Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Hapšenja me neće zaustaviti * Dok država tone u krizu, kupuju se auta i stolarija * Mugoša:Neće biti litija * Ograničili skupove, a idu na izbore * I pomorci brane svetinje * Zbog odnosa prema SPC, odbornik napustio DPS * U Sjevernoj Makedoniji i BiH i dalje broje umrle
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-06-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ivan Brajović, predsjednik Skupštine:
– Ovaj zakon je predložen od strane opozicionih poslanika i pošto je bilo zabune kod poslanika koji su glasali, ponovo ga stavljam na glasanje.

Vic Dana :)

Ulazi Mujo neraspoložen u pekaru. Pita ga prodavačica:
- Moj Mujo, što si tako neraspoložen?
Mujo izusti: - Ostavila me Fata...
- Pa šta ćeš sad?
- Pa sad ću jedan burek i jogurt.


Zašto Crnogorac nosi stakleni štap?
Kada mu ispadne, da ne mora da ga podiže!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2020-06-26 NA MEDUNU ZAVRŠENA PRVA SISTEMSKA ARHEOLOŠKA ISKOPAVANJA I ISTRAŽIVANJA U ORGANIZACIJI CENTRA ZA KONZERVACIJU I ARHEOLOGIJU CRNE GORE
Živanović na početku iskopavanja u maju Medun funkcionisao i u vrijeme rane vizantijske države Otkriveni su nalazi koji pripadaju VI – VII vijeku. Njih ne možemo još da povežemo s arhitektonskim ostacima, odnosno ne možemo reći da je pravougaona kula iz tog perioda. Ali, svakako je to važan podatak jer govori da je Medun funkcionisao i u vrijeme rane vizantijske države, što ranije nije bilo poznato – navodi Živanović za „Dan”
Dan - novi portal
Prva sistematska arheološka istraživanja u organizaciji Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore na Medunu, tačnije medunskoj tvrđavi, završena su prije nekoliko dana. Ovaj projekat je finansiralo Ministarstvo kulture u sklopu Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2020. godinu, a vrijednost projekta je 12.000 eura, podsjeća arheolog Miloš Živanović koji je rukovodio ovim iskopavanjima i istraživanjima na Medunu koja su počela 13. maja. Pored njega na terenu je bila ekipa od još šest arheologa Centra za konzervaciju i arheologiju sa Cetinja. Podsjetimo, ovim istraživanjima i iskopavanjima prethodila su ranijih godina preliminarna zaštitna arheološka istraživanja i sanacijsko-konzervatorsko-restauratorski radovi na ovom lokalitetu pod patronatom stručnjaka podgoričke Javne ustanove Muzeji i galerije.
Arheolozi su radili na gornjem dijelu Meduna, i iskopavali su na nekoliko mjesta, na površini blizu 4.000 metara kvadratnih tvrđave.
– Istraživanja su obuhvatala rad na nekoliko mjesta u gornjem medunskom gradu. U donjem platou istražila se zapadna kula koja je jako važna pri analizi odbrambene arhitekture Meduna. Na tom mjestu još i ranije su uočene dvije faze, starija pravougaona i mlađa polukružna kula. Ono što smo našim istraživanjima otkrili jeste i još jedna starija faza tzv. Ilirska. Jer, otkrio se dio ilirskih bedema dosta dobro potkrijepljen arheološkim nalazima prije svega amforama III - II v. p.n.e. I upravo zahvaljujući pronalascima fragmenata keramike iz tog perioda potvrdili smo neka ranija saznanja o postojanju Ilira. U slojevema iznad ovog otkriveni su nalazi koji pripadaju VI – VII vijeku. Njih ne možemo još uvijek da povežemo s arhitektonskim ostacima, odnosno ne možemo reći da je pravougaona kula iz tog perioda. Ali, svakako je to važan podatak jer govori da je Medun funkcionisao i u vrijeme rane Vizantijske države što ranije nije bilo poznato. Taj nalaz potkrepljuje se pronalaženjem ostataka keramike i stakla karakterističnih, i jasno tipološki određenog za rani period Vizantije – navodi Živanović za „Dan” neke od preliminarnih rezultata istraživanja. On navodi i da su u nižem platou medunskoga gornjeg grada kompletno istražili komandaturu tj. glavnu upravnu zgradu turske vojske iz perioda između 1860. i 1876. god. „I na tom mjestu zabilježeni su stariji tragovi. U slojevima ispod zabilježen je arheološki materijal datovan srebrnim novčićem u početak 16. vijeka”, kaže Živanović.
On podsjeća da su u tom dijelu uglavnom pronalazili ostatke municije i oružja turske vojske, kao i svakodnevnih upotrebnih predmeta – posude, makaze, noževi, dijelove uniforme.
– U akropoli Medunskog grada, tj. na gornjem platou, istražila se tzv. posadna zgrada iz vremena poslednje turske okupacije, koja je nažalost puno stradala i nije dala dovoljno podataka u pogledu konačnog izgleda i funkcije. Sa druge strane u istočnoj kuli zabilježeno je nekoliko građevinskih faza i izmjena koje su vjerovatno nastale usljed većih stradanja odbrambenih zidova na ovome dijelu grada. Prvu fazu ove kule koja je tada izgledala potkovičasta u osnovi možemo datovati u XII – XIII vijek, ali ova kula korišćena je i kasnije, čak sve do XIX vijeka. Promjena koncepta ratovanja, ali i statičke stabilnosti kule, uzrokovala je da se na ovome mjestu izgradi kružna topovska kula znatno većih dimenzija. No i ona je u ratovima s crnogorskom vojskom više puta stradala pa su zabilježene njene brojne popravke – kaže Živanović.
On dodaje da iako su završena iskopavanja na terenu istraživački rad tek predstoji. Naravno, najprije će konzervirati i obraditi pokretne artefakte, sastaviti Izvještaj Upravi za zaštitu spomenika, planiraju i objavljivanje stručnog rada s rezultatima ovih iskopavanja i istraživanja.
Ž.J.

Baštini hiljadu godina prepleta raznih civilizacija
Podsjetimo, Živanović je prethodno za „Dan” izjavio da se ovaj lokalitet istražuje kako bi se dobili potrebni podaci u pogledu bogate istorije tvrđave na Medunu, ali i u cilju njene dalje konzervacije i prezentacije. Jedan od osnovih ciljeva je dati osnovne podatke o izgledu objekata kako bi se Medun na pravi i zasluženi način valorizovao.
– Medun se nalazi na mjestu koje baštini hiljadu godina prepleta raznih civilizacija i veoma je blizu Glavnog grada, posjeduje svu potrebnu infrastrukturu, odnosno posjeduje sve kriterijume da postane atraktivna turistička destinacija - pojašnjava Živanović.
Rukovodilac arheoloških iskopavanja dodaje i da se ekipa nada da će po prvi put imati jasnu stratigrafsku sliku grada, odnosno da će otkriti faze grada koje su poznate iz istorijskih izvora.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"