Porudzbenica
Riječ
Dana |
Miodrag Lekić, predsjednik Demosa:
– Zakonom o slobodi vjeroispovijesti vlast je otvorila novo poglavlje destabilizacije države.
|
Vic
Dana :) |
Došla filmska ekipa u Crnu Goru da snime film. Snimaju oni kako on prvi dan leži na plaži, drugi dan isto. Treći dan dođe režiser i kaže:
- 'Ajde sada se prošetaj do one stijene i nazad... A Crnogorac će na to:
- Glumac jesam, ali kaskader nisam!
Intervju za posao:
- Da li znate engleski?
- Da.
- Znate li šta znači „allow”?
- Da.
- Upotrijebite ga u rečenici.
- Alou, ko je na fon?
|

|
|
|
|
Regioni
NA PANEL DISKUSIJI U BIJELOM POLJU ISTAKNUTO DA NA NAŠIM PROSTORIMA NIJE IZRAŽEN NASILNI EKSTREMIZAM, ALI DA SE PREVENTIVNO MORA DJELOVATI
Sa panel diskusije u Bijelom Polju
Lokalne zajednice na „prvoj liniji” odbrane
Lokalne uprave i mjesne zajednice su djelovi sistema koji su najbliži građanima i trebaju učiniti sve da pri najmanjoj sumnji nastanka ove pojave reaguju – rekao je Veselin Grbović
BIJELO POLjE –U Crnoj Gori problem nasilnog ekstremizma nije posebno izražen, ali naša zemlja je uspjela da uspostavi kvalitetan strateški, normativni i institucionalni okvir za prevenciju i suočavanje sa ovim fenomenom, poručio je juče nacionalni koordinator za borbu protiv nasilnog terorizma Dragan Pejanović. Tokom panel diskusije u Bijelom Polju na ovu temu, Pejanović je kazao da su različiti oblici nasilnog ekstremizma i radikalizacije koji vode ka terorizmu globalne pojave, sa kojima se svako društvo mora aktivno i odlučno suprostavljati na loklanom, državnom, regionalnom i međudržavnom nivou.
Pejanović je istakao da Crne Gora sprovodi aktivnosti i na operativnom i na preventivnom planu i da je jedina država regiona koja je otišla korak dalje u prevenciji i oformila Nacionalnu platformu za borbu protiv nasilnog ekstremizma i radikalizacije koji vode ka terorizmu.
Pejanović je kazao da lokalni akteri, koji imaju dirketan kontakt sa društvenim zajednicama, imaju nezamjenljivu ulogu u prevenciji i suzbijanju ovih prijetnji.
– Svjesni činjenice da problemi nastaju upravo u lokalnim zajednicama, gdje postoje određeni radikalni pojedinci, Nacionalni operativni tim (NOT) samostalno i u saradnji sa međunarodnim organizacijama realizuje obuke onih koji su na „prvoj liniji“ susreta sa eventualnim radikalizovanim pojednicima. Saradnja sa jedinicama
lokalne samouprave uspostavljena je i preko kontakt osobe i preko Zajednica opština. Iz svih jedinica lokalne samouprave delegirani su predstavnici koji ostvaruju komunikaciju i saradnju sa NOT-om i Timom za pomoć i zaštitu – pojasnio je Pejanović i naglasio i da obrazovanje ima ključnu ulogu u prevenciji ovih pojava i to kroz podizanje svijesti, nivoa znanja i informisanosti mladih, ali i kroz razvoj vrijednosti, stavova
i vještina, koje će ih učiniti kritičarima, otpornim na privlačnost propagande, radikalnih i ekstremističkih grupa i pojedinaca.
– Iako se Crna Gora nalazi u grupi manje potencijalno ugroženih zemalja, ovoj pojavi treba posvetiti posebnu pažnju, jer jedna neželjena aktivnost, može ostaviti nesagledive posledice – poručio je predsjednik Upravnog odbora Zajednice opština, Veselin Grbović.
On je istakao i da lokalne uprave, kao prvi servisi građana, imaju važnu ulogu u svim nacionalnim aktivnostima, pa i u prevenciji različitih oblika ugrožavanja života, slobode i imovine pojedinaca, kao i udara na državni poredak.
– Opštine moraju imati dobru komunikaciju sa svim svojim građanima, vjerskim zajednicama, mlađom populacijom, civilnim sektorom. Lokalne uprave i mjesne zajednice su djelovi sistema koji su najbliži građanima i trebaju učiniti sve da pri najmanjoj sumnji nastanka ove pojave reaguju – rekao je Grbović i naglasio da se Crna Gora uspjela sačuvati od nasrtaja etnonacionalizama, koji su decenijama prijetili da ugroze njen identitet i nacionalni kod.
– Crna Gora je prije svega građanska država sa sada mnogo jačim institucijama sistema i vođena mudrom politikom, koja uspijeva odolijevati svim vrstama nacionalizma – podvukao je on. Panel diskusiju organizuje Centar za demokratsku tranziciju (CDT) u saradnji sa Nacionalnim međuresorskim operativnim timom za borbu protiv nasilnog ekstremizma i Opštinom Bijelo Polje.
M.N.
Mladi ranjivi da budu uključeni u puteve radiklizacije Potpredsjednik Opštine Bijelo Polje Nermin Bećirović poručio je da nasilni ekstremizam nije zastupljen u ovoj opštini, ali da su u lokalnoj upravi svjesni da je prevencija najbolji način za suzbijanje svih negativnih pojava, pa i ove.
– Nasilni ekstremizam ne može suštinski biti odlika nijedne vjere – religije. Niti se smije bilo koja optužiti za podsticanje i motivisanje ekstremizma, jer je suštinska odredba i priroda svake vjere, između ostalog, uspostavljanje mira i ljubavi – kazao je Bećirović.
On je rekao da se aktivnosti koje opština planira da sprovede na lokalnom niovu prije svega tiču edukacije i prevencije.
– Izdvajamo rad sa mladima, kako unutar škola, tako i kroz razne omladinske i nevladine organizacije jer su brojna istraživanja pokazala da su mladi posebno ranjivi da budu uključeni u puteve radikalizacije – naveo jeBećirović.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen. Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.
Uslovi korišćenja
Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama.
Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.
MARKETING
loading...
|
Karikatura DAN-a
Pogledaj sve karikature >>>
|