Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Pozivaju me na raport jer idem na litije * Pokrenut inspekcijski nadzor u svim vjerskim zajednicama * Hvala, ali pošaljite pare na Kosovo * Ukinuta presuda o isplati milion eura Kalićima * Zbog afere „VTE” neko mora da odgovara * Slaba borba protiv pranja novca i šverca koči put u EU * „Slavuj” pjesmom dotakao srca podgoričke publike
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-02-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSA BEČIĆ, LIDER DEMOKRATSKE CRNE GORE:
DPS je pokazao da se plaši slobodnih izbora, a Đukanović slobodnog pravosuđa.

Vic Dana :)

- Otkad tebe poznajem, više ne mogu ni da jedem, ni da pijem, ni da pušim.
- Oh, dragi, zar me toliko voliš?
- Ne, nego sam totalno bankrotirao!

Osudili neku dvojicu zbog teških krađa i stavljeni su zajedno u istu ćeliju. Pita prvi:
- Koliko mjeseci su ti dali?
- 15. A tebi?
- 12!- Onda ti uzmi krevet kraj vrata, ti izlaziš prije.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2020-02-23 SVIJET 2020
Milan Mišić Bez Zapada
Dan - novi portal
-Piše: Milan Mišić

„Davos za diplomate”, Minhenska bezbjednosna konferencija koja je prošlog vikenda održana 56. put, lansirala je novu kovanicu: „bezzapadnjaštvo” („Westernless”) - kao pojam koji odslikava novo stanje u svjetskom poretku.

„Bezzapadnjaštvo” ima više značenja. Jedno je da zapadne demokratije i njihove neoliberalne ekonomije u novom globalizovanom svijetu gube doskorašnju ulogu. Drugo je da takozvane „zapadne vrijednosti”: vladavina prava, neprikosnovenost pojedinca, demokratija i tržišna ekonomija - nisu više univerzalna načela, bar ne u mjeri u kojoj su dosad bila. Najzad, pojam je i opis stanja u kojem je „na zapadu sve manje Zapada”.

Konferencija ovoga puta nije bila istinski globalni samit, jer se na njoj nije pojavio američki predsjednik Donald Tramp, niti je u Minhen došla Angela Merkel, nesumnjivo zbog krize u svojoj partiji u kojoj je njena oktroisana naslednica teško pamtljivog imena - Anagret Kramp Karenbauer - podnijela ostavku pošto je, ulazeći u jednu lokalnu koaliciju sa krajnjom desnicom, prekršila poslijeratni tabu.

Odsutan je bio i novi lider Ujedinjenog Kraljevstva Boris Džonson, zauzet rekonstrukcijom vlade i neizvjesnostima koje, poslije izlaska iz EU, donosi „povratak kontrole”, a preča posla imali su i predsjednici Rusije i Kine, Putin i Si Đinping.

Sve to je izoštrilo ulogu francuskog predsjednika Emanuela Makrona, koji je, prema pisanju medija, na konferenciji bio „jedini lider s vizijom”. Nije, međutim, bilo vremena da se o njoj raspravlja – jer je bilo većih briga.

Dominirala je, naime, zabrinutost zbog aktuelnih izazova – uspona Kine i njenih rastućih geopolitičkih ambicija sa jedne strane – i generalnog prekomponovanja globalnog poretka koji je posledica toga, s druge. Konkretno, riječ je o dilemi koju je isprovocirala izjava Pompea da „uprkos svemu, mi pobjeđujemo”.

Pompeovo „mi” je podrazumijevalo transatlantsko partnerstvo, što je, s obzirom na Trampovu alergičnost na multilateralne aranžmane, nametnulo pitanje da li to „mi” još postoji.

Na širem planu, nova nedoumica je sama svrha Zapada u okolnostima kada je pretpostavljena „zajednica demokratija” sve manje zajednica, a neke od njenih članica sve manje demokratske.

U Minhenu se na neki način podrazumijevalo da je uzrok toga američki zaokret koji je donio Tramp (čiji su izgledi da osvoji drugi mandat bili glavna tema u kuloarima konferencije). Riječ je o Trampovim osporavanjima NATO-a, raskolu sa Evropljanima oko Irana, američkom povlačenju iz Pariskog klimatskog sporazuma…

To, naravno, koriste Kina, Rusija i Turska, kao nove figure na geopolitičkoj tabli. Transatlantski raskol potvrdila je i debata o ulozi koju kineska korporacija „Huavej” na Zapadu smije da ima u uspostavljanju nove generacije mobilnih mreža (5G) - novom skoku u informatičkoj revoluciji – čemu se SAD energično suprotstavljaju, dok su na evropskoj strani spremni za partnerstvo.

Deficitarni su bili i stavovi o premošćavanju jaza između Zapada i Istoka i između globalnog sjevera i juga. Kao i preispitivanja ukorijenjenog uvjerenja o zapadnoj superiornosti koja je u prošlom vijeku bila licenca za kolonizovanje, a u ovom za „humanitarne intervencije” koje su više problema stvarale nego što su rješavale.

Sve u svemu, skup u Minhenu je donio mnoštvo pogleda na globalnu tranziciju, dok je njegov ishod možda najbolje opisao Radio Slobodna Evropa: „Sa Zapadom ili bez njega, svijet ide dalje”.

(Autor je bivši glavni i odgovorni urednik „Politike”)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"