Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Za plac u Budvi 1,5 miliona reketa za DPS * DPS preuzima Kotor * Dva šefa za jedno radno mjesto * Kad je čuo za ubistvo prijatelja demolirao ćeliju * Obnova kraljevine jedini način da odbranimo Kosmet * SAD spremne da pošalju 120.000 vojnika na Bliski istok * Najbolji je, ali u kršenju zakona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 15-05-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Radomir Prelević:
– Vezirov most, koji je dobio ime po turskom poglavaru Mehmed-paši Bušatliji jer je on naredio gradnju, treba preimenovati u bratonožićki jer je građen od bratonožićke imovine.

Vic Dana :)

Idu dva puža ulicom i jedan predloži da idu u bioskop.
- Važi - složi se drugi - a šta će da igra sledeće godine?

Mujo kosi travu u dvorištu, kad naiđe komšija Haso i odmah ga napadne:
- Mujo, bolan, tvoj m’ je Žućo jutros uz’o papuče! Mujo ga pogleda ispod oka:
- Jok, nije...
Haso se ražesti:
- Kako znaš?!
Mujo se nasmije:
- Pa kad je doš’o kuć’, bio je bos.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2019-05-14 NIKŠIĆKA KNJIŽEVNA ZAJEDNICA „MIRKO BANJEVIĆ” POVODOM 40 GODINA RADA PREDSTAVILA SE U PODGORICI
Buntovna poezija nastala u sudaru postojećeg i nepostojećeg Banjevićeva „nemogućnost” da se pozicionira u odnosu na život i vrijeme tutnula mu je u ruku pero pobune i revolta, čijim tragom će neprestano, od stiha do stiha, od strofe do strofe, sumnjati najprije u sebe, a onda i u stvarnost i svijet koji ga okružuju – ističe Ćuković
Dan - novi portal
Nikšićka Književna zajednica „Mirko Banjević” proslavlja 40 godina trajanja i okupljanja stvaralaca na istom, plemenitom zadatku – stvaranju književnog djela koje će ravnopravno „razgovarati” s djelom ovog istaknutog pjesnika. Ove godine biće dodijeljena i književna nagrada „Mirko Banjević”, pod pokroviteljstvom Opštine Nikšić, saopšteno je na sinoć održanoj večeri u multimedijalnoj sali KIC „Budo Tomović”. Udruženje zaljubljenika u književnost okuplja 35 aktivnih članova, u ime kojih se publici obratio književnik mr Aleksandar Ćuković, podsjetivši na stvaralaštvo pjesnika i revolucionara Mirka Banjevića (1905 - 1968).
Književna kritika, ističe Ćuković, gotovo jednoglasno smatra da je Banjević pjesnik pobune, a kako je zabilježio Milo Kralj, život mu je protekao u permanentnom nesaglasju sa samim sobom i sa vremenom u kom je stvarao. To se u neku ruku može pravdati i „usamljenošću” crnogorske moderne, kako to primjećuje Branko Banjević u tekstu koji prati izdanje „Pobune uma”. Ujedno, dodaje Ćuković, ovu Banjevićevu zbirku mnogi smatraju i njegovim najuspjelijim pjesničkim ostvarenjem.
– Tama, nemiri, strah, tjeskoba, kobi i nemogućnost diferencijacije groznog sna od groznije jave, neuralgične su tačke autorovog lutanja poetskim mrakom, u čijim se ne baš pitkim redovima lako izgubiti. Njegova „nemogućnost” da se pozicionira u odnosu na život i vrijeme tutnule su mu u ruku pero pobune i revolta čijim tragom će neprestano, od stiha do stiha, od strofe do strofe, sumnjati najprije u sebe, a onda i u stvarnost i svijet koji ga okružuju. Njegov jezik je živ, silovit i slikovit. Pjesnik je ustremljen na suštinu, na srž i smisao – ističe Ćuković.
Banjevićeve poetske slike su tamne, tmurne, sumorne i strašne, dodaje Ćuković, napominjući da su jeza, nemir i stalni zloslut vezivno tkivo njegovih sumornih snova i beznadežne jave protiv koje diže glas i kojoj ravno gleda u oči. No, pritom, Banjević se ne distancira od ljudi, iako je uvijek svjestan te „drugosti”. Ovo pjesništvo neodovojivo je od pobune, jer je to po Banjeviću jedini smisao čovjekovog – pjesnikovog smislenog postojanja. I to naročito u stihovima, koji se ne bi očekivali od jednog revolucionara NOB-a, iskazanim u pjesmi „Tužba Svetom Vasiliju Ostroškom”.
– Poezija Mirka Banjevića, nastala u silovitom sudaru postojećeg i nepostojećeg, dostižnog i nedostižnog, moći i nemoći, sna i jave, u svoj svojoj nedokučivosti i visini ostaje kao trajna vrijednost naše književnosti kojoj se uvijek iznova valja vraćati – zaključuje Ćuković.
Ž.J.




Članovi KZ publici podarili stihove
Nakon Ćukovićevog eseja o djelu Mirka Banjevića publici su se stihovima obratili pjesnici, članovi KZ Radislav Gardašević, koji je i vodio veče, Ana Pejović, Milica Bakrač, Radule Rakočević, Milka Nikolić, Mileta Bulatović, Jelena Jovanović, Tatjana Kostić-Vujović, Slobodanka Đikanović, Jelena Mušikić.
KZ „Mirko Banjević” u ediciji „Zavjet” KZ objavljuju knjige poezije, proze, aforizama i esjistike, a u ediciji „Posebna izdanja” objavljena je knjiga „Pobune uma” Mirka Banjevića kao ponovljeno izdanje, kao i neka druga značajna djela. Književna nagrada „Mirko Banjević” dodjeljuje se za poeziju i prozu na državnom nivou.




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"