Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vlasnicima Možure isplaćeno 3,8 miliona eura podsticaja * Dogovarali principe ekspertske vlade * Nezakonito zaposlili člana DPS-a * Koriguju koeficijente, dijele ugovore za stalno * Indija prešla cifru od pet miliona zaraženih * Skupština 23. septembra * U Hrvatskoj i BiH korona usmrtila po šest osoba
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-09-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Boris Bogdanović, generalni sekretar Demokrata:
U pregovorima oko konstituisanja nove izvršne i zakonodavne vlasti, očekujem efikasan dogovor, koji će uslijediti u narednih dvadesetak dana.

Vic Dana :)

Izvede učitelj Mujicu pred tablu i reče mu: Nacrtaj jabuku.
Pita ga Mujica: Hoćete li kiselu ili slatku?


​Upoznaje plavuša nekog tipa u noćnom klubu i on joj se pohvali:
- Ja sam plastični hirurg!
A plavuša će na to:
- Jao, a izgledate kao pravi!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura DR ALEKSANDAR PERUNOVIĆ, DOCENT NA CETINJSKOJ MUZIČKOJ AKADEMIJI, GOVORI O MUZICI I MUZIČARIMA U VRIJEME KORONE, LEKCIJAMA KOJE I DANAS VAŽE KAD JE BETOVEN U PITANJU
Perunović u publici pri izvođenju premijere „Betoven 2020” - Foto: KRSTO VULOVIC Pokazalo se da se umjetnost može držati u životu Posvetio je Betovenu djelo za simfonijski orkestar, koje je zbog korone morao da preradi za manji gudački orkestar
Dan - novi portal
Kompozitor dr Aleksandar Perunović autor je djela „Betoven 2020”, koje je premijerno izvedeno 26. avgusta ispred Katedrale Svetog Tripuna na svečanom zatvaranju Festivala KotorArt-Don Brankovi dani muzike. Njegov hendikep u ovoj situaciji bilo je to što je ova narudžba bila planirana za Dubrovački simfonijski orkestar, duplo veći od Crnogorskog orkestra mladih, koji je u finalu, nakon svih odlaganja zbog korone, bio izvođač, a dirigovao je Tomislav Fačini. Perunović je u okviru KotorArta takođe autor djela „Ja sam mrtav sada, vi ste bili prije” za solo violončelo i gudački orkestar, posvećenog don Branku Sbutegi, te kompozicije „About Death” za gudački orkestar i solo čembalo.
– Porudžbina „Betoven 2020” je trebalo da bude sublimacija tri autora, iz Njemačke, Velike Britanije i Crne Gore, to je početna ideja koja je postojala dok nije ni bilo pomena o korona virusu. Dosta složena ideja porudžbine, 250 godina od rođenja Betovena, koji je napisao IX Simfoniju, a u njoj imate „Odu radosti” kao segment iz završnog stava. Ta oda je 1985. godine izabrana kao himna Evropske unije, kojoj mi sada treba da pristupimo – čitav niz stepenika i pitanja je bilo kako u kompoziciji koja je trebalo da traje svega pet minuta, čitavu tu priču ispričati, čitav jedan složen diskurs, koji je gotovo nemoguće pogotovo muzičkim sredstvima prikazati i objasniti – kaže Perunović u intervjuu za „Dan”.
• Na koji način umjetnici mogu da prevaziđu ovu situaciju, s obzirom da mnogi nemaju priliku za nastup?
– Treba se navikavati na sve. Nije problem to što se desila korona i neki period male stagnacije, nego to što ne vidimo izvjesnost svega toga. Ne mogu se svi sadržaji kulture i umjetnosti izbaciti na društvene mreže i ne možemo živjeti na internetu, ma koliko to bilo korisno. Da se držimo svi, najbolje što možemo, evo pokazalo se kroz festival KotorArt da se umjetnost ipak može održavati u životu. Samo hrabro i biće bolje jednog dana, kad sve ovo prođe, vjerovatno ćemo izaći malo „resetovani”, osvježeni, malo pročišćeni na neki način. Možda nas čeka neka nova epoha umjetnosti nakon ovoga.
• „Betoven 2020” je trebalo drugačije da zvuči?
– Kako je trebalo da budu tri kompozicije, ja sam samo proširio svoj dio. Kako se desila korona, pitanje je bilo da li će se odložiti skroz, milion opcija, maltene prije mjesec dana smo imali koliko-toliko definisane učesnike. Preraditi djelo za gudače je veliki gubitak, zato što nemate limene duvače, trube, horne, drvene duvače, udaraljke, makar timpane, to je složena faktura. Kad prerađujete nešto što je za više slojeva i nijansi, za jednu boju, djelo bude monohromno, cjelina koja više nema tu vrstu kontrastiranja, kao u mješovitom horu, sa muškim i ženskim pjevačima...Te prerade za manje, „jednobojne” ansamble, neizbježno vuku sa sobom gubitak. Doduše, moje djelo je imalo ovaj elektronski sloj koji se na kraju čuo i malo spasio stvar.
• O čemu ovo višeslojno djelo, puno kontrapunkta, govori jezikom muzike?
– To je taj vizionarski dio, ostalo je neka mehanika, muzički razvoj koji je relativno konvencionalan, nije naročito moderan u smislu neke avangardnosti. Vizionarski dio je sami početak i kraj. U početku imamo motiv čuvene Betovenove V Simfonije („Tako sudbina kuca na vrata”), samo što je bio dekonstruisan, on je sav bio izlomljen, iskidan, ta mrvica motiva je već bila prekinuta, ubačeni su glasovi koji šapuću fragmente iz IX Simfonije, na kraju imamo tu elektroniku sa „Odom radosti”, koja multiplicira više različitih izvođenja jedna preko drugih i dolazimo do jedne vrste „distorzije” zvuka, i kad to sve eksplodira, ono što preostaje je radio stanica, koja na kom god mjestu uhvati frekvencu, čuje se neki fragment Betovena, to je traka koju sam snimio na kompjuteru i montirao.
To je postmodernistički „zaključak”, nije klasična poenta. Ako je kulminacija, imamo jasnu gradaciju i pretpostavljamo šta će da bude – upravo to što ne znamo i koliko nas to šokira u pozitivnom smislu, toliko je ta (anti)poenta uspjela.
• Čemu Betoven uči kompozitore, da li on jeste vječna inspiracija?
– Danas student kompozicije, pa čak i zreo kompozitor može i dalje da uči od Betovena. Neke stvari su univerzalne, može umjetnost da ide u ovom ili onome smjeru, ali postoje nepromjenjivi postulati, čak i ako vam se ne dopadaju, ako ih ne podržavate ili niste na tom fonu, moraju nešto da vam znače. Vi ste makar u nekom periodu svoje mladosti odgajani na tome, tako da, kako god okrenete stvari, Betoven je tu. Od njega počinje jedan specifičan način komponovanja, dolazimo do motiva i tema kao vrlo izrazitih muzičkih elemenata i maltene jedna prelomna tačka u istoriji od koje počinje „novo doba” koje traje i danas.
M.D.Popović




Vrijeme krize ojačaće umjetnost
• Šta Vam znači prilika da se predstavite na KotorArtu u okolnostima kada nema koncerata?
– Sve je nekako zamrlo, korona je na neki način opustošila sve. To što postoji po društvenim mrežama, to je „održavanje kulture na infuziju”, čisto da se zna da postoji. Nisam baš toliko poletan za onom pričom kako nam je kultura toliko potrebna, kako moramo da sviramo, da imamo predstave. Ranijih godina sam imao jedan pomalo defetistički stav – kad bih bio na nekom bitnom mjestu, moj predlog bi bio da se „ukinu” kultura, umjetnost, čak i religija, možda na godinu dana. Napraviti jedan potpuni rez da vidimo da li mi to stvarno nešto samo pošto-poto dokazujemo i pričamo jednu te istu priču gotovo rutinski, ili nama te stvari stvarno trebaju. Možda je ta vrsta pročišćenja i pauze nužna, i evo, kao da se obistinila ta neka moja želja, doduše nije bila institucionalna ideja, nego je proizvedena na jedan potpuno drugi način. U vremenima krize se dešavaju jake stvari u umjetnosti. Kultura obuhvata ukupna događanja oko nas, a pod umjetnošću podrazumijevam stvaralaštvo, stvaraoca koji kreira i zapravo pravi istoriju, kultura to samo identifikuje i naziva nekim imenom na kraju. Za kulturu je ova situacija loša, a za umjetnika, stvaralaštvo je dobra, jer može da preispita mnoge stvari,čak i mnogo gore stvari od korone su zapravo „dobre”. Upravo u takvim vremenima su se dešavale razne i vrlo često suštinske promjene.




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"