Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ubica uhapšen poslije 20 godina * Uz pomoć crnogorske vlasti priprema Veliku Albaniju * Baciće dva miliona na loše liječenje karcinoma * Ostavio dug od 125.000, pa otišao u Srbiju * Ubica uhapšen poslije 20 godina * Dva tripleksa * Vučićev govor na Kosovu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 09-09-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ivan Brajović, predsjednik SD:
– SD neće napustiti Vladu, već će pokušati da ubijedi DPS da promijeni model.

Vic Dana :)

Toliko mnogo magneta imamo na frižideru da kompas u našoj kući ne pokazuje sjever, nego kuhinju!

Pita žena muža...
- Dragi jel’ istina da su ovce najgluplje životinje na svijetu?
Muž bez po’ muke odgovara...
- Jest istina je, janje moje!

Kad se raspravljaš sa ženom isto je kao kad instaliraš neku aplikaciju. Ništa ne razumiješ samo nekst, nekst i na kraju: „Slažem se sa uslovima korišćenja.

Riješili Crnogorci da promijene radno vrijeme.
– Odsad ćemo da radimo samo u srijedu! - reče vođa radnika. Ima li neko pitanje?
– Ima. Jel’ ćemo svaku?

Pitanja i odgovori za djecu
Gdje je ljepše živjeti - u selu ili u gradu?
Ja mislim na moru.

Kako se zovu ljudi koji žive na selu?
Seoci







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Hronika CRNOGORSKI SUDOVI ZATRPANI ZAHTJEVIMA ZA JEMSTVO, PREDNJAČI KOTORSKI SUD
Emina Adrović Slobodu kupuju novcem i nekretninama Kotorski sud je samo u avgustu odlučivao o zahtjevima za jemstvo Ivana Fatovića, Emine Adrović, Božidara Filipovića, Igora Vukotića, Enise Šuntić i Sare Vidak
Dan - novi portal
Poslednjih mjeseci crnogorski sudovi zatrpani su zahjevima za određivanje jemstva licima koja su se iz različitih razloga našla u sukobu sa zakonom i koja na taj način pokušavaju da novcem ili nekretninama „kupe” slobodu.
Ovom trendu pribjegli su okrivljeni i osumnjičeni za različita krivična djela, od onih najbezazlenijih, pa sve do teških krivičnih djela, a posebno opterećen ovakvim zahtjevima u poslednje vrijeme bio je sud u Kotoru. Samo u avgustu kotorski sud je odlučivao o šest zahtjeva lica koja su medijski propraćena, a koja su namjeravala da uz priloženu kauciju napuste istražni zatvor. Osim ovih šest koji su bili u žiži javnosti, zasigurno je sličnih zahtjeva bilo i mnogo više.
– Jemstvo kao mjera obezbjeđenja postoji dugo u crnogorskom zakonodavstvu, međutim, vrlo malo je korišćena već je pritvor najčešće predlagan i korišćen kao mjera obezbjeđenja okrivljenog i recidiv prethodnih vremena, iako često nije bilo potrebe za tim – kazao je za „Dan” Zoran Vujičić iz Građanske alijanse.
Vujičić je istakao da smo svjedoci brojnih primjera da su pojedina lica bila u pritvoru duži vremenski period da bi u krajnjem sudskom epilogu bili oslobođeni. Po tom osnovu iz budžeta su isplaćivani milionski iznosi.
– Ako imamo u vidu tu činjenicu, oživljavanje instituta jemstva u poslednje vrijeme je sasvim opravdano – ocijenio je Vujičić.
Ono o čemu po njemu posebno treba voditi računa jeste da ti iznosi moraju biti što veći kako bi se ostvarila svrha obezbjeđenja i kako bi se to lice obavezalo da prisustvuje daljem toku postupka.
– Ukoliko su ispunjeni zakonski uslovi, jemstvo ima veće benefite od samog pritvora, kako za okrivljenog tako i za državu. Ono o čemu se posebno mora voditi računa jeste procjena sudske vlasti od slučaja do slučaja, odnosno da li ponuđeno jemstvo u konkretnom slučaju garantuje prisustvo okrivljenog. Takođe, mora se voditi računa i o tome kako će ova mjera uticati na javno mnjenje kao i na legalnost finansijskog zaloga.
Kotorskom sudu obratio se preko advokata i Ivan Fatović (30) iz Tivta, protiv kog je podignuta optužnica zbog izazivanje pomorske nesreće u kojoj su stradali poljski državljani Pjetr Martin Makovski i Agneska Pjaskovska. On je ponudio 50.000 eura jemstva i stan kako bi se branio sa slobode.
Uz jemstvo od 30 hiljada eura iz pritvora je namjeravao da izađe 53-godišnji Budvanin Božidar Filipović, osumnjičen da je u noći između 16. i 17. avgusta prijetio pištoljem osoblju i gostima kafića „MTV” na šetalištu u Petrovcu. No, kotorski Osnovni sud to nije dozvolio. Kauciju je odbio baš kao što je odbio jemstvo od dvije i po hiljade, odnosno dvije hiljade eura koliko je bilo ponuđeno u zamjenu za slobodu za 26-godišnjeg Igora Vukotića i tri godine mlađu Enisu Šuntić, osumnjičene da su nakon toga sakrili pištolj u namjeri da mu pomognu nakon izvršenja krivičnog djela.
Filipović je javnosti poznat od septembra 2017. kada je iz revolta prema parking servisu zapalio svoj džip „porše kajen”. Krajem maja uhapšen je na jednom beogradskom splavu nakon što je prijetnje na račun predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića. Zbog toga ga je Treći osnovni sud u Beogradu sredinom jula osudio na 11 mjeseci kućnog zatvora uz nanogicu. Nakon presude je iz pritvora prebačen u svoj stan uz elektronsku nanogicu, preko koje je praćeno njegovo kretanje.
Međutim, samo nekoliko dana od prebacivanja u kućni zatvor, Filipović je isjekao nanogicu i pobjegao u Crnu Goru gdje je na kraju uhapšen zbog vitlanja pištoljem.
Kotorski sud nije dozvolio kauciju ni u slučaju Beograđanke Sare Vidak, koja je međuvremenu osuđena na četiri mjeseca zatvora zbog napada na sudiju kotorskog suda za prekršaje Jelenu Stanišić, nakon čega joj je ukinut pritvor.
Njen advokat Srđan Lješković predložio je jemstvo od 10 hiljada eura, njena dva pasoša i ličnu kartu, ali je sud to odbio. Na ovakvu odluku suda branioci optužene se nijesu žalili jer su žalbu smatrali nepotrebnom.
I sudija Višeg suda u Podgorici Biljana Uskoković skoro je prihvatila jemstvo od 300.000 eura koje je ponudio optuženi za međunarodni šverc droge Vaso Ulić kako bi se branio sa slobode.
Da oni koji polože jemstvo ne ispoštuju uvije odluku suda, primjer je slučaj Beograđanina Miloša Čujovića optuženog za hakerske prevare, koji se uz jemstvo od 230.000 eura prošle godine našao na slobodi, nakon čega je pobjegao i za njim je raspisana potjernica.
VJ.D.

Adrović uskoro na slobodi

Jedan od tih predmeta je i slučaj Emine Adrović, protiv koje je kotorsko tužilaštvo podiglo optužnicu zbog izazivanja saobraćajne nesreće u kojoj je poginio Miloš Vukomanović (25), dok je njegova vjerenica Snežana Rudinac (24) teško povređena.
Kako saznajemo, predsjednik podgoričkog Višeg suda Boris Savić odbio je žalbu tužilaštva i prihvatio odluku kotorskog suda da se Adrovićeva pusti na slobodu uz položeno jemstvo od preko 200.000 eura.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"