavisnu državu (od 1878. godine), uzdignutu u dostojanstvo kraljevine (1882. godine), proširenu na jugu za četiri okruga (Niški, Pirotski, Toplički i Vranjski), parlamentarnu monarhiju sa jednim od najdemokratskijih ustava u tadašnjoj Evropi (Ustav iz 1888. godine), niz modernih zakona, modernu i dobro naoružanu stajaću vojsku, čvrstu monetu (dinar), Narodnu banku (1884), željezničke pruge povezane od Beograda (i Zemuna) na sjeveru sa austrougarskim prugama i na jugu i jugoistoku sa solunskom i carigradskom željeznicom (1884), privredni uzlet, prestonicu koja se (kao i sve varoši u Srbiji) – s novim, evropskim zdanjima – oslobađala poslednjih ostataka orijentalnog ruha, ukratko – ostavljao je iza sebe jednu novu, ali već uglednu evropsku državu. Jedan savremenik nazvao ga je „vladarskim meteorom” kome „niko nije bio nalik među suvremenim evropskim monarsima ni u privatnom ni u javnom životu” (Lj. Kaljević). Isti savremenik je izrazio bojazan da će „jedna tako čudna pojava” zadati dosta muke istoričarima pri proučavanju i iznošenju „vjerne slike” Milana Obrenovića.

I zaista, sud istoriografije o „našem prvom kralju poslije Kosova”, za sada je još uvijek veoma nepovoljan. Na to su, svakako, uticala kontroverzna mišljenja i savremenika i prvih istoričara. Štaviše, on ni do danas nije dobio naučnu biografiju, što je više nego za čuđenje. O njemu je najviše i najslikovitije pisao Slobodan Jovanović, ali prije jednog vijeka (1926, 1927) i u djelu pod nazivom „Vlada Milana Obrenovića”, u dvije knjige, što ne predstavlja naučnu biografiju u užem, odnosno pravom smislu riječi, već opis njegove vladavine i opis Srbije njegovog vremena.

Milana Obrenovića osporavali su i kudili i savremenici i istoričari: zbog razvoda braka s kraljicom Natalijom (1888), zbog „neurasteničnih nastupa” i „čudnih i nepredvidivih” vladarskih poteza, zbog toga što je navodno vladar „kome se tačno ne zna ni imena ni porijekla”, zbog toga što je „ukidao i gazio ustave po sto puta”, zbog ljubavnica i raspusnog, troškadžijskog života („kockar kao i njegov otac”), zbog rata sa Bugarima (1885), zbog „političkog rata” s radikalima, zbog okretanja spoljne politike od Rusije prema Austrougarskoj (1878), zbog Tajne konvencije sa austrougarskom (navodno je obećao „da će pokloniti Srbiju Austriji, a sebi kuršum u čelo”) 1881. godine i još zbog mnogo čega, ali – zanimljivo – niko do danas nije osporio velike i stvarne rezultate njegove vladavine. Naše vojskovođe u balkanskim (1912-1913) i Prvom svjetskom ratu (1914-1918) nijesu krile činjenicu da je tvorac takve, slavne i pobjedničke srpske vojske bio kralj Milan, a čak se i jedan elitni puk Drinske divizije zvao po njemu. Još jedna osobenost zaslužila je pohvalu i savremenika i istoričara – da je bio lijep čovjek, a po nekima i da je naš najljepši novovjekovni vladar. Bio je „stasit, lijepih i pravilnih crta lica” i vatrenih očiju („oči svoje majke kokete”).

Srpski knez (1868-1882) i prvi novovjekovni kralj (1882-1889) Milan Obrenović IV rođen je 22. avgusta 1854. godine u vlaškom (rumunskom) gradu Marašeštiju, u vrijeme kada se dinastija Obrenović nalazila u progonstvu iz Srbije (1839-1859). Njegov otac je Miloš Obrenović (1829-1860), sin Jevrema Obrenovića i rođeni sinovac srpskog kneza Miloša Obrenovića I, po kojem je i dobio ime. Miloš se školovao na vojnoj akademiji u Berlinu i služio je kao oficir u pruskoj, a potom u rumunskoj vojsci. U vrijeme Milanovog rođenja službovao je kao kapetan u Marašeštiju. Od 1851. godine bio je u braku sa Marijom (1832-1876), ljupkom ljepoticom iz čuvene rumunske boljarske porodice Katardži. Prije Milana, dobili su kćerku Tomaniju (1852-1854), nazvanu po Miloševoj majci i djetetovoj babi, ali je ona kratko poživjela. Ubrzo po rođenju sina supružnici su se razveli i nastavili da žive prilično raspusno. Marija je vanbračno živjela sa vlaškim knezom Aleksandrom Kuzom, u Bukureštu, s kojim je rodila dva (vanbračna) sina, Aleksandra (1864-1889) i Dimitrija (1865-1888), a poslije progonstva iz Rumunije (1866), sa jednim njemačkim plemićem, bliskom dvoru Habzburga, rodila je i vanbračnog sina Rudolfa Rudija Katardžija (1876-1934).

PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"