Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Oboljeli samo pristižu, ljekari nedjeljama bez odmora * Od poslova s državom zaradili 205 hiljada * Država dužna 3,66 milijardi * Iz tužilaštva se šuma ne vidi * „Svetionik” za početak muzičke avanture * Neće biti rata, Bošnjaci plaše strance * Rektorov brat dobio posao od 60.000 eura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-09-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Miloš Konatar, poslanik saveza „Crno na bijelo”:
– Crna Gora nema vremena za čekanje.

Vic Dana :)

Otišao Vučić sa obezbjeđenjem da gledaju balet.
- Aco, jel spavaš? - Ne spavam. - Aco, jel spavaš? - Ne budite dosadni, rekoh vam da ne spavam. - Dobro, a zašto onda ovi idu na prstima?


Predaje vozač zahtjev za izradu vozačke dozvole pa ga službenik upita: – Jeste li sigurni da želite ove fotografije za vozačku dozvolu? Izgledate pijano na njima.
Vozač: – Da, želim takve jer ću upravo tako izgledati kad me zaustavi policija.


- Mama, opet sam se svađala sa mužem, ja to ne mogu izdržati! Doći ću živjeti s tobom! - Ne, draga, on mora platiti za svoje greške! Ja ću doći živjeti s vama!


Došli američki inžinjeri kod Obame i kažu mu da su izumili automobil koji ide na vodu!
- Pa to je genijalno, automobil koji ide na na običnu vodu, kažete!?
Hm… pa dobro, nije baš obična, mora da bude iz Meksičkog zaliva…


Otišao Perica u apoteku da kupi lijek za tatu. Apotekar mu kaže:
– Prije nego što ga uzme da ga dobro promućkaš.
Perica će:
– Da li ste vi ludi? Moj tata ima preko 100 kg.


Baba otišla kod doktora: - Doktore, kupila sam slušni aparat! - Odlično! A kako vam je muž? - Ma jeftino! Samo 120 eura!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-09-26 FILMSKO PREISPITIVANJE: NORDIJSKA – SKANDINAVSKA KINEMATOGRAFIJA 9
Bergman i Sven Nikvist Umjetnik izuzetnog i neobičnog talenta Uprkos svom sveopštem nihilizmu, Bergman je u suštini religiozni umjetnik čiji se filmovi bave osnovnim pitanjima ljudskog postojanja: smisao patnje i bola, neobjašnjivost smrti, usamljenička priroda ljudskog bića i teškoća pronalaženja smisla u naizgled slučajnom i kapricioznom svijetu
Dan - novi portal
-Piše: DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ

Treći film, „Tišina” (Tystnaden, 1963), svakako je još jedno Bergmanovo remek-djelo. Dvije sestre dolaze u jedan srednjoevropski grad. S njima je i mali sin mlađe sestre. Ni sestre, pa ni gledaoci ne razumiju jezik stanovnika grada, pa čak ni sjajno snimljene i izmontirane ambijentalne zvuke. Stoga su, kao i većina nas, primorane da se kreću kroz besmisleni svijet, relativno izdvojene od Ijudi koji ih okružuju. Film „Tišina” majstorski je snimio Sven Nikvist (1922–2006), koji je postao Bergmanov direktor fotografije filmom „Djevičanski izvor”, iako je njihova saradnja započela kada je Nikvist bio asistent snimatelja na snimanju filma „Noć lakrdijaša”. Radeći s Bergmanom od 1959. do današnjih dana, Nikvist je postao jedan od vodećih stručnjaka za fotografiju u boji. Od sredine šezdesetih godina Bergman i Nikvist su u svoj izraz uključili neke od najsmjelijih eksperimenata francuskog i italijanskog filma. Ova promjena stila ujedno označava i novo Bergmanovo zanimanje za prirodu Ijudske psihe, percepcije identiteta, koje će ispitivati u svojoj narednoj velikoj trilogiji iz šezdesetih godina XX vijeka: „Persona” (1966), „Vrijeme vukova” (1968) i „Sramota” (1968). Uokvirena sekvencama koje prividno pokazuju snimanje i prikazivanje samog filma, „Persona” ruši skoro sve konvencije filmske naracije kako bi ukazala na varljivu prirodu i medija i Ijudskih likova koje taj medij navodno otjelotvoruje. U suštini, film se bavi prenosom identiteta između bolničarke i pacijentkinje do te mjere da se sa savršenom vizuelnom logikom njihova dva lica spajaju u jedno. Ovo je takođe film sa raznim nivoima na kojima se može reći da film, ili uopšte uzev medij, predstavlja stvarnost. Međutim, narativni stil filma „Persona” je do te mjere eliptičan, rasklopljen okrenut samom sebi da se može reći da nam ovo djelo ukazuje da film nije ništa veća iluzija od stvarnosti koju navodno prikazuje. Filmovi „Vrijeme vukova” i „Sramota” bave se bezizglednošću pokušaja da se održe Ijudske vrijednosti i odnosi kada oko nas vlada neprekidni rat, Bergman kao da želi reći da stanje savremenog svijeta predstavlja stanje neprekidnog rata. Njegov sledeći film, „Krici i šaputanja” (1972), jednoglasno je ocijenjen kao remek-djelo. Ovaj izuzetno stilizovan film o prirodi smrti i umiranja je bez sumnje djelo bolne ljepote u kome se sjedinjuju stvarnost, sjećanja i mašta. U filmu „Fani i Aleksander” (1982), svom najskupljem i najpristupačnijem djelu, Bergman ponovo stvara magični svijet svog detinjstva u univerzitetskom gradu Upsali u prvim godinama XX vijeka.

Bergman je umjetnik izuzetnog i neobičnog talenta i svakako jedan od najznačajnijih filmskih stvaralaca u istoriji zapadne kinematografije. Njegovo viđenje Ijudske sudbine podjednako je oporo kao i viđenje njegovih velikih prethodnika. U skandinavskoj kinematografiji, Šveđana Morica Stilera i Viktora Šestrema i Danca Karla Teodora Drejera (koji je mnogo uticao na Bergmana), njegove teme nas vode unazad do tema kojima su se bavila dva gorostasa skandinavske drame XIX vijeka – Ibzen i Strindberg. Međutim, njegova pesimistička vizija ipak dopušta određeno iskupljenje. Uprkos svom sveopštem nihilizmu, Bergman je u suštini religiozni umjetnik čiji se filmovi bave osnovnim pitanjima Ijudskog postojanja: smisao patnje i bola, neobjašnjivost smrti, usamljenička priroda Ijudskog bića i teškoća pronalaženja smisla u naizgled slučajnom i kapricioznom svijetu. Bergman nije bio veliki inovator narativne forme uz mogući izuzetak filma „Persona”, kao što su to bili Vels, Antonioni ili Godar, ali je on veoma brzo prisvajao važne inovacije koje su razvili drugi. Njegovi eksperimenti su bili prije intelektualni i metafizički no formalni, jer se on upuštao u rizik da otuđi od sebe gledaoce postavljajući im neprekidno teška pitanja i baveći se temama koje su bile same po sebi uznemirujuće. Bergman je mogao s punim integritetom i nezavisnošću da se slobodno bavi svojom mračnom vizijom svijeta najviše zahvaljujući ekonomskom ustrojstvu Svensk Filmindustri, koja je, osim četiri filma, proizvela svih njegovih četrdeset djela. Ova organizacija garantuje da će pokriti sve produkcione i distribucione troškove svih usvojenih projekata koji eventualno ne donesu prihod na domaćem tržištu, te se može reći da je Bergman rijetko morao da radi pod ogromnim ekonomskim pritiskom koji opterećuje većinu filmskih stvaralaca.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"