Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milo prodaje, Aco projektuje, Ana posreduje * Front kreće s protestima * Milačić: Dokumenta sam dobio od ANB-a, Savjeta za NATO i od Vlade * Osumnjičenom za šverc oružja pomažu da uzme milionske kredite * Humanost na dva točka * Milo prodaje, Aco projektuje, Ana posreduje * Hiljade mrtvih pod ruševinama
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-04-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Popeo se Perica na drvo i jede bananu. Došli
drugovi, pa mu kažu:
- Perice, majmuni su odavno sišli s drveta!
- Vidim!

Držao čovjek patku i uđe u prodavnicu. Prodavac
kaže:
- Lijepa neka svinja.
Čovjek kaže:
- Nije svinja nego patka!
Prodavac kaže:
-Ne kažem tebi, nego patki.

Mujo:
- Fato, hajde da sebi priuštimo jedan lijep
vikend.
Fata:
- Hajde, može, super ti je ta ideja!
Mujo:
- Važi, vidimo se u ponedjeljak.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo SUMORNA STVARNOST: NA RADNOM MJESTU ZA PET GODINA REGISTROVANO PREKO 200 TEŠKIH POVREDA
Česte povrede radnika na gradilištima Na poslu stradalo 29 radnika Sandra Obradović ističe da se često nakon nesreće okrive nastradali Ispostavlja se da je najjeftijiji život radnika, čim nemamo dovoljno novca za zaštitu na radu – upozorava Milorad Terzić
Dan - novi portal
Po­da­ci Upra­ve za in­spek­cij­ske po­slo­ve po­ka­zu­ju da je u po­sled­njih pet go­di­na na rad­nim mje­sti­ma po­gi­nu­lo 29 rad­ni­ka. Pred­stav­ni­ci sin­di­ka­ta upo­zo­ra­va­ju da im ni­je po­zna­to da je ije­dan po­slo­da­vac ika­da za­vr­šio u za­tvo­ru jer je nje­gov za­po­sle­ni po­gi­nuo na rad­nom mje­stu. Sin­di­kal­ci ka­žu da se če­sto na­kon ne­sre­će u jav­no­sti ob­ja­vi da je rad­nik stra­dao zbog ne­pa­žnje i ne­maa­ra, zbog če­ga iz­o­sta­ju stro­že sank­ci­je.
Od 2010. do sa­da za­bi­lje­že­no je pre­ko 200 te­ških po­vre­da na ra­du. Iz Upra­ve za in­spek­cij­ske po­slo­ve ni­je­su pre­ci­zno od­go­vo­ri­li ko­li­ko po­slo­da­va­ca je ka­žnje­no i na ko­ji na­čin zbog ne­a­de­kvat­ne za­šti­te na ra­du, smr­ti i po­vre­de za­po­sle­nog na rad­nom mje­stu.
– U slu­ča­je­vi­ma smrt­nih i te­ških po­vre­da na ra­du, in­spek­to­ri do­ku­men­ta­ci­ju pre­da­ju nad­le­žnim or­ga­ni­ma ra­di da­ljeg po­stup­ka – ob­ja­šnja­va­ju u Upra­vi.
Me­đu rad­nim mje­sti­ma ko­ja su po­seb­no ri­zič­na in­spek­to­ri iz­dva­ja­ju elek­tro, gra­đe­vin­sku, kao i ko­mu­nal­nu dje­lat­nost, drv­nu in­du­stri­ju i bro­do­gra­di­li­šta.
– De­ša­va­lo se da rad­ni­ci stra­da­ju zbog vi­so­kog na­po­na, ob­ru­ša­va­nja ze­mlje, kao i od uda­ra­ca tru­pa­ca u drv­noj in­du­stri­ji. Je­dan od uzro­ka ne­sre­će je i pad sa vi­si­ne – na­vo­de u in­spek­ci­ji.
Pred­stav­ni­ca Uni­je slo­bod­nih sin­di­ka­ta San­dra Ob­ra­do­vić is­ti­če da se ne sje­ća da je u po­sled­njih pet go­di­na ču­la da je ne­ki po­slo­da­vac za­vr­šio u za­tvo­ru za­to što za­po­sle­ni­ma ni­je obez­bi­je­dio za­šti­tu na ra­du. Ona ka­že da su lju­di gi­nu­li na rad­nom mje­stu, ali da je nji­hov po­slo­da­vac pla­tio pre­kr­šaj­nu nov­ča­nu ka­znu, ali ne i da je za­vr­šio u za­tvoru.
– Ti po­stup­ci se naj­če­šće za­vr­ša­va­ju uz kon­sta­ta­ci­ju da su za sve kri­vi oni ko­ji su star­da­li. Obič­no je uzrok ne­sre­će nji­ho­va ne­pa­žnja. Na­rav­no, to ne mo­že bi­ti je­di­na pri­hva­tlji­va isti­na jer ka­da se zna da lju­di ne­ma­ju za­šti­tu, ne mo­že baš sve da bu­de zbog ne­pa­žnje, ne­što je i u neo­be­zbi­je­đe­no­sti – na­gla­si­la je Ob­ra­do­vi­će­va.
Ona ka­že da po­slo­dav­ci mo­ra­ju po­što­va­ti za­ko­ne i obez­bje­đi­va­ti kom­plet­nu za­šti­tu na ra­du.
– Ima­mo do­bar za­kon, ali nje­go­va pri­mje­na je pro­blem. Ka­da bi­smo se vi­še pri­dr­ža­va­li onog što je na­pi­sa­no i po­što­va­li pra­vi­la, ka­ko po­slo­dav­ci ta­ko i za­po­sle­ni, ma­nje bi­smo tra­ge­di­ja ima­li – oci­je­ni­la je Ob­ra­do­vi­će­va.
Pre­ma ocje­ni Mi­lo­ra­da Ter­zi­ća iz gru­pe gran­skih sin­di­ka­ta Sa­ve­za sin­di­ka­ta (SSCG), rad­ni­ci u Cr­noj Go­ri se pla­še da za­tra­že od po­slo­dav­ca ade­kva­tne uslo­ve za rad jer se bo­je ot­ka­za.
– Za­po­sle­ni se bo­je da će osta­ti bez po­sla ako se poč­nu bu­ni­ti i tra­ži­ti ne­što vi­še od onog što im je da­to. To je naš ve­li­ki pro­blem. Is­po­sta­vlja se da je naj­jef­ti­ni­ji ži­vot rad­ni­ka, čim ne­ma­mo do­volj­no nov­ca za za­šti­tu na ra­du. Ne mo­gu da pri­hva­tim da je ljud­ski ži­vot najj­ef­ti­ni­ji – on se mo­ra šti­ti­ti i in­spek­ci­je tre­ba da bu­du ri­go­ro­zne pre­ma po­slo­dav­ci­ma ko­ji ne šti­te svo­je za­po­sle­ne – re­kao je za „Dan” Ter­zić.
Is­ti­če da ima slu­ča­je­va da su za po­vre­de i tra­ge­di­je od­go­vor­ni i sa­mi rad­ni­ci.
– Ipak, to ne zna­či da bi oni iza­zva­li opa­snost da su ima­li obez­bi­je­đe­ne sve uslo­ve za rad, u skla­du sa stan­dar­di­ma i za­ko­nom. Ima­mo od­lič­ne za­ko­ne, uskla­đe­ne sa kon­ven­ci­jom Me­đu­na­rod­ne or­ga­ni­za­ci­je ra­da i za­ko­no­dav­stvom EU. Tre­ba sa­mo da sve to spro­ve­de­mo u prak­si – za­klju­ču­je Ter­zić.
U Udru­že­nju za­šti­te na ra­du po­ja­šnja­va­ju da na osno­vu sta­ti­stič­kih po­da­ta­ka o te­žim i smrt­nim po­vre­da­ma na ra­du za­klju­ču­ju da je bez­bjed­nost rad­ni­ka naj­vi­še ugro­že­na u obla­sti gra­đe­vi­nar­stva, me­tal­skog i dr­vo­pre­ra­đi­vač­kog kom­plek­sa, obo­je­noj in­du­stri­ji, ra­du u ka­me­no­lo­mi­ma, rud­ni­ci­ma, elek­tro­pri­vre­di, te na­mjen­skoj in­du­stri­ji. Ipak, ka­ko ka­žu, su­šti­na je da ri­zik mo­že bi­ti pri­su­tan na sva­kom rad­nom mje­stu na ko­me ni­je­su pri­mje­nje­ne pro­pi­sa­ne mje­re za­šti­te i zdra­vlja na ra­du.
– Za­šti­ta na ra­du je mul­ti­di­sci­pli­nar­na na­u­ka i nju ne či­ni sa­mo teh­nič­ka za­šti­ta, već i prav­ni, so­ci­jal­ni, eko­nom­ski, er­go­nom­ski i kul­tur­ni aspekt. Tre­nut­no sta­nje za­šti­te i zdra­vlja na ra­du u Cr­noj Go­ri mo­že se una­pri­je­di­ti sa­mo od­go­vor­nim od­no­som dr­ža­ve pre­ma za­šti­ti i zdra­vlju na ra­du kroz in­sti­tu­ci­je si­ste­ma, po­slo­da­va­ca i za­po­sle­nih – sa­op­šte­no nam je ra­ni­je iz tog udru­že­nja.
M.S.


Ka­zne do 15.000 eura

Za­kon o za­šti­ti na ra­du pro­pi­su­je sa­mo nov­ča­ne ka­zne za slu­ča­je­ve kr­še­nja tog ak­ta, a one se kre­ću od 500 do 15.000 eura. In­spek­to­ri za­šti­te na ra­du ka­žnja­va­ju po­slo­dav­ce u skla­du sa tim za­ko­nom, dok po­li­ci­ja i tu­ži­la­štvo na­kon uvi­đa­ja utvr­đu­ju osnov za even­tu­al­nu kri­vič­nu od­go­vor­nost.
Za­kon o za­šti­ti na ra­du pro­pi­su­je ka­zne do 15.000 eura uko­li­ko po­slo­da­vac ne obez­bi­je­di ade­kvat­ne uslo­ve ra­da, ne iz­ra­di plan mje­ra za­šti­te, ne do­ne­se akt o pro­cje­ni ri­zi­ka za sva rad­na mje­sta, ne obez­bi­je­di da sva­ko li­ce ko­je se po bi­lo kom osno­vu na­la­zi u rad­noj pro­sto­ri­ji, kru­gu po­slo­dav­ca ili gra­di­li­štu bu­de upo­zo­re­no na opa­sna mje­sta ili na štet­no­sti po zdra­vlje ko­je se ja­vlja­ju u teh­no­lo­škom pro­ce­su, na mje­re bez­bjed­no­sti ko­je mo­ra da pri­mi­je­ni i ne usmje­ri ga na bez­bjed­ne zo­ne za kre­ta­nje. Ka­zne su pla­ni­ra­ne i u slu­ča­je­vi­ma neo­be­zbje­đi­va­nja zdrav­stve­nih pre­gle­da za za­po­sle­ne.


Ži­vot je naj­sku­plji

Član Od­bo­ra za zdrav­stvo, rad i so­ci­jal­no sta­ra­nje, po­sla­nik An­dri­ja Po­po­vić sma­tra da ima po­ma­ka u za­šti­ti za­po­sle­nih, ali da je po­treb­no još do­sta ra­da.
– Mo­žda će zvu­ča­ti čud­no, ali do­bra stra­na to­ga što nam je in­du­stri­ja u ko­lap­su je­ste to što ima­mo ma­nje slu­ča­je­va stra­da­nja i po­vre­da na ra­du. Ni­je do­bro što ne­ma in­du­stri­je, ali ovo što ima­mo je ri­zič­no. Bez ob­zi­ra na ma­li broj po­stro­je­nja, pre­vi­še lju­di stra­da u nji­ma. Zna­či da ti lju­di ni­je­su šti­će­ni na pra­vi na­čin. Ako je za­šti­ta na ra­du sku­pa, to ni­je oprav­da­nje za to što je ne­ma, jer ži­vot je naj­sku­plji – iz­ja­vio je za „Dan” Po­po­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"