Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Istraga stopirana kad se došlo do Aca * Nema štete po Anu Đukanović * EU čeka da savladate korupciju * Vukotić tvrdi da ima alibi za pokušaje ubistava * Putin: Brine me sukob SAD i Irana blizu naših granica * Policajac uhapšen zbog pokušaja ubistva * I Ustav može da se gazi ako je to protiv Srba
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-07-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ivan Vuković, gradonačelnik Podgorice:
- Smatram da se u Podgorici odavno, ako je ikada, nije ovoliko radilo.

Vic Dana :)

Definicija braka
- Brak je ono što dođe poslije života, a prije smrti.

Zaboga! - vrisne kustos u muzeju na plavušu.
- Upravo ste razbili vazu staru 500 godina!
- O, hvala bogu, sad mi je ipak malo lakše - odgovori plavuša.
- Kako, molim?!
- Pa već sam se uplašila da je bila nova!

Kaže Mujo Hasi: - Ti si pravi magarac, samo ti još trebaju rogovi. - Pa, odakle, bolan, magarcu rogovi? - upita ga Haso. - E, onda ti ništa ne fali - uzvrati mu Mujo.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav SVIJET 2019
Milan Mišić Šta nam je donio Makron
Dan - novi portal
-Piše: Milan Mišić

Državne posjete su kao precizno režirane priredbe: scenario se bavi i najmanjim detaljima, a izvode se samo jednom, reprize nema.

Prošlonedjeljna (ponedjeljak i utorak) posjeta predsjednika Francuske Srbiji bila je spektakl takve vrste. Formalno je bio dvodnevni, mada je od slijetanja specijalnog aviona sa visokim gostom na beogradski aerodrom do polijetanja nazad za Pariz proteklo manje od 24 sata.

Glavnina posla je obavljena u ponedjeljak popodne: svečani doček, pa onda razgovori „iza zatvorenih vrata”, a onda dio koji je bio za (pažljivo odabranu) publiku na Kalemegdanu, ispred Spomenika zahvalnosti Francuskoj i, naravno, za televizijski auditorijum.

Tom prilikom je bilo dosta izjava o tome kako mi volimo Francusku, a Francuska (ponovo) voli nas. Visoki gost je domaćine impresionirao trudom da dio govora pročita na srpskom jeziku (bolje nego što to čini srpski prestolonaslednik). Uslijedila je svečana večera na Dedinju, u nekadašnjoj Titovoj vili, da bi Makron potom prenoćio u beogradskom hotelu „Hajat”.

Posjeta je svakako bila važna za Srbiju – učesnici su joj dali i dimenziju „istorijske”. Isticalo se da je Makron, koji ima pune ruke posla i kod kuće i u EU, posjetio samo Beograd (čime se naglašavalo da je izbjegao Prištinu), da je prvi francuski predsjednik koji je došao posle 18 godina, da je sve u stvari dokaz da Francuska obnavlja interesovanje za Srbiju i slično.

Ono što je izostalo, to je neka „prava” vijest: da je, na primjer, predložio neku formulu za kosovski rasplet ili da se javno izvinio zbog prošlogodišnjeg gafa na proslavi stogodišnjice završetka Prvog svjetskog rata, kada je srpskom predsjedniku dodijeljeno mjesto namijenjeno sporednim gostima, dok je kosovski predsjednik Tači bio među liderima sila pobjednica. Velike sile se ne izvinjaavaju, pa su domaćini to progutali valjda s obrazloženjem da je budućnost važnija od prošlosti.

Makron je ovo kompenzovao time što u plan posjete nije uključio sastanak sa liderima opozicije, šarolikim društvom okupljenom u Savezu sa Srbiju koje ima upadljiv deficit strane podrške. Makron je izostanak susreta objasnio kasno prispjelim zahtjevom, što je bilo sasvim neuvjerljivo. Prije će biti da je na ovaj način želio da načini ustupak domaćinu i naglasi uvjerenje zapadnih lidera da je Aleksandar Vučić i dalje taj sa kojim treba poslovati.

Ustupka, međutim, nije bilo tamo gdje je bio najpotrebniji. „Srbija je jedna velika evropska država”, bio je kompliment gosta domaćinu, da bi potom dodao da je „Kosovo nezavisno”.

Nije, dakle, bilo nikakvog zaokreta u poziciji Francuske po ovom pitanju, mada su poslate neke šifrovane poruke. Jedna od njih je da je i Francuska za „kompromis”, što je protumačeno kao prećutna saglasnost da to može da podrazumijeva i neku vrstu teritorijalnog „razgraničenja”.

O tome će se više znati u septembru kada je zakazan novi pokušaj da se, uz posredovanje Makrona i Merkelove, u Parizu nastavi raspetljavanje kosovskog čvora.

U septembru, ili koji mjesec kasnije: vijest nedjelje u ovom pogledu je iznenadna ostavka kosovskog premijera Ramuša Haradinaja zbog poziva u Hag u svojstvu osumnjičenog. To, po svemu sudeći, podrazumijeva vanredne kosovske izbore posle kojih bi u Prištini moglo da bude manje nepopustljivosti, a više real-političke razboritosti.

(Autor je bivši glavni i odgovorni urednik,,Politike')


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"