Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ne igrajte se sa 600 otkaza * Ne igrajte se sa 600 otkaza * Švercer cigareta pobjegao policiji iz dvorišta * Policija traga za napadačima * Virus ušao u škole i vrtiće * Vlada da otkriva, a ne stvara tajne * Ministarka tražila veće plate i za tehničare
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-03-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Goran Danilović, funkcioner Ujedinjene Crne Gore:
Srušićemo Vladu i ako kapital vlasnika Uniproma, ma ko iza njega stajao, ne bude pretresen ne do prvog miliona, nego do prvog centa.

Vic Dana :)

Pita Mujo Hasu: - Gdje si rođen? - U Zenici. - Koji dio? - Kako koji dio, pa cio sam rođen u Zenici!


Otišao Crnogorac da uhvati puževe za večeru. Na kraju dana se vraća sa samo jednim pužem. Žena ga pita:
- Čovječe, kako donese samo jednog puža?
A Crnogorac odgovori:
- Ti ne znaš kakva je to životinja, to trči, to bježi, to skače!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton UČEŠĆE ŽENA U NARODNOOSLOBODILAČKOM POKRETU 5
Josip Broz Tito Tito podržao žene borce Feljton smo priredili prema knjizi dr Ljubinke Škodrić „Žena u okupiranoj Srbiji 1941–1944“, koju su objavili beogradski „Arhipelag“ i Institut za savremenu istoriju iz Beograda 2020. godine
Dan - novi portal
-PRIREDIO:

MILADIN VELjKOVIĆ


Za razliku od neodlučnosti po pitanju prijema žena u odrede tokom ustanka i njihovog odbacivanja prilikom njegovog sloma, kriza partizanskog pokreta tokom 1942. uticala je na promjenu opšte politike prijema žena u odrede. Već u februaru 1942. Josip Broz je konstatovao velike uspjehe narodnooslobodilačkog pokreta kada su u pitanju žene. Smatrao je da se one mogu iskoristiti da se kod njihovih muževa suzbije uticaj četničke propagande, kao i da se obezbijedi pomoć odredima. U pismu koje je uputio Edvardu Kardelju i Ivi Loli Ribaru, Josip Broz je konstatovao da ima više zahtjeva žena da idu u odrede i da je riješeno da se one primaju, ne samo kao bolničarke, već i kao borci. Prijem žena u odrede kao boraca opravdavan je njihovim brojnim zahtjevima, što ukazuje da takva odluka nije bila samo dio planirane politike, već i plod volje i izbora samih žena. O primjeni odluke o prijemu žena u odrede svjedočio je i Moša Pijade, koji je u aprilu 1942. javljao Titu da su omladinske čete počele da primaju žene.

Na raniji neodlučan stav u pogledu prijema žena u odrede uticalo je i to da ovo pitanje nije bilo definisano od strane Moskve sve do marta 1942, kada je u Sovjetskom Savezu otpočela kampanja za mobilizaciju žena u Crvenu armiju. Od proljeća 1942. u Sovjetskom Savezu su počele akcije dobrovoljne mobilizacije žena, članica Partije, od kojih su mnoge primane u vojsku bez pregleda i testiranja, a posebno su pozivane žene bez djece i one koje nijesu zaposlene. Titovo odobrenje da se žene primaju u odrede vremenski se poklopilo sa sovjetskom mobilizacijom dobrovoljno prijavljenih žena u vojne snage, ali i sa periodom krize odreda i pomanjkanjem ljudstva, usled čega je bilo i rezultat pragmatičnosti.

Ubrzo poslije odobrenja prijema žena u odrede, uslijedio je i članak Spasenije Babović objavljen u „Proleteru“ za mart–april 1942. u kome je kritikovala „nazadnjačka i nakaradna gledišta da žene ne mogu učestvovati sa oružjem u borbi, da one ne treba da vrše razne funkcije, u štabovima“. Nasuprot tome, propagirana je potreba da se ženama omogući ravnopravno učešće u borbi pozivanjem na činjenicu da su one dokazale da su „sposobne snositi sve teškoće partizanskog ratovanja kao muškarci“.

Ovi stavovi su došli do izražaja i u okupiranoj Srbiji, gdje je u istom periodu u uputstvu Okružnog komiteta KPJ za Požarevac od 14. marta 1942. partijskom članstvu u partizanskim jedinicama bilo naglašeno: „Strano je i tuđe shvatanje pojedinaca da ženama nije mjesto u odredu. Ako su pojedine žene napravile greške, to ne znači da žena ne može biti dobar borac. To buržoasko i nama tuđe shvatanje mora biti iskorijenjeno kod svakog pojedinca, pogotovo kad imamo i kod nas primjera o herojskom držanju žena.“

Pomoć i učešće žena u partizanskim odredima bili su primijećeni i od strane okupacionih vlasti. U izvještaju komandujućeg generala i zapovjednika Srbije o ustaničkom pokretu, oktobra 1942, isticano je: „Aktivno učešće žena i djevojaka u njezi bolesnika i ranjenika, kao i kurirskoj službi, uobičajeno je u svim odredima.“

Od žena nije zahtijevano da idu u partizanske odrede, već im je omogućavano da im pristupe, a u praksi je dolazilo do čestog nepoštovanja takvih uputstava. Ni rukovodeći kadar ni ženske organizacije nijesu bili bez predrasuda i težnji da se žene potisnu iz borbenih redova, što je u najvećoj mjeri došlo do izražaja kroz djelatnost isključivo ženskih četa koje su formirane na jugoslovenskom području tokom 1942. godine. Ženske partizanske čete odbijali su da uključe u svoj sastav pojedini odredi pošto je njihovo rukovodstvo smatralo da žene neće moći da izdrže teret borbe. Kada je, januara 1943, Vrhovni štab NOV i POJ izdao Naredbu o izradi spiskova vojnih obveznika, u njima su evidentirani svi muškarci, dok su žene uvođene u spiskove samo ako se dobrovoljno prijave. U Srbiji prijem žena u odrede nije popularisan putem partizanske štampe, već je u njoj žena koja se bori prikazivana u najvećoj mjeri kao žena koja radi na prikupljanju pomoći za partizanske odrede.

Pristajanje partizanskih odreda uz sve koji su ugroženi i koji su se borili za svoje živote uticalo je da je ovaj pokret dobijao podršku u krajevima sa ugroženim srpskim stanovništvom, gdje mu je prilazio narod koji je ostajao bez imovine i usled ugrožene egzistencije bio spreman na očajničku borbu.


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"