Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ekonomija u minusu, kaiš stežu socijali * Ekonomija u minusu, kaiš stežu socijali * Glasači iz dijaspore donosili i do četiri poslanička mandata * Za izdate garancije dugujemo 212 miliona * Traže ostavku ministra * Od koncesija naplatili osam miliona eura manje * Ubistvo Čađenovića izviđaju tri godine
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-03-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
​Radmila Stupar Đurišić, psiholog:
Izolacija, karantin i ograničavanje kretanja bili su okidač za sve, pa i za ljude koji nemaju mentalne probleme, a posebno za one koji ih imaju.

Vic Dana :)

- Kakav je vaš ljubavni život?
- Kao bajka. - Znači divan? - Znači „nekad davno“.


Ušao policajac u autobus, kad unutra putnici se drže za ručke na krovu. On će njima: - Pustite ljudi, mogu ja to sam držati!


Poslednjim snagama brodolomac se dovukao do obale. Izmoren ali i srećan legne na plažu, kad se kraj njega stvori njegova žena i počne vikati:
- Pa gdje si ti do sad?! Brod je potonuo još juče!


Pita učiteljica djecu:
- Djeco, šta nam daje kokoška?
- Jaja.
- A šta nam daje krava?
- Mlijeko.
- A šta nam daje koza?
- Zadatak.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2021-03-26 ZIDARI TUĐE SREĆE – EKONOMSKA EMIGRACIJA IZ JUGOSLAVIJE 1
Jugoslovenski gastarbajteri (Muzej Jugoslavije) Susret dva različita entiteta Feljton smo priredili prema knjizi dr Petra Dragišića „Zidari tuđe sreće, ekonomska emigracija iz Jugoslavije“, koju je objavio Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda
Dan - novi portal
-PRIREDIO:

MILADIN VELjKOVIĆ


Bogatom naučnom opusu poznatog srpskog istoričara dr Petra Dragišića, pripada i knjiga „Zidari tuđe sreće, ekonomska emigracija iz Jugoslavije“. Nju je 2019. godine izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, a knjiga je, u objašnjenju „ekonomskog emigriranja iz Jugoslavije u Zapadnu Evropu krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina“, utemeljena na tekstovima iz beogradske šampe, što je i navedeno u njenom podnaslovu. Kako je istoričar Dragišić vidio ovaj fenomen, i kako je o njemu pisala beogradska štampa, predočićemo čitaocima u ovom feljtonu, odabirajući najinteresantnije detalje iz pomenute knjige, a sa odobrenjem njenog autora i izdavača.

Dr Petar Dragišić je zaposlen kao viši naučni saradnik u Institutu za noviju istoriju Srbije u Beogradu, a pored ove knjige objavio je i monografije: „Jugoslovensko-bugarski odnosi 1944–1949“ (2007), „Jugoslavija i Bugarska 1944–1980 – hronika neuspješnog prijateljstva“ (koautorstvo), „Šta smo znali o Italiji – pogledi iz Beograda na Italiju 1955–1978“ (2019) i „Ko je pucao u Jugoslaviju? – jugoslovenska politička emigracija na Zapadu 1968–1980“ (2019).

Velika migrantska kriza 2015. godine, odnosno prava seoba naroda, koja je dramatično konfrontirala vanevropski i evropski (prije svega zapadnoevropski) svijet, do neslućenih razmjera pojačaće frekvenciju upotrebe pojma migracija. Ova riječ je u zaoštrenom globalnom kontekstu izašla iz socioloških i antropoloških udžbenika, dospjela na ulice i trgove evropskih gradova, na naslovne strane novina, internet portala i špice televizijskih dnevnika. Velika migrantska kriza pokazala se te, 2015. godine, kao kompleks ekonomskih, političkih, kulturoloških i, na kraju, bezbjednosnih problema.

Proučavanje migracijskih procesa, koji su od polovine šezdesetih do početka sedamdesetih godina prošlog vijeka obilježeni odlaskom oko milion migranata iz Jugoslavije na „privremeni rad“ u Zapadnu Evropu (Savezna Republika Njemačka, Francuska, Švedska, Austrija, Švajcarska, Belgija...), obavezuje na analizu upoznavanja i sučeljavanja društvenih grupacija koje su se kroz te migracijske procese susrele. S jedne strane, radilo se uglavnom o nekvalifikovanoj radnoj snazi koja se iz socijalističke Jugoslavije uputila u zapadni kapitalistički svijet. S druge strane, jugoslovensku nekvalifikovanu, često ruralnu, radnu snagu dočekali su zapadnoevropski velegradi i njihova visoko razvijena industrija. Bio je to susret u mnogo čemu, ali ne u svemu, dva različita entiteta.

Moglo bi se reći i da je emigriranje stotina hiljada jugoslovenskih radnika predstavljalo i susret „dva interesa“: s jedne strane, gastarbajterskog interesa za zaradom, a sa druge strane, gladi zapadnoevropskih poslodavaca za jeftinom radnom snagom. Ti elementi susreta dva entiteta, gastarbajtera i zapadnoevropskih poslodavaca, čine ih kvalitativno bližim jer je njihova saradnja bila motivisana obostranom željom za materijalnim boljitkom. Usled toga su obje grupe morale da pristanu na izvjesne kompromise. Industrijski visoko razvijeni Zapad je morao da trpi pridošlice iz drugog kulturološkog, političkog, te ideološkog miljea, dok je druga strana želju za „boljim životom“ bila primorana da plati često pristankom na status „građana drugog reda“.

Hronološke granice teme knjige „Zidari tuđe sreće“. Beogradska štampa o ekonomskoj emigraciji iz Jugoslavije krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina diktirane su činjenicom da je upravo krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina ekonomski motivisano emigriranje iz socijalističke Jugoslavije dostiglo vrhunac. U Zapadnoj Evropi, regiji u kojoj je bio zaposlen lavovski deo jugoslovenske emigrantske zajednice, 1973. godine je radilo oko 900 hiljada Jugoslovena.

U novinskim tekstovima o ekonomskoj emigraciji iz Jugoslavije nalazimo nekada brojeve i procente, a nekada i duhovite opaske Žike Živulovića Serafima. Kao posebno vrijedne ocjenjujemo izjave samih aktera o različitim pitanjima njihovog emigrantskog života, koje pronalazimo u brojnim člancima i reportažama beogradskih novina i časopisa u analiziranom periodu. Na taj način, u prilici smo da pročitamo „živu riječ“ gastarbajtera, lišenu interpretacija autora tekstova.


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"