Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kod Instituta nestalo 212 oboljelih za jedan dan * Dobili smo ponudu sa zlom namjerom * Ne znaju za ugovor objavljen u Službenom listu * Šuković osumnjičen da je vozio ubicu * Demokratski front čeka do 4. avgusta * Živimo za nastupe na podijumu pred publikom * Za Milovu rodbinu mjere ne važe
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-07-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Boris Marić, analitičar:
Neko je naumio da održi izbore, pa da nas nakon toga sve stavi u karantin.

Vic Dana :)

„Marko ustaj! Vrijeme je za školu!”
„Ali mama, ja neću da idem u školu…” „A zašto sine?”
„Zato što me djeca mrze, a nastavnici preziru”.
„Slušaj sine postoje dva razloga zbog kojih moraš da odeš u školu: Prvi je to što imaš 45 godina, a drugi je što si ti direktor škole!!!”







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-07-23 SVETI KRALJ MILUTIN – U SUSRET 700-GODIŠNJICI SMRTI (5)
Manastir Sopoćani Uroševo raskidanje s prethodnom tradicijom Feljton smo uradili prema knjizi prof. dr Vlade Stankovića „Kralj Milutin”, koju je objavila Izdavačka kuća „Freska” iz Beograda
Dan - novi portal
-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Osvajanjem Carigrada završena je obnova Vizantijskog carstva konačnom prevlašću nekadašnjih „Nikejaca” nad epirskom državom, koja je postala jasna još presudnom pobjedom Jovana Paleologa, brata novog vasilevsa, nad epirskom vojskom i savezničkim trupama u bici u Pelagoniji 1259. godine.

Bitka u Pelagoniji označila je i kraj jedne politike srpskog kralj Uroša – politike savezništva s epirskim Vizantincima i njihovim saveznicima – koju je Milutinov otac sprovodio sve snažnije od smrti cara Jovana Vataca 1254. godine, pokušavajući da iskoristi slabljenje do tada premoćne nikejske države i da, uz osvajanje teritorija kojima su „Nikejci” upravljali, odbaci i pokornost tamošnjem caru. Nova epoha, koja je neusmnjivo počinjala s vladavinom Mihaila Paleologa i ponovnim vraćanjem Vizantinaca u Carigrad, donijela je i potrebu uspostavljanja novih odnosa na prostoru Balkana, i neumitno okretanje kralja Uroša središtu i izvorištu sve moći – samoj prestonici Carigradu. Srpski kralj, koji je u doba najveće moći nikejske države Jovana Vataca bio u savezu s ovim carem, u podređenom položaju kao njegov sluga – što su uostalom bili i svi ostali carevi hrišćanski i pravovjerni podanici, i ova kvalifikacija nikako nije bila shvatana na loš način, da bi nakon njegove smrti dogovor s Vizantincima potražio među Epircima, morao se sada ponovo okrenuti istočnim Romejima i Carigradu. [...]

Nova, drugačija i snažnija ideologija kralja Uroša, s naglašenim tješnjim povezivanjem sa svetim pretkom i utemeljivačem tada „savremene” Srbije, i usmjerena podjednako prema unutrašnjim suparnicima i prema spoljašnjem svijetu, dobila je ovih godina – kako se vjeruje oko 1265. ili u godinama koje su joj neposredno uslijedile – svoj veličanstveni izraz u kraljevoj zadužbini Sopoćanima, manastiru posvećenom Svetoj Trojici. Prvi put – i naglašeno raskidajući s prethodnom tradicijom nemanjićkih vladara, uključujući tu i sopstvene dalje rođake, braću od strica u prvom i drugom stepenu u Duklji, kralj Uroš je predstavljen na freskama (na istočnom zidu južnog dijela) u priprati u potpunosti u odeždi i s atributima vizantijskog cara, na porodičnom portretu na kome su na isti način naslikani i kraljica Jelena i njihovi sinovi. Iako su iznošene mnoge pretpostavke o uzrocima, motivima, ali i značaju i posledicama ovakvog politički jasno obojenog izbora kralja Uroša, neka od najznačajnijih pitanja ovog vremena, koja su svoj izraz našla na freskama Sopoćana i dalje ostaju neriješena ili nepravilno sagledana. Istovremeno i paralelno s naručivanjem literarnog portret Svetoga Simeona kralj Uroš je u svojoj zadužbini vizuelnim životopisom osnivača dinastije u kapeli Svetog Simeona zaokružio jednu ideološku cjelinu i učvrstio svoju neposrednu, metafizičku povezanost s predvodnikom roda, iz koje je crpio pravo svoje porodične grane na srpski presto.

Jedno od ključnih pitanja jeste vrijeme podizanja Sopoćana i okolnosti u kojima je kralj Uroš podigao svoju zadužbinu Svete Trojice, koja predstavlja remek-djelo sklada i ideja, podjednako spolja i unutar građevine. Vrijeme oko 1265. godine, odavno prihvaćeno kao najvjerovatnije godine u kojima su Sopoćani nastali, bilo je bremenito novim političkim okolnostima i velikim promjenama koje su se odigrale u svijetu jugoistočne Evrope i istočnog Mediterana, obilježeno snažnom politikom obnovljenog Vizantijskog carstva pod Mihailom VIII Paleologom. Bile su to godine u kojima su sve strane, Vizantinci (tj. bivši „Nikejci”, pod Mihailom VIII), Epirci, Latini, Bugari i Srbi na širokom balkanskom prostoru tražili svoju poziciju i borili se za prevlast unutar sopstvenih krugova moći i uticaja u prelazno doba uspostavljanja novog poretka. Mihailo VIII je od 1261. godine i povratka u Carigrad do kraja sedme decenije 13. vijeka vodio intenzivnu političku diplomatiju na Balkanu, pokušavajući da Bugare i Srbe – bugarsku i srpsku državu – što snažnije i nedvosmislenije poveže ne samo s Vizantijskim carstvom već prije svega sa sobom i sopstvenom porodicom, da povezivanjem s vladarskim rodovima u ovim državama koje su već bile duboko uronjene u vizantijsku ikumenu osnaži i legitimiše i sopstveni položaj i osigura nadmoć svog užeg roda i svojih potomaka u unutarvizantijskim sukobima.


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"