Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Promijenili plan da Čelebiću omoguće još 450 stanova * Novi protest 7. decembra * Milovim drugovima Vlada daje tri miliona subvencija * Vlada sprema kazne za ambasadore * Južinom dotakao kotorsku melanholiju * Ministarstvo tvrdilo da za dozvolu ne treba ni idejno rješenje ni idejni projekat * Rambu Amadeusu nagrada za doprinos andergraundu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-11-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MILO ĐUKANOVIĆ, PREDSJEDNIK CRNE GORE:
Crna Gora je društvo koje se intenzivno modernizuje.

Vic Dana :)

Dugačak red u opštini i vruće je. Neki frajer s kraja reda se dere:
– Dajte mi ta dokumenta za vjenčanje, čekam ovdje tri sata.
– Vjenčanje ili razvod? - pita službenica.
– Daj oboje da ne dolazim više!

Pita Perica na času prirode i društva:
- Učiteljice, da li ljudima koje imaju zelene oči, one u jesen požute i otpadnu?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Srbija - datum: 2019-11-25 PREDLOG POVODOM NAJAVE DA ĆE NA SRETENJE BITI DONIJETA DEKLARACIJA O VOJNOJ NEUTRALNOSTI
Srbija će ostati vojno neutralna Ne u NATO da se ugradi i u Ustav Srbije Kada neutralnost postane ustavna kategorija, potvrđena referendumom, onda je potrebna dvotrećinska većina za njenu promjenu, odnosno većina građana na referendumu mora to da podrži, što je, smatra Anđelković— nemoguće
Dan - novi portal
Nova deklaracija o vojnoj neutralnosti Srbiji trebalo bi da predvidi da se to opredjeljenje u budućnosti ugradi i u Ustav Srbije. To je predlog političkog analitičara Dragomira Anđelkovića, povodom najave da će Srbija na Sretenje donijeti novu deklaraciju o vojnoj neutralnosti.

-S obzirom na stalne pritiske NATO-a na Srbiju da nastavi približavanje tom vojnom savezu, bitno je da se potvrdi opredjeljenje za vojnu neutralnost. Sadašnji nivo opredjeljenja, izražen kroz rezoluciju, nedovoljan je i treba ga podići. Deklaracija može da znači pola koraka ka tome. U njoj bi trebalo da bude zapisano da vojna neutralnost treba da bude ugrađena i u Ustav Srbije, kada se on bude mijenjao, kazao je Anđelković za Sputnjik.

On to objašnjava činjenicom da sadašnju rezoluciju ili buduću deklaraciju svaka parlamentarna većina sa 50 odsto plus jednim glasom — može da ukine. Kada neutralnost postane ustavna kategorija, potvrđena referendumom, onda je potrebna dvotrećinska većina za njenu promjenu, odnosno većina građana na referendumu mora to da podrži, što je, smatra ovaj analitičar — nemoguće. Zato on deklaraciju vidi kao prvi korak ka tome.

Anđelković ukazuje na to da neutralnost, da bi bila zaokružena, treba da bude međunarodno priznata. Kada Srbija vojnu neutralnost ugradi u Ustav, onda treba da se obrati Generalnoj skupštini UN i da o tome traži rezoluciju.

Na pitanje postoje li takvi primjeri, on je ukazao na slučaj Turkmenije, koja je proglasila svoju neutralnost, ugradila je u Ustav, i onda se obratila Generalnoj skupštini, koja se izjasnila u prilog neutralnosti Turkmenije, o čemu je donijeta rezolucija UN.

-Znači, ima mehanizama da se država bori za svoju neutralnost, ako to hoće, rekao je sagovornik Sputnjika.

Na pitanje otkud sada potreba da se novim aktom potvrdi stav o vojnoj neutralnosti, Anđelković odgovara da postoje dva elementa. Jedan je posledica činjenice da će Srbija od januara, s prijemom Sjeverne Makedonije u NATO, praktično biti okružena Alijansom. Tom deklaracijom će biti poslata poruka podrške Republici Srpskoj, koja je pod velikim pritiskom NATO-a, ali je čvrsta u stavu da u tu vojnu organizaciju neće ući, dok to ne učini i Srbija.

-Drugi element u svemu ovome je čitava kriza koja je vještački stvarana u domenu rusko-srpskih odnosa. Neki faktori sa Zapada rade sve da pokvare rusko-srpske odnose i mislim da Beograd, odlukom da u takvim okolnostima donese deklaraciju, šalje i Moskvi poruku da je ozbiljan u namjeri da ostane neutralan i da se ne igra sa svojim tradicionalnim saveznikom, rekao je Anđelković.

M.Nj.




Zacementiraće strateški pravac države
-Srbija priprema paket akata kojim će zacementirati svoj strateški pravac u narednom periodu, pišu beogradski mediji. Među njima je i deklaracija o vojnoj neutralnosti, s obzirom na to da ova pozicija do sada nije bila definisana posebnim aktom. To bi bilo zaokruženje onoga što je većinski politički stav, ali i većinsko raspoloženje u Srbiji, koje je protiv ulaska u NATO, kazao je diplomata Zoran Milivojević, prenosi RTRS.

- Do sada je važila Rezolucija Skupštine iz 2007. godine, odnosno jedan dio te rezolucije koji je govorio o vojnoj neutralnosti. Postoji potreba da se donese jedan politički akt u tom smislu i da se verifikuje ono što je politička realnost u Srbiji, vezano za vojnu neutralnost i političku nezavisnost - navodi Milivojević.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"