Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dobro je, kako je * Kod Murića novac i oružje za likvidaciu * Od septembra ignorisali žarišta epidemije * Graditelj Možure duguje 1,4 miliona za poreze * Nova vlada da ispuni uslove iz poglavlja 23 i 24 * Zatvaraju kafiće do ponedjeljka * Sud pozvao Tačijeve žrtve da se prijave, moguća hapšenja u Albaniji
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-11-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Andrija Mandić, lider DF-a i predsjednik Nove:
– Mandatar nam je predstavio spisak novih članova vlade sa koga poznajem samo jednog čovjeka. Ne znam ko su ti ljudi, ne znam ko je za njih glasao. Ispostavlja se samo jedno – da je za tim foteljama trčao neko drugi.

Vic Dana :)

Napala Fata Muju: - Mujo, zašto me varaš s komšinicom? - Ja imam tebe, ti mene, a ona nema nikoga, jadnica - odgovara Mujo.


Dolazi Muž kući i sa vrata pita ženu:
- Draga, šta ima za ručak?
- Ništa! odgovara žena.
- Kako ništa? I juče je bilo ništa!
- Pa kuvala sam za dva dana.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton JUGOSLAVIJA I BUGARSKA – HRONIKA NEUSPJEŠNOG PRIJATELJSTVA 10
Leonid Brežnjev Bugarsko priklanjanje politici iz Moskve Feljton smo priredili prema knjizi dr Petra Dragišića i dr Olivere Dragišić „Jugoslavija i Bugarska 1944–1980, hronika neuspješnog prijateljstva”, koju je izdala Stella Polare' iz Beograda, 2019. godine
Dan - novi portal
-Priredio: MILADIN VELjKOVIĆ

Intervencija Varšavskog pakta u Čehoslovačkoj avgusta 1968. godine dovela je, s obzirom na jugoslovenske javne kritike tog čina, do značajnog zahlađenja odnosa Beograda i Moskve. Popravljanje klime između Sovjeta i jugoslovenckog rukovodstva uslijediće nakon posjeta Jugoslaviji najprije šefa sovjetske diplomatije Andreja Gromika, septembra 1969. godine, a zatim i Leonida Brežnjeva, početkom jeseni 1971. godine.

Već smo više puta konstatovali da su odnosi Jugoslavije i Bugarske poslije Drugog svjetskog rata u značajnoj mjeri zavisili od dinamike odnosa Beograda i Moskve, s obzirom na klijentelističku vezanost Bugarske za Sovjetski Savez. Do primjetnog kvarenja odnosa Jugoslavije i Bugarske došlo je više mjeseci prije intervencije Varšavskog pakta u Čehoslovačkoj. Prema jugoslovenskim izvorima, krajem 1967. godine u Bugarskoj je počela kampanja protiv Jugoslavije koja je bila pripisivana sovjetskim akcijama i radu na disciplinovanju lagera, te sovjetskim pritiskom na Čehoslovačku, ali i Jugoslaviju. U Beogradu se smatralo da je Sofija tada pokušala da profitira od takvih okolnosti i zaoštri stavove u pogledu makedonskog pitanja, što je podrazumijevalo upadljivo negiranje ključnih obilježja makedonskog nacionalnog identiteta.

Odnosi Beograda i Sofije su se dodatno zaoštrili poslije avgustovske kampanje Varšavskog pakta u Čehoslovačkoj. Jugoslavija je, naime, oštro osudila intervenciju, u kojoj su učešće uzele i bugarske trupe. U novom obračunu starih rivala ponovo se posezalo za istorijskom argumentacijom. Strasti su bile uzburkane, pored ostalog, proslavom jubileja Ilindenskog ustanka. Jugoslovenska štampa je reagovala na oživljavanje sanstefanskih ideja u bugarskim medijima. Septembra 1968. godine, dakle poslije intervencije u Čehoslovačkoj, na Plenumu Centralnog komiteta Saveza komunista Makedonije optužen je establišment u Sofiji za participiranje u antijugoslovenskoj kampanji. Mjesec dana kasnije beogradski dnevnik „Politika” negirao je tvrdnje bugarske strane o značaju učešća bugarske vojske u oslobađanju Jugoslavije 1944–1945. godine.

Novi konflikt Jugoslavije i Bugarske nije bio vođen samo na stranicama sofijske, beogradske i skopske štampe. U noti koju je Državni sekretarijat za inostrane poslova predao bugarskoj ambasadi u Beogradu februara 1969. godine iznijeto je da je tokom 1968. godine u Bugarskoj objavljeno više od 20 visokotiražnih publikacija u kojima se „negira makedonska nacionalna individualnost”, odnosno u kojima su se sanstefanske granice Bugarske označavale kao bugarske etničke granice. Bugarska strana je na napade iz Beograda odgovarala kontraoptužbama. Tako je, februara 1969. godine vlada Narodne Republike Bugarske jugoslovenskoj vladi uputila verbalnu notu u kojoj je podvučeno da je krajem 1967. godine došlo do radikalne promjene politike Beograda prema Bugarskoj. Naveden je, pored ostalog, podatak da je tokom 1968. godine jugoslovencka štampa publikovala preko 1.500 antibugarskih članaka. Isticalo se da u kampanji učestvuje i jugoslovencko rukovodstvo. Napadnuta je jugoslovenska teza o makedonskom identitetu stanovništva Pirinske Makedonije, što je okarakterisano kao ispoljavanje teritorijalnih aspiracija prema Bugarskoj.

U bugarskoj kampanji protiv Jugoslavije Beograd je vidio „prste Moskve”. U analizi DSIP-a iz maja 1969. godine bugarska igra je na Balkanu bila viđena kao akcija u funkciji sovjetske spoljne politike. Bilo je navedeno i da su taktičke promjene u bugarskom kursu prema Jugoslaviji postale primjetne poslije plenuma Centralnog komiteta Bugarske komunističke partije, oktobra 1971. godine, nedugo poslije posjete Leonida Brežnjeva Sofiji.

Konstatujemo, dakle, da se krajem 1971. godine Sofija djelimično prilagodila poboljšanju jugoslovencko-sovjetskih odnosa poslije posjete Leonida Brežnjeva Jugoslaviji. Izvjesne promjene kursa bugarskog

rukovodstva prema Jugoslaviji bile su vidljive u određenoj korekciji bugarskog odnosa prema makedonskom pitanju. Intenziviranje saradnje očitivalo se 1972. godine i na drugim nivoima.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"