Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izbori završeni u prvom krugu * Ubio brata na kućnom pragu * Vlada da se odrekne 200 hiljada eura * Uzimati novac od majki nije blagosloveno * Novi udari bi izazvali haos * Lozinka - jedinstvo * Svaki dan je izborni
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-04-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Filip Vujanović, odlazeći predsjednik Crne Gore:
- Napad u Siriji opravdao cilj.

Vic Dana :)

Čak Noris je umro prije 20 godina.
Smrt nije skupila hrabrost da mu to kaže.

Objašnjava načelnik stanice svojim ljudima zadatak. „Naći ćemo se ispred hotela „Balkan” točno u 11 i 48, a za one koji imaju digitalne satove dva pendreka, obrnuta stolica i Sneško Bijelić”.
Na svadbi mladoženja se obraća svatovima:
– Dragi prijatelji, pošto više neću imati prilike da govorim...

Fata u butiku:
– Htjela bih mom Muji da kupim jednu lijepu kravatu, takvu koja bi istaknula njegove oči.
Prodavačica:
– Svaka kravata lako muškarcu istakne oči, samo je treba dobro zategnuti!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Srbija - datum: 2018-04-12 TRAGEDIJA KOD KOVAČICE
Treći pad „supergaleba” Srušio se avion Vojske Srbije, poginuo pilot Školsko-borbeni avion „supergaleb G-4”, koji se srušio kod Kovačice, treći je avion tog tipa koji je izgubljen u udesima u poslednjih deset godina. Prvi „supergaleb” koji se srušio od osamostaljenja Srbije bio je G-4 evidencijskog broja 23736. U nesreći koja se dogodila 24. septembra 2008. godine poginuo je potpukovnik Ištvan Kanas, koji je iznad aerodroma Batajnica uvježbavao tačku za nastup na aeromitingu
Dan - novi portal
Pilot Vojske Srbije, major Robert Kaloci, poginuo je juče u nesreći školsko-borbenog aviona supergaleb G-4 kod Kovačice, dok je major Aleksandar Matić povrijeđen i u svjesnom stanju prebačen na Vojnomedicinsku akademiju, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Kako se navodi, major Kaloci obavljao je dužnost opitnog pilota u Centru za letna ispitivanja Tehničko-opitnog centra u Batajnici.
Bio je oženjen i imao je sina. Istraga udesa je u toku.
Telegrame saučešća porodici stradalog pilota uputili su ministar odbrane Aleksandar Vulin i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković.
Školsko-borbeni avion supergaleb G-4, koji se srušio kod Kovačice, treći je avion tog tipa koji je izgubljen u udesima u poslednih deset godina. Prvi supergaleb koji se srušio od osamostaljenja Srbije bio je G-4 evidencinskoj broja 23736. U nesreći koja se dogodila 24. septembra 2008. godine poginuo je potpukovnik Ištvan Kanas, koji je iznad aerodroma Batajnica uvježbavao tačku za nastup na aeromitingu.
Drugi gubitak dogodio se 7. aprila 2017. godine kada su kod sela Slatina kod Šapca poginuli potpukovnik Nenad Ćulibrk i kapetan Dejan Pandurović.
Na trenažnom letu tada je izgubljen G-4 evidencijskog broja 23625.
RV i PVO raspolaže sa nešto više od 20 aviona G-4 od čega je jedan u varijanti tegljača meta N-62T, jedan prototip verzije G-4M a dva supergaleba su razoružana.
Avioni su proizvedeni u periodu od 1980. do 1991.
Školsko-borbeni mlazni avion supergaleb G-4 poslednji je serijski proizvođeni avion jugoslovenske avio industrije a u naoružanju je od 1984. godine.
Za jugoslovensko vazduhoplovstvo proizvedeno je ukupno 85 aviona G-4.
Supergaleb je razvijen u Vazduhoplovno-tehničkom institutu u Žarkovu da zamijeni stariji galeb G-2 a prvi prototip aviona poletio je 18. jula 1978. godine.
Serijska proizvodnja počela je 1983. godine a uvođenje u operativnu upotrebu počelo je naredne godine.
Avion se pokreće britanskim motorom Rols-rojs vajper i razvija maksimalnu brzinu od 910 kilometara na sat. Od naoružanja nosi dvocjevni top GŠ-23, kalibra 23 milimetara, i nešto manje od dvije tone bombi i raketa.
U Vojsci Srbije G-4 se koristi u 252. školsko-trenažnoj avijacijskoj eskadrili u Batajnici, 241. lovačko-bombarderskoj eskadrili u Kraljevu i u Sektoru za letna ispitivanja.
Šest aviona G-4 supergaleb kupila je početkom 1990-ih godina tadašnja Burma, a ti avioni su korišćeni u Ratnom vazduhoplovstvu Republike Srpske i u Crnoj Gori.
Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je da će istraga utvrditi šta je uzrok pada školskog aviona super galeb G-4 Vojske Srbije kod Kovačice. On je ocijenio da bi starost aviona mogla, ali da ne mora da znači, da bude razlog za njegov pad. Kako kaže, veći problem u srpskom vazduhoplovstvu je loše održavanje tih aviona.
Vojni avion supergaleb G-4 srušio se kod Kovačice, u blizini Pančeva. Robert Kaloci, pilot major Centra za letna ispitivanja Tehničko-opitnog centra Vojske Srbije, poginuo je u nesreći, dok je pilot major Aleksandar Matić povrijeđen i prebačen na Vojnomedicinsku akademiju, potvrdilo je Ministarstvo odbrane.
„Vojska će formirati komisiju koja će se baviti istraživanjem uzroka nesreće, uradiće se analiza ostataka aviona, a biće uzete i izjave od učesnika i svih onih koji su učestvovali u pripremi tog leta, sve što može da bude relevantno da bi se došlo do uzroka udesa”, rekao je Radić za N1.
Dodaje da komisija u ovakvim okolnostima ne može da da jednostavan, „crno-bijeli” odgovor, jer zaključci koje ona donosi nikada nisu jednostrani, ali napominje da je za najveći broj nesreća kriv ljudski faktor, rjeđe tehničke prirode.
Ovaj avion je treći avion tog tipa koji je izgubljen u udesima od osamostaljenja Srbije i ukupno četrnaesti od početka eksploatacije, dok su četiri letjelice izgubljene u borbenim dejstvima na prostoru bivše Jugoslavije.
Radić je rekao da se kod supergaleba G-4 koristi svetski poznato sjedište „Martin Beker“, koje je, kako je rekao, veoma pouzdano.
„Sedamnaest pilota je iskakalo iz galeba 4 i svi su prošli bez većih povreda”, rekao je gost N1 i dodao da ne može da pretpostavi šta se iskomplikovalo pri katapultiranju dvojice pilota u Kovačici, od kojih je jedan preminuo.
„Kada pilot povuče ručicu, mehanizam dalje ide automatski. Pilot prvo mora da zauzme pravilan položaj da bi podnio jako veliko opterećenje koje se desi prilikom katapultiranja. Šta god da se dogodi zbog sticaja okolnosti, ako bi pilot, recimo, ostao bez svjesti, padobran sjedišta se otvara automatski”, objasnio je Radić.


Diković odgovoran

Na pitanje da li starost aviona može da bude uzrok pada, Radić kaže da starost aviona nije toliko bitna koliko njegovo održavanje i remont.
„Problem je što je kod nas narušen sistem održavanja tih aviona. Svi znamo da se raspala jugoslovenska avio industrija, sa narušenom državom, stradala je i vojska...danas imamo presedan da su naši piloti najstariji”, izjavio je Radić.
Kaže i da su u ustanovi u kojoj se desio udes nedavno smijenjene sve starješine i da je za to odgovoran načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković.
„To nije uzrok pada aviona, ali je stvoren loš ambijent zbog nečije sujete, zbog nekog ko hoće da uspostavi neku disciplinu, u ovom slučaju Ljubiša Dikovića”, za kog kaže da je tražio smjenu starješina zbog posjete Radića toj ustanovi krajem decembra prošle godine.
Radić je izrazio nadu i da će Ministarstvo odbrane „povesti računa o porodicama svih stradalih pilota”. „Oni ljudi žive za tu vojnu platu i za tu uniformu, oni drugog posla nemaju”, rekao je.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"