Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
SAD otkrile 15 sumnjivih transakcija iz Zapad banke * Blažove gozbe plaćala firma u stečaju * Neću umrijeti dok crkvu ne vratim * Šaranović prvi iskoristio amnestiju * Kriminalci više neće biti dio sistema * Crkva djeluje na duhovni, a vlast na ekonomski preporod * Sutjeska matirana za dva minuta
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-09-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Jovan Vučurović, ​funkcioner DF-a:
Đukanović pojačanom retorikom, koja i jeste svojstvena opoziciji, pokušava da homogenizuje svoje preostalo biračko tijelo, u situaciji kada se DPS raspada po šavovima.

Vic Dana :)

Došle dvije babe u kineski restoran i naručile neko jelo. Poslije nekog vremena, konobar im donosi naručeno, a između ostalog i štapiće za jelo. Babe se pogledaše međusobno pa se jedna obrati konobaru: „Ali sinko, mi smo došle da jedemo, a ne da štrikamo!”







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Srbija - datum: 2020-09-20 OŠTRE REAKCIJE NA NOVO PISANJE PRIŠTINSKE „KOHE”
Crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu Falsifikatima ne mogu oteti srpske svetinje Prištinska „Koha” navodi da su svetinje na Kosovu i Metohiji u srednjem vijeku građene iznad „drevnih ilirskih i arberijskih hramova”
Dan - novi portal
Pokušaji crnogorskog režima da se obračuna sa istorijskim nasleđem Srpske pravoslavne crkve kroz prekrajanje istorije, a onda i sporni Zakon o slobodi vjeroispovijesti zbog kojeg je vlast pala, kako se i upozoravalo, bili su uvertira za nastavak sličnog scenarija u Prištini. Albanci sa KiM ovih dana, kada su pritisnuti obavezom formiranja Zajednice srpskih opština i ispunjavanja drugih međunarodnih obaveza, naročito su glasni u pokušaju otimanja istorijskog nasleđa Srba i SPC.

Istoričar Dejan Ristić izjavio je da Albanaca u srednjem vijeku na teritoriji Kosova i Metohije nema i da su spomenici kulture koji se nalaze na prostoru južne srpske pokrajine, a koji pripadaju hrišćanskom nasleđu srpsko kulturno nasleđe iz prostog razloga što su ih podizali ili obnavljali srpski srednjovjekovni vladari, velmože i crkveni velikodostojnici i vjerski poglavari.

Dakle, tu u nauci nikada nije bilo dileme, ni najmanje, i to ne samo u našoj, već i u svjetskoj istoriografiji, dodao je Ristić i pozvao, kako je rekao, svoje „kolege” istoričare s Kosova da svoje tvrdnje potkrijepe konkretnim činjenicama.

– Ukoliko pojedine „moje kolege” istoričari iz Prištine ili Tirane imaju takve stavove bilo bi dobro da te stavove potkrijepe istorijskim izvorima, dakle da nam pokažu koji su to istorijski izvori koji su u nauci do sada vjekovima nepoznati, koji bi možda bacili novo svjetlo. Međutim, takvih izvora nema. Na KiM su sve srpski pravoslavni srednjovjekovni manastiri – rekao je Ristić.

Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić izjavio je, komentarišući pisanje prištinske „Kohe”, za koju kaže da raspiruje nacionalnu i vjersku netrpeljivost kroz širenje grubih istorijskih falsifikata, da su osuđeni na propast, tvrdoglavi pokušaji revizionista i falsifikatora istorije da izvrtanjem činjenica otmu srpsko srednjovjekovno kulturno i duhovno nasleđe na Kosovu i Metohiji.

– Zaista, prije srpskog kulturnog i duhovnog nasleđa na Kosovu i Metohiji je postojala romejska, odnosno vizantijska kultura, a prije nje i neke druge kulture, samo što Albanaca tu nije bilo – istakao je Đurić i podsjetio da povelje srpskih manastira na KiM nedvosmisleno potvrđuju ko je bio njihov ktitor i pokrovitelj, a popisi imena u poveljama svjedoče da je u metosima živjelo isključivo srpsko stanovništvo, uz statistički zanemarljivo prisustvo drugih etničkih grupa.

Prištinska „Koha” navodi da su svetinje na Kosovu i Metohiji u srednjem vijeku građene iznad „drevnih ilirskih i arberijskih hramova”.

Kako navode, Crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu sagrađena je na temeljima ranijeg hrama i ističe da su to zaključci arheoloških i istorijskih istraživanja Edi Šukrijua.

M.Nj.


Tvrđava srpstva na KiM
– Srpski srednjovjekovni manastiri su tvrđava srpstva na Kosovu i Metohiji, jer su samim svojim postojanjem neoborivi dokaz čija je to zemlja bila, i kakva je serija zločina, protjerivanja, islamiziranja i asimilacije dovela do sadašnje etničke strukture na Kosovu i Metohiji – poručio je Đurić. Istoričar i profesor Univerziteta u Beogradu Miloš Ković izjavio je da najnovije pisanje „Kohe” o srpskim manastirima kao kosovskom nasleđu više nikoga ne može da ostavi ravnodušnim i da je veza Albanaca sa Ilirima nepostojeća. Ković je ocijenio da je pokušaj prisvajanje srpskog kulturnog nasleđa samo dokaz i potvrda onoga što bi moglo da se desi srpskim svetinjama ukoliko Srbi i Srbija odustanu od Kosova i Metohije.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"