Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Mandić, Paja i Sinđa opasnost po bezbjednost BiH * Lekić podržao Draginju * Tužio Opštinu zbog odmora * Nikšićanina traže spasioci i 200 mještana * Vladimir Putin oduvao konkurenciju * Otkud sad to da neko izjavljuje da hoće da bude čovjek, a ne lider, šef, ekspert i slično? Jesu li se naše uši zasitile tog rječnika, jesu li se naše oči nagledale te utakmice, gdje je sve važnije bilo neg * Spomenici
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-03-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Filip Vujanović, predsjednik Crne Gore:
– Očekujem da će građani Plužina imati razumijevanja što je dan izbora u okviru praznika Dana nezavisnosti.

Vic Dana :)

Radio neki frizer u nekom gradu u nekoj državi u SAD.
Jednog dana mu uđe cvjećar u radnju i kad ga je ovaj ošišao, cvjećar pita
koliko treba platiti. Frizer odgovori da on to radi iz hobija i da
ne može primiti novac. Cvjećar ode sav srećan. Sjutra kad je frizer došao na
posao, našao je pred vratima prekrasan buket od 20 cvjetova.
Drugog dana mu uđe pekar u radnju i kad ga je ovaj ošišao, pekar pita
koliko treba platiti. Frizer odgovori da on to radi iz hobija i da
ne može primiti novac. Pekar ode sav srećan. Sjutra kad je frizer došao na
posao, našao je pred vratima kutiju s 20 krofni.
Trećeg dana mu uđe Mujo u radnju. Kad ga je ovaj ošišao, Mujo upita
koliko treba platiti. Frizer odgovori da on to radi iz hobija i da
ne može primiti novac. Mujo ode sav srećan. Sjutra kad je frizer došao na
posao, našao je pred vratima 20 Bosanaca koji čekaju na šišanje.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Balkan BIVŠI PREDSJEDNIK PARLAMENTA RS MOMČILO KRAJIŠNIK PORUČIO Odlazak Srba iz Sarajeva najveća žrtva za RS On je napomenuo da je Sarajevo slovilo kao drugi srpski grad u bivšoj Jugoslaviji i da se sa ove distance može reći da je srpski narod trebalo da ostane u Sarajevu
Dan - novi portal
Prvi predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Momčilo Krajišnik smatra da je egzodus Srba iz Sarajeva prije 22 godine najveća žrtva za Republiku Srpsku, te da je šteta što međunarodna zajednica i tadašnje muslimansko rukovodstvo nisu pokazali volju da pomognu Srbima da ostanu u ovom gradu, jer bi to bila „najčvršća kopča“ za BiH i veliko bogatstvo i za Sarajevo i za Srbe.
„Odlazak Srba iz Sarajeva je najveća žrtva za Republiku Srpsku. Da je tadašnje muslimansko rukovodstvo bilo pametnije i da je prihvatilo da se formira zajednička gradska vlast, onda bi to bila najčvršća kopča za BiH”, rekao je Krajišnik Srni.
On je podsjetio da je prije egzodusa srpska strana formirala odbor koji je trebalo da pomogne Srbima da ostanu u Sarajevu i da imaju svoju lokalnu vlast.
„Potrebna je bila samo dobra volja da se Sarajevo organizuje u više opština, tako da svaka lokalna zajednica ima vlast sama nad sobom. Srbi su tražili svoju lokalnu vlast i to je bio glavni uslov da ostanu u Sarajevu”, naveo je Krajišnik.
Prema njegovim riječima, tadašnje muslimansko rukovodstvo nije imalo dobru volju, a međunarodna zajednica više sluha da pomogne Srbima da ostanu o ovom gradu.
„Da bi sa sebe skinuli odgovornost, jer nisu omogućili da Srbi ostanu, oni su izmislili da smo ja i naše tadašnje rukovodstvo pozvali Srbe da izađu iz Sarajeva. To nije tačno. Zna se da su Srbi do posljednjeg momenta ostali u Sarajevu dok nije došla odluka da nova vlast mora da uđe u srpska područja”, rekao je tada jedan od najuticajnijih funkcionera SDS-a.
On je podsjetio i na odluku tadašnje gradske skupštine koja je poručila da je „odluka svakog pojedinca da li će ostati ili otići”.
„To je bila podvala da bi se srpska strana optužila da je istjerala Srbe iz Sarajeva”, istakao je Krajišnik.
Da je tako i bilo, a nije, naveo je on, onda se treba upitati šta je sa Srbima u užem dijelu Sarajeva koje je sve vrijeme bilo pod muslimanskom vlašću. „Zašto su otišli, ako su u toku rata bili u Sarajevu? Otišli su jer nisu željeli da ostanu pod tuđom vlašću”, ocijenio je prvi predsjednik Narodne skupštine.
On je rekao da je egzodus velika nesreća i da se sudbina poigrala sa Srbima, jer je na nekorektan način vođena aktivnost oko crtanja granica u Sarajevu i da je Dejtonskim sporazumom napravljeno negativno rješenje za Srbe.
„U Dejtonu je naša delegacija preliminarno dogovorila sa bivšim američkim izaslanikom Ričardom Holbrukom da se Sarajevo konstituiše kao složena gradska cjelina gdje bi umjesto deset imala 20 opština i to bi bilo ono što bi zadovoljilo Srbe da prihvate prelazno rješenje do konačnog rješenja za Sarajevo i Republiku Srpsku”, naglasio je Krajišnik.
On je napomenuo da je Sarajevo slovilo kao drugi srpski grad u bivšoj Jugoslaviji i da se sa ove distance može reći da je srpski narod trebalo da ostane u Sarajevu.
„Ali, u to vrijeme bilo je nemoguće ostati, jer su predstavnici drugog naroda poručili da može ostati `samo onaj ko nije nosio pušku i ko nije okrvavio ruke`. A onaj ko je nosio pušku reći će drugom - ti si okrvavio ruke, taman i da nije”, konstatovao je Krajišnik.
Podsjećajući da je Sarajevo prije rata bilo 25 odsto vrijednosti BiH i da je samo Vogošća bila bogatija od Bijeljine i Banjaluke, Krajišnik je rekao da su Srbi ostavili veliko bogatstvo u ovom gradu, ali da je najveći gubitak njihov odlazak iz ovog grada kao i odlazak intelektualne elite koja je krasila Sarajevo.
Egzodus Srba iz Sarajeva predstavlja niz događaja koji su uslijedili nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, kada je pet opština Srpskog Sarajeva, u cjelini pripalo Federaciji BiH, dok je drugih pet opština podijeljeno između Republike Srpske i Federacije BiH, gdje su Srbi uglavnom dobili periferna, nenaseljena i ruralna područja.
Srpski borci u Sarajevu u ratu su zaustavili 36 ofanziva i odbranili svoje domove, a u toj odbrani poginulo je više od 7.000 vojnika i civila.
(RTRS)


Egzodus

Egzodus Srba sa područja Sarajeva počeo je u decembru 1995. godine, a završen je početkom marta 1996. godine.
Oko 120.000 Srba iz Ilijaša, Vogošće, Hadžića, Ilidže, Rajlovca, Grbavice i dijela Starog grada napustili su vjekovna ognjišta i krenuli na prostor Republike Srpske, ne želeći da žive pod hrvatsko-muslimanskom vlašću.
Mnogi Srbi su odlučili da premjeste posmtrne ostatke članova svoje porodice. Na Sokocu je formirano Srpsko vojničko spomen-groblje Mali Zejtinlik, na koje su preneseni posmrtni ostaci blizu 1.000 boraca Vojske Republike Srpske.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"