Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Oprostite dugove naše kao što opraštate tajkunima svojim * Dolaze dani oporavka i napretka * Krupne ribe nijesu pod istragama * Protiv udružene mafije mogu samo udruženi tužioci * Ne daj se, baba! * Novogodišnja revizija * Suze, krv, bebe i Dostojevski
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 01-01-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milan Knežević, predsjednik Demokratske narodne partij:
- Radna grupa je oblačila ovog mrca, to jest izborni zakon.

Vic Dana :)

U velikom supermarketu Deda Mraz uzima u krilo djevojčicu i pita šta bi htjela da dobije na poklon za Novu godinu. Djevojčica sa suzama u očima odgovara:
- Šta, ti hoćeš da kažeš da nisi pročitao moju SMS poruku?


U trenucima kada se dječje oči cakle od uzbuđenja i sa obožavanjem gledaju u Deda Mraza, vi zajedno sa svojom roditeljskom ljubavlju i kreditnom karticom kojom ste platili poklone odlazite u drugi plan.


Žena i ja smo se sreli u našem klubu na novogodišnjoj maskaradi.
- O, kako je to romantično!
- Ma gdje romantično! Ja sam mislio da ona sjedi kod kuće i čuva djecu...


Pisao sam Deda Mrazu putem imejla.
- Dragi Deda Mraze za Novu godinu želim jednoroga!
Deda odgovara:
- Daj, budi realan!
- Dobro, želim normalnu djevojku koja puno ne priča i koja će me voljeti i kad nemam para...
- Koje boje hoćeš da bude jednorog?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo KONTROLE, TOKOM KOJIH JE ZA ŠEST MJESECI SA GRANICE VRAĆENO 500.000 KILOGRAMA NEBEZBJEDNIH PROIZVODA, UKAZUJU NA SUMNJU DA JEDEMO NEZDRAVE NAMIRNICE
Meso često sumnjivog kvaliteta (ilustracija) Otrovne bakterije nađene u 86 tona hrane Zbog prekomjerne, nedozvoljene količine pesticida ili truljenja, sa graničnih prelaza je vraćeno ili uništeno 354.000 kilograma voća i povrća
Dan - novi portal
Pre­ko po­la to­ne ra­znih pro­iz­vo­da vra­će­no je sa gra­nič­nih pre­la­za Cr­ne Go­re u pro­te­klih šest mje­se­ci zbog ne­is­prav­no­sti. Od to­ga, u čak 86.000 ki­lo­gra­ma hra­ne pro­na­đe­ne su pa­to­ge­ne bak­te­ri­je eše­ri­hi­ja ko­li i sal­mo­ne­la, vr­lo opa­sne za zdra­vlje lju­di.
Sal­mo­ne­lu, eše­ri­hi­ju i te­ške me­ta­le in­spek­to­ri su pro­na­la­zi­li u ve­li­kim po­šilj­ka­ma si­ra, kaj­ma­ka, pi­le­ćeg me­sa, pa čak i u dag­nja­ma i lig­nja­ma.
In­spek­to­ri su u ovom pe­ri­o­du ot­kri­li štet­ne pro­iz­vo­de i ka­da su u pi­ta­nju vo­će i po­vr­će. Zbog pre­ko­mjer­ne, ne­do­zvo­lje­ne ko­li­či­ne pesticida ili tru­lje­nja, sa gra­nič­nih pre­la­za je vra­će­no ili uni­šte­no 354.000 ki­lo­gra­ma vo­ća i po­vr­ća.
Kon­tro­lu nad hra­nom od 1. ju­na pre­u­ze­la je Upra­va za bez­bjed­nost hra­ne i fi­to­sa­ni­tar­ne po­slo­ve, ko­ja dje­lu­je u okvi­ru Mi­ni­star­stva po­ljo­pri­vre­de i ru­ral­nog raz­vo­ja, na čijem čelu je Milutin Simović. Kon­tro­lu nad hra­nom do­tad su spro­vo­di­le in­spek­ci­je u okvi­ru Upra­ve za in­spek­cij­ske po­slo­ve.
Pred­sjed­ni­ca Cen­tra za za­šti­tu po­tro­ša­ča Ol­ga Nik­če­vić sma­tra da cr­no­gor­ski gra­đa­ni ne mo­gu bi­ti si­gur­ni da je hra­na ko­ja im je do­stup­na, i bez­bjed­na, zbog ni­za afe­ra. Ta­kvi su, ka­ko is­ti­če, slu­ča­je­vi vi­no­bra­na u me­su, če­sti alar­mant­ni na­pi­si u no­vi­na­ma u ve­zi sa hra­nom za dje­cu, vra­ća­nje to­na i to­na dru­gih vr­sta hra­ne sa gra­ni­ce (pi­le­ti­na, li­mun...).
– Za­pra­vo, to je sa­mo vrh le­de­nog bri­je­ga. To­li­ko to­ga se uvo­zi, i ko zna oda­kle, i sve to na kra­ju za­vr­ši na sto­lo­vi­ma po­tro­ša­ča, jer je ci­je­na „pri­stu­pač­na“ – ka­za­la je Nik­če­vić za „Dan”.
Ona sma­tra da je u si­ste­mu kon­tro­la naj­pro­ble­ma­tič­ni­je što ni­je­smo si­gur­ni u bez­bjed­nost i kva­li­tet ro­be ko­ja se uvo­zi.
– Pro­sto je ne­mo­gu­će sve kon­tro­li­sa­ti, a i ono što se kod nas pro­iz­vo­di, ni­je­smo si­gur­ni ko­li­ko je is­prav­no, ka­ko se ko­ri­ste pe­sti­ci­di i ko­li­ko ima ge­ne­teč­ki mo­di­fi­ko­va­ne hra­ne, jer je če­sto neo­bi­lje­že­na (bez vid­no is­tak­nu­tog oba­vje­šte­nja o sa­dr­ža­ju GMO), što je po za­ko­nu oba­ve­zno. Ta­ko po­tro­šač ni­je u mo­guć­no­sti da se opre­di­je­li da li je za ku­po­vi­nu ta­kve hra­ne ili ni­je – na­vo­di ona.
Nik­če­vić ka­že da ve­li­ki pro­blem pred­sta­vlja neo­gra­ni­čen uvoz sve­ga i sva­če­ga i pi­ta se ko­me je to u in­te­re­su.
– Umje­sto da se for­si­ra i po­dr­ža­va do­ma­ća pro­iz­vod­nja hra­ne, za šta si­gur­no po­sto­je uslo­vi. Ta­ko­đe, pro­blem je ma­li broj in­spek­to­ra i slu­žbi za kon­tro­lu, ne­do­sta­tak la­bo­ra­to­ri­ja za is­pi­ti­va­nje hra­ne – is­ta­kla je Nik­če­vić.
Do­da­la je da je na tr­ži­štu naj­sum­nji­vi­je me­so iz uvo­za, u po­gle­du kva­li­te­ta i is­prav­no­sti, ali i vo­će i po­vr­će. Po­ru­ču­je da bi za ne­be­zbjed­nost ro­be iz uvo­za tre­ba­lo da od­go­va­ra uvo­znik.
– On mo­ra ima­ti sve ga­ran­ci­je da je ro­ba is­prav­na, što ne vje­ru­jem da je slu­čaj, a on­da nad­le­žne in­spek­ci­je, od­no­sno Upra­va za bez­bjed­nost hra­ne, ve­te­ri­nu i fi­to­sa­ni­tar­ne po­slo­ve. Pre­ma nji­ho­vim ri­je­či­ma, sve je u naj­bo­ljem re­du, iako se u na­šim mar­ke­ti­ma, npr. odav­no na­la­zi li­mun iz uvo­za sum­nji­ve bo­je, sa­dr­ža­ja, a tek je ne­dav­no ob­ja­vlje­no da je spri­je­čen uvoz 36 to­na za­tro­va­nog li­mu­na u Cr­nu Go­ru. Po­sta­vlja se pi­ta­nje ko­li­ko je to­na do sa­da ušlo u na­šu dr­ža­vu i pro­da­to po­tro­ša­či­ma – na­gla­ša­va Nik­če­vić.
JUN
To­kom ju­na in­spek­to­ri su sa gra­ni­ce vra­ti­li 22.000 li­ta­ra voć­nog nek­tra „mul­ti­vi­ta­min” zbog ne­tač­nog de­kla­ri­sa­nja, iz istog raz­lo­ga vra­će­na je i po­šilj­ka od 22.000 li­ta­ra ne­ga­zi­ra­nog bez­al­ko­hol­nog pi­ća.
U ju­nu su in­spek­to­ri za­bra­ni­li uvoz tri po­šilj­ke pa­pri­ka od 4.998, 3.134 i 1.734 ki­lo­gra­ma zbog ne­do­zvo­lje­ne ko­li­či­ne pe­sti­ci­da. Ne­is­prav­no je bi­lo i 420 kg bre­sa­ka, po­šilj­ka od 3.266 kg li­mu­na, te 15.868 ki­lo­gra­ma lu­be­ni­ca. Sa gra­nič­nog pre­la­za vra­će­na je po­šilj­ka pa­pri­ka od 2,06 to­na, to­na tre­ša­nja, 294 ki­lo­gra­ma ma­li­na, i po­šilj­ka bre­sa­ka u ko­li­či­ni od 1.303 ki­lo­gra­ma.
Pre­ko­mjer­nu ko­li­či­nu pe­sti­ci­da ima­la je po­šilj­ka li­mu­na i grej­pfru­ta u ko­li­či­ni od 20.800 ki­lo­gra­ma. Na tr­ži­šte ni­je uve­ze­no ni 4.320 kg pa­pri­ka, 21.320 kg li­mu­na, ta­ko­đe zbog pe­sti­ci­da. U po­šilj­ci li­mu­na od 800 ki­lo­gra­ma na­đe­ne su ne­do­zvo­lje­ne ko­li­či­ne pe­sti­ci­da, kao i u 4.380 kg ne­kta­ri­na, ko­je su vra­će­ne sa gra­ni­ce.
– Zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti, za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje na tr­ži­šte ukup­no tri po­šilj­ke pre­hram­be­nih pro­iz­vo­da, kao i 13,5 to­na hra­ne za ži­vo­ti­nje. Dvi­je po­šilj­ke su vra­će­ne is­po­ru­či­o­ci­ma, a jed­na po­šilj­ka je na su­per­a­na­li­zi – na­vo­di se u jun­skom mje­seč­nom iz­vje­šta­ju Upra­ve za bez­bjed­nost hra­ne.
Vra­će­ne su dvi­je po­šilj­ke hra­ne za ži­vo­ti­nje u ko­li­či­na­ma od 4,4 i 5,1 to­na. U 3.945 ki­lo­gra­ma za­mr­znu­tih lig­nji na­đen je kad­mi­jum.
JUL
In­spek­to­ri su u ju­lu utvr­di­li da 10 po­šilj­ki iz uvo­za, ukup­ne te­ži­ne 86,9 to­na, i dva šle­pe­ra so­ko­va, ni­je­su bi­le bez­bjed­ne i one su ili vra­će­ne is­po­ru­či­o­ci­ma ili uni­šte­ne na pro­pi­san na­čin.
In­spek­ci­ji za hra­nu je u ovom mje­se­cu pod­ne­se­no 18 ini­ci­ja­ti­va ko­je su se od­no­si­le na lo­še hi­gi­jen­ske uslo­ve u objek­ti­ma, pro­iz­vo­de is­te­klog ro­ka upo­tre­be, pro­iz­vo­de bez de­kla­ra­ci­ja, iz­mi­je­nje­nu bo­ju i mi­ris od­re­đe­ne hra­ne, rad su­bje­ka­ta bez odo­bre­nja nad­le­žnog or­ga­na.
– To­kom ju­la in­spek­ci­ja za hra­nu je pri­mi­la tri pri­ja­ve od stra­ne epi­de­mi­o­lo­ških slu­žbi Do­ma zdra­vlja Bar i Nik­šić o sum­nji na tro­va­nje od­re­đe­nog bro­ja li­ca zbog kon­zu­mi­ra­nja hra­ne u dva kam­pa i jed­nom ugo­sti­telj­skom objek­tu. In­spek­ci­ja za hra­nu je pred­u­ze­la sve pro­pi­sa­ne pro­ce­du­re, mje­re i rad­nje u sa­rad­nji sa epi­de­mi­o­lo­škom slu­žbom u ci­lju utvr­đi­va­nja da li je hra­na u tim objek­ti­ma bi­la uzrok zdrav­stve­nih pro­ble­ma. Na­kon do­bi­ja­nja re­zul­ta­ta la­bo­ra­to­rij­skih is­pi­ti­va­nja uzo­ra­ka hra­ne i bri­se­va, po­tvr­đe­no je da je hra­na u tim objek­ti­ma bi­la bez­bjed­na i da ni­je mo­gla bi­ti uzrok obo­li­je­va­nja lju­di – ka­za­li su ta­da iz In­spek­ci­je.
Za­bra­njen je uvoz 638 ki­lo­gra­ma kra­sta­va­ca, 1.895 kg pa­pri­ka, 2.442 kg gro­žđa. Zbog de­kla­ri­sa­nja ni­je do­zvo­ljen uvoz osvje­ža­va­ju­ćeg i ne­ga­zi­ra­nog pi­ća od ja­bu­ke. Zbog ne­tač­nog de­kla­ri­sa­nja in­spek­to­ri ni­je­su do­zvo­li­li uvoz ni 15.000 kg hra­ne za ži­vo­ti­nje.
U ju­lu je u po­šilj­ci od 27 to­na pi­le­ćih ba­ta­ka na­đe­na otrov­na bak­te­ri­ja sal­mo­ne­la. Ni­je uve­ze­na ni po­ši­lja od 19,9 to­na ze­le­nih ba­na­na iz or­ga­no­lep­tič­kih raz­lo­ga, kao ni po­šilj­ka voć­nog nek­ta­ra zbog de­kla­ri­sa­nja.
– Uze­to je 27 uzo­ra­ka me­da i je­dan uzo­rak ma­sli­no­vog ulja i upu­će­ni su na la­bo­ra­to­rij­sko is­pi­ti­va­nje. Re­zul­ta­ti la­bo­ra­to­rij­skog is­pi­ti­va­nja po­ka­za­li su da pet uzo­ra­ka me­da ni­je de­kla­ri­sa­no na pro­pi­sa­ni na­čin, u po­gle­du na­zi­va, sje­di­šta, adre­se pro­iz­vo­đa­ča u po­slo­va­nju hra­nom (med bez ozna­ka), 12 uzo­ra­ka ne od­go­va­ra za­htje­vi­ma kva­li­te­ta pro­pi­sa­nim pra­vil­ni­kom o mi­ni­mal­nom kva­li­te­tu me­da i dru­gih pče­li­njih pro­iz­vo­da, ak­tiv­nost di­ja­sta­ze, ko­li­či­na še­će­ra sa­ha­ro­za, slo­bod­ne ki­sje­li­ne, ko­li­či­na hi­drok­si­me­til­fur­fu­ra­la (HMF) iz­nad do­zvo­lje­ne utvr­đe­na u tri uzor­ka, uzo­rak ma­sli­no­vog ulja ne od­go­va­ra u po­gle­du pa­ko­va­nja, jod­nog bro­ja, ma­snih ki­sje­li­na. Ve­te­ri­nar­ski in­spek­to­ri su na­lo­ži­li uni­šte­nje 35,5 kg me­da i 10 li­ta­ra ma­sli­no­vog ulja na li­cu mje­sta – na­vo­di se u jul­skom iz­vje­šta­ju.
U ovom mje­se­cu in­spek­to­ri su zbog ne­is­prav­no­sti za­bra­ni­li uvoz 7,8; 24,5; 15 i 3,5 to­na hra­ne za ži­vo­ti­nje.
U po­šilj­ci od 3.770 kg pi­le­ti­ne za ro­štilj na­đe­na je sal­mo­ne­la, u fi­le­ti­ma sa­bljar­ke od 8.611 ki­lo­gram utvr­đe­no je pri­su­stvo te­ških me­ta­la – ži­ve. U 690 kg dag­nji na­đe­ne su sal­mo­ne­la i eše­ri­hi­ja.
AV­GUST
Što se ti­če kon­tro­la hra­ne ne­ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla u av­gu­stu, zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti sa pro­pi­sa­nim za­htje­vi­ma bez­bjed­no­sti za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje u slo­bo­dan pro­met če­ti­ri po­šilj­ke hra­ne, ukup­ne te­ži­ne 1.217 kg i 52 ko­ma­da ple­ho­va – pred­me­ta ko­ji do­la­ze u kon­takt sa hra­nom. Po­šilj­ke su vra­će­ne ili uni­šte­ne.
U ple­ho­vi­ma je kon­sta­to­van po­ve­ćan sa­dr­žaj te­ških me­ta­la. Za­bra­nje­ni adi­ti­vi su na­đe­ni u 48 pa­ko­va­nja do­da­ta­ka is­hra­ni. Za­bra­nje­ni kon­zer­vans na­đen je u još 294 ko­ma­da do­da­ta­ka is­hra­ni. U 300 li­ta­ra ke­ča­pa na­đen je kon­zer­vans ko­ji ni­je na­ve­den na de­kla­ra­ci­ji. Za­bra­njen je uvoz 864 li­t­ra „ro­ze” vi­na zbog pre­ko­mjer­nog sa­dr­ža­ja sor­bin­ske ki­sje­li­ne.
– Zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti, za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje na tr­ži­šte dvi­je po­šilj­ke hra­ne – pro­iz­vo­di od mli­je­ka, u ko­li­či­ni od 3.099 kg zbog mi­kro­bi­o­lo­ške ne­is­prav­no­sti, i jed­na po­šilj­ka svje­žeg svinj­skog me­sa u ko­li­či­ni od 15,17 to­na, zbog ne­a­de­kvat­nog tran­spor­ta – kon­sta­to­va­li su in­spek­to­ri u av­gu­stu.
Ta­da je u 900 ki­lo­gra­ma kaj­ma­ka na­đe­na eše­ri­hi­ja ko­li. Ista bak­te­ri­ja pro­na­đe­na je i u ko­li­či­ni od 2.199 kg si­ra.
– To­kom av­gusta od ukup­nog bro­ja pre­gle­da­nih po­šilj­ki iz uvo­za, hra­ne bilj­nog po­ri­je­kla, u nad­le­žno­sti fi­to­sa­ni­tar­ne in­spek­ci­je, zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti sa pro­pi­sa­nim za­htje­vi­ma bez­bjed­no­sti za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje u slo­bo­dan pro­met se­dam po­šilj­ki hra­ne, ukup­ne te­ži­ne 14.756 kg – na­vo­di se u iz­vje­šta­ju.
U 5,5 to­na ja­bu­ka i 5,5 to­na bre­sa­ka na­đe­ne su ne­do­zvo­lje­ne ko­li­či­ne pe­sti­ci­da, a za­bra­njen je uvoz i po­šilj­ki hra­ne za ži­vo­ti­nje od 1.560 i 500 ki­lo­gra­ma.
SEP­TEM­BAR
Zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti sa pro­pi­sa­nim za­htje­vi­ma bez­bjed­no­sti, za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje u slo­bo­dan pro­met de­vet po­šilj­ki hra­ne ne­ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla.
Zbog sa­dr­ža­ja sor­bin­ske ki­se­li­ne in­spek­to­ri su spri­je­či­li uvoz bi­je­log vi­na u ko­li­či­ni od 856 li­ta­ra. U 33 kg do­da­ta­ka is­hra­ni na­đen je ne­do­zvo­ljen adi­tiv. Vra­će­ni su ma­kro­bi­o­tič­ki pro­iz­vo­di „kra­ljev­ski na­pi­tak od đum­bi­ra i ko­re za gi­ba­ni­cu od helj­di­nog bra­šna” u ko­li­či­ni od 5.838 kg zbog kva­li­te­ta, ozna­ča­va­nja i de­kla­ra­ci­je. U još če­ti­ri po­šilj­ke do­da­ta­ka is­hra­ni od 415; 27, osam i 62 kg na­đe­ni su ne­do­zvo­lje­ni adi­ti­vi. Pre­vi­še adi­ti­va na­đe­no je i u kon­zer­vi­sa­nim šam­pi­njo­ni­ma u ko­li­či­ni od 2.256 kg.
– Zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti, za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje na tr­ži­šte se­dam po­šilj­ki hra­ne ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla i hra­ne za ži­vo­ti­nje. Sve ne­u­sa­gla­še­ne po­šilj­ke vra­će­ne su ino­i­spru­či­o­ci­ma ili su uni­šte­ne na pro­pi­sa­ni na­čin. Zbog ne­u­sa­gla­še­no­sti utvr­đe­nih la­bo­ra­to­rij­skim ana­li­za­ma, vra­će­ne su dvi­je po­šilj­ke: jed­na po­šilj­ka si­ra i jed­na po­šilj­ka pi­le­ćeg me­sa. Do­ku­men­ta­ci­o­nim i fi­zič­kim pre­gle­dom gra­nič­nog ve­te­ri­nar­skog in­spek­to­ra, u sep­tem­bru su utvr­đe­ne od­re­đe­ne ne­u­sa­gla­še­no­sti, i ta­kve su po­šilj­ke vra­će­ne ino­i­spo­ru­či­o­ci­ma, i to: jed­na po­šilj­ka svje­žeg pi­le­ćeg me­sa, jed­na po­šilj­ka pro­iz­vo­da od mli­je­ka i jed­na po­šilj­ka pro­iz­vo­da od me­sa zbog ne­a­de­kvat­nog tran­spor­ta; jed­na po­šilj­ka pro­iz­vo­da od mli­je­ka i jed­na po­šilj­ka hra­ne za ži­vo­ti­nje zbog ne­u­sa­gla­še­no­sti de­kla­ra­ci­ja – kon­sta­to­va­no je u sep­tem­bar­skom iz­vje­šta­ju.
U ovom mje­se­cu je ukup­no sa gra­nič­nih pre­la­za vra­će­no 74.379 kg hra­ne i 350 kg hra­ne za ži­vo­ti­nje.
U po­šilj­ci od 550 ki­lo­gra­ma si­ra na­đe­na je eše­ri­hi­ja ko­li. U za­mr­znu­tom pi­le­ćem fi­leu od 26.004 ki­lo­gra­ma na­đe­na je sal­mo­ne­la.
In­spek­to­ri ni­je­su do­zvo­li­li uvoz 22,68 to­na ba­na­na zbog tru­lje­nja. Iz istih raz­lo­ga, u Cr­nu Go­ru ni­je­su uve­ze­ne još dvi­je po­šilj­ke ba­na­na od 7.140 i 5.442 ki­lo­gra­ma. U po­šilj­ci od 24 to­ne krom­pi­ra na­đe­na je pre­ko­mjer­na ko­li­či­na pe­sti­ci­da.
OK­TO­BAR
In­spek­to­ri su u ok­to­bru za­po­če­li po­ja­čan nad­zor nad objek­ti­ma za pro­iz­vod­nju hlje­ba i pe­ci­va. U to­ku ovog mje­se­ca kon­tro­li­sa­li su 43 pe­ka­re i na­lo­že­ne su mje­re za ot­kla­nja­nje ne­pra­vil­no­sti u od­re­đe­nom ro­ku.
– Zbog utvr­đe­nih ne­pra­vil­no­sti in­spek­to­ri za hra­nu su u unu­tra­šnjem pro­me­tu pred­u­ze­li 73 uprav­ne mje­re i rad­nje i to: rje­še­nje o pri­vre­me­noj za­bra­ni upo­tre­be pro­sto­ri­ja za oba­vlja­nja dje­lat­no­sti pri­pre­ma­nja hra­ne do ot­kla­nja­nja utvr­đe­nih ne­pra­vil­no­sti, jed­no rje­še­nje o za­bra­ni ra­da objek­tu za pro­iz­vod­nju hlje­ba i pe­ci­va zbog ne­is­pu­nja­va­nja pro­pi­sa­nih in­fra­struk­tur­nih op­štih i po­seb­nih za­htje­va hi­gi­je­ne, jed­no rje­še­nje o za­bra­ni upo­tre­be vo­de za pri­pre­mu hra­ne u ugo­sti­telj­skom objek­tu, 28 rje­še­nja o ot­kla­nja­nju in­fra­struk­tur­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti u od­re­đe­nom ro­ku. Do­ni­je­li su dva rje­še­nja o sta­vlja­nju van pro­me­ta i uni­šta­va­nju ne­be­zbje­de hra­ne za­te­če­ne u pro­me­tu (pro­mi­je­nje­na or­ga­no­lep­tič­ka svoj­stva hra­ne ili ne­po­sje­do­va­nja do­ku­men­ta­ci­je o po­ri­je­klu), 21 ukaz o ot­kla­nja­nju ne­do­sta­ta­ka ma­njeg ri­zi­ka, a za či­je ot­kla­nja­nje je po­treb­no vr­lo krat­ko vri­je­me, 19 pre­kr­šaj­nih na­lo­ga, na­pla­će­nih u ukup­nom iz­no­su od 6.140 eura. Zbog is­te­klog ro­ka upo­tre­be, ne­po­sto­ja­nja do­ka­za o po­ri­je­klu i ne­de­kla­ri­sa­nih pro­iz­vo­da, iz­mi­je­nje­nih sen­zor­skih svoj­sta­va hra­ne za­te­če­ne u pro­me­tu sta­vlje­no je van pro­me­ta i uni­šte­no 211 kg/li­ta­ra raz­li­či­tih vr­sta hra­ne/si­ro­vi­na – na­vo­di se u iz­vje­šta­ju o kon­tro­la­ma u ok­to­bru.
Za­bra­njen je uvoz dvi­je po­šilj­ke hra­ne ne­ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla od 1.815 kg. In­spek­to­ri su utvr­di­li da su ne­be­zbjed­ne po­šilj­ke od 874 i 941 ki­lo­gra­ma pek­me­za od šlji­va i mar­me­la­de od ši­pu­ra­ka i ja­bu­ka zbog adi­ti­va.
– To­kom ok­to­bra od ukup­nog bro­ja pre­gle­da­nih po­šilj­ki iz uvo­za, hra­ne ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla, zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti sa pro­pi­sa­nim za­htje­vi­ma bez­bjed­no­sti, za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje u slo­bo­dan pro­met če­ti­ri po­šilj­ke hra­ne, ukup­ne te­ži­ne 21.445 kg. Po­šilj­ke su vra­će­ne ino­i­spo­ru­či­o­ci­ma ili su uni­šte­ne na pro­pi­sa­ni na­čin – ka­za­li su in­spek­to­ri.
U po­šilj­ci si­ra od 1.489 kg na­đe­na je eše­ri­hi­ja ko­li. U jo­gur­tu od 13.934 ki­lo­gra­ma utvr­đe­na je pre­ko­mjer­na ko­li­či­na mi­kro­tok­si­na afla­tok­si­na. Po­šilj­ka cvjet­nog me­da od 3.900 kg vra­će­na je zbog ne­kva­li­te­ta. U kaj­ma­ku od 2.122 kg na­đe­na je eše­ri­hi­ja ko­li.
In­spek­to­ri su za­bra­ni­li uvoz po­šilj­ki li­mu­na od 21.262 i 15.050 ki­lo­gra­ma zbog pe­sti­ci­da. Ni­je do­zvo­ljen uvoz 12 to­na sje­men­ske pše­ni­ce zbog kva­li­te­ta sje­me­na.
Zbog ne­kva­li­te­ta ni­je uve­ze­na ni po­šilj­ka od 23 to­ne krom­pi­ra, a zbog pre­vi­še pe­sti­ci­da 4,5 to­na pa­pri­ka, 23,5 to­na in­du­strij­skih ja­bu­ka, 10.687 ki­lo­gra­ma ja­bu­ka, te 980 kg du­nja, 944 kg ana­na­sa. U 6.000 kg ku­ku­ru­za na­đe­no je pre­vi­še mi­kro­tok­si­na afla­tok­si­na, ko­ji je pro­na­đen i u 15 to­na hra­ne za ži­vo­ti­nje.
NO­VEM­BAR
In­spek­to­ri su u unu­tra­šnjoj kon­tro­li kon­tro­li­sa­li 217 obje­ka­ta i utvr­di­li 87 ne­pra­vil­no­sti. Pre­ma na­la­zi­ma in­spek­to­ra, ne­pra­vil­no­sti su se naj­če­šće od­no­si­le na ne­hi­gi­jen­sko ru­ko­va­nje hra­nom to­kom ob­ra­de, pre­ra­de i ču­va­nja, na neo­dr­ža­va­nje hi­gi­je­ne ure­đa­ja, pro­sto­ri­ja, opre­me, ne­po­sje­do­va­nje rje­še­nja za oba­vlja­nje dje­lat­no­sti pro­iz­vod­nje i pro­me­ta hra­ne iz­da­tog od nad­le­žnog or­ga­na i sl.
Kon­tro­li­sa­no je 25 pe­ka­ra i na­lo­že­ne su mje­re za ot­kla­nja­nje ne­pra­vil­no­sti u od­re­đe­nom ro­ku.
– To­kom no­vem­bra od ukup­nog bro­ja pre­gle­da­nih po­šilj­ki iz uvo­za, hra­ne ne­ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla u nad­le­žno­sti in­spek­ci­je za hra­nu, zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti sa pro­pi­sa­nim za­htje­vi­ma bez­bjed­no­sti za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje u slo­bo­dan pro­met jed­ne po­šilj­ke hra­ne, ukup­ne te­ži­ne 28,40 kg. Po­šilj­ka je uni­šte­na na pro­pi­san na­čin – sa­op­šti­li su iz In­spek­ci­je.
Ra­di se o po­šilj­ci do­da­ta­ka za is­hra­nu, u ko­joj je na­đen za­sla­đi­vač – adi­tiv ko­ji ni­je do­zvo­ljen.
– U iz­vje­štaj­nom pe­ri­o­du iz­vr­šen je pre­gled 1.114 po­šilj­ki ko­je pod­li­je­žu ve­te­ri­nar­skom pre­gle­du, na­mi­je­nje­nih uvo­zu, tran­zi­tu ili iz­vo­zu. Pri­li­kom uvo­za iz­vr­šen je pre­gled 860 po­šilj­ki ži­vih ži­vo­ti­nja, hra­ne ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla i pro­iz­vo­da ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla. Po­šilj­ke ži­vih ži­vo­ti­nja na­mi­je­nje­nih da­ljem uz­go­ju upu­će­ne su u ka­ran­tin, ra­di is­pi­ti­va­nja zdrav­stve­nog sta­nja, pri­je pu­šta­nja u slo­bo­dan pro­met. Iz­da­to je 857 rje­še­nja o sta­vlja­nju u slo­bo­dan pro­met, dva rje­še­nja o za­bra­ni uvo­za i jed­na po­šilj­ka je van pro­me­ta (pro­iz­vo­da od me­sa) do do­bi­ja­nja re­zul­ta­ta is­pi­ti­va­nja re­fe­rent­nog uzor­ka (su­per­a­na­li­za). Od ukup­nog bro­ja pre­gle­da­nih po­šilj­ki hra­ne ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla i hra­ne za ži­vo­ti­nje iz uvo­za, za la­bo­ra­to­rij­ska is­pi­ti­va­nja pro­pi­sa­nih za­htje­va bez­bjed­no­sti (mi­kro­bi­o­lo­gi­ja, kon­ta­mi­na­ne­ti, re­zi­due pe­sti­ci­da, ra­di­o­ak­tiv­nost), uze­ta su 202 uzor­ka. La­bo­ra­to­rij­ski je is­pi­ta­no 23,57 od­sto po­šilj­ki iz uvo­za hra­ne ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla – na­vo­di se u no­vem­bar­skom iz­vje­šta­ju.
Ino­i­sporu­či­o­ci­ma su vra­će­ne dvi­je po­šilj­ke pro­iz­vo­da od mli­je­ka zbog utvr­đe­nih od­stu­pa­nja od mi­kro­bi­o­lo­ških kri­te­ri­ju­ma, u ko­li­či­ni od 3.463 kg, jed­na po­šilj­ka pro­iz­vo­da od me­sa 2.444 kg zbog pri­su­stva vje­štač­kih bo­ja, ko­ja je po­sla­ta na su­per­a­na­li­zu.
U po­šilj­ci od 1.972 kg kaj­ma­ka na­đe­na je eše­ri­hi­ja ko­li. Ista bak­te­ri­ja pro­na­đe­na je i u 1,4 to­ne si­ra. In­spek­to­ri su za­bra­ni­li uvoz su­džu­ka od 2.444 kg zbog vje­štač­kih bo­ja.
U 830 ko­ma­da sad­ni­ca ci­tru­sa (310 li­mun, 250 na­ran­dža, 110 grej­pfrut, 130 man­da­ri­na, 30 li­me­ta) na­đe­ni su vi­ru­si. U 11 to­na hra­ne za ži­vo­ti­nje na­đen je afla­tok­sin. Zbog pre­ko­mjer­ne ko­li­či­ne pe­sti­ci­da sa gra­nič­nih pre­la­za su vra­će­ne po­šilj­ke ana­na­sa – 17.094 i od 2.963 ki­lo­gra­ma, pa­su­lja – 19.800 kg i man­da­ri­na – 22.000 kg.A.OSTO­JIĆ


Ne­zdra­ve namirnice uzroč­nici mno­gih bo­le­sti

Ol­ga Nik­če­vić sma­tra da se ni­šta ne kon­tro­li­še do­volj­no, bi­lo da je ri­ječ o do­ma­ćoj hra­ni ili hra­ni iz uvo­za. Na­vo­di da se na na­šem tr­ži­štu mo­gu na­ći raz­li­či­ti pro­iz­vo­di, ali da je pi­ta­nje da li je sve to pro­šlo po­treb­ne kon­tro­le.
– Na­rav­no da ne. A u ovim uslo­vi­ma je i ne­mo­gu­će – ka­že Nik­če­vić.
Sma­tra da fo­kus in­spek­ci­ja tre­ba da bu­de, pri­je sve­ga, na hra­nu iz uvo­za, do­da­ju­ći da i do­ma­će pro­iz­vo­de tre­ba kon­tro­li­sa­ti.
– Na­ro­či­to tre­ba po­ja­či­ti kon­to­lu za­mr­znu­tih pro­iz­vo­da, jer po­sto­ji bo­ja­zan da se pro­iz­vo­di, usled raz­li­či­tih uti­ca­ja, od­mr­znu pa po­no­vo za­mr­za­va­ju, što je za­bra­nje­no i štet­no po zdra­vlje gra­đa­na. Svje­do­ci smo da je to če­sta po­ja­va, čak, za ne­ke vr­ste pro­iz­vo­da, to ni­je te­ško pro­vje­ri­ti. Npr. ako ku­pi­te za­mr­znu­ti gra­šak, a on ni­je ras­tre­sit, zna­či da je od­mr­znut, pa po­no­vo za­mr­znut. Ka­da se to­me još do­da pla­stič­na štet­na am­ba­la­ža, ja­sno je ko­li­ko se „zdra­vo hra­ni­mo”. Npr. ku­pu­je­mo sir, kaj­mak i dru­ge mli­ječ­ne pro­iz­vo­de od do­ma­ćih pro­iz­vo­đa­ča, a za­ne­ma­ru­je­mo či­nje­ni­cu da do­ma­ći­ce če­sto si­pa­ju vru­će mli­je­ko u ra­zno­boj­ne pla­stič­ne po­su­de, što je ve­o­ma opa­sno, a na to ni­ko ne obra­ća pa­žnju, iako smo u vi­še na­vra­ta pu­tem raz­li­či­tih sred­sta­va in­for­mi­sa­nja uka­zi­va­li na tu po­ja­vu – upo­zo­ri­la je Nik­če­vić.
Na­gla­ša­va da je uzroč­nik mno­gih bo­le­sti ne­zdra­va i ne­is­prav­na hra­na.
– Neo­p­hod­na je mak­si­mal­na kon­tro­la pre­hram­be­nih pro­iz­vo­da ko­ji se na­la­ze na tr­ži­štu. Po­red to­ga, ključ­na je edu­ka­ci­ja po­tro­ša­ča o va­žno­sti bez­bjed­ne i kva­li­tet­ne hra­ne ka­ko bi mo­gli ko­li­ko-to­li­ko da se sa­mo­za­šti­te – za­klju­či­la je Nik­če­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"