Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ugrabio da Branu odloži plaćanje do 2021. godine * Ponovo gase Vajber na dan izbora * Raskidamo koaliciju ako me smijene * Vlada se kod banaka zadužuje još 20 miliona * Ugrabio da Branu odloži plaćanje do 2021. godine * Pripremam veliki koncert u Beogradu * Vlatkova nova avantura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-03-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Saleh Abdula, azilant iz Jemena :
Radije bih poginuo nego ostao da živim u Crnoj Gori.

Vic Dana :)

Diplomirao političar na privatnom fakultetu, pa kaže ženi:
- Da sam znao da je ovako lako, završio bih i srednju.


U Njemačkoj se za vrijeme rata provela jedna anketa.
- Smetaju li vam Bosanci u Njemačkoj?
5 odsto: Da, želimo da odu odavde.
15 odsto: Ne, dobri su to ljudi.
80 odsto: Kome ba smetamo?!


Pitanje:
- Kako se kune ciganka?
Odgovor:
- Nevina sam, djece mi....







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2017-03-10 DOC. DR KATARINA RASULIĆ ODRŽALA PREDAVANJE NA FILOLOŠKOM FAKULTETU U NIKŠIĆU
Doc. dr Katarina Rasulić održala predavanje „Putevi značenja u jeziku” u Nikšiću Jezik trpi čak i zloupotrebu Bogatstvo srpskog jezika je neprocjenjivo, a to da li ga „kvarimo” podrazumijeva da je jezik živi organizam koji je podložan „kvarenju”
Dan - novi portal
Zloupotreba jezika oduvijek je postojala i postoje čitave profesije u kojima je veoma važno znati kako se manipuliše jezikom, a to su prevashodno politika, zatim marketing, kao i mediji, kazala je doc. dr Katarina Rasulić, koja je juče na nikšićkom Filološkom fakultetu održala predavanje „Putevi značenja u jeziku”.
– Svaka manipulacija nije i zloupotreba, ali često i jeste. U medijima zloupotreba jezika bi se mogla razložiti na mnogo slojeva. Na primjer, jedna od stvari je u medijskom prostoru, jer u elektronskom i štampanom mediju imate ograničenje prostora. Novinar ima neprestanu potrebu da bude što kraći kad nešto izgovara, kad nešto formuliše za svoj medij. Inače, kraće je efektnije, ali razlog je i ekonomisanje vremenom i prostorom. Tu je jedan od ključnih mehanizama koji omogućava kognitivnu prečicu – metonimiju, kazala je doc. dr Rasulić.
Zloupotreba značenja u jeziku, istakla je ona, često se dogodi, a da autor određene formulacije nije imao na umu da čini naročitu manipulaciju ili zloupotrebu. Važno je da novinari i urednici budu svjesni opasnosti koje vrebaju iz takvih formulacija, koje su nekada svjesne, namjerne, ili nužne. Kao primjer ona je navela „NATO prečica do Evrope...” koji je, kako je pojasnila, „nabijen metaforama i metonimijom”, gdje je toponim „veoma interesantan”. Evropa, istakla je doc. dr Rasulić, danas znači Evropska unija (EU).
– Prije desetak godina istraživala sam diskurs u engleskom i srpskom javnom porostoru gdje je postalo potpuno redovno ne samo da se nešto skrati, već recimo potpuno redovno Evropa znači EU. To je pojmovno veoma poroblematično jer sve zemlje koje su u Evropi pripadaju joj, ali u konkretnom proizilazi da postoji „nešto” što nas vodi u Evropu, odnosno u političkom smislu to bi se moglo razumjeti da je NATO prečica za Evropu. Kazati „puno” sa malo riječi za nekog može značiti nešto sasvim drugo, što taj primjer pokazuje. To je ujedno i upozorenje za sve profesije koje se ključno koriste jezikom, naglasila je doc. dr Rasulić.
Bogatstvo srpskog jezika je neprocjenjivo, a to da li ga „kvarimo” podrazumijeva da je jezik živi organizam koji je podložan „kvarenju”.
– Neobično je koliko je jezik izdržljiv. Ne vodeći računa o izrazima koje koristimo rekla bih ne kvarimo mi jezik, već svoje mišljenje. Jezik će sve to istrpjeti. Svaka pozajmljenica može da uđe u jezik i u njemu da ostane. Ogroman je dio srpskog leksičkog fonda koji je u srpski jezik ušao iz raznih drugih jezika i koje danas koristimo i ne znajući da su to riječi iz drugih jezika, pojasnila je ona.
Tuđice čije značenje ne razumijemo odomaćile su se u našem jeziku, poput „transparentno, implementirati, aplicirati...”, pa danas kod nas ništa više nije „prozirno, jasno, primjenjivo...”
– Takvih izraza je bezbroj i mislim da time zamagljujemo sopstveno razumijevanje jer svaki govornik srpskog jezika razumije šta znači primijeniti, a ne razumije svako šta znači implementirati, pa zašto bismo onda tu riječ uopšte morali da izgovaramo, kad imamo našu koja je razumljiva. Ovo ne treba shvatiti kao moje protivljenje pozajmljenicama, one su nužne jer riječi putuju iz jezika u jezik, ali je važno razumjeti šta one znače – naglasila je doc. dr Rasulić.
B.Brašnjo


Danas o „Putevima značenja u komunikaciji”

Na nikšićkom Filološkom fakultetu danas će predavanje naslovljeno „Putevi značenja u komunikaciji” održati doc. dr Ivana Trbojević Milošević. Organizatori predavanja, čiji je moderator doc. dr Goran Radonjić, jesu Ambasada Srbije u Crnoj Gori, Studijski program za srpski jezik i južnoslovenske književnosti i Matica srpska – Društvo članova u Crnoj Gori. U knjižari Matice srpske u Podgorici biće predstavljene i knjige „Exploring Semantic Relations” doc. dr Rasulić i „Poruke neizrečenog: ključevi pragmatičke analize” čiji je autor doc. dr Trbojević Milošević.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"