Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Država garantovala za švercovane kredite * Mišku Iran ne smeta kad ide u Teheran * Mitropolija obnavljala, vlast rušila i pljačkala * Firma povezana sa Šarićima dobija 1,6 miliona za remont * Lebdeći snivači u „bijelom crtežu” * Kriju 14 koncesionara koji rade bez ugovora * Otimaju Crkvi da daju Arapima
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-02-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Raško Konjević, poslanik SDP-a:
– Ne postoji šansa, a ni potreba za ujedinjenje opozicije.

Vic Dana :)

Zašto su žene jako loši vozači?
– Svi instruktori vožnje su muškarci.

– Zašto plavuša ne ide na skijanje?
– Zato što se boji ski-pasa!
– Koja je razlika između komarca i muškarca?
– Komarac nervira samo ljeti.

Šta je to depresija: – Depresija je kada kupiš hulahop da vrtiš, a on ti taman!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav
Za bistru „duboku vodu“
Dan - novi portal
- Piše: Tomica A. Milović

Veliki engleski pjesnik Džon Milton (1608-1674), u svom religioznom epu „Izgubljeni raj“, opisujući Satanu i njegovu borbu protiv Boga, konstatuje: „Dostojno je vladati, makar i u Paklu“. Ove riječi izgovara sam Satana, pokazujući tako koliko je vlast đavolja voćka. I koliko, kada se zagrize, truje sve-i um i razum i dušu. Smješta ih u tamnicu, u odaju iz koje izlaska nema. Bez grdnih jada, bez slomivrata.

Da li je Miltonov Satana u pravu, slikovito, evo više od 30 godina, pokazuje crnogorska vlast. Njena tehnologija vladanja dostigla je vrhunac procvata nedavnim usvajanjem Zakona o slobodi vjeroispovijesti. Tim ozakonjenim bezakonjem taj režim je pokazao da radi po zavjetu i zakletvi datima ne Bogu, ne narodu, ne dobrom običaju i moralu, ne nikakvoj božijoj ili zemaljskoj svetinji, već samom đavolu.

Od kada je donijet, o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti mnogo se govori i piše, ukazuje na njegovu diskriminatorsku i antipravnu, antiobičajnu i antimoralnu dimenziju. Na njegovu nepravednost, nepravičnost, neistinitost, neslobodu. Zato ovdje ne bih dalje o tome. Postaviću samo nekoliko pitanja: Da li je moguće ozakoniti bezakonje, i to onda nazvati zakonom? Da li takav „zakon“ može postati izvor prava u bilo kojoj normalnoj državi? Čemu vodi pravno normiranje svega što vlasti na pamet padne? Može li pravni poredak „progutati“ ozakonjeno bezakonje? Da li je, na primjer, moguće, ozakoniti nečiju ideju da se nevinom čovjeku oduzme život? I da li bi takva ideja predstavljala odluku uma i razuma, ili bezumlja i nerazuma? Pameti, ili „ćudi otrovane“?!

Prije nastanka prava, glavne društvene norme bile su običaj i moral. Običaj je tretiran kao neka vrsta „pravnog običaja“. On je opstajao, ne na državnoj prinudi, već na društvenoj svijesti. To znači da je za nepoštovanje „pravnog običaja“ sankcija bila-društveni prezir. Isto je i sa moralom, normom koja je neraskidivo vezana s pravom. Može se reći da su moralne norme, u ogromnoj mjeri istovremeno i pravne. Pravo ih je usvojilo i prisvojilo kao svoje. Time je pravni poredak postao plemenitiji, sa dvostrukom sankcijom prema onima koji taj poredak ne poštuju: 1.griža savjesti i spoljna, moralna osuda; 2.redovna sredstva prinude kojim represivni državni aparat raspolaže. Onaj pravni akt (zakon), koji vrijeđa osnovna moralna načela, u suštini je nepravni, nezakoniti akt. To je glogov kolac u sveukupni civilizacijski, a ne samo u pravni organizam. Kao takav, on sam sebe samorazara i davi, sam sebe „jede i kastiga“, kako to čini ovaj Zakon o slobodi vjeroispovijesti i uvjerenja.

U jednoj TV debati, izvjesni Branislav Radulović, koji se pohvali i da je doktor pravnih nauka, saopšti da je pravo „duboka voda“. Do kraja emisije nijesam odgonetnuo šta je, po Raduloviću, suština citirane metafore. Shvatio sam da Radulović pokušava da odbrani „ozakonjeno bezakonje“ o slobodi vjeroispovijesti. Podržava i poziv državnih organa mitropoliji na nekakav dijalog. O čemu dijalog, gospodine Raduloviću? O načinu primjene zakona!? Pa gdje to „doktorira“ ovakav stav? Od kada se zna za pisane zakone, oni se, nakon što budu donijeti, moraju dosledno primjenjivati. Bez pardona i konsultacije s bilo kim. Tako mora biti i u slučaju ovog zakonskog bezakonja, ovog pravnog strašila. Ili to strašilo, što hitnije, ukloniti iz pravnog poretka Crne Gore.

Pravo kao „duboka voda“ treba da bude bunar čiste, a ne mutne vode. Bunar gdje će plivati istina, pravda, sloboda... I gdje će zakon, a ne bezakonje, biti izvor prava. Gdje ćemo ljubavi i dobru, a ne mržnji i zlu, gledati pravo u oči.


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"