Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Acovi partneri sa Kipra pod istragom zbog pranja novca * Ne smijemo dozvoliti da nas režim opet prevari * Nema razloga da sjednice budu zatvorene za javnost * Deset osuđenika zaraženo šugom * Ursulu fon der Lajen dočekale nove muke * Investitori bliski Đukanoviću reketiraju EPCG, a ona građane * Crnogorska će sačuvati vlast
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 31-08-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Džemal Perović, jedan od lidera pokreta „Odupri :
Poštovanje Sporazuma o budućnosti je jedina šansa da 2020. imamo prve poštene izbore

Vic Dana :)

Mujo sjedi na kamenu kraj puta, prolazi Haso i pita ga:
- Š’a je, bolan, Mujo, sjediš i razmišljaš?
Mujo slegne ramenima:
- Jok, bolan, samo sjedim...
Izlazi Fata iz salona ljepote i krene prema Muju, koji je čekao na obližnjoj klupici. Kad je došla bliže, Mujo je pogleda pa reče: - Ajde, pa barem si pokušala!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Povodi - datum: 2019-08-28 IZ INSTITUTA ZA JAVNO ZDRAVLJE UPOZORAVAJU DA TREBA POVEĆATI BROJ TESTIRANJA NA VIRUS HIVA I HEPATITISE B I C
Treba se testirati na vrijeme Sidom zaražena 221 osoba, za godinu dvoje umrlo Prema podacima iz Registra, na kraju 2018. godine u Crnoj Gori je sa HIV-om živjela 221 osoba (196 muškaraca i 25 žena), što čini da je prevalencija ove infekcije u Crnoj Gori 0,03 odsto –  kažu iz Instituta
Dan - novi portal
Prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje, u Crnoj Gori je na kraju 2018. godine sa virusom HIV-a, koji izaziva sidu, živjela 221 osoba, od kojih 196 muškaraca i 25 žena. Iz Instituta za javno zdravlje navode da su u prošloj godini od posledice side (AIDS) preminule dvije osobe, dok su registrovali 23 novooboljela građanina za godinu dana.

– Od početka epidemije 1989. godine do kraja 2018. godine, u Crnoj Gori je registrovano 277 osoba inficiranih HIV-om, od kojih je 136 osoba, u momentu otkrivanja infekcije, bilo u stadijumu AIDS-a (49 odsto svih registrovanih HIV pozitivnih osoba), a njih 141 su bili ili u asimptomatskoj fazi ili u simptomatskoj non-AIDS fazi HIV infekcije. U istom periodu (od 1989) 56 osoba je umrlo od AIDS-a. Prema podacima iz Registra, na kraju 2018. godine u Crnoj Gori je sa HIV-om živjela 221 osoba (196 muškaraca i 25 žena), što čini da je prevalencija ove infekcije u Crnoj Gori 0,03 odsto – kažu iz Instituta.

Iz Instituta ističu da povećanje svijesti o korisnosti testiranja na HIV i hepatitis vodi ka ranom otkrivanju infekcije, ranijem započinjanju liječenja i unapređenju kvaliteta života inficiranih osoba, a ujedno i smanjuje troškove zdravstvene zaštite i liječenja.

– Naučni dokazi nedvosmisleno ukazuju na dobrobiti testiranja i ranog utvrđivanja HIV/hepatitis statusa. U evropskom regionu sa HIV-om živi 1,2 miliona ljudi, skoro 50 odsto osoba inficiranih HIV-om svoju dijagnozu sazna kasno, osobe koje HIV rano dijagnostifikuju imaju veću vjerovatnoću da će dobro reagovati na liječenje i mogu imati dug i kvalitetan život. Očekivana dužina života osoba kod kojih se HIV-pozitivnost ranije ustanovi i koje ranije započnu sa liječenjem, ista je kao i očekivana dužina života osoba koje nisu inficirane HIV-om. Rana dijagnoza i liječenje može smanjiti vjerovatnoću transmisije/prenošenja bolesti na druge osobe.

Kod onih kod kojih se kasno dijagnostifikuje HIV, veća je vjerovatnoća razvoja komplikacija bolesti i prerane smrti. Procjenjuje se da u evropskom regionu 13,3 miliona ljudi živi sa hepatitisom B i 15 miliona sa hepatitisom C, što čini oko 2 odsto opšte populacije. Preko 120 000 osoba godišnje umre usled infekcije hepatitisom B i hepatitisom C. Najčešći uzrok ciroze jetre i karcinoma jetre jesu infekcije virusima hepatitisa B i hepatitisa C. Kod onih kod kojih se kasno dijagnostifikuje hepatitis B ili hepatitis C veća je vjerovatnoća razvoja oštećenja jetre, ciroze jetre i hepatocelularnog karcinoma. Koinfekcije virusima HIV, hepatitisom B i hepatitisom C uobičajene su jer se virusi prenose na isti način. Započinjanje terapije na vrijeme dovodi do usporavanja progresa oboljenja kod infekcije hepatitisom B, a kod infekcije hepatitisom C i do izliječenja. Sve navedeno upućuje na to da je ključna aktivnost u prevenciji HIV/AIDS-a testiranje na HIV (uz prateći minimum savjetovanja kao dio preventivne edukacije), jer su posledice kasnog otkrivanja infekcije alarmantne. Brojni činioci utiču na testiranje i grupisani su u prepreke na nivou pojedinca (pacijenta) i grupa u riziku, prepreke među zdravstvenim radnicima i institucionalne prepreke (npr. neprepoznavanje rizika, strah od infekcije, strah od posledične stigme i diskriminacije, otežan pristup ustanovama gdje se obavlja testiranje i drugo) – navode iz Instituta.

Iz Instituta navode da osobe koje su u povećanom riziku za hepatitise jesu osobe koje ubrizgavaju droge, muškarci koji imaju seksualne odnose sa muškarcima, seksualni/e radnici/e, migranti (uključujući osobe koje potiču iz zemlje visoke prevalencije) i mobilno stanovništvo, zatvorenici, osobe na dugotrajnoj hemodijalizi, osobe koje su primile krv, krvne proizvode ili organe prije uvođenja skrininga i u mjestima gdje skrining nije široko rasprostranjen i zdravstveni radnici – navode iz Instituta.

D.B.




Testiranja HIV-a u osam domova zdravlja i u Institutu za javno zdravlje
Iz Instituta navode da je bolje znati svoj HIV/hepatitis status što ranije, jer rano započinjanje liječenja može poboljšati kvalitet života, produžiti očekivano trajanje života i smanjiti mogućnosti prenosa infekcije na zdrave osobe.

– Istraživanja pokazuju da će 95 odsto osoba prihvatiti da se testira na HIV/hepatitis ukoliko testiranje ponudi ljekar. Prilikom testiranja na HIV/hepatitis, zdravstveni radnici poštuju etički kodeks koji sačinjavaju: pristanak na testiranje, povjerljivost, korektno savjetovanje uz saopštavanje rezultata testa, kao i upućivanje na liječenje uz promociju zaštite ljudskih prava osoba koje su inficirane HIV-om i hepatitisom. Institut za javno zdravlje, zajedno sa mrežom savjetovališta za HIV u domovima zdravlja Bar, Berane, Bijelo Polje, Nikšić, Kotor, Pljevlja i Herceg Novi sprovodi testiranja u skladu sa radnim vremenom savjetovališta, a u Institutu za javno zdravlje u Podgorici radnim danima od 8 do 20 časova – navode iz te institucije.



”Započinjanje terapije na vrijeme dovodi do usporavanja progresije oboljenja kod infekcije hepatitisom B, a kod infekcije hepatitisom C i do izliječenja

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"