Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milo davao gorivo za tenkove u Srebrenici * Neprestanim protestima do prelazne vlade * Peruničića imenuju do kraja jula * Kinezi nezakonito oslobođeni takse za gorivo * Na korist mladim istraživačima * Milo davao gorivo za tenkove u Srebrenici * Trideset dana 400 žurki
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-07-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Slaven Radulović, funkcioner Demokratskog fronta :
– Ako glavni kočničari promjena u društvu budu i dalje u prilici da odlučuju, nećemo nikada zatvoriti poglavlja 23 i 24.

Vic Dana :)

Mujo se zaposlio kao cuvar u velikoj firmi i nakon par mjeseci pošalju ga na obavezni kurs iz protivpožarne zaštite. Nakon pismenog ispita došao je red na usmeni, pa komisija upita Muju:

- Rec'te vi nama, kakve korake treba preduzeti u slučaju iznenadnog požara?

Mujo ispali kao iz topa:
- Jako vel'ke i jako brze!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Balkan - datum: 2015-07-10 VASILIJ LIHAČOV, ČLAN KOMITETA RUSKE DUME OCIJENIO Rezolucija mogla da „zapali” Balkan Smatram da bi usvajanje te rezolucije, čija bi politička posledica mogla biti nestabilnost, Amerikancima dalo priliku da povuku liniju u novom talasu konflikta u BiH i da bi to moglo da „zapali” cijeli Balkan – rekao je Lihačov
Dan - novi portal
MO­SKVA–LON­DON – Usva­ja­nje re­zo­lu­ci­je Sa­vje­ta bez­bjed­no­sti UN po­vo­dom 20 go­di­na od do­ga­đa­ja u Sre­bre­ni­ci mo­glo je da „za­pa­li” Bal­kan, iz­ja­vio je Va­si­lij Li­ha­čov, član ko­mi­te­ta ru­ske dr­žav­ne Du­me za Za­jed­ni­cu ne­za­vi­snih dr­ža­va i evro­a­zij­ske in­ter­ga­ci­je.
– Sma­tram da bi usva­ja­nje te re­zo­lu­ci­je, či­ja bi po­li­tič­ka po­sle­di­ca mo­gla bi­ti ne­sta­bil­nost, Ame­ri­kan­ci­ma da­lo pri­li­ku da po­vu­ku li­ni­ju u no­vom ta­la­su kon­flik­ta u BiH i da bi to mo­glo da „za­pa­li” ci­je­li Bal­kan – re­kao je Li­ha­čov.
Do­dao je da je stav Ru­si­je bio pri­mje­ren i usmje­ren u prav­cu sta­bi­li­zo­va­nja re­gi­o­na.
Li­ha­čov je re­kao da „pro­ble­mi ko­ji pro­is­ti­ču iz isto­ri­je ne mo­gu da se ri­je­še su­ko­blja­va­njem in­te­re­sa et­nič­kih gru­pa”.
– Je­di­ni na­čin da se oni ri­je­še je­ste u mir­noj at­mos­fe­ri uza­jam­nog po­što­va­nja i uz ra­zu­mi­je­va­nje za za­jed­nič­ku bu­duć­nost ko­ju će ti na­ro­di ima­ti – ka­zao je Li­ha­čov.
Ne­ka­da­šnji po­moć­nik ge­ne­ral­nog se­kre­ta­ra UN Džu­li­jan Har­ston oci­je­nio je da je bri­tan­ski pred­log re­zo­lu­ci­je o Sre­bre­ni­ci, ko­ji je ve­tom Ru­si­je od­bi­jen u Sa­vje­tu bez­bjed­no­sti, bio gre­ška, te za­pi­tao da li Uje­di­nje­no Kra­ljev­stvo gri­ze sa­vjest ka­da je ri­ječ o Sre­bre­ni­ci.
– Tre­ba­lo bi da je ta­ko. Kao član Sa­vje­ta bez­bjed­no­sti, Ve­li­ka Bri­ta­ni­ja je odo­bri­la re­zo­lu­ci­ju u ko­joj je od­bi­je­no ra­zum­no po­ve­ća­nje tru­pa Un­pro­fo­ra ko­je bi bra­ni­le ta­ko­zva­ne si­gu­r­ne zo­ne. Što je još va­žni­je, Uje­di­nje­no Kra­ljev­stvo ima­lo je u sklo­pu voj­nih sna­ga Un­pro­fo­ra ve­li­ki broj štab­nih ofi­ci­ra ko­ji su di­rekt­no in­for­mi­sa­li Lon­don o sva­kom voj­nom raz­vo­ju do­ga­đa­ja, dok su iz Lon­do­na o sve­mu što se do­ga­đa bi­li bo­lje oba­vje­šta­va­ni od bi­lo kog dru­gog voj­nog kon­ti­gen­ta. Glas Uje­di­nje­nog Kra­ljev­stva u Nju­jor­ku tre­ba­lo je gr­la­to da upo­zo­ri na do­la­ze­ću ka­ta­stro­fu. To se ni­je de­si­lo – na­po­me­nuo je Har­ston.
Na­po­me­nuv­ši da mu­sli­man­ski fun­da­men­ta­li­zam ra­ste sva­kim da­nom u BiH, Har­ston je na­gla­sio da vla­da Uje­di­nje­nog Kra­ljev­stva „ima svo­je raz­lo­ge da bri­ne oko even­tu­al­nog ši­re­nja te ak­tiv­no­sti”, pa shod­no to­me i že­lju da po­vo­dom to­ga ne­što uči­ni.
– Mo­žda je bo­lje da svoj bi­jes ti mu­sli­ma­ni usmje­re sa­mo na Bal­kan, umje­sto na Lon­don ili Man­če­ster. Sto­ga, pred­lo­ži­te re­zo­lu­ci­ju u Sa­vjet bez­bjed­no­sti ko­ja će de­sta­bi­li­zo­va­ti Bal­kan, okri­vi­te Sr­be kao i obič­no, i na taj na­čin pro­blem osta­je lo­kal­ni. Na­rav­no da ne – is­ti­če Har­ston.
(RTRS)


Is­hod bio pred­vi­div

Har­ston je oci­je­nio da je is­hod bri­tan­ske ini­ci­ja­ti­ve od po­čet­ka bio pred­vi­div.
– Bri­tan­ski am­ba­sa­dor je re­kao da je šo­ki­ran. Da je sa­mo po­gle­dao oko sto­la pri­je ne­go što je otvo­rio usta, shva­tio bi da ne­ma šo­ki­ra­nih li­ca. Is­hod je od po­čet­ka bio pred­vi­div. Ame­ri­kan­ci su, pred­vi­di­vo, is­hod opi­sa­li kao još jed­nu „mr­lju” UN. Na taj su na­čin, po obi­ča­ju, pre­ba­ci­li od­go­vor­nost na UN umje­sto na Sa­vjet bez­bjed­no­sti i one ko­ji su od­lu­či­li da „gu­ra­ju” re­zo­lu­ci­ju upr­kos nje­noj ne­iz­bje­žnoj pro­pa­sti – za­klju­čio je Har­ston.


90 de­le­ga­ci­ja, 800 no­vi­na­ra

Vi­še od 90 stra­nih de­le­ga­ci­ja, u ko­ji­ma će bi­ti pre­mi­jer Sr­bi­je Alek­san­dar Vu­čić pri­su­stvo­va­će u su­bo­tu, 11. ju­la, obi­lje­ža­va­nju 20 go­di­na od zlo­či­na u Sre­bre­ni­ci.
Ko­me­mo­ra­ci­ji će pri­su­stvo­va­ti i biv­ši pred­sjed­nik SAD Bil Klin­ton, biv­ša dr­žav­na se­kre­tar­ka SAD Me­dlin Ol­brajt, vi­so­ka pred­stav­ni­ca EU Fe­de­ri­ka Mo­ge­ri­ni i pre­mi­jer Tur­ske Ah­met Da­vu­to­glu.
Pred­sjed­nik Or­ga­ni­za­ci­o­nog od­bo­ra i na­čel­nik op­šti­ne Sre­bre­ni­ca Ća­mil Du­ra­ko­vić re­kao je Tan­ju­gu da su svo­je pri­su­stvo, osim pre­mi­je­ra Vu­či­ća, po­tvr­di­li pred­sjed­ni­ci Slo­ve­ni­je, Hr­vat­ske, Cr­ne Go­re i Ma­ke­do­ni­je Bo­rut Pa­hor, Ko­lin­da Gra­bar Ki­ta­ro­vić, Fi­lip Vu­ja­no­vić i Đor­đe Iva­nov.
„Ve­o­ma nam je zna­čaj­no da je re­gi­on u pra­vom smi­slu za­stu­pljen”, re­kao je Du­ra­ko­vić.
Pre­ma nje­go­vim ri­je­či­ma, oče­ku­je se da ko­me­mo­ra­ci­ji pri­su­stvu­je iz­me­đu 50.000 i 70.000 gra­đa­na.
On je re­kao da će vi­še od 2.000 po­li­cij­skih slu­žbe­ni­ka ra­znih ni­voa, uklju­ču­ju­ći i 1.200 pri­pad­ni­ka MUP Re­pu­bli­ke Srp­ske, bri­nu­ti o bez­bjed­no­sti, dok će oko 350 re­da­ra bi­ti ser­vis gra­đa­na i de­le­ga­ci­ja. Akre­di­to­va­no je, re­kao je Du­ra­ko­vić, 800 no­vi­na­ra. Du­ra­ko­vić je po­no­vio da Na­ser Orić ne­će pri­su­stvo­va­ti ko­me­mo­ra­ci­ji u Sre­bre­ni­ci 11. ju­la, kao i da „ge­ne­ral­no ne­će istu­pa­ti u jav­nost dok sve ovo ne pro­đe”.


EP usvo­jio bri­tan­ski tekst, kri­ti­ke Ru­si­ji

STRA­ZBUR – Po­sla­ni­ci Evrop­skog par­la­men­ta su na ple­nar­noj sjed­ni­ci u Stra­zbu­ru ve­li­kom ve­ći­nom gla­so­va usvo­ji­li re­zo­lu­ci­ju o Sre­bre­ni­ci, uz amand­man ko­jim se iz­ra­ža­va ža­lje­nje što Sa­vjet bez­bjed­no­sti UN ni­je uspio da do­ne­se slič­nu re­zo­lu­ci­ju zbog ru­skog ve­ta.
Uoči gla­sa­nja, po­sla­nik Evrop­skog par­la­men­ta Ivan Ja­kov­čič pred­lo­žio je da se do­da amand­man o is­ho­du pre­kju­če­ra­šnje sjed­ni­ce SB UN, kao i još je­dan amand­man ko­jim se po­zdra­vlja što je Sa­vjet mi­ni­sta­ra BiH ju­če pro­gla­sio 11. jul da­nom ža­lo­sti u znak sje­ća­nja na sre­bre­nič­ke žr­tve, što su po­sla­ni­ci pri­hva­ti­li.
Oštru osu­du ru­skog ve­ta iz­ra­zi­lo je to­kom po­lu­sat­ne ras­pra­ve ne­ko­li­ko po­sla­ni­ka, uklju­ču­ju­ći Ta­nju Fa­jon i Da­vo­ra Plen­ko­vi­ća, ko­ji su is­ta­kli da je tim va­žni­je da re­zo­lu­ci­ja EP da­nas bu­de usvo­je­na.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"