Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Amfilohije * U njegovom srcu bilo je samo ljubavi i za prijatelje i neprijatelje * Odlazak ličnosti jedne epohe * Nekoliko opština proglasilo Dan žalosti * U Tivtu promovisana pjesma Dina Merlina * Vlada ekspertska i bez lidera * Jovanić ne da dva miliona eura za plate rudara
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 31-10-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Džudi Rajnzing Rajnke, ambasadorka SAD:
– Naša očekivanja od nove vlade ista su kao i očekivanja građana – sprovođenje konkretnih reformi kako bi se suzbila korupcija.

Vic Dana :)

Kaže učiteljica Perici: – Sjutra da dođeš u školu sa djedom.
- Valjda sa ocem - ispravlja je Perica.
Učiteljica: – Ne, nego sa djedom, da on vidi kakve greške mu sin pravi u tvojim domaćim zadacima.


​Kupio Mujo burek i samo što zagrize pita pekara: Prijatelju, gdje držiš meso?
Pekar: Pa u frižideru!
Mujo: Stavi malo i u burek, majke ti!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton JUGOSLAVIJA I BUGARSKA – HRONIKA NEUSPJEŠNOG PRIJATELJSTVA 3
Georgi Dimitrov Ugovorom o prijateljstvu do tijesnog saveza Feljton smo priredili prema knjizi dr Petra Dragišića i dr Olivere Dragišić „Jugoslavija i Bugarska 1944–1980, hronika neuspješnog prijateljstva“, koju je izdala Stella Polare iz Beograda, 2019. godine
Dan - novi portal
-Priredio: MILADIN VELjKOVIĆ

Kulminacija poboljšanja odnosa Jugoslavije i Bugarske u prvim godinama po okončanju Drugog svjetskog rata i uspostavi komunističkog poretka u obje zemlje uslijedila je u drugoj polovini 1947. godine, kada je poslije dva samita dva lidera – Josipa Broza Tita i Georgija Dimitrova – konačno potpisan jugoslovensko-bugarski Ugovor o prijateljstvu, saradnji i uzajamnoj pomoći. Prvi samit Tito–Dimitrov, u Jugoslaviji, na Bledu, rezultovao je sklapanjem pomenutog ugovora i nekoliko drugih sporazuma. Osim toga, potpisana je i deklaracija kojom se Jugoslavija odrekla reparacija u iznosu od 25 miliona dolara, na koje je imala pravo na osnovu mirovnog ugovora potpisanog 10. februara 1947. godine u Parizu.

Nakon što je septembra 1947. godine stupio na snagu mirovni ugovor sa Bugarskom formalno je omogućeno konačno potpisivanje Ugovora o prijateljstvu, saradnji i uzajamnoj pomoći između Jugoslavije i Bugarske. Krajem novembra iste godine Broz će, praćen svojim najbližim saradnicima, doputovati u Bugarsku i u Evksinogradu, kod Varne, potpisati pomenuti dokument. Ugovor koji su Dimitrov i Tito potpisali bio je neobično kratak – imao je tek osam članova – ali je njegov sadržaj bio krajnje konkretan i precizan. Obaveze koje su dvije strane ovim ugovorom na sebe preuzele pokazivale su jasnu namjeru i Beograda i Sofije da formiraju tijesan savez. Član tri Ugovora predviđao je obavezu država potpisnica da u slučaju napada na jednu od njih od strane neke treće zemlje, druga strana njoj pruži „bez odlaganja vojničku i svaku drugu pomoć svim raspoloživim sredstvima“. Peti član Ugovora sadržao je obavezu dvije zemlje da razviju „najtješnju saradnju u svim oblastima ekonomskog života“, dok je u članu šest podvučena nephodnost razvijanja bilateralne kulturne saradnje. Ugovor je potpisan sa rokom važenja od dvadeset godina, ali sa klauzulom o njegovom automatskom produženju, ukoliko jedna od potpisnica godinu dana prije isteka ugovora ne izrazi želju da se ugovor ne produži.

Po potpisivanju Ugovora o prijateljstvu, saradnji i uzajamnoj pomoći u Evksinogradu, novembra 1947. godine, Tito je sa puno trijumfalizma i optimizma, kao i poslije zaključenja bledskih sporazuma, govorio o perspektivama odnosa dvije zemlje. Svoj optimizam Broz je, kao i u govoru na samitu na Bledu, bazirao na činjenici da u Sofiji i Beogradu na sceni više nijesu „nenarodni režimi“.

U govoru u jugoslovenskom parlamentu 30. novembra Broz će ponovo podvući stav da je komunističko, odnosno „narodno“, preuzimanje vlasti u Beogradu i Sofiji faktor koji je omogućio rapidno poboljšanje odnosa Jugoslavije i Bugarske poslije Drugog svjetskog rata. Upadljivo je da je Broz i u tom govoru, kao i u ranijim prilikama, propustio da primijeti važnost drugog, i, ispostaviće se, znatno bitnijeg katalizatora jugoslovensko-bugarskog približavanja od 1944. do 1947. godine – spoljnog konteksta, odnosno Sovjetskog Saveza i njegovog rastućeg uticaja na Balkanu od jeseni 1944. godine.

Uočljivo je i Brozovo podsmijavanje jugoslovensko-bugarskom Ugovoru o vječnom prijateljstvu potpisanom 1937. godine. Pola godine kasnije Broz se zasigurno gorko pokajao zbog tih riječi. Tada se ispostavilo da je vječni jugoslovensko-bugarski ugovor bio prilično dugovječniji od ugovora „narodnih režima“ u Beogradu i Sofiji: „Badava su stvarani ugovori o vječitom prijateljstvu između monarhije Karađorđevića u Beogradu i Koburga u Sofiji. To je bilo vječito prijateljstvo između dinastija. Ali, one su smetale vječitom bratstvu i prijateljstvu između naših naroda. A mi smo ga uspostavili i omogućili ono što su naši narodi željeli, učvrstili smo ga i svojim potpisom potvrdili da je to prijateljstvo – vječito.“ Vrijeme će pokazati koliko su Brozove ocjene iznijete u citiranim govorima iz druge polovine 1947. godine bile pogrešne.

Time se još jednom pokazalo da su odnosi među balkanskim narodima bili dirigovani prevashodno spoljnim, a ne unutrašnjim, balkanskim relacijama. Tako ni ideološka identičnost „narodnih“ režima u Beogradu i Sofiji od 1944. do 1948. godine nije mogla da spriječi drastično kvarenje odnosa Jugoslavije i Bugarske poslije rezolucije Informbiroa juna 1948. godine.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"