Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Poslanici vlasti za 23 sjednice dobili preko 756.000 eura * U Podgorici polovina zaposlenih, u Petnjici nema radnika * Leon Drešaj izbjegao hapšenje * Vođa „barskog klana“ pušten na slobodu * Bilo bi dobro da prestanete da prijetite * Kraljica poslušala Džonsona, suspendovala rad parlamenta * Albanci zataškavaju dokaze o zločinima
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-08-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Sergej Sekulović, analitičar:
– Ako proces izborne reforme doživi neuspjeh, smatram da će opozicija biti u nepovoljnijoj situaciji, a, u krajnjem, i kompletno crnogorsko društvo.

Vic Dana :)

- Na šta misliš, draga? - pita Mujo Fatu. - Na isto što i ti - odgovori ona. - Super, napravi i meni jedan sa šunkom - reče joj on.

Slomio Lala ruku. Došao kod doktora da mu skinu gips. Doktor ga pregleda zadovoljan oporavkom. Je l’, doktore - pita Lala - da l’ ću ja sad moći, mislim posle ovoga, da radim one stvari sa Sosom, znaš, ono u krevetu? Ta, moći ćeš, Lalo, kako ne bi mogao, odgovori mu doktor. Uf, dobro je - zadovoljno će Lala - dosad nisam mogao.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2019-08-26
Afera stanovi Kleptokratska kasta samu sebe čašćava stanovima, dok se za liječenje bolesne djece pomoć prikuplja SMS-om, jer država za djecu nema para, i dok su mnogi praznih frižidera i skapavaju od gladi, jer od države nikad nijesu dobili ništa
Dan - novi portal
- Piše: Boško Vukićević

Najnovija „Afera stanovi“ na najslikoviti način prikazuje trulost i korumpiranost crnogorskih institucija, a pokazuje i zašto naše još uvijek pretpolitičko društvo i dalje nije zakoračilo putem demokratizacije. Prirodni su bijes, ogorčenost i zaprepašćenje kod običnih i slobodnih ljudi pri saznanju da mnogi režimski rukovodioci dobijaju drugi ili treći stan na poklon, dok na desetine hiljada domaćinstava žive kao podstanari, a na hiljade prosvjetnih radnika nema riješeno stambeno pitanje. Bahatost i nezasitost režimskih funkcionera obični građani plaćaju iz sopstvenih džepova, u svojstvu poreskih obveznika, u situaciji u kojoj mnogi od njih ne dobijaju stanove, iako na to imaju pravo, samo zato što su u nemilosti vlasti. Kleptokratska kasta samu sebe čašćava stanovima, dok se za liječenje bolesne djece pomoć prikuplja SMS-om, jer država za djecu nema para, i dok su mnogi praznih frižidera i skapavaju od gladi, jer od države nikad nijesu dobili ništa.

U brojnim slučajevima su povoljne stambene kredite i stanove dobili oni koji ih već imaju. Među njima su vrhovni državni tužilac Stanković, predsjednik Ustavnog suda Drašković, predsjednica Vrhovnog suda Medenica, ministri Vučinović i Purišić, i mnogi drugi. U svim ovim slučajevima je prekršen član 6. Odluke o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera iz 2014. godine, koji kaže da funkcioner ima pravo na ovu privilegiju samo ukoliko nema stan.

Nedavno je jednoglasno predložena i ponovo izabrana, ali protivustavno, „vječna“ predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica izjavila da „sudije koje su plaćene samo 1.000 eura teško da mogu sačuvati moralnost i autonomiju“. Time je na direktan i nedvosmislen način crnogorsku javnost upoznala sa svojim mišljenjem da moralno i autonomno djelovanje sudija zavisi od novčanog iznosa koji primaju. Drugim riječima, Medenica je opovrgla mišljenje svih onih koji su smatrali da bi sudija po svojoj prirodi i izboru morao biti nepotkupljiv, slobodan i nezavisan, i istakla kako i za kategoriju kojoj pripada važi – „koliko para, toliko i muzike“. Suvišno je napominjati da bi samo ova skandalozna izjava, u moru sličnih, kojom vrhovni sudija otvoreno dovodi u pitanje moralnost i autonomiju kategorije kojoj pripada, bila dovoljna za podnošenje neopozive ostavke u bilo kojem civilizovanom društvu. Međutim, društvo u kojem osamnaest sudija jednoglasno donosi neustavnu odluku o produženju mandata vrhovnom sudiji sa takvim gledištima – daleko je od civilizovanih odnosa.

Vrhovni sudija potencira iznos plate kao parametar od kojeg zavisi moralnost sudije, dok se na drugoj strani postavlja pitanje: na koji način ničim zasluženo poklanjanje stanova utiče na slobodno i nezavisno djelovanje sudija i tužilaca – stanoprimaoca? Iako su mnogi od njih požurili da pojasne kako su „oni poklonjene stanove zaslužili“, i da se „ne može dovoditi u pitanje njihova profesionalnost i nezavisnost u odlukama“, teško se može povjerovati u takve tvrdnje. Samim tim što ih sumorna stvarnost demantuje: od mnogobrojnih kriminalnih afera koje su kao protagoniste imali same vrhove crnogorskog režima, gotovo nijedna nije imala prirodan i zadovoljavajući sudski epilog, a režimska kasta je ostala neokrnjena.

Možemo samo pretpostaviti kako se u većini slučajeva odražava nezavisnost, profesionalnost i pravičnost sudija stanoprimaoca, recimo, kada im pripadne slučaj suđenja nekom režimskom lopovu koji je opljačkao i ojadio društvo. Kako u takvim slučajevima postupa stanovima nagrađeni sudija? Pa, on prije bilo kakvog iznošenja dokaza o lopovluku režimlije konsultuje svoju bilježnicu, u kojoj su upisana imena lica odgovornih za ničim zasluženo dodjeljivanje stana njegovoj sudskoj visosti. Zatim utvrđuje da li je režimska lopurda u bilo kakvoj vezi, rođačkoj ili kumovskoj, sa „plemenitim“ darodavcima stanova. Ako jeste, za sudiju stanoprimaoca nikakvi dokazi o lopovluku lopurde ne važe i on se oslobađa po kratkom postupku.

Nekome može izgledati isuviše karikirana ovakva predstava rada sudija stanoprimaoca, ali nemam nikakve sumnje da je stanje na terenu upravo kao opisano. Istovjetan slučaj je i sa tužiocima koji dobijaju na poklon stanove. Kao i sa pripadnicima svih onih institucija koje bi po zakonu morale biti nezavisne od izvršne vlasti.

Naravno, darivanje stanova je samo jedan od metoda korupcije, koji omogućavaju diktatorskom režimu da čvrsto u svojim kandžama drži sve institucije koje bi po Ustavu morale biti slobodne i nezavisne. Podrazumijeva se, oni takve institucije i te kako koriste i za obračun sa političkim neistomišljenicima, sa onima koji ne dobijaju stanove na poklon od države, kao i sa onima kojima su prazni frižideri jer se nijesu prodali. Strastveno i nemilosrdno se tužioci i sudije stanoprimaoci obračunavaju sa takvim pojedincima, najčešće zaobilazeći zakone, pravo i pravdu u obračunima.

Kako je korumpiranost crnogorskih institucija svima pred očima, i kako ona presudno utiče na to da se naše društvo još uvijek ne nalazi ni u začetku demokratizacije, oslobađanje institucija jedan je od društvenih prioriteta. U oslobođenim institucijama moralnost i nezavisnost nekog sudije neće zavisiti od količine novca koju prima, niti će postojati mogućnost njegovog korumpiranja poklanjanjem stanova. Proces oslobađanja mora biti započet na ulici, svenarodnim protestima.




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"