Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kožar i Hadžić ubijeni u sačekuši * Vlada obećala 1,2 milijarde * Posao od 90 miliona dali firmi vrijednoj jedan dolar * Objavom spiskova prekršili Ustav * Žive u Crnoj Gori samo na dan izbora * Toma i Silvanu ne smijemo zaboraviti * Prijavio predstavnika studenata zbog prijetnji
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-07-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Gojko Perović, rektor Cetinjske bogoslovije:
– Vlada u svim pregovorima ne samo da nije dala dodatne garancije za sigurnost pravnog položaja Crkve, nego je samo pojačala utisak i sveštenstva i naroda da joj se ništa ne može vjerovati.

Vic Dana :)

Došle dvije plavuše u voz i obraćaju se kondukteru:
Prva plavuša: - Ako ne zatvorite prozor ja ću od zime umrijeti.
Na to će druga: - Ako ne otvorite prozor ja ću se ugušiti.
Svađajući se tako jedan čovjek će:
- Predlažem da prvo otvorite prozor da umre ova prva, pa ga zatvorite da se uguši i ova druga, a mi da počinemo...


Zaustavio saobraćajac Muja: – Dobar dan, dajte mi vašu vozačku dozvolu!
Mujo: –Daću ti šipak! Položi kao i ja pa ćeš ju dobiti.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2020-07-23 MASLINARI PROTIV SAKUPLJANJA PLODA MASLINE SA ZEMLJE, JER SU U TOM SLUČAJU IZLOŽENE RAZNIM HEMIJSKIM PROCESIMA KOJI UTIČU NA KVALITET
Ćazim Alković Bez ručnog branja nema kvalitetnog ulja Savremeno maslinarstvo preporučuje pravovremenu berbu plodova masline direktno sa stabla, i to u vremenu optimalne tehnološke zrelosti, kaže Ćazim Alković
Dan - novi portal
U Crnoj Gori još postoji značajan broj maslinara koji čekaju da plodovi sami padnu sa stabla na zemlju i tek nakon toga ih ručno sakupljaju i nose na preradu. Prema riječima predsjednika Maslinara Bar Ćazima Alkovića, jasno je da su plodovi bilo koje biljke koji sami opadnu u najboljem slučaju prezreli, ako već nijesu truli.

– Kada takvi plodovi dođu u kontakt sa vlažnom zemljom, prvo zbog udarca dolazi do njihovog oštećenja, a nakon toga u njima kreću razni hemijski procesi, prvenstveno oksidacija, fermentacija i slično, koji negativno utiču na njihov kvalitet. Kada se takvi plodovi skladište u plastičnim ili jutnim vrećama, negativni hemijski procesi se ubrzavaju i dolazi do značajnog oštećenja. Od tako oštećenih plodova ne može se dobiti kvalitetno maslinovo ulje, bez obzira koji metod prerade se primjenjuje – kaže Alković, naglašavajući i da takvo ulje sadrži visok nivo slobodnih masnih kisjelina.

– Savremeno maslinarstvo preporučuje pravovremenu berbu plodova masline direktno sa stabla, i to u vremenu optimalne tehnološke zrelosti. Plodove je najbolje brati ručno, jer nema udaraca tresača po plodovima, te ne dolazi do njihovog oštećenja, odnosno pokretanja hemijskih procesa. Međutim, ručno se mogu ubrati samo male količine plodova, pa je potpuno prihvatljiva upotreba pneumatskih, električnih ili motornih tresača maslina. Važno je naglasiti da je za proizvodnju kvalitetnog ulja potrebno što prije izvršiti preradu plodova, poželjno je da to bude u roku od 24 časa od momenta berbe, a prihvatljivo je da protekne i 48 sati – kaže on i dodaje da se tako proizvedeno maslinovo ulje kategoriše u ekstradjevičansko, ima nizak nivo slobodnih masnih kiselina, nizak peroksidni broj i prijatna organoleptička svojstva kao što su voćnost, gorkost i pikantnost.

– Maslinar od plodova ubranih sa stabla u oktobru i novembru dobija ulje vrhunskog kvaliteta, koje sadrži ljekovita svojstva, dok će od plodova sakupljenih sa zemlje u januaru i februaru dobiti ulje koje prema crnogorskoj pravnoj regulativi nije za ljudsku upotrebu – pojasnio je on.

Prema riječima poznatog maslinara Vebije Abazovića, proizvodnja maslinovog ulja je jednostavna.

– Počinje pranjem maslina u perionici kako bi se sa njih sprala sva prljavština. Nakon toga slijedi miješanje koje traje do 30 minuta, a zatim cijeđenje ulja u postrojenju od rostfraja. Ubrana maslina mora se preraditi za nekoliko sati, jer se branjem zdravih maslina sa grane, a ne ubiranjem sa zemlje, i njenim ubacivanjem u proizvodnju odmah nakon berbe, ne kasnije od 24 sata, dobija vrhunsko ulje. Brzina je veoma bitna u ovom poslu, kako ne bi došlo do oksidacije maslina – naglasio je Abazović.
D.S.


Masline brati u oktobru i novembru
Maslinar sa dugogodišnjim iskustvom Ibrahim Duraković smatra da je jedino ispravno maslinebrati u oktobru i novembru, u vrijeme optimalne tehnološke zrelosti.

– Važno je da maslinari konačno odustanu od prakse sakupljanja plodova sa zemlje, i da se okrenu savremenom maslinarstvu, odnosno berbi plodova sa stabla. Što je maslina zelenija, to je ulje kvalitetnije. Trebalo mi je dosta vremena da se naviknem na ulje nakon branja maslina kad su još zelene, ali moram priznati da je ulje nakon branja ploda vrhunsko. Maslinu treba brati u oktobru i novembru. Za nekog ko ima puno stabala maslina, ovo je problem, jer mu za branje treba više radnika – kaže Duraković.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"