Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
I Gorica je šuma * Smjena vlasti može ubrzati ulazak u EU * Flaširaju vino pod tuđom etiketom i šalju ga u Hrvatsku * Nakon brutalnog zločina pobjegao u Foču * Vladavina prava iznad svega * Falsifikatima ne mogu oteti srpske svetinje * Sad sam mnogo više nego „tehnički živ“
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-09-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MILO ĐUKANOVIĆ, predsjednik Crne Gore:
– Branićemo Crnu Goru svim sredstvima, a ako treba, i iz šume.

Vic Dana :)

Izvede učitelj Mujicu pred tablu i reče mu: Nacrtaj jabuku.
Pita ga Mujica: Hoćete li kiselu ili slatku?


- Budimo ljudi bar toliko dugo sve dok nauka nije otkrila da smo nešto drugo!


Upoznaje plavuša nekog tipa u noćnom klubu i on joj se pohvali:
- Ja sam plastični hirurg!
A plavuša će na to:
- Jao, a izgledate kao pravi!


Crnogorac kaže svojoj djevojci na rastanku:
- Voljeli smo isto. Ja sebe, ti mene…


Prelijepa djevojka ulazi u prodavnicu gdje radi Mujo i pita ga:
- Pošto su vam ove čokolade?
Mujo je odmjeri dobro i kaže:
- Poljubac po komadu! - Ok, daj mi pet komada, baka će platiti.


Srela se dva prijatelja sa fakulteta posle diplomiranja, pa će prvi: - Jesi li se zaposlio?
- Jesam, odgovori drugi.
- A gdje radiš ? - U jednom mješovitom preduzeću.
- A šta radiš?
- Miješam malter.


Zove ludak bolnicu i pita:
- Dobar dan, možete li provjeriti da li je soba 10 slobodna?
- Da, slobodna je. Što pitate?
- Znači, POBJEGAO SAM!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2020-09-17
Nikola Ivanović Zaborav
Dan - novi portal
-Piše: Nikola Ivanović

Nekad i sad ostaje isto: zla djela najduže traju, a dobra su osuđena na zaborav. Malo se zna o zlatnom Periklovom dobu, a mnogo više o Neronovim i Kaligulinim zločinima. Zaboravlja se da smo nekad za koplje bili ispred Češke, Mađarske, Poljske i Rumunije, a sada smo iza njih za istu mjeru. Ne smije se zaboraviti Srebrenica, ali se zaboravlja da je bilo više Srebrenica u Hrvatskoj i BiH. Zaboravljen je kongresmen Džimi Mudi, upamćen po sprečavanju usvajanja Rezolucije o Kosovu u Predstavničkom domu 1990. godine, po kojoj su Albanci podvrgnuti teroru i izgonu pa im treba pomoći kao nezaštičenom etnosu (stigla je njihova „zaštita” devet godina kasnije).

Navodim jedan primjer našeg zaborava iz podalje prošlosti vezan za ime kapetana Boška Bulatovića iz Morače.

Poslije Mojkovca, na svom brdskom konjiću pohitao je za srpskom vojskom. Sustigao je tu povorku gladnih, iznemoglih u dronjcima, između Lješa i Drača. Čudna vojska u povlačenju, jedna od najslavnijih koja će vaskrsnuti. Primili su ga u srbijansku vojsku s istim činom. Ovaj mali osvrt vezan je za 15. septembar, Dan srpskog jedinstva.

Činjenica je veoma bitna u novinskom pristupu, ali još važnije je šta stoji iza činjenice – 15. septembar je Dan srpskog jedinstva, dan proboja Solunskog fronta 1918. godine. U Republici Srpskoj je naglašeno obilježen, u Srbiji i Crnoj Gori nimalo, što je i povod za ovo pisanje. Glavni akter tog ključnog dana je jedan zaboravljeni Moračanin.

Teoretičari ratovanja govore da čak i jedan metak može biti ključan za ishod bitke. Ovdje se radi o zaboravljenom heroju sa Solunskog fronta.

Poslije Mojkovca zaputio se ka Krfu, Solunu i Kajmakčalanu, njegovoj do tada neosvojivoj koti 900. mjestu pogibije brojnih junaka iz Drinske divizije. Kota je pala zahvaljujući vodu kapetana Boška Bulatovića, iz Rečina, kod Kolašina, jednom od najčistijih herojskih likova te velike bitke, o čemu je ostalo zaboravljeno jedno svjedočenje u komunikeu srpske Vrhovne komande, kao i u Sokolskoj ediciji Cetinja, koja je objavljena 1940. godine, povodom 25-godišnjice Mojkovačke bitke. Svjedok njegove pogibije, solunaš, D.V. Ljotić („Iz mog života” str. 132–143),uz naglašen emotivni naboj opisuje smrt viteza iz Morače, koji je donio preokret velike i ključne bitke. „Malo je vremena proveo u svom malom zvanju, ali veliko je herojstvo pokazao i dugo će vrijeme čuvati njegovo ime, njegov lik i njegovu slavu”. Dakle, poslije niza neuspješnih pokušaja osvajanja kote i brojnih žrtava, jedva je Boško Bulatović izmolio da mu se dodijeli vod i da on „nešto pokuša”, kako bi osvojio neosvojivu kotu, jer, mislio je, vojna vještina je nešto što u krvi nose Crnogorci. Kajmakčalan mora pasti, taj prag srpske zemlje, odakle, puca pogled prema Ljubotenu, Kopaoniku, Kučkom Komu i Durmitoru. Taj pohod ka srcu Balkana, omogućiće da i Crna Gora bude slobodna u bratskom kolu ostalih pokrajina.

Ostalo je to svjedočanstvo o Boškovom ratnom lukavstvu. Krenuo je s vodom, bez artiljerijske pripreme, što je neuobičajeno u modernom ratovanju (kako bi iznenadio Bugare). Dopuzali su noću blizu kote, u zoru uskočili u prve rovove, prethodno zasuti ručnim bombama. Pala je kota 15. septembra 1918, a i Boško. To je bio lični plan i djelo kapetana Boška Bulatovića, koji obilježavamo danas kao dan „Srpskog jedinstva”.

Računa se da je 15. septembar, dan proboja Solunskog fronta, bio prelomni trenutak na južnom ratištu u Prvom svjetskom ratu, kao što je bitka za Staljingrad, uz Normandiju, prelomni trenutak za ishod Drugog svjetskog rata.

(Autor je bivši direktor i glavni i odgovorni urednik „Pobjede”)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"