Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Canetu drugi kredit od početka epidemije * Stari kadrovi dominiraju listama * Višegodišnja diskriminacija SOVCG * Radović: Sud pod uticajem moćnih pojedinaca * Lokalni radio krši državni zakon i ne mari za to * Nikad nije kasno da postignete ono što želite * U konkurenciji 58 knjiga
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 05-08-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Boban Mugoša, direktor Instituta za javno zdravlje:
Da li će se građani na dan izbora pridržavati mjera, niko ne može da garantuje.

Vic Dana :)

Žali se učiteljica Peričinom tati:
- Vaš sin ima jedinice iz svih predmeta, osim iz vladanja. Iz vladanja ima pet. Otac odgovori:
- Eto, vidite, ono što ga vi učite
- jedinice, a ono što ga ja učim
- petice.

Kako prepoznati mladoženju na crnogorskoj svadbi?
Ima najljepšu trenerku.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-08-03 CRNOGORSKI FEDERALISTI 1919–1941  (12)
Kralj Nikola i prestolonaslednik Aleksandar slično vladali Jedna diktatura zamijenjena drugom Knjiga akademika Dimitrije Dima Vujovića „Crnogorski federalisti 1919–1929” (1981) nezaobilazna je i dragocjeno je naučno svjedočanstvo za kritičko sagledavanje Crnogorske federalističke stranke, za njen nastanak, političko djelovanje, njenu ideologiju i uticaj koji je imala i ima na aktuelni crnogorski fundamentalistički separatizam. Akademik Vujović je, između ostalog, 30 godina izučavao crnogorsko nacionalno pitanje, učešće Crne Gore u Prvom svjetskom ratu, ujedinjenje Crne Gore i Srbije, bjelaški i zele
Dan - novi portal
Mržnja omladine prema knjazu i kralju Nikoli i njegovoj tiraniji akumulirana je godinama, i kao što to biva sa osvetom – žrtve njihovog gneva bili su i nedužni ljudi.

Stric Radoje, koji je bio prva žrtva nesrećnog sukoba u vrijeme tkz. božićne pobune, bio je teško ranjen, snosi komandnu odgovornost za nasilje i zulume koje je činila ova četa. Mada je poručnik Ćetković kao ratnik imao autoriteta (bio je učesnik balkanskog i Prvog svjetskog rata i posebno se istakao kao komandir u odbrani Lovćena, kada je sa četiri čete Lješanskog bataljona preoteo Kuk od Austrougara), pojedinci u četi nijesu slušali njegovu komandu. Među prvima bio je njegov brat Ilija, čovjek prijeke naravi, hrabar (na Orlovom kršu u vrijeme bjelaško-zelenaškog sukoba kao mitraljezac imao je značajnu ulogu u odbrani opkoljenog Cetinja), zajedno sa još nekoliko svojih četnih drugova nosi na duši mnoga nedjela koja su pripisana njegovom bratu Radoju. Nemam podataka o tome kako su druge leteće čete ostvarivale zadate „ratne ciljeve”, ali sam sklon zaključku da su i one, kao i ova krusko-berska, i sudile i izvršavale presudu, bez ikakve odgovornosti za zlo činjenje.

Prema akademiku Rastoderu „zadatak letećih četa, sastavljenih od 700 ljudi i stavljenih pod komandu Zetske divizijske oblasti i njenih oficira, bio je da gone odmetnike na cijeloj teritoriji Crne Gore. Svaki vojnik je imao dnevnicu od 5 dinara, odijelo (šajkača, šinjel i posude ostajali su u trajnoj svojini vojnika po rasformiranju leteće čete) i hranu. Ove leteće čete učestvovale su i u velikoj vojnoj akciji uništenja komitskog pokreta u periodu od decembra 1919. do marta 1920, kada je teritorija Zetske divizijske oblasti bila podijeljena na 14 oblasti, iz kojih je istovremeno otpočeo koncentrični napad na odmetnike. Po potrebi su formirane i kasnije i upotrebljavane u određenim akcijama gonjenja i uništenja komita, pod komandom vojnih lica”. (Rastoder, Crna Gora u egzilu (knjiga druga, 2004:70.)

Pripadnici letećih četa, sastavljenih uglavnom od siromašnih seljaka, nakon demobilizacije, sticali su mizerne privilegije, (dobijali su šajkaču, šinjel, čuturicu), i ne mogu se uporediti sa benefitima (velike plate i penzije) koje su vođe tzv. božićne pobune dobile dolaskom u Beograd 1925. godine, nakon amnestije kralja Aleksandra. I oficiri koji su komandovali ovim četama, loše su prošli u vojsci države SHS: teško su dobijali unapređenja, a bilo je slučajeva da su ih srbijanski oficiri i oficiri nekadašnje Austrougarske vrijeđali i nazivali kozarima!

Navešću još jedan podatak koji se tiče mojh predaka, za koji cijenim da je karakterističan za nesrećne raskole među Crnogorcima. Naime, moj djed Pejo bio je pristalica kralja Nikole, sinovima velikim bjelašima govorio je da im od kuće Petrovića nije ništa loše dolazilo. I nije. Počevši sa Svetim Petrom Cetinjskim, pa vladikom Radem, zatim knjazom Danilom i samim knjazom i kraljem Nikolom – sticali su ugled i bogatstvo. Zahvaljujući Nikoli I Petroviću Pejo je, za crnogorske sirotinjske prilike, bio bogat – pripadao je nezasitom, alavom, povlašćenom sloju pojedinaca. I čitavog života ostao je odan svome gospodaru – i on, kao i mnogi Crnogorci, to što je imao, imao je zahvaljujući njemu.



Drljevićeva kritika ponašanja režima novostvorene države



Dr Drljević je upamćen kao oštar kritičar ponašanja vlasti nove države u Crnoj Gori, koju je poistovijetio sa Srbijom i Srbijancima – naziva ih pljačkašima, batinašima, palikućama, lopovima. Solidariše sa sa oružanom borbom u Crnoj Gori i u tome se razlikuje od drugih federalista koji su „želeli da se bore u strogo legalnim granicama”.

Teror i masovne represalije tokom 1921. i 1922. godine, koje je sprovodio režim Kraljevine SHS, objektivno su pomogli crnogorskim federalistima da se preko zagrebačke i sarajevske štampe oglašavaju kao veliki kritičari teškog i žalosnog socijalnog, ekonomskog i političkog stanja u Crnoj Gori. Za svaku osudu bilo je ponašanje režima Kraljevstva SHS – nade crnogorskih seljaka da će im ujedinjenje donijeti hljeba i slobode, nijesu se ostvarile. Naprotiv, despotija knjaza i kralja Nikole I Petrovića zamijenjena je novom diktaturom – teškom i nesnosnom kao što je bila i ona crnogorskog gospodara. Mogao je dr Drljević da sa skupštinske govornice veliča oružanu borbu u Crnoj Gori, da podstiče na pobunu, a da ne odgovara pred zakonom, dok je režim zavedenim crnogorskiim seljacima, sirotinji, palio i razarao kuće, uništavao i pljačkao imovinu, hapsio ih, mučio i zatvarao.

PIŠE: BORIVOJE ĆETKOVIĆ

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"