Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Brano niže spratove, država ne kontroliše pare * Traže polumjesec na državnoj zastavi * Vratio se sa pomena Đuriću pa ubio Lenca * Štrajk se ugasio prije nego je i počeo * Brano niže spratove, država ne kontroliše pare * Onaj ko nas napadne ići će u pakao * Ne smijemo da im damo Kosovo
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-10-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Budimir Aleksić, poslanik DF-a i profesor Cetinjske bogos:
– Zabrinjava servilan odnos crnogorskog režima prema nosiocima bošnjačkog ideološkog projekta koji podrazumijeva eliminaciju Njegoša iz obrazovnog sistema i javne svijesti.

Vic Dana :)

Kako se u Crnoj Gori kaže čobanin?
Direktor stada!

Učiteljica grdi Pericu:
• Ti si sramota ovog razreda. Ja sam u tvojim godinama već znala čitati, pisati i računati, a ti nisi ni za šta sposoban.
Perica će:
• Vidi se da ste vi imali dobru učiteljicu!
Piše Mujo dnevnik:
- Danas je 25.10. Kiša pada već nedjelju dana ko iz kabla. Fata je tužna. Stalno gleda kroz prozor. Bojim se ako kiša još potraje, da ću je morati pustiti unutra.
- Bosanci su na dobrom putu, još samo da krenu!









Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

   
Podgoricom BOTUNJNI UPORNI U NAMJERI DA SE PRIDRUŽE VELIKIM GRAĐEVINSKIM FIRMAMA Šljunak vade pod plaštom čišćenja korita Uprava za vode dala je u avgustu saglasnost Glavnom gradu da se od Donje Gorice do Donjih Kokota očiste sprudovi iz Morače, a ovim dokumentom mještani Botuna dokazuju da se šljunak odvozi iako zvaničnih koncesija nema
Dan - novi portal
Mještani Botuna, koji tvrde da pod plaštom čišćenja i regulacije vodotoka Morače više većih građevinskih firmi odvozi ogromne količine šljunka iz korita, tražili su juče od Uprave za vode udio u tom poslu. Tvrde da im je Damir Gutić, direktor Uprave za vode, obećao da će razgovarati sa firmom Geneks oko njihovog zahtjeva.
Kako je kazao Aleksandar Stanić, mještanin Botuna, šljunak iz Morače u Botunu vadi firma Geneks koja je dobila saglasnost da iz korita rijeke uklanja sprudove, a u stvari eksploatišu šljunak.
Sa druge strane Damir Gutić kaže da trenutno nijedna firma nema koncesiono pravo za eksploataciju šljunka u koritu Morače.
– U donjem toku Morače se sprovode radovi po projektu regulacije, a u javnosti se mješaju razni izrazi koji dovode do zamjene teza i dezinformacija. Na projektu regulacije su angažovana tri izvođača i svrha nije eksploatacija većž regulacija i izgradnja obaloutvrda. Ukoliko se izvlači višak materijala on se uredno evidentira i za njega se plaća zakonom utvrđena naknada. Radove prati imenovani nadzorni organ koji kontroliše i količine materijala. Koliko materijala bi se moglo izvaditi godišnje je relativno, jer se ne vadi kompletan materijal već samo višak. Danas smo imali korektan sastanak sa mještanima Botuna gdje je predstavljena situacija sa nivoa poštovanja Zakona i gazdovanja vodama, koje su opšte dobro i u državnoj svojini. Razgovarano je o mogućnosti da se u budućem periodu kroz institucije sistema i u zakonskoj proceduri uključe u eventualnu dodjelu koncesije ili regulacije određene dionice – kazao je Gutić.
On ističe da su kako bi napravili neposredan uvid u stanje i dešavanje na terenu predstavnici Uprave za vod
Botunjani su prije par dana u znak protesta probili nasip podignut upravo kao zaštita od neovlašćenog prilaska rijeci tražeći da se i njima dozvoli rad.
– Direktor Uprave za vode Damir Gutić tvrdi da niko na ovom prostoru ne vadi šljunak. To nije istina, jer mi to svakodnevno gledamo. Rekao nam je samo da do 2019. godine nećemo moći da dobijemo da radimo, jer do tada Geneks ima ugovorene radove. On je obećao da će kontaktirati tu firmu i pitati da li su raspoloženi da nam daju dio odakle ćemo mi vaditi šljunak i na taj način hraniti porodice. Sumnjamo u velikodušnost Geneksa – rekao je Alekandar Stanić, mještanin Botuna.
Stanić ističe da su direktoru Uprave za vode nudili da zajedno obiću teren i uvjere se da više velikih firmi odatle vade šljunak iako on tvrdi da to ne rade.
– Spremni smo da se okupimo svi iz sela i organizujemo proteste, jer mi od ovog posla hranimo porodice. Moramo i mi da živimo od nečeg, ne samo velike firme – kaže Stanić.
Mještani dokumentom koji je potpisao Damir Gutić žele da dokažu da nije istina da niko od izvora do ušća ne vadi šljunak iz Morače. U dokumentu koji je odgovor na zahtjev Glavnog grada od 15. avgusta ove godine, piše da je data saglasnost za uklanjanje rječnik sprudova na potezu od Donje Gorice do Donjih Kokota. Taj posao je, kako kaže Stanić dat firmi Čelebić.
Glavni grad se, kako piše u dokumentu, obratio Upravi za vode 13. avgusta ove godine sa zahtjevom da se izda saglasnost za uklanjanje materijala iz korita Morače na potezu od Donje Gorice do Donjih Kokota. Uprava za vode je formirala komisiju, koja je obišla teren, analizirala dokumentaciju i.
– Uprava za vode prihvata ocjene i zaključke komisije, na osnovu čega daje saglasnost da se iz korita Morače sa lokaliteta Dahna i Mišurica uklone rječni sprudovi, što će doprinijeti stabilizaciji rječnog korita i smanjenju erozionih procesa na rječnim obalama, gdje se nalaze lokalne saobraćajnice koje treba zaštititi. Saglasnost se izdaje pod određenim uslovima. Iiterventne mjere, kao i čitav postupak izvođenja radova treba da sprovede odgovarajući subjekat imenovanja od strane Glavnog grada, te da se uklanjanje sprudova uradi u roku od 60 dana od dana uvođenja izvođača u posao, uz mogućnost produžetka roka. Glavni grad je u obavezi da imenuje nadzorni organ koji će pratiti i usmjeravati radove na uklanjanju sprudova, a o imenovanju potrebno je obavijestiti Upravu za vode. Glavni grad je u obavezi da obavijesti Upravu za vode, inspektora za vode i Komunalnu policiju o početku radova, a izvođač da Upravi podnosi mjesečne izvještaje o radovima i količini izvezenog materijala sa sprudova ovjerene od strane nadzornog organa. Glavni grad mora i na kraju radova dostaviti izvještaj. Nakon radova neophodno je dostaviti geodetsko snimanje rječnih korita na ovim lokacijama i dostaviti Upravi za vode izvještaj o realizaciji radova sa dokumentacijom – piše u odgovoru koji je potpisao Damir Gutić.
A.D.

Glavni grad da se izjasni koliko zarađuje od šljunka

Pitanja kome je Glavni grad dao posao čišćenja korita Morače od Donje Gorice do Donjih Kokota, za koji novac i ko to kontroliše proslijeđena su podgoričkoj upravi juče. Očekujemo i odgovore koliko je dosad izvezeno materijala po tom osnovu.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"