Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Privilegovane penzije za Mila, Ranka i Filipa * Ubijeni zbog karikatura proroka Muhameda * Mandat traži i Siništaj * Poginuo na skijanju * Božićno kupanje u Limu * Izvinili se zbog zuba u hrani * Privilegovane penzije za Mila, Ranka i Filipa
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-01-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MARKO MILAČIĆ, novinar i član Pokreta za neutralnost:
Nijeste, vi Bogdanoviću i ekipo uzurpatora, oni koji stoje na braniku Crne Gore i njene nezavisnosti. To smo mi, slobodni narod koji se bori protiv vas i vaše mafiokratije na unutrašnjem i protiv NATO-a na spoljnom planu.

Vic Dana :)

Razgovaraju dvije plavuše:
‘Doktor mi je rekao da sledećih nedjelju dana živim samo na jabukama.’
A ova druga komentira: ‘A što ako padneš?’







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo ŠIROM CRNE GORE PROSLAVLJENI BADNJE VEČE I BOŽIĆ, MITROPOLIT AMFILOHIJE POZVAO NA MIR I SLOGU
Nalaganje badnjaka ispred hrama u Podgorici Bez pomirenja nema spasenja Komentarišući crnogorsko pridruživanje sankcijama EU protiv Rusije, mitropolit je rekao da je sreća što braća Rusi to shvataju kao šalu Crnogoraca Ovaj praznik nas poziva da se bratski zagrlimo i pomirimo, da prevaziđemo diobe među sobom – poručio je mitropolit
Dan - novi portal
Na­la­ga­njem bad­nja­ka, sve­tim li­tur­gi­ja­ma i pro­sla­va­ma u kru­gu po­ro­di­ce i pri­ja­te­lja vjer­ni­ci pra­vo­slav­ne vje­ro­i­spo­vi­je­sti u Cr­noj Go­ri pro­sla­vi­li su pre­kju­če i ju­če Bad­nje ve­če i Bo­žić. Cen­tral­na pro­sla­va Bad­nje ve­če­ri bi­la je u Pod­go­ri­ci is­pred Sa­bor­nog hra­ma Hri­sto­vog vas­kr­se­nja, gdje je juče slu­že­na i bo­žić­na li­tur­gi­ja ko­ja je oku­pi­la vi­še sto­ti­na vjer­ni­ka. U hra­mu je li­tur­gi­ju sa sve­šten­stvom Mi­tro­po­li­je cr­no­gor­sko-pri­mor­ske slu­žio mi­tro­po­lit Am­fi­lo­hi­je, ko­ji je sve lju­de i na­ro­de po­zvao na mir i je­din­stvo, ka­ko bi se za­su­ta­vi­la kr­vo­pro­li­ća ši­rom svi­je­ta i pre­va­zi­šle par­tij­ske, ide­o­lo­ške, po­li­tič­ke i na­ci­o­nal­ne po­dje­le, jer smo svi „bra­ća po zva­nju i pri­zva­nju”. Mi­tro­po­lit je po­ru­čio da bez po­mi­re­nja i opro­šta­ja ne­ma spa­se­nja čo­vje­čan­stvu.
– Za­jed­no sa an­đe­li­ma i pa­sti­ri­ma i za­jed­no sa mi­li­o­ni­ma nje­mu vjer­nih du­ša pje­va­mo kroz vje­ko­ve pje­smu: „Sla­va na vi­si­ni Bo­gu, a na ze­mlji mir, me­đu lju­di­ma do­bra vo­lja”. Bez pro­sla­vlja­nja ime­na Bo­ži­jeg, bez po­klo­nje­nja ži­vo­me i vječ­no­me Bo­gu ne­mo­gu­će je za­do­bi­ti mir na ze­mlji me­đu lju­di­ma i ne­mo­gu­će je za­do­bi­ti do­bru vo­lju me­đu lju­di­ma. Lju­di su po­ku­ša­va­li i da­nas po­ku­ša­va­ju da us­po­sta­ve mir me­đu so­bom, me­đu­tim, po ri­je­či­ma pro­ro­ka, na je­zi­ku im je mir, a u sr­cu im je rat. Sa­mo mir ko­ji je do­nio Hri­stos sa ne­ba na ze­mlju – onaj oganj, ko­ji je do­nio sa ne­be­sa i za ko­ji je re­kao: „O ka­ko bi mi se htje­lo da se ovaj oganj bo­žan­ske isti­ne, prav­de i lju­ba­vi, ka­ko bi mi bi­lo dra­go da se ra­plam­sa taj mir ne­be­ski i taj oganj” – sa­mo ta­kav mir ko­ji sa ne­ba do­la­zi mo­že po­mi­ri­ti lju­de i ze­malj­ske na­ro­de. Sa­mo ta­kvi ze­malj­ski lju­di i na­ro­di mo­gu za­do­bi­ti do­bru vo­lju, uza­jam­no po­što­va­nje i lju­bav i bi­ti sprem­ni da ne sa­mo na ovaj sve­ti dan ne­go u sve da­ne tra­že po­mi­re­nje i opro­štaj jed­ni od dru­gih – ka­zao je mi­tro­plit u be­sje­di u Sa­bor­nom hra­mu Hri­sto­vog vas­kr­se­nja u Pod­go­ri­ci.
Mi­tro­po­lit je pod­sje­tio da je Isus Hri­stos do­šao na ze­mlju i po­mi­rio Bo­ga i lju­de; ne­bo i ze­mlju; „ono što je bi­lo raz­je­di­nje­no ljud­skim ot­pa­dom i zlom, mr­žnjom i smr­ću; on je ob­je­di­nio i sjed­nio u svo­joj bo­go­čo­vje­čan­skoj lič­no­sti vo vi­je­ka”.
– Sa­mo na tom je­din­stvu, na tom ne­be­skom mi­ru pri­zva­ni smo svi da ga za­do­bi­je­mo i za­gr­li­mo jed­ni dru­ge na ovaj sve­ti dan, na dan Hri­sto­vog ro­đe­nja da za­tra­ži­mo opro­štaj jed­ni od dru­gih i da mu pri­ne­se­mo i mi ono što su mu pri­no­si­li mu­dra­ci sa is­to­ka – zla­to, ta­mi­jan i smi­rnu. To zna­či da mu pri­ne­se­mo po­zla­će­na mi­rom i lju­ba­vlju sr­ca svo­ja; da mu pri­ne­se­mo na dar svo­je uza­jam­no pra­šta­nje ko­je mi­ri­še kao ta­mi­jan i kao smi­rna; da mu pri­ne­se­mo za­gr­ljaj brat­ski i po­mi­re­nje i u po­ro­di­ci i dru­štvu i na­ro­di­ma. Ka­da bi da­nas sa­vre­me­ni mu­dra­ci is­to­ka i za­pa­da ta­kav mir do­ni­je­li i pri­hva­ti­li, ka­ko bi ovaj mir i čo­vje­čan­stvo pro­cvje­ta­li na pra­vi istin­ski na­čin. Daj Bo­že, da mu­dra­ci i vla­da­ri is­to­ka i za­pa­da umje­sto kr­vo­pro­li­ća i ubi­sta­va i bra­to­u­bi­sta­va u Si­ri­ji, Av­ga­ni­sta­nu, Ira­ku, Ukra­ji­ni i na Ko­so­vu i Me­to­hi­ji, i svu­da u svi­je­tu, is­pru­že jed­ni dru­gi­ma ru­ke po­mi­re­nja i brat­ske lju­ba­vi, ru­ke opro­šta­ja, ru­ke Bo­ži­jeg mi­ra i Bo­ži­jeg bla­go­slo­va. Sa­mo ta­ko će bi­ti mo­gu­će da svi­jet u sa­vre­me­nom čo­vje­čan­stvu kre­ne zdra­vim i pra­vim istin­skim pu­tem, pu­tem Go­spod­njim, pu­tem ko­ji je on za­cr­tao si­šav­ši sa ne­be­sa da bi nas za­gr­lio vječ­nom lju­ba­vlju i da bi nas oba­sjao svo­jom vječ­nom svje­tlo­šću i po­da­rio nam svo­ju isti­nu i prav­du vječ­nu i ne­pro­la­znu i uči­nio od nas pro­la­znih i smrt­nih bi­ća, ne­pro­la­zna i be­smrt­na bi­ća. Od bi­ća za­tro­va­nih mr­žnjom, zlo­bom, za­vi­šću, pre­o­bra­zio nas je u bi­ća is­pu­nje­na mi­rom Bo­ži­jim, lju­ba­vlju, ra­do­šću i uza­jam­nim pra­šta­njem – re­kao je mi­tro­po­lit Am­fi­lo­hi­je.
Mi­tro­po­lit je iz­ra­zio na­du da će kod nas za­vla­da­ti mir ne­be­ski i do­bra vo­lja, pod­sje­tiv­ši da je Cr­na Go­ra to­kom 20. vi­je­ka bi­la po­pri­šte bra­to­u­bi­lač­kog ra­ta.
– Ovaj pra­znik nas po­zi­va da se brat­ski za­gr­li­mo i po­mi­ri­mo, da pre­va­zi­đe­mo di­o­be me­đu so­bom, par­tij­ske, ide­o­lo­ške, po­li­tič­ke i na­ci­o­nal­ne, da bi­smo spo­zna­li ono što je­smo – bra­ća po zva­nju i pri­zva­nju od Bo­ga. Ne­ka ta­kvo po­mi­re­nje i Bo­ži­ja vo­lja is­pu­ne sve lju­de i na­ro­de da bi­smo mo­gli svi jed­nim sr­cem i jed­nom du­šom da po­zdra­vlja­mo jed­ni dru­ge i da pje­va­mo an­đe­o­sku pje­smu: „Sla­va na vi­si­ni Bo­gu, na ze­mlji mir, me­đu lju­di­ma do­bra vo­lja” – is­ta­kao je mi­tro­po­lit cr­no­gor­sko-pri­mor­ski.
On je na na­la­ga­nju bad­nja­ka is­pred Sa­bor­nog hra­ma Hri­sto­vog vas­kr­se­nja u Po­do­ri­ci ka­zao da se Hri­stos ni­je do­šao na Ze­mlju kao car, ni­ti se ro­dio u car­skim dvo­ro­vi­ma kao go­spo­dar ze­malj­ski, ne­go se ro­dio u šta­li u Vi­tle­je­mu za­jed­no sa be­slo­ve­snim stvo­re­nji­ma, kra­va­ma i ov­ca­ma; u ja­sli­ma je bio po­vi­jen i svo­jim bes­kraj­nim smi­re­njem ot­krio je mje­ru i svo­ga bo­žan­skog ži­vo­ta i na­šeg zem­no­ga ži­vo­ta. Mi­tro­po­lit je is­ta­kao da su mir i po­mi­re­nje naj­sve­ti­je stva­ri ko­je su po­treb­ne u ovom tre­nut­ku Cr­noj Go­ri jer je ona, na­ža­lost, jed­no sto­lje­će gra­di­la svo­je bi­će na ras­ko­li­ma, sva­đa­ma, di­o­ba­ma, bra­to­u­bi­la­štvu.
– Do­šlo je vri­je­me da se vra­ti­mo og­nju Bo­ži­jem, tom sve­tom pla­me­nu ko­ji nas ob­je­di­nju­je, ko­ji nas gri­je i ko­ji nas pri­zi­va na po­mi­re­nje sa Bo­gom, ko­ga smo pso­va­li, a On je opet slao svo­je sun­ce da nas gri­je. Tre­ba da se vra­ti­mo Bo­gu i da se kroz Hri­sta Bo­ga na­še­ga vra­ti­mo jed­ni dru­gi­ma. Ni­je ovo sa­mo obi­čaj, ovo je do­ga­đaj ko­ji po­tre­sa i ne­bo i ze­mlju i ljud­sku isto­ri­ju, i ko­ji je za­i­sta po­če­tak no­ve ere! Za­to su čak i u vri­je­me bez­bo­žni­ka go­vo­ri­li „no­va era”, če­ga se sje­ća­te vi ko­ji ste uči­li ško­le u vri­je­me one opa­ke bo­le­sti bro­zo­mo­re ko­ja je vla­da­la i Cr­nom Go­rom i dru­gim kra­je­vi­ma. Do­bro su re­kli, je­ste no­va era, no­vo vri­je­me, no­vi čo­vjek, pri­zva­nje na no­vog čo­vje­ka, vječ­nog i ne­pro­la­znog ko­ji se po­mi­ru­je i sa Bo­gom, a na mi­ru i lju­ba­vi, na brat­skoj slo­zi i slo­bo­di gra­di od­nos pre­ma dru­gim lju­di­ma. To­ga nam tre­ba kao hlje­ba i vi­še ne­go hlje­ba! Daj Bo­že, da oganj bo­žić­nog pla­me­na ov­dje pred Hra­mom Hri­sto­vog vas­kr­se­nja ogri­je i osvi­je­tli sva na­ša sr­ca i na­še umo­ve, da se brat­ski za­gr­li­mo i po­mi­ri­mo, po­seb­no mi ov­dje u Cr­noj Go­ri, da bi­smo na tom po­mi­re­nju gra­di­li bu­duć­nost svo­je dje­ce i svo­jih po­ro­di­ca, bu­duć­nost dru­štva i Cr­ne Go­re, a kroz nju i pre­ko nje i bu­duć­nost Evro­pe. Ne­ka bu­de ta­ko, i još jed­nom i bez­broj pu­ta – mir Bo­ži­ji, Hri­stos se ro­di – is­ta­kao je mi­tro­po­lit.
Sve­ča­no je bi­lo i na na­la­ga­nju bad­nja­ka na Ce­ti­nju, ko­je su i ove go­di­ne pred Ce­tinj­ski ma­na­stir tra­di­ci­o­nal­no do­ni­je­li pred­stav­ni­ci Ba­ji­ca, a na­kon njih i dru­ga cr­no­gor­ska brat­stva, kao i pred­stav­ni­ci Ko­so­va i Me­to­hi­je i Mo­skve. Mi­tro­po­lit se na Ce­ti­nju osvr­nuo i na na­la­ga­nje lo­gor­skih va­tri is­pred Ce­tinj­skog ma­na­sti­ra mi­mo sve­tog pla­me­na. On je ka­zao da nas bad­njak gri­je iz­nu­tra i pri­zi­va na brat­sko po­mi­re­nje, na slo­gu i slo­bo­du, i na sa­bi­ra­nje oko og­nja bad­nja­ka i oko ći­vo­ta Sve­to­ga Pe­tra Ce­tinj­sko­ga.
– Ko se otu­đu­je od ovo­ga og­nja, ko lo­ži ne­ke lo­gor­ske va­tre i ko se otu­đu­je od ći­vo­ta Sve­tog Pe­tra Ce­tinj­sko­ga, taj ne pri­pa­da ni oni­ma ko­ji su ov­dje vje­ko­vi­ma ži­vje­li, gra­di­li i sve sa­gra­di­li – po­ru­čio je mi­tro­po­lit i po­zvao sve lju­de do­bre vo­lje da se ogri­ju uz sve­ti bad­njak po­red ći­vo­ta Sve­tog Pe­tra Ce­tinj­skog, kao što su se gri­ja­li 500 go­di­na.
– Ne­ka oni ka­žu – ne do­pa­da nam se Am­fi­lo­hi­je. I ne mo­ra da im se do­pa­da, ali ne­moj­te ći­vot Sve­to­ga Pe­tra da pre­zre­te i da za­bo­ra­vi­te, bra­ćo mo­ja Cr­no­gor­ci, gdje god bi­li i gdje god se na­la­zi­li. Ipak, svi smo mi jed­no, sa­mo po­ne­ki od nas za­lu­ta­ju mal­či­ce, ali se vra­te, i to je na­ša ve­li­ka vr­li­na, a po­seb­no ove go­di­ne ka­da obi­lje­ža­va­mo sto­go­di­šnji­cu Pr­vog svjet­skog ra­ta i ka­da se sje­ća­mo vi­te­zo­va ko­ji su ži­vot po­lo­ži­li za vje­ru i ota­ča­stvo, bla­go­slo­vom i po­zi­vom kra­lja i go­spo­da­ra Cr­ne Go­re, Ni­ko­le Pr­vog Pe­tro­vi­ća i kra­lja Pe­tra Pr­vog Ka­ra­đor­đe­vi­ća uz sa­rad­nju i uz žr­tvu ve­li­kog ca­ra ru­sin­skog Ni­ko­la­ja Dru­gog – na­gla­sio je mi­tro­po­lit.
Vla­di­ka je is­ta­kao da ve­li­ko­ga ca­ra Ni­ko­la­ja, ko­ji je žir­tvo­vao svo­ju kru­nu i car­stvo za spas na­ro­da, tre­ba pam­ti­ti. Po­ru­čio je i da je bad­njak ko­ji je do­ni­jet iz Mo­skve sve­ti znak i zna­me­nje ne­ra­zo­ri­vog je­din­stva ne sa­mo me­đu Cr­no­gor­ci­ma i Ce­ti­nja­ni­ma ne­go je­din­stva sve­u­kup­nog slo­ven­skog ro­da. Ko­men­ta­ri­šu­ći cr­no­gor­sko pri­dru­ži­va­nje sank­ci­ja­ma EU pro­tiv Ru­si­je, mi­tro­po­lit je re­kao da je „sre­ća što bra­ća Ru­si to shva­ta­ju kao ša­lu Cr­no­go­ra­ca”, što je po­zdra­vlje­no bur­nim apla­u­zi­ma oku­plje­nih.
– Ša­le se to Cr­no­gor­ci. Ka­kve sank­ci­je pro­tiv ca­ra Ni­ko­la­ja? Te sank­ci­je pro­tiv nje­ga su sank­ci­je pro­tiv mi­tro­po­li­ta cr­no­gor­skog Da­ni­la Pe­tro­vi­ća, pro­tiv Sv. Pe­tra Ce­tinj­sko­ga, Sv. Pe­tra Dru­gog Lov­ćen­skog Taj­no­vid­ca, pro­tiv Pu­ški­na i sank­ci­je pro­tiv kra­lja i go­spo­da­ra Cr­ne Go­re Ni­ko­le Pr­vog Pe­tro­vi­ća ko­ji je bio za­bo­ra­vljen, ali nas od 1989. go­di­ne, ka­da se vra­tio ov­dje me­đu nas baš kao i ovaj bad­njak, ne­pre­kid­no pri­zi­va na brat­sku lju­bav, za­jed­ni­štvo, slo­gu i slo­bo­du – na­gla­sio je mi­tro­po­lit. Vla­di­ka je na­da­lje pod­sje­tio da se pra­znik sla­vi u zna­ku obi­lje­ža­va­nja 520 go­di­na od štam­pa­nja Ok­to­i­ha. Po­ja­snio je za­što ni­je pri­su­stvo­vao pro­sla­vi tog ju­bi­le­ja ko­ji je or­ga­ni­zo­va­la Pre­sto­ni­ca Ce­ti­nje.
– Ne­moj­te da se lju­ti­te, ja je­sam ma­lo je­zi­čan, ali na Ce­ti­nju po­zi­va­ju mi­tro­po­li­ta cr­no­gor­sko-pri­mor­skog, na­sled­ni­ka Pe­tro­vi­ća – la­ti­ni­com. Da me po­zvao brat Ita­li­jan, Nje­mac ili Hr­vat, sva­ka čast, oda­zvao bih se, ali ovom po­zi­vu ni­je­sam oda­zvao i ne­ću sve dok Ce­ti­nja­ni i ce­tinj­ski gra­do­na­čel­nik ne bu­du pi­sa­li, ma­kar mi­tro­po­li­tu, po azbu­ci ce­tinj­skog i obod­skog Ok­to­i­ha na Ći­ri­lo­vom pi­smu na ko­jem je na Ce­ti­nju na­pi­sa­no sve od ka­da je ute­me­lje­no – re­kao je iz­me­đu osta­log mi­tro­po­lit.
Pri­sut­ni­ma se obra­tio i pred­stav­nik Ba­ji­ca Du­šan Mar­ti­no­vić, ko­ji je po­zvao sve pra­vo­slav­ne vjer­ni­ke da se što pri­je uje­di­ne i da kao ne­kad u do­bra sta­ra vre­me­na u brat­skoj lju­ba­vi za­jed­no na­la­žu bad­njak.
Sve­ča­nost pred Ce­tinj­skim ma­na­sti­rom uljep­ša­li su hor „No­vo­mu­če­nik Stan­ko” iz Nik­ši­ća, Dječ­ji hor „Sve­ti Pe­tar Ce­tinj­ski” i na­rod­ni gu­sla­ri Mi­la­din An­đe­lić i Og­njen Bo­ri­čić.Eki­pa „Da­na”


Vje­ra je iz­vor ži­vo­ta

Bad­nje ve­če pred nik­šić­kim Sa­bor­nim hra­mom Sv. Va­si­li­ja Ostro­škog oku­pi­lo je tra­di­ci­o­nal­no na hi­lja­de vjer­ni­ka ko­ji su mo­li­tve­nim sa­bo­ro­va­njem do­če­ka­li naj­ra­do­sni­ji hri­šćan­ski pra­znik, ro­đe­nje Hri­sto­vo. Sve­šten­stvo ar­hi­je­rej­skog na­mje­sni­štva nik­šić­kog bla­go­slo­vi­lo je i osve­šta­lo sve­to dr­vo či­ji pla­men je u noć pred Bo­žić osvi­je­tlio ci­je­li grad i nje­go­ve ži­te­lje. Star­je­ši­na Sa­bor­nog hra­ma, je­rej Mi­o­drag To­do­ro­vić is­ta­kao je da su se iz tog sve­tog pla­me­na ro­di­li Sv. Sa­va, Sv. Va­si­li­je, te na­še kr­sne sla­ve, Sv. Pe­tar Ce­tinj­ski, vla­di­ka Ra­de Lov­ćen­ski Taj­no­vi­dac.
Pred hra­mom je bio or­ga­ni­zo­van bo­gat pro­gram u ko­jem su uče­stvo­va­li cr­kve­ni ho­ro­vi „Sv. no­vo­mu­če­ni­ka Stan­ka“ i „Pre­po­dob­ne ma­ti An­ge­li­ne“, broj­ni gu­sla­ri i mu­zi­čar Zo­ran Džik­nić Dži­le. Žu­plja­ni su Bad­nje ve­če i Bo­žić pro­sla­vi­li u svo­joj sve­ti­nji, ma­na­sti­ru Sv. apo­sto­la i je­van­đe­li­ste Lu­ke, dok su Pi­vlja­ni tra­di­ci­o­nal­no ro­đe­nje Hri­sto­vo pro­sla­vi­li u ma­na­sti­ru Us­pe­ni­ja Pre­sve­te Bo­go­ro­di­ce. B.B.


Sve­to dr­vo ugri­ja­lo Ža­blja­ča­ne na mi­nus 11

Tra­di­ci­o­nal­no na­la­ga­nje bad­nja­ka is­pred sa­bo­r­ne cr­kve Pre­o­bra­že­nja Go­spod­njeg na Ža­blja­ku, ove go­di­ne na mi­nus 11 ste­pe­ni Cel­zi­ju­sa i pod sni­je­žnom me­ća­vom, oku­pi­lo je ve­li­ki broj vjer­ni­ka. Gu­slar­sko dru­štvo „Voj­vo­da Mom­či­lo“ bi­lo je do­ma­ćin ve­li­čan­stve­nog oku­plja­nja Ža­blja­ča­na i nji­ho­vih go­sti­ju, ko­je se or­ga­ni­zu­je pod po­kro­vi­telj­stvom Epar­hi­je bu­di­mljan­sko-nik­šić­ke i Cr­kve­ne op­šti­ne Ža­bljak.V.Š.


U Pla­vu se sje­ti­li Moj­ko­vač­ke bit­ke

Pra­vo­slav­ni vjer­ni na­rod Pla­va i Gu­si­nja bad­nja­ke je na­la­gao kod cr­kve Sve­tog Ge­or­gi­ja u Gu­si­nju, Sve­tog Ni­ko­le u Voj­nom Se­lu, po­red hra­ma Sve­tih Ki­ri­ka i Ju­li­te u Ve­li­ki, Sve­te Pet­ke u Mu­ri­nu, a ve­li­čan­stve­na svet­ko­vi­na upri­li­če­na je i u por­ti ma­na­sti­ra Sve­te Tro­ji­ce is­pred Sve­to­sav­skog do­ma u Bre­zo­je­vi­ca­ma. Hri­šćan­skim po­zdra­vom „Mir Bož­ji, Hri­stos se ro­di“, u ime brat­stva Ra­de­no­vi­ća – do­ma­ći­na svet­ko­vi­ne – vjer­ni­ke je po­zdra­vio aka­de­mik Dra­gan Ra­de­no­vić, pre­da­vač na uni­ver­zi­te­tu u Be­o­gra­du i na „Lo­mo­no­so­vu“ u Mo­skvi, kum ru­skog pred­sjed­ni­ka Vla­di­mi­ra Pu­ti­na. On je po­seb­no po­zdra­vio igu­ma­na Ge­or­gi­ja, star­je­ši­nu ma­na­sti­ra Sve­te Tro­ji­ce, pred­sjed­ni­ka op­šti­ne i Skup­šti­ne op­šti­ne Plav Or­ha­na Šah­ma­no­vi­ća i Ize­ta Ha­dži­mu­šo­vi­ća.
U her­ceg­nov­skim pa­ro­hi­ja­ma, kao i ši­rom Cr­ne Go­re bi­lo je sve­ča­no, i to u svim se­li­ma, duž ri­vi­je­re, kao i u gra­du. Cen­tral­no na­la­ga­nje bad­nja­ka oba­vlje­no je u por­ti hra­ma Vaz­ne­se­nja Go­spod­njeg na To­ploj, a sve­to dr­vo bi­lo je za­ki­će­no gran­či­ca­ma lo­vo­ra, ma­sli­ne i br­šlja­na. Otac Ra­do­van Bu­ba­nja po­mo­lio se za uve­ća­nje po­ro­di­ce i ima­nja sva­kog čo­vje­ka.
N.V.-Z.Š.


Pi­per­ski bad­njak za­i­skrio mi­rom i lju­ba­vlju

Tra­di­ci­o­nal­no na­la­ga­nje bad­nja­ka is­pred ma­na­sti­ra Će­li­ja Pi­per­ska oku­pio je na Bad­nji dan ve­li­ki broj vjer­ni­ka, ko­ji su ta­ko po­če­li pro­sla­vu naj­ra­do­sni­jeg hri­šćan­skog pra­zni­ka, Bo­ži­ća. Sve­to dr­vo osve­štao je spu­ško-pi­per­ski pa­roh Sta­ni­slav Ta­tić, a po­zdra­vlja­ju­ći pred­stav­ni­ke pi­per­skih se­la, brat­sta­va i nji­ho­vih go­sti­ju, do­ma­ćin Raj­ko Gli­go­ro­vić po­že­lio je do­bro­do­šli­cu svi­ma, pod­sje­ća­ju­ći da su se uvi­jek oku­plja­li is­pred sve­ti­nje Sve­tog Ste­fa­na Pi­per­skog, oda­kle su kre­ta­li u ra­to­ve, ali i na ve­se­lja.
– Va­zda kad smo se oku­plja­li ov­dje, bi­lo nam je sreć­no i ve­se­lo. Imam čast što sam do­ma­ćin, u ime po­ro­di­ca Gli­go­ro­vić i Lju­mo­vić, i što ću is­pred ma­na­sti­ra Sve­tog Pe­tra Ce­tinj­skog na­lo­ži­ti pi­per­ski bad­njak za ko­ji vje­ru­jem da će bi­ti sre­ćan za cio pi­per­ski, cr­no­gor­ski i srp­ski na­rod. Dra­ga bra­ćo i se­stre, ne­ka ovaj pla­men do­ne­se u va­še do­mo­ve sre­ću, za­do­volj­stvo, bla­go­sta­nje i mir – re­kao je Gli­go­ro­vić.
Vjer­ni­ke je po­zdra­vio Mi­tar Vu­ko­vić, od­bor­nik SNP-a u Skup­šti­ni glav­nog gra­da, na­gla­ša­va­ju­ći da je Mi­tro­po­li­ja cr­no­gor­sko-pri­mor­ska stub du­hov­no­sti u Cr­noj Go­ri.
– Sva­ko­me je da­nas sr­ce pu­no što smo iz go­di­ne u go­di­nu sve ma­sov­ni­ji, sve mla­đi, ta­ko da ovaj div­ni oganj ima tra­di­ci­ju. Ovaj oganj ima sa­mo jed­nu po­ru­ku, a to su lju­bav i mir me­đu na­ro­di­ma – po­ru­čio je Vu­ko­vić.
Sve­ti oganj ogri­jao je ve­li­ki broj vjer­ni­ka, ka­ko sta­ri­jih ta­ko i onih naj­mla­đih, a bad­nja­ke su iz­me­đu osta­lih na­lo­ži­li pred­stav­ni­ci pi­per­skih se­la, brat­sta­va i nji­ho­vih go­sti­ju – Ra­do­van Ivan­če­vić, Zo­ran Raj­ko­vić, Dra­go­mir Lju­mo­vić, Da­ni­lo Lju­mo­vić, Ma­ti­ja Bo­lje­vić, Ba­jo Vu­ko­vić, Bran­ko Mar­ko­vić, Mir­ko Ra­de­tić, Ma­rin­ko Vla­ho­vić, Ra­do­je Da­kić, Dra­ško Vu­či­nić, Đor­đi­je Bo­žo­vić, Mi­ro Da­kić, Ra­do­van Mi­lič­ko­vić, Ve­sko Vu­ka­no­vić, Mar­ko Ni­ko­lić, Mo­mo Ni­ko­če­vić, Ža­ro Ra­du­si­no­vić, Ro­ko La­za­re­vić, Ste­fan Lju­mo­vić, Igor Ob­ra­do­vić, Vo­jo Sto­ja­no­vić, Mar­ko Po­po­vić...A.Š


Ne­ma sla­vlja bez Bo­ži­ća

Is­pred hra­ma Sve­tog Jo­va­na Vla­di­mi­ra u Ba­ru na Bad­nji dan tra­di­ci­o­nal­no je na­lo­že­no sve­to dr­vo, ko­je je bla­go­slo­vio mi­tro­po­lit Am­fi­lo­hi­je. Pred­sjed­nik cr­kve­ne op­šti­ne De­jan Đu­ro­vić na­kon pa­lje­nja bad­nja­ka pod­sje­tio je vjer­ni­ke na ri­je­či vla­di­ke Ra­da da „ne­ma da­na bez oč­no­ga vi­da, ni­ti pra­ve sla­ve bez Bo­ži­ća”.
– Ove go­di­ne ro­đe­nje Hri­sto­vo do­če­ku­je­mo ra­do­sni­je ne­go ikad, jer se pri­vo­de kra­ju ra­do­vi na iz­grad­nji na­šeg hra­ma, ko­ji će­mo da­ri­va­ti Bo­gu, a u sla­vu ugod­ni­ka nje­go­vog Sve­tog Jo­va­na Vla­di­mi­ra – ka­zao je Đu­ro­vić.D.S.


Ko­so­vo ne za­bo­ra­vi­ti

To­kom Bad­njeg da­na u plje­valj­skoj op­šti­ni bad­nja­ci su na­lo­že­ni is­pred 13 hra­mo­va Srp­ske pra­vo­slav­ne cr­kve. Bad­nji dan i Bo­žić i ove go­di­ne oku­pi­li su ve­li­ki broj vjer­ni­ka, a naj­ma­sov­ni­ja oku­plja­nja su bi­la is­pred hra­ma Sve­tog ve­li­ko­mu­če­ni­ka Ge­or­gi­ja na Gu­ka­ma i is­pred cr­kve Sve­te Pet­ke na tr­gu Pa­tri­jar­ha Var­na­ve. Bad­nja­ke is­pred hra­ma Sve­tog Ve­li­ko­mu­če­ni­ka Ge­or­gi­ja na­lo­ži­li su brastve­ni­ci iz po­ro­di­ce Ga­zdić, dok su na tr­gu pa­tri­jar­ha Var­na­ve bad­nja­ke na­lo­ži­li bra­stve­ni­ci iz po­ro­di­ce Ron­do­vić.
To­kom Bad­njeg da­na bad­nja­ci su na­lo­že­ni is­pred ma­na­sti­ra Sve­tih ar­han­ge­la u Đur­đe­vi­ća Ta­ri, is­pred ma­na­sti­ra Sve­te Tro­ji­ce i is­pred ma­na­sti­ra Du­bo­či­ca. Ka­da su u pi­ta­nju se­o­ske cr­kve, bad­nja­ci su na­lo­že­ni u se­lu Lju­ti­ći is­pred cr­kve Sve­tog Pro­ko­pi­ja, gdje su do­ma­ći­ni bi­li Vu­ko­ta Pe­jo­vić i Mi­ćo Pu­rić; u se­lu Vru­lja is­pred cr­kve Sve­tog ve­li­ko­mu­če­ni­ka Di­mi­tri­ja do­ma­ćin je bio Vlat­ko Pe­jo­vić, a u se­lu Br­ve­ni­ca, is­pred cr­kve Ro­đe­nja pre­sve­te Bo­go­ro­di­ce bad­nja­ke je na­lo­žio Đo­ko Baj­če­ta sa uku­ća­ni­ma. U na­se­lju Šu­la is­pred cr­kve Sve­tog Pro­ko­pi­ja ovo­go­di­šnji do­ma­ći­ni su bi­li Ja­kov Je­lo­vac i Vu­ko­la Ku­šlje­vić; u Ma­lim Kr­ća­ma is­pred cr­kve Sve­tog Va­si­li­ja Ostro­škog bad­nja­ke je na­lo­žio Mil­ko Aći­mo­vić; is­pred cr­kve Sve­tog apo­sto­la Pe­tra i Pa­vla Ne­nad Cu­pa­ra sa si­no­vi­ma Alek­san­drom i Mi­lo­šem. Bad­nja­ci su na­lo­že­ni i is­pred cr­kve Sve­tog pro­ro­ka Ili­je na Ili­nom br­du, gdje je do­ma­ćin bio Mi­len­ko Ba­jić sa po­ro­di­com.
Kao i pret­hod­nih go­di­na, bad­nja­ci su na­lo­že­ni i na Vla­di­či­noj Po­lja­ni is­pred cr­kve Sre­te­nja go­spod­njeg, gdje je bad­njak do­ni­jet iz se­la Ran­če sa te­ri­to­ri­je Cr­ne Go­re. Bad­nja­ke su na­lo­ži­li Ve­li­zar, Mi­le­ta i Pre­drag Ga­če­vić, a do­ma­ćin je bio Dar­ko Ga­če­vić.
Na Bad­nji dan i Bo­žić, is­pred svih hra­mo­va či­ta­na je po­sla­ni­ca pa­tri­jar­ha Iri­ne­ja i epi­sko­pa mi­le­šev­skog Fi­la­re­ta. Obra­ća­ju­ći se vjer­ni­ci­ma mi­le­šev­ske epar­hi­je, vla­di­ka Fi­la­ret je po­zvao da se ne za­bo­ra­vi Ko­so­vo, kao i da se ne na­pu­šta ra­ška oblast. B. Je.


Veselo is­pred cr­kve Sve­tog Pe­tra

Tra­di­ci­o­nal­no cen­tral­no na­la­ga­nje bad­nja­ka u Bi­je­lom Po­lju oba­vlje­no je is­pred cr­kve Sve­tih apo­sto­la Pe­tra i Pa­vla. Pr­vi bad­njak na­lo­žio je epi­skop bu­di­mljan­sko-nik­šić­ki Jo­a­ni­ki­je sa sve­šten­stvom. Na­kon što su vjer­ni­ci iz ra­znih kra­je­va pri­stu­pi­li na­la­ga­nju bad­nja­ka, vla­di­ka Jo­a­ni­ki­je is­ta­kao je da je li­je­po vi­dje­ti ka­ko naš na­rod pr­o­sla­vlja Bad­nje ve­če ra­du­ju­ći se Bo­go­mla­den­cu Hri­stu.
– U toj ra­do­sti ima i ra­do­sti su­sre­ta sa Bo­gom. Ne­ka ova bo­žić­na ra­dost uđe u sva­ko sr­ce, u sva­ki dom, u sva­ku po­ro­di­cu. Ta ra­dost da­je pu­no­ću smi­sla sve­ga ono­ga što či­ni­mo u na­šem ži­vo­tu i upu­ću­je nas na pra­vi Bož­ji put, na put lju­ba­vi, put Hri­stov – po­ru­čio je Jo­a­ni­ki­je. Sve­ča­no je bi­lo i u osta­lim broj­nim cr­kva­ma i ma­na­sti­ri­ma u Bi­je­lom Po­lju.M.N.


Badnjak naložen i na Obodu iznad Rijeke Crnojevića

Vjerni narod Rijeke Crnojevića i Riječke nahije, sa rodbinom i prijateljima iz drugih mjesta, i ove godine loženjem badnjaka na istorijskom Obodu proslavio je Badnji dan. Oko bogato pripremljene trpeze ljubavi, podjelom božićnih paketića najmlađima, razmijenjene su najljepše želje za dobro zdravlje i svaku sreću u ovoj godini.
Ispred hrama Svetog Nikole badnjak je osveštao i vjernike blagoslovio mitropolit Amfilohije koji je u svojoj besjedi za oganj badnjaka, simbol drveta života Hrista Boga našega, rekao da je to Hristov oganj, oganj tvrde Božije vjere i istine Božije, koji zagrijava i prosvjećuje um i srce ljudsko.
– Ništa tako vatrenije, dublje i savršenije ne zagrijava ljudsko biće, tvorevinu Božiju, ljudsku prirodu, od toga nebeskog ognja, ognja vjere, nade i ljubavi. Taj oganj božiji na ovom sveštenom brdu, posvećenom svetom ocu Nikolaju, zasijao je prije 520 godina u štampariji Obodsko-cetinjskoj, prilikom štampanja obodskog i cetinjskog „Oktoiha”, „Molitslova” i drugih sveštenih knjiga koje su ovdje otkrile i posvjedočile iskru tog Božijeg, nebeskog ognja. Upravo ove godine, i to treba reći ovdje na Obodu, proslavljamo 520-godišnjicu od štampanja ovih i drugih sveštenih knjiga u štampariji, koja nije bila samo prva slovenska štamparija, nego i štamparija koja je zapisala slova kojima se prosvjećuju i osvjećuju ljudi i sjedinjuju sa istinom svoga postojanja, prosvjećuju da ljube jedni druge i da se mire i praštaju. Zato je ovaj oganj i oganj mirenja i praštanja za sve one koji imaju razuma, savjesti i svijesti – kazao je mitropolit Amfilohije. Da sve protekne u najboljem redu pobrinuo se Crkveni odbor Riječke nahije sa predsjednikom Nikolajem Karpinskim na čelu, a poseban pečat proslavi Badnjeg dana dao je dječiji crkveni hor pri manastiru Sv. Nikole, narodni guslari Ognjen Boričić i Miladin Anđelić i pjesnici udruženja „Sjeverac” iz Podgorice.


Va­so­je­vi­ći vjer­ni sve­ti­nji

Sve­ti pla­men ogri­jao je i Be­ra­ne, gdje je na­la­ga­nje bad­nja­ka bi­lo or­ga­ni­zo­va­no kod ma­na­stri­ra Đur­đe­vi stu­po­vi, dok je u An­dri­je­vi­ci cen­tral­no na­la­ga­nje sve­tog dr­ve­ta upri­li­če­no is­pred cr­kve Sve­tog ar­han­ge­la Mi­ha­i­la. Uz pri­su­stvo pred­stav­ni­ka Op­šti­ne Dra­go­sla­va Šće­ki­ća, bad­nja­ke je u Be­ra­na­ma bla­go­slo­vio epi­skop bu­di­mljan­sko-nik­šić­ki Jo­a­ni­ki­je. On je po­ru­čio da se na­la­žu­ći bad­nja­ke pred sa­bor­nom sve­ti­njom Đur­đe­vi stu­po­vi, sa­bi­ra­mao oko ko­li­jev­ke Bo­go­mla­den­ca Hri­sta. Epi­skop Jo­a­ni­ki­je je ka­zao da je do­bro što se ob­na­vlja­ju pra­vo­slav­ne sve­ti­nje, ali da je još je ljep­še kad se ob­na­vlja­ju vje­ra i za­jed­ni­štvo. Is­pred cr­kve Sve­tog ar­han­ge­la Mi­ha­i­la u An­dri­je­vi­ci do­ma­ćin na­la­ga­nja bad­nja­ka bi­lo je brat­stvo Ban­do­vić. Bad­nja­ke je osve­štao an­dri­je­vič­ki pa­roh, pro­to­je­rej Bo­ro Vr­ho­vac, uz že­lju da pred­sto­je­ći pra­zni­ci u do­mo­ve svih do­brih lju­di do­ne­su mno­go zdra­vlja, sre­će, lju­ba­vi i na­pret­ka. U ime brat­stva Ban­do­vić Sa­ša Ban­do­vić je po­že­lio vjer­ni­ci­ma da ja­ča­ju za­jed­ni­štvo, to­le­ran­ci­ju, lju­bav i du­hov­ni pro­spe­ri­tet.D.J.


Pro­sla­va u Ro­ža­ja­ma

U Ro­ža­ja­ma su lo­že­ni bad­nja­ci na tri kra­ja. Naj­pri­je je ro­đe­nje Isu­sa Hri­sta pro­sla­vlje­no u se­lu Bu­ko­vi­ca, gdje je pa­roh Mi­lan Sta­ni­šić odr­žao mo­li­tvu u cr­kvi Sve­te Tro­ji­ce, a po­tom i u se­lu Gri­ži­ca. Naj­ve­li­čan­stve­ni­ja pro­sla­va Isu­so­vog ro­đe­nja pri­re­đe­na je u por­ti cr­kve Ru­ži­ce u Ro­ža­ja­ma gdje je vi­še de­se­ti­na gra­đa­na pri­su­stvo­va­lo lo­že­nju bad­nja­ka. V.Ra.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"