Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Medenica prodala zemlju 10 puta skuplje od realne cijene * Opozicija da iskoristi međunarodnu podršku * Rođaci osumnjičeni za ubistvo Bjelopoljke * Snežana Jonica osniva partiju * Kenijci nastavili dominaciju * Snažniji ASK za slobodne izbore * Policija provjerava kupca bivše imovine Jugooceanije
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-10-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
BORIS RAONIĆ, PREDSJEDNIK GRAĐANSKE ALIJANSE:
Javna je tajna da blokadu pristupnih pregovora Crne Gore održavaju tri članice EU.

Vic Dana :)

Razgovaraju dvije bakterije:

– Što je bilo, što si tako tužna?
– Ma pusti, izgleda da sam zakačila neki antibiotik.
Prilazi Mujo djevojci u londonskoj diskoteci, pruža joj ruku i kaže:
– Mujo.
A ona će:
– Džesi.
– E, tu sam, no kako se zoveš?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

   
Podgoricom PODGORICA IMA SEDAM STRATEŠKIH PRIRODNIH DOBARA ČIJIM SE STANJEM NE MOŽE POHVALITI
Ulaz u pećinu jednim dijelom zarastao Pećina Megara bez prilaza Pećina Megara nalazi se u Tološima i do nje se dolazi uskim putem obraslim u rastinje i drače, a do ovog objekta nema nijednog putokaza
Dan - novi portal
Podgorica ima sedam strateških prirodnih dobara, a pored Skadarskog jezera, Gorice, Ljubovića, četinarske šume na Radovču, Komova i sliva Tare tu je i pećina Megara. Najmanje čime se vlast može pohvaliti je u kakvom je stanju ova pećina u Tološima koja je jedinstveni spaleološki objekat. Ukoliko se do nje krene Partizanskim putem kroz Tološe nećete naići ni na jedan putokaz koji će vas povesti do ove pećine. Kod trafostanice morate nekog pitati da vas dalje uputi, a to znači da ćete ići preko livade i uskim putem kroz rastinje do nje. Sami ulaz u pećinu dijelom je zarastao u rastinje, a u njoj je prljavo. Na par mjesta razbacani su tepisi, knjige, vide se kablovi i polomljene klupe. Malo ko zna za ovu pećinu. Vaspitno-obrazovne ustanove nikada nijesu pokušale da odvedu djecu da posjete pećinu mada bi je nadležni trebali prije svega urediti da bi se mogla obilaziti.
Pećinu je prije dvadesetak godina pokušao da uredi sugestolog i narodni vidar Vidak Jukić, koji je smatrao da zbog svojih karakteristika, ona može da bude alternativno liječilište, jer u nekim djelovima vlažnost vazduha je stoprocentna. Ipak, i pored svojih navodnih ljekovitih svojstava, neopisive ljepote i atraktivnosti pećina danas daleko od očiju javnosti, čami zapuštena.
Bojana Moškov nije čula za pećinu, i kaže da je jako čudno da je sa takvim karakteristikama ostala nepoznata široj javnosti.
– Znam za Lipsku pećinu, od koje je napravljen turistički kompleks, ali za Megaru nisam čula. Smatram da bi trebalo edukovati javnost o njoj, i objasniti građanima kakav biser imaju u samoj blizini grada. Crna Gora ima dosta lijepih i neistraženih predjela i trebalo bi to prepoznati i predstaviti javnosti – kazala je Moškov.
Ni Jovana Radunović nije bila upoznata sa postojanjem ove pećine, ali smatra da bi bilo lijepo i korisno za sve da se o pećini pročuje.
– Bilo bi lijepo da se pročuje o toj pećini, i da se prilaz njoj sredi kako bi turisti mogli da je posjete. Naravno, trebalo bi ispitati i ta navodna ljekovita svojstva koja je karakterišu, pa da pećina jednog dana zaista postane turistička atrakcija– poručuje Radunović.
Petar Marković jedan je od sugrađana koji je čuo za pećinu i koji je u nju ulazio, ali je razočaran njenim trenutnim stanjem.
– Šteta je što je pećina sada zapuštena i što se do nje ne dolazi lako. Prilaz je zarastao u gusto šiblje i nije vidljiva sa puta. Unutrašnjost je zaista impozantna, pećina je ogromna i prilično je mračna. Ružno je vidjeti da na početku pećine ima raznih otpadaka koji su izgleda ostavili nesavjesni pojedinci. Nadam se da će jednog dana pećina postati turistička atrakcija i da će što više ljudi moći da je posjeti– kazao je Marković.
Pećina Megara jedna od rijetkih, slabo istraženih speleoloških objekata. Otkrivena je 1962. godine kada je po prvi put istražio jugoslovenski speleolog Jovan Petrović, koji je nazvao Megara po poznatom antičkom učilištu. Ipak, mještani naselja Tološi, pećinu nazivaju Magara jer kako tvrde u nju su se nekada smještala magarad. Pećina je karakteristična po tome što temperatura u njoj nezavisno od godišnjeg doba nikad ne pada ispod 20 stepeni, a u nekim djelovima dostiže i 28 stepeni, što je prema riječima stručnjaka jedinstven slučaj u svijetu. Megara je dugačka 220 metara, a podijeljena je u nekoliko dvorana, od kojih je poslednja i najveća.
U Megari su u toku istraživanja pronađene i endemske vrste paukova. Još jedna karakteristika pećine je da blicevi na telefonima i fotoaparatima slabo reaguju unutar same pećine.
M.D.S.




Edukovati školarce o ovakvim objektima
Strahinja Živaljević diplomirani geograf, smatra da bi bilo poželjno pećinu uvrstiti u turističku ponudu grada kada bi ona bila preuređena kao i Lipska pećina.
– Ukoliko bi pećina bila uređena mogla bi poslužiti za edukaciju osnovaca i srednjoškolaca iz oblasti geografije i biologije, ali i iz oblasti speleologije. Mogla bi poslužiti i za razvoj speleoturizma u glavnom gradu. Ipak, zbog njenog specifičnog statusa, to jest zaštićenog spomenika prirode, osjetljivosti pećinskog nakita i povezanosti podzemnih voda sa izvorištem Mareze do sada se nije pristupilo njenoj valorizaciji – poručio je Živaljević.


Edukovati školarce o ovakvim objektima
Strahinja Živaljević diplomirani geograf, smatra da bi bilo poželjno pećinu uvrstiti u turističku ponudu grada kada bi ona bila preuređena kao i Lipska pećina.

– Ukoliko bi pećina bila uređena mogla bi poslužiti za edukaciju osnovaca i srednjoškolaca iz oblasti geografije i biologije, ali i iz oblasti speleologije. Mogla bi poslužiti i za razvoj speleoturizma u Glavnom gradu. Ipak, zbog njenog specifičnog statusa, to jest zaštićenog spomenika prirode, osjetljivosti pećinskog nakita i povezanosti podzemnih voda sa izvorištem Mareze do sada se nije pristupilo njenoj valorizaciji– poručio je Živaljević.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"