Radulović: Šćepanović da ponudi rezultate umjesto miliona

Radulović

-

Preuzmite našu aplikaciju

PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY

PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU

PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU

SLUŠAJ VIJESTI

Radulović: Šćepanović da ponudi rezultate umjesto miliona

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović nedavno je najavio da su pokrenute procedure za raspisivanje novčanih nagrada za informacije koje bi mogle pomoći u borbi protiv organizovanog kriminala, precizirajući da će iznos nagrade biti milion eura.

Ovo nije prvi put da policija nudi milionske nagrade za informacije. Najmanje dvaput taj iznos je ponuđen u protekle 22 godine, koliko traje istraga o ubistvu glavnog i odgovornog urednika "Dana" Duška Jovanovića, ali ni to, barem koliko je javnosti poznato, nije dalo konkretne rezultate. Novitet u Šćepanovićevoj poslednjoj najavi jeste u tome što se milionska nagrada ne nudi za informacije o konkretnom krivičnom djelu, već o organizovanim kriminalnim grupama, što je prilično širok pojam i može biti predmet različitih zloupotreba.

Upravo to problematizuje i advokat Veselin Radulović, inače i stručni saradnik iz oblasti korupcije, organizovanog kriminala i ljudskih prava i počasni član Internacionalne policijske organizacije Crne Gore, koji ističe da se novčane nagrade obično nude kada izostanu rezultati kroz redovne institucionalne mehanizme.

Radulović: Šćepanović da ponudi rezultate umjesto miliona

Šćepanović

– Ovakva najava teško se može posmatrati isključivo kao policijska mjera. U profesionalnoj praksi javne nagrade predstavljaju izuzetan instrument, koji se koristi za rasvjetljavanje konkretnog krivičnog djela ili pronalaženje određenog izvršioca kada standardne istražne metode nijesu dale očekivane rezultate. U ovom slučaju govori se o nagradi za informacije o organizovanim kriminalnim grupama uopšte, što više liči na javno-političku poruku nego na precizno definisanu operativnu mjeru – rekao je Radulović u izjavi za "Dan".

Prema njegovim riječima, ako bezbjednosni sektor istovremeno javno saopštava da raspolaže operativnim saznanjima o kriminalnim grupama, njihovoj hijerarhiji, međunarodnim vezama i planovima, onda se prirodno postavlja pitanje zašto su potrebne javne nagrade da bi se došlo do informacija za koje institucije tvrde da ih već posjeduju.

– Upravo je to paradoks koji ovu najavu čini više komunikacijskim nego istražnim potezom. U tom smislu, nije neosnovano da dio javnosti ovakvu inicijativu doživljava kao pokušaj demonstracije odlučnosti ili jačanja javnog utiska o aktivnom radu policije. Da li je to zaista slučaj, pokazaće jedino konkretni rezultati – kazao je Radulović.

Komentarišući našu konstataciju da su već nuđene nagrade za informacije o ubistvu Duška Jovanovića, ali bez poznatih rezultata, on je naveo da iskustvo pokazuje da visina nagrade sama po sebi nije presudna.

– Ako ni nagrada od milion eura ne dovede do novih saznanja u predmetima od najvećeg javnog interesa, onda je opravdano postaviti pitanje da li je problem u nedostatku motiva građana, ili u tome što ključne informacije nijesu među građanima, već u institucijama koje ih nijesu uspjele prikupiti, povezati ili procesuirati. Zbog toga se može reći da javna nagrada predstavlja svojevrsno priznanje da redovni institucionalni mehanizmi nijesu dali očekivani rezultat. To nije automatski dokaz lošeg rada policije, ali jeste indikator da istraga nije ostvarila cilj koji se od nje očekivao. Ako se takve mjere ponavljaju, a rezultati izostaju, onda se njihova svrha sve više pomjera sa operativne na komunikacijsku ravan. One mogu ostaviti utisak odlučnosti i aktivnosti, ali povjerenje javnosti ne grade simbolične najave, niti visoki novčani iznosi, već uspješno okončane istrage, optužnice i pravnosnažne presude – naglasio je Radulović.

Na mrežama i Medenicu kandiduju za nagradu

Dio javnosti je konstatovao da se Šćepanovićeva najava milionske nagrade za informacije o kriminalnim grupama poklapa sa učestalim javljanjima odbjeglog Miloša Medenice, a na društvenim mrežama bilo je i šaljivih komentara da bi upravo taj bjegunac mogao konkurisati za nagradu, budući da su se mnoge njegove informacije pokazale kao tačne.

– Što se tiče eventualne veze sa javnim istupima Miloša Medenice, bez neposrednih dokaza bilo bi neprofesionalno tvrditi da ona postoji. Ali, činjenica da se dvije teme pojavljuju u istom periodu svakako otvara prostor za političke i medijske interpretacije. Upravo zbog toga, institucije bi morale posebno voditi računa da njihove mjere budu zasnovane na jasnim zakonskim osnovima i mjerljivim rezultatima, a ne na efektu koji proizvode u javnosti. Šaljivi komentari da bi i odbjegli Miloš Medenica mogao konkurisati za nagradu zapravo predstavljaju izraz dubokog nepovjerenja dijela javnosti u institucije, a ne ozbiljan predlog. Oni proizlaze iz utiska da su se pojedine informacije koje je Medenica javno iznosio naknadno pokazale tačnim, ili su dobile određenu potvrdu u javnosti, dok su institucije u pojedinim slučajevima kasnile sa reakcijama, ili nijesu dale uvjerljiva objašnjenja. Upravo je odgovornost policije i tužilaštva da svaku informaciju, bez obzira od koga dolazi, provjere i procesuiraju ako postoje dokazi. Kako to često izostaje, onda nije iznenađenje što se dio javnosti danas šali na račun mogućnosti da bjegunac bude percipiran kao izvor korisnih informacija. To najviše govori o krizi povjerenja u institucije – kazao je Radulović.

Istakao je da je upravo zbog toga teško pomiriti najave novčanih nagrada sa istovremenim tvrdnjama s iste adrese da je crnogorska policija najuspješnija u regionu.

– Ako je policija zaista izuzetno uspješna, očekivalo bi se da njena glavna potvrda budu rezultati istraga, a ne javni pozivi građanima da, uz milionsku nagradu, dostavljaju informacije o kriminalnim strukturama. Takve mjere same po sebi nijesu dokaz neuspjeha, ali mogu ostaviti utisak da se poseže za vanrednim instrumentima upravo zato što redovni mehanizmi nijesu dali očekivane rezultate – zaključio je Radulović.

Preuzmite našu aplikaciju

PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY

PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU

PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU

Komentari ()

Vezane vijesti

IZBOR UREDNIKA