Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Brano niže spratove, država ne kontroliše pare * Traže polumjesec na državnoj zastavi * Vratio se sa pomena Đuriću pa ubio Lenca * Štrajk se ugasio prije nego je i počeo * Brano niže spratove, država ne kontroliše pare * Onaj ko nas napadne ići će u pakao * Ne smijemo da im damo Kosovo
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-10-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Budimir Aleksić, poslanik DF-a i profesor Cetinjske bogos:
– Zabrinjava servilan odnos crnogorskog režima prema nosiocima bošnjačkog ideološkog projekta koji podrazumijeva eliminaciju Njegoša iz obrazovnog sistema i javne svijesti.

Vic Dana :)

Kako se u Crnoj Gori kaže čobanin?
Direktor stada!

Učiteljica grdi Pericu:
• Ti si sramota ovog razreda. Ja sam u tvojim godinama već znala čitati, pisati i računati, a ti nisi ni za šta sposoban.
Perica će:
• Vidi se da ste vi imali dobru učiteljicu!
Piše Mujo dnevnik:
- Danas je 25.10. Kiša pada već nedjelju dana ko iz kabla. Fata je tužna. Stalno gleda kroz prozor. Bojim se ako kiša još potraje, da ću je morati pustiti unutra.
- Bosanci su na dobrom putu, još samo da krenu!









Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Politika MOMČILO VUKSANOVIĆ U RAZGOVORU ZA „DAN” UKAZAO
Momčilo Vuksanović Vlada uskraćuje sredstva Srpskom savjetu Gotovo nijedan građanin Crne Gore koji se nacionalno izjašnjava kao Srbin u proteklih deset godina nije zasnovao radni odnos u državnim institucijama ili institucijama lokalne samouprave ukoliko nije promijenio odnos prema nacionalnom identitetu – istakao je Vuksanović
Dan - novi portal
Položaj srpskog naroda u Crnoj Gori je veoma složen i znatno teži nego što je bio uoči i nakon referenduma o izdvajanju Crne Gore iz zajedničke države, rekao je predsjednik Srpskog nacionalnog savjeta (SNS) Momčilo Vuksanović. On je kazao da sve ono što je srpski narod mogao ostvariti u tom vremenu sada nije moguće.
– Srbi u Crnoj Gori su sada u mnogo nezavidnijem položaju i za njih gotovo da ne postoji perspektiva planiranja budućnosti u Crnoj Gori ukoliko nijesu spremni na promjenu identiteta i prihvatanje nove državne koncepcije, odnosno pretvaranje srpskog identiteta u montenegrinstvo. Srba u Crnoj Gori nema u državnim institucijama – počev od mjesne zajednice, pa do diplomatije – kazao je Vuksanović u razgovoru za „Dan”.
On je dodao da je zastupljenost Srba u državnim institucijama daleko manja nego što je to bio slučaj uoči i nakon referenduma o izdvajanju Crne Gore iz zajedničke države sa Srbijom.
– To znači da gotovo nijedan građanin Crne Gore koji se nacionalno izjašnjava kao Srbin u proteklih deset godina nije zasnovao radni odnos u državnim institucijama ili institucijama lokalne samouprave ukoliko nije promijenio odnos prema nacionalnom identitetu – rekao je Vuksanović.
Na pitanje kako vidi optužbe da nacionalni savjeti ne rade dovoljno u interesu zajednica koje predstavljaju, on je kazao da je saglasan sa konstatacijom da nacionalni savjeti ne rade dovoljno u interesu zajednica koje predstavljaju, ali ne na način na koji kritizeri koji su iznijeli takvu konstataciju žele to da predstave.
– Formiranje nacionalnih savjeta u Crnoj Gori je stvorilo mogućnost za uspostavljanje kvalitetnog povjerenja među nacionalnim zajednicama. Međutim, aktuelna vlast je od samog početka po svaku cijenu željela da kontroliše funkcionisanje nacionalnih savjeta i njihov odnos prema očuvanju sopstvenog identiteta u Crnoj Gori. U prvom sazivu, nacionalni savjeti su funkcionisali na zavidnom nivou. Nakon ulaska manjinskih nacionalnih partija u koaliciju sa aktuelnom vlašću, sve se mijenja, naročito odnos prema Srpskom nacionalnom savjetu i srpskom narodu u Crnoj Gori. U vrlo kratkom vremenu, kroz izuzetno komplikovanu proceduru, dva puta se mijenja Zakon o manjinskim pravima i slobodama isključivo u dijelu koji se tiče Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava, koji, iako poslednji put usvojen u maju 2017. godine, još nije implementiran – istakao je Vuksanović.
On je podsjetio da 2018. godine nije raspisivan konkurs Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava za očuvanje identiteta nacionalnih zajednica.
– Vlast je to postigla kroz velikodušnu podjelu funkcija bivšim funkcionerima nacionalnih savjeta, koji su zahvaljujući kooperativnosti postali istaknuti povjerenici Vlade i Skupštine Crne Gore. Rezultat svega toga je očigledna namjera da se sredstva namijenjena Fondu za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava ne podijele nacionalnim zajednicama za projekte na očuvanju nacionalnog, kulturnog, jezičkog i vjerskog identiteta, već da se otmu od nacionalnih zajednica koje predstavljaju nacionalni savjeti i da se vrate u budžet Crne Gore – ocijenio je čelnik SNS-a.
Govoreći o odnosu crnogorske vlasti prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi, Vuksanović je kazao da je u borbi za promjenu identiteta Crne Gore i njenih građana vlast snagom državne moći uspjela da promijeni mnogo toga.M.V.

Ignorišu većinu građana

Vuksanović je podsjetio da je srpski jezik u Crnoj Gori preimenovan u crnogorski bez obzira na to što se na svim zvaničnim popisima najveći broj građana u Crnoj Gori izjasnio da im je srpski jezik maternji.
– Državna administracija, ipak, to nije uvažavala, pa je Ustavom crnogorski jezik definisan kao službeni, a srpski jezik, isto kao i jezici manjinskih zajednica, kao jezik u službenoj upotrebi. U ovom trenutku srpske organizacije u Crnoj Gori, bez obzira na ubjedljivu argumentaciju, to ne mogu riješiti. Dosadašnje aktivnosti su to pokazale, ali pokazale i nedovoljnu angažovanost države Srbije da se svojim sunarodnicima obezbijedi tretman koji proizlazi iz zastupljenosti upotrebe srpskog jezika u Crnoj Gori. Srpski nacionalni savjet očekuje i po ovom pitanju, ali i po pitanjima svih drugih potreba srpskog naroda u Crnoj Gori, da se institucije Republike Srbije više uključe u rješavanje ovih problema – kazao je Vuksanović.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"