Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ekonomija u minusu, kaiš stežu socijali * Ekonomija u minusu, kaiš stežu socijali * Glasači iz dijaspore donosili i do četiri poslanička mandata * Za izdate garancije dugujemo 212 miliona * Traže ostavku ministra * Od koncesija naplatili osam miliona eura manje * Ubistvo Čađenovića izviđaju tri godine
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-03-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
​Radmila Stupar Đurišić, psiholog:
Izolacija, karantin i ograničavanje kretanja bili su okidač za sve, pa i za ljude koji nemaju mentalne probleme, a posebno za one koji ih imaju.

Vic Dana :)

- Kakav je vaš ljubavni život?
- Kao bajka. - Znači divan? - Znači „nekad davno“.


Ušao policajac u autobus, kad unutra putnici se drže za ručke na krovu. On će njima: - Pustite ljudi, mogu ja to sam držati!


Poslednjim snagama brodolomac se dovukao do obale. Izmoren ali i srećan legne na plažu, kad se kraj njega stvori njegova žena i počne vikati:
- Pa gdje si ti do sad?! Brod je potonuo još juče!


Pita učiteljica djecu:
- Djeco, šta nam daje kokoška?
- Jaja.
- A šta nam daje krava?
- Mlijeko.
- A šta nam daje koza?
- Zadatak.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav
Opstrukcija, a onda rekonstrukcija? Rekonstruisati Vladu samo zato da bi se zadovoljili apetiti pojedinaca i isti nagradili za suze i znoj koje su prolili u borbi za vlast je iluzorno
Dan - novi portal
-Piše: Željko Pavićević

Dolaskom na mjesto premijera Vlade Srbije januara 2001. godine, Zoran Đinđić se nalazio u izuzetno teškom položaju. Đinđićeva vlada naslijedila je osiromašenu, duboko podijeljenu i razorenu državu. Tokom cijelog njenog mandata pratile su je koalicione tenzije, jak otpor pristalica bivšeg režima, ali i neiskrena podrška međunarodne zajednice. To je bila slaba koaliciona vlada sastavljena od 18 stranaka, čiji lideri su imali značajan ucjenjivački potencijal. Imala je sedam potpredsjednika i 17 ministarstava. Nestrpljenje i vjerovanje pojedinaca iz redova DOS-a da mogu brže i bolje transformisati društvo i sprovesti reforme dovelo je vremenom do ponovnog potpunog kolapsa države, njenih institucija i privrede. Atentat na premijera, kohabitacija sa podgrijanom desničarskom politikom „truta“, pomirenje sa nereformisanim ostacima Miloševićevog SPS-a, perverzna i nejasna spoljna politika, razbijanje Demokratske stranke i stvaranje „naprednjaka“ za rezultat su imali povratak retrogradnih snaga devedesetih koje od jula 2012. godine neometano vladaju Srbijom, ponovo.

Danas se s nečim sličnim suočava Vlada premijera Krivokapića u Crnoj Gori. U samom startu bilo je jasno da će rad ove vlade biti težak, spor i ne sasvim konzinstentan. Baš kao i vlada pokojnog premijera Đinđića, Krivokapićeva vlada nastala je na krilima plišane revolucije, sunovratom 30 godina duge vladavine Mila Đukanovića. Demontaža sistema koji je uspješno vladao tri decenije u svega sto dana je nemoguća misija, pa sve da su u Krivokapićevoj vladi najveći svjetski eksperti, a nisu. Nema takvih eksperata ni među „pobjednicima“, koliko god se pojedinci u njihovim redovima busali da bi mnogo više uradili u prvih sto dana. Posrijedi je nešto sasvim drugo. Posrijedi su sujete, kompleksi i egoizam pojedinaca koji su neuspješno 30 dugih godina rušili Mila i njegov DPS i koji ga srušili ne bi da je Đukanović bio samo malo promišljeniji i obazriviji i da nije gurao „prst u oko“ i „ruku u džep“ poglavarima Srpske pravoslavne crkve. Upravo taj debalans koji se pojavio između Crkve i vlasti, srpskog i crnogorskog, izazvan izglasavanjem spornog Zakona o slobodi vjeroispovijesti, omogućio je pobjedu tadašnje opozicije.

U danima nakon pobjede, Krivokapić je viđen kao premijer nove vlade. Njemu su vjerovali kako lideri političkih stranaka među „pobjednicima“, tako i crkvene glavešine, a ponajviše narod. Danas, isti oni koji su očekivali da participiraju u radu „reformske“ vlade najviše kritikuju premijera. Pritisci lidera Demokratskog fronta (DF) na premijera nikada nisu prestajali. Opstrukcije su postale sastavni dio njihovog političkog djelovanja. Podršku jednom takvom nekolegijalnom i neetičkom nastupu pojedinih lidera „pobjedničke ekipe“ daju i oni koji sebe predstavljaju vjesnicima nekakvih novih, građanskih opcija i modernih politika, poput direktora podgoričkog Društva za istraživanje politike i političke teorije, Vladimira Pavićevića. Izjavama u kojima se vlada premijera Krivokapića ocjenjuje kao „neekspertska i nesposobna“, jednom slabom dvojkom, a kao rješenje nameće njena rekonstrukcija u čijem bi se sastavu ovoga puta moralo naći mjesta za „eksperte“, odnosno „političke autoritete najsnažnije pobjedničke grupacije u Vladi Crne Gore, Demokratskog fronta“, potpomaže se destabilizacija Crne Gore. Upravo bi gospodin Pavićević, nekada bliski saradnik bivšeg premijera Zorana Živkovića i poslanik u parlamentu Srbije, morao da zna koliko je kompleksno pristupiti strukturnim reformama privrede, reformi institucija i uspostavljanju dobre vladavine i pravne države u periodu nakon vladavine totalitarnog režima kakav je bio Đukanovićev, a pod pritiskom apetita velikog broja „sveznalica“ iz redova pobjednika. Ili, možda, zato što je veći dio svog političkog „odrastanja“ proveo u Srbiji, ne zna kako je izgledalo boriti se za demokratiju u Crnoj Gori i ko su oni koji danas brane tu demokratiju da je, kako navodi jedan novinar, „ne proguta cunami nasilja koji je znak prepoznavanja i DPS-a i DF-a, po sistemu motkom po glavi ili brisačem u čelo“. Sto dana rada pod konstantnim pritiscima od strane političkih saboraca u uslovima pandemije možda nekome djeluje kao vječnost, ali to je Sizifov posao, a stalna kritika uz očekivanje pompeznih rezultata u takvim okolnostima je bespredmetna i podmukla rabota.

Pored „udaraca“ koje joj nanose „pobjednici“, Krivokapićeva vlada prima udarce i od „gubitnika“. Đukanović i DPS ne odustaju od destabilizacije države i društva, čineći sve u organizovanoj i dobro prikrivenoj formi. Jeftinom političkom propagandom, gdje sa jedne strane porukama poput one da „nasilje nije znak raspoznavanja evropske i kulturne Crne Gore“ sebe predstavlja kao dušebrižnika, a sa druge strane huškanjem podstiče „omladinu“ i „navijače“ da blate i klevetaju sve što je drugačije i necrnogorsko, stvarajući konfuziju među građanima koji više ne znaju kojeg su identiteta, gdje pripadaju i gdje udaraju. U ovoj konfuziji „igračima“ DPS-a najviše pomažu upravo prosrpske snage u redovima „pobjednika“, kojih, reklo bi se, nije malo. Pored pojedinaca u redovima DF-a, među „Vučićevim igračima“ su i „intelektualci“ građanske opcije, što uslove za uspostavljanje reda i sprovođenje reformi Krivokapićeve vlade čini više nego nepodnošljivim.

Naravno, Krivokapića je teško porediti sa Đinđićem. On svojom energijom i radom više podsjeća na nekadašnjeg premijera Mirka Cvetkovića ili predsjednika Koštunicu. Vlada premijera Krivokapića može biti vlada promjena i očekivati od te vlade senzacije kao što su giljotina propisa, duboka i korjenita reforma pravosudnog sistema i rješavanje strukturnih problema privrede zemlje, i sve to u prvih 100 dana, blago rečeno, potpuno je nerealno. Za takve reforme je potreban najmanje jedan mandat, ako ne i dva. Međutim, uslovi u kojima radi Vlada Crne Gore jednako su nepodnošljivi i slični uslovima u kojima je funkcionisao pokojni premijer Srbije. Lovaca na plijen i bolesno ambicioznih „likova“ u redovima političke elite Crne Gore je mnogo. Rekonstruisati Vladu samo zato da bi se zadovoljili apetiti pojedinaca i isti nagradili za suze i znoj koje su prolili u borbi za vlast je iluzorno. Rekonstruisati vladu da bi u fotelje sjeli oni koji bi radili sve isto kao DPS, samo sada iz druge pozicije, besmisleno je. Teško da će išta ispasti valjano iz ovoga što se trenutno dešava u Crnoj Gori jer se uloga DPS-a umanjuje, ali ne transformiše. Njihove namjere su iste kakve su bile do sada i teško da trenutno postoje oni koji ih mogu spriječiti da se poput SPS-a i ostataka SRS-a u jednom trenutku vrate na vlast u Crnoj Gori, kao što su se ovi vratili u Srbiji. Vrijeme će pokazati koliko su zagovornici rekonstrukcije vlade nakon 100 dana njenog rada radili za, odnosno protiv Mila Đukanovića.


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"