Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vlast preuzeli pomoću pendreka * Plaše se izbora, udaraju na narod * Budžetu će faliti preko milijardu eura * Radoje Zvicer tražio ukrajinsko državljanstvo * Muzički hitovi za svačiji ukus * Odnosi Kine i Indije, dani visokih tenzija * Sedam novih slučajeva korone
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-06-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Željko Ćalić, paroh danilovgradski:
– Crkva je spremna da podnese svaku žrtvu veću i od privođenja sveštenika.

Vic Dana :)

Mujo kod vračare. Ona mu kaže:
- Imate dvoje djece sa Fatom.
Mujo je prekine:
- HAA! To ti misliš, troje!!!
Vračara:
- Ne, to ti mislis!!!


Ivica se hvali Perici: - Ja sam bio tako pametno dijete da sam prohodao sa deset mjeseci! Perica kaže: - Ja sam bio pametniji, mene su nosili do druge godine!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-06-16 ŠTA SMO ZNALI O ITALIJI?
Naslovnica Dragišićeve knjige Eksponenti različitih interesa Feljton smo priredili prema knjizi dr Petra Dragišića „Šta smo znali o Italiji – pogledi iz Beograda na Italiju 1955–1978”, koju je izdao beogradski Institut za noviju istoriju Srbije, 2019. godine
Dan - novi portal
[...] Osim lokalnih sporova, na odnose Jugoslavije i Italije su djelovala i globalna kretanja, odnosno hladnoratovska dinamika. Italija i Jugoslavija nijesu bile samo dva susjeda, već i dva reprezenta različitih globalnih pravaca. Dok je Italija bila lojalna članica Sjevernoatlantskog pakta i zapadnog svijeta, dotle je Jugoslavija poslije Brozovih posjeta Indiji i Burmi, te Beogradske deklaracije iz 1955. godine, eksperimentisala sa politikom ekvidistance i otvaranja prema vanevropskom svijetu. Razlike spoljnopolitičkih vektora Rima i Beograda su značajno uticale na odnose dviju država, djelujući često kao faktor ometanja pune normalizacije dva jadranska susjeda.
Geopolitičke determinante nijesu bile jedini hladnoratovski činilac koji je snažno uticao na odnose Italije i Jugoslavije. Ideološki faktor postavljao je nezanemarljivu barijeru između dva susjeda, budući da komunistički karakter režima u Jugoslaviji nije doprinosio jačanju međusobnog povjerenja. Iako je od druge polovine pedesetih godina, italijanska politička klasa započela proces apertura a sinistra, antikomunistička osjećanja vrha italijanskog establišmenta (i Vatikana) su ostala dovoljno jaka, pa se i dalje sa nepovjerenjem gledalo na komunistički režimu Beogradu.
Italijansku stranu su od sredine pedesetih godina posebno uznemiravali obnovljeni kontakti Jugoslavije sa Moskvom i sovjetskim satelitima u kontekstu normalizacije jugoslovensko-sovjetskih odnosa poslije Staljinove smrti. U elaboratu DSIP-a iz 1960. godine navedeno je da su vanblokovski položaj Jugoslavije i „oscilacije u odnosima sa lagerom” bili predmet „stalnog preispitivanja” u Rimu. Podvučeno je da su na „perspektivu naših (jugoslovenskih – P.D.) odnosa sa lagerom Italijani gledali kroz sopstvenu blokovsku zaslijepljenost i uvijek među prvima bili alarmirani zbog svake manifestacije poboljšanja tih odnosa”. Pored toga, ocijenjeno je da s obzirom na „naglašenu blokovsku pripadnost Italije”, vanblokovska pozicija Beograda nije bila po volji italijanskim vladama, koje su „svoju spoljnopolitičku aktivnost zasnivale na nepopustljivim i često ultraatlantističkim stavovima”. Podozrenje u odnosu na Jugoslaviju proizvodili su i kontakti koje je jugoslovenski režim održavao sa italijanskom ljevicom – komunistima i Socijalističkom partijom, Pietra Nenija: „Italmip (ministarstvo spoljnih poslova italije – P.D.) nam je davao i direktno na znanje da im ti kontakti nijesu po volji”. Kao faktor koji je negativno uticao na odnose sa Jugoslavijom je, u pomenutom dokumentu DSIP-a, označen i Vatikan. U vezi s time, navedeni su signali koji su stizali iz Demohrišćanske partije i italijanskog ministarstva spoljnih poslova da bi normalizacija odnosa Jugoslavije i Vatikana pozitivno djelovala na razvoj jugoslovensko-italijanskih odnosa. Ipak, nijesu svi elementi jugoslovenske specifične spoljnopolitičke pozicije negativno uticali na odnose Rima i Beograda. Radilo se, prije svega, o nastojanjima Rima da profitira od jugoslovenskih pozicija u vanevropskom svijetu, kako je ocijenjeno u pomenutom elaboratu DSIP-a. Tu je navedeno da Italija želi da iskoristi „jugoslovenski ugled” u vanblokovskim zemljama za „jačanje vlastitog prestiža i ostvarivanja svojih interesa”. Kao ilustracija takvih italijanskih ambicija u dokumentu su navedene inicijative pojedinih italijanskih zvaničnika (pored ostalih i Del Boa, te italijanskog ambasadora u Beogradu Kavaletija) za zajednički, italijansko-jugoslovenski nastup na trećim tržištima. U vezi s tim, u Jugoslaviji je primjećivano „realistično” gledanje Italijana na arapski svijet.
Hladnoratovsko nepovjerenje prema Jugoslaviji je, prema jugoslovenskim izvorima, posebno dolazilo od strane italijanskih vojnih struktura, remetići donekle opšte pozitivne trendove bilateralnih odnosa.
PRIREDIO:
MILADIN VELjKOVIĆ
Nastaviće se

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"