Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kupio firmu za 40 centi pa zaradio dva miliona * Vlada ćuti, Ramuš Haradinaj crta granice * Podijelio ih odbor za izborne reforme * Policija zabranila bogosluženje * „Zvučni zid” poziva na igru * Zaboravili ste kad vam je crnogorski barjak valjao * Država se zadužila još 24 miliona eura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-08-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ana Marija Musa, BIVŠI HRVATSKI POVJERENIK ZA INFORMISANjE:
Nema razloga da se zaštiti podatak zašto je neko povlašćen da sredstvima građana, prikupljenim kroz poreze, dobije ono na šta drugi nemaju pravo.

Vic Dana :)

Kaže Mujo cimeru Hasu:
- Haso, jel to pukla sijalica, hajde da je promjenimo!
Haso se slaže i mjenja se sijalica.
- A šta s ovim što je pukla? Da je bacamo?
- Neka je za sada, valjaće preko dana.
Razgovaraju dvije plavuše:
- A onda mi je rekao kako je u početku mislio da sam farmaceut! Znaš li šta je to?
- Ne znam.
- Nisam ni ja znala, ali sam mu za svaki slučaj opalila šamar.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2019-08-18
autor: Matijas Belinger Cijena vojne intervencije u Hongkongu Strah je posao diktatura. Moćnici se boje naroda i zato čine sve da se narod boji njih. Taj sistem zastrašivanja Kina je usavršila. Država ima bezbroj mogućnosti da stalno podsjeti građane da je spremna da upotrebi silu
Dan - novi portal
Duge kolone oklopnih vozila koje su se uputile na jug i već zakrčile ulice pograničnog grada Šenžena – od početka nedjelje su na društvenim mrežama sve prisutniji filmski zapisi prema kojima se može zaključiti da Kina na granici sa Hongkongom gomila trupe „Narodne policije“, paravojne formacije koja je opremljena teškim naoružanjem.

To je poslednji kamenčić u mozaiku sačinjenom od prijetnji koje Peking upućuje već nedjeljama. Poruka je jasna: Spremni smo da silom ugušimo proteste u Hongkongu.



PRIJETNjE BEZ UČINKA



Strah je posao diktatura. Moćnici se boje naroda i zato čine sve da se narod boji njih. Taj sistem zastrašivanja Kina je usavršila. Država ima bezbroj mogućnosti da stalno podsjeti građane da je spremna da upotrebi silu. Od telefonskog poziva koji poslodavac uputi Državnoj bezbjednosti, preko zabrane putovanja u inostranstvo do hapšenja i mučenja.

Međutim, u Honkongu su kineski funkcioneri suočeni s činjenicom da njihove prijetnje nisu djelotvorne. Građani su deset nedjelja na ulicama. Ne pomažu ni policijsko nasilje ni masovna hapšenja ni drakonske kazne – učešće u izgredima povlači kaznu do deset godina zatvora. Ni prijetnje vojnom intervencijom nijesu uplašile uglavnom mlade demonstrante.

Lako je zamisliti da državni vrh Kine sve to gleda sa nevjericom. Naime, prijetnje koje stižu iz Pekinga nisu prazna priča. Komunističko rukovodstvo je prije 30 godina na Trgu nebeskog mira u Pekingu pokazalo da je spremno da puca na sopstveni narod, ako smatra da mu je ugrožen opstanak na vlasti. Ne treba očekivati obzire.



OSJEĆAJ PORAZA



To znaju i demonstranti. Ako ih pitate da li vide neku šansu da njihov protest urodi plodom, često je odgovor bez oklijevanja – ne. Peking je u prethodnim godinama sve otvorenije pokušavao da ojača svoj uticaj u gradu. Opozicioni političari su isključivani iz parlamenta, nedostatak poštovanja prema državnoj zastavi je sankcionisan zatvorom, lideri demokratskog pokreta iz 2014. nestajali su iza rešetaka.

Mnoge demonstrante na ulice ne tjera nada da će zaustaviti ili preokrenuti taj trend već možda osjećaj da možda poslednji put mogu da pokažu šta misle. Gradonačelnica upozorava demonstrante da guraju „grad u ponor“, a demonstranti odavno osjećaju da se nalaze u slobodnom padu. Njihov utisak, da su svakako izgubili čini prijetnje iz Pekinga tako nedjelotvornim.

„ZAPADNjACI ĆE TO ZABORAVITI“



A Hongkong još uvijek ima toliko toga da izgubi. Vojna intervencija bi značila kraj međunarodnog finansijskog centra. Slobode koje je grad uživao bile bi zauvijek izgubljene. Isto tako i Peking ne bi izašao iz svega toga bez posledica. Hongkong je najvažnija finansijska kapija za svjetski kapital potreban kineskim kompanijama.

Slike krvi na ulicama bi nanijele veliku štetu imidžu ambiciozne svjetske sile. Moguće sankcije bi zatekle kinesku ekonomiju u nezgodnoj fazi. A u trgovinskom sporu sa Sjedinjenim Američkim Državama kineska pozicija bi značajno oslabila.

Čovjek koji je imao moć za vrijeme masakra na Tjenanmenu, Deng Sjaoping, na primjedbe da će upotreba vojske protiv studenata izazvati oštre međunarodne reakcije, rekao je: „Zapadnjaci će to zaboraviti“.

Ako kinesko rukovodstvo opet ukalkuliše sve to, ni ovaj put neće biti nikog da ga zaustavi. Ono što bi zapadne demokratije ovaj put mogle da učine, jeste da Pekingu jasno stave do znanja da bi upotreba sile stvarno imala veliku cijenu.

www.dw.com





”Mnoge demonstrante na ulice ne tjera nada da će zaustaviti ili preokrenuti taj trend već možda osjećaj da možda poslednji put mogu da pokažu šta misle

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"