Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ubice nijesu gledale u koga pucaju * „Škaljarci” pali zbog oružja * Deripaska traži stotine miliona * Plaćalo ministarstvo, a ne Željeznica * Podgorica kroz vjekove * Teška pola tone * Kolindi smetaju i srpske čokoladice
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-12-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dag Bandou, savjetnik bivšeg predsjednika SAD :
– Milo je poznat kao „gospodin deset odsto”.

Vic Dana :)

Zašto Mujo nosi pidžamu kad vozi motor?
Da bolje legne u krivini.


Kako Kinezi drže dijetu?
Jedu jednim štapićem.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2016-12-03 AKADEMIK MIHAILO VOJVODIĆ: STOJAN NOVAKOVIĆ NA SVOM PUTU (5) Borba za ugled Srbije Uz odobrenje akademika Vojvodića, feljton smo uradili po njegovoj knjizi „Samo svojim putem”, koju je izdao beogradski „Filip Višnjić”, 2015
Dan - novi portal
PRI­RE­DIO: MI­LA­DIN VELj­KO­VIĆ


No­va­ko­vić je uka­zi­vao na po­tre­bu or­ga­ni­zo­va­nja knji­žar­ske tr­go­vi­ne kao glav­nog sred­stva za du­hov­no uz­di­za­nje na­ro­da, što bi, ra­zu­mi­je se, pod­ra­zu­mi­je­va­lo i stva­ra­nje istin­ske či­ta­lač­ke pu­bli­ke če­ga, pre­ma nje­go­vom mi­šlje­nju, u Srp­stvu još ne­ma. Vje­ro­vao je, me­đu­tim, da je uči­njen pr­vi ko­rak osni­va­njem Srp­ske knji­žev­ne za­dru­ge 1892. go­di­ne ko­ja će svo­jim ra­dom i ši­re­njem knji­ge do­pri­ni­je­ti stva­ra­nju či­ta­lač­ke pu­bli­ke i sa­mim tim mno­go uči­ni­ti „da se po­li­tič­ke pre­gra­de pu­tem knji­ge osla­be”. Po­sled­njih go­di­na to­kom svog bo­rav­ka u Pe­tro­gra­du, No­va­ko­vić je uz te­ku­ći dnev­ni rad ve­li­ku pa­žnju po­sve­tio pro­u­ča­va­nju Pr­vog srp­skog ustan­ka i is­ko­ri­stio pri­li­ku oko pri­pre­ma sto­go­di­šnjeg ju­bi­le­ja tog do­ga­đa­ja da na­pi­še zna­čaj­na dje­la ko­ji­ma je htio da po­ka­že da je srp­ski na­rod ri­je­šio da ko­nač­no ras­kr­sti sa sud­bi­nom na­met­nu­tom mu po­ra­zi­ma u sred­njem vi­je­ku i da mo­že da kre­ne u stva­ra­nje svo­je na­ci­o­nal­ne no­vo­vje­kov­ne dr­ža­ve. To je bi­la i No­va­ko­vi­će­va po­ru­ka srp­skom na­ro­du pri­je ne­go što je 1905. go­di­ne okon­čao svo­ju du­go­go­di­šnju di­plo­mat­sku ka­ri­je­ru, pen­zi­o­ni­sao se i vra­tio u Be­o­grad.
U ži­vo­tu Sto­ja­na No­va­ko­vi­ća, po­li­ti­ča­ra i na­uč­ni­ka, 1905. go­di­na tre­ba­lo je da bu­de ve­li­ka pre­kret­ni­ca. Za­slu­že­nom pen­zi­jom na­gra­đe­no je vi­še od če­ti­ri de­ce­ni­je nje­go­vog ra­da u dr­žav­noj slu­žbi Sr­bi­je. Isto­vre­me­no se okon­ča­lo i nje­go­vo du­že od­su­stvo­va­nje iz ze­mlje zbog oba­ve­za u di­plo­mat­skoj slu­žbi u ko­joj je na mje­stu srp­skog po­sla­ni­ka pro­veo, s pre­ki­di­ma, vi­še od je­da­na­est go­di­na. Za či­ta­vo do­ta­da­šnje vri­je­me nje­ga je osim kon­ti­nu­i­ra­nog na­uč­nog ra­da za­o­ku­plja­la po­li­ti­ka. U nju je ulo­žio ogrom­no zna­nje, mu­drost, raz­bo­ri­tost, trud i na­ci­o­nal­no osje­ća­nje. Spolj­no­po­li­tič­ki pro­ble­mi Sr­bi­je i po­lo­žaj srp­skog na­ro­da uop­šte bi­li su sva­ko­dnev­na te­ma u ci­je­lom to­ku nje­go­vog rad­nog vi­je­ka. Pra­tio je i zbi­va­nja u svi­je­tu, a kao na­uč­nik do­bro je ra­zu­mio ko­ri­je­ne za­mr­še­nih bal­kan­skih pro­ble­ma ko­ji su bi­li na pr­vom mje­stu nje­go­vog ne­is­crp­nog in­te­re­so­va­nja. Iz go­di­ne u go­di­nu sve je vi­še stra­ho­vao od Austro-Ugar­ske ko­ja je u svo­joj eks­pan­zi­o­ni­stič­koj po­li­ti­ci ka ju­gu bi­la ve­li­ka pri­jet­nja i Sr­bi­ji i srp­skom na­ro­du na neo­slo­bo­đe­nim te­ri­to­ri­ja­ma Tur­ske. Ogro­man trud je ula­gao da olak­ša po­lo­žaj Sr­ba u Sta­roj Sr­bi­ji i Ma­ke­do­ni­ji, pa mu je kao srp­skom po­sla­ni­ku u Ca­ri­gra­du ili kao pred­sjed­ni­ku vla­de to bio i naj­va­žni­ji dio ak­tiv­no­sti. Za ba­vlje­nje stra­nač­kim pi­ta­nji­ma po­ka­zi­vao je sve ma­nje in­te­re­so­va­nja. Iako se svo­jim dru­go­vi­ma iz Na­pred­ne stran­ke prav­dao da zbog vi­še­go­di­šnjeg od­su­stvo­va­nja iz ze­mlje ne­ma do­volj­no oba­vje­šte­nja iz Be­o­gra­da da bi do­bro oci­je­nio si­tu­a­ci­ju, raz­o­ča­ra­nja ko­ja je u ve­zi sa tim do­ži­vlja­vao bi­la su za nje­ga pre­sud­na. Iako je sa pu­no vo­lje ra­dio na ja­ča­nju Na­pred­ne stran­ke, osje­ćao je da su Obre­no­vi­ći ve­li­ka pre­pre­ka raz­vo­ju par­tij­skog ži­vo­ta u Sr­bi­ji. I sa­ma Na­pred­na stran­ka, iako bli­ska Dvo­ru, te­ško je pod­no­si­la re­žim auto­ri­tar­ne vla­sti, pa je na­po­kon 1896. go­di­ne ras­pu­šte­na, na ini­ci­ja­ti­vu sa­mog No­va­ko­vi­ća, zbog oba­ra­nja nje­go­ve vla­de za­ku­li­snim rad­nja­ma Dvo­ra.
Pad obre­no­vi­ćev­skog re­ži­ma 1903. go­di­ne, ko­ji je do­nio ve­li­ku pro­mje­nu u Sr­bi­ji, za­te­kao je No­va­ko­vi­ća na mje­stu po­sla­ni­ka u Pe­tro­gra­du. Nje­go­va pa­žnja bi­la je do ta­da oku­pi­ra­na zna­čaj­nim di­plo­mat­skim za­da­ci­ma. Do­go­va­ra­nje ve­li­kih si­la oko iz­vo­đe­nja re­for­mi u evrop­skoj Tur­skoj pod­ra­zu­mi­je­va­lo je da No­va­ko­vić is­ko­ri­sti svo­je ogrom­no zna­nje iz bal­kan­ske pro­ble­ma­ti­ke i da svoj ugled u ta­mo­šnjim po­li­tič­kim kru­go­vi­ma is­ko­ri­sti da se po­pra­vi po­lo­žaj srp­skog ži­vlja na neo­slo­bo­đe­nim tur­skim evrop­skim te­ri­to­ri­ja­ma, ugro­že­nog ne sa­mo od vla­sti ne­go i od al­ban­skih po­bu­nje­ni­ka, kao i eks­pan­zi­o­ni­stič­kih te­žnji su­sjed­nih dr­ža­va. Bri­nuo se i za do­bi­ja­nje zaj­mo­va ka­ko bi se po­pra­vi­lo eko­nom­sko sta­nje u Sr­bi­ji, a bud­no je mo­trio i na sva­ki znak ko­ji bi na­go­vje­šta­vao da Austro-Ugar­ska mi­sli da u svo­ju ko­rist pro­mi­je­ni sta­tus Bo­sne i Her­ce­go­vi­ne, ili da se sa­mo­i­ni­ci­ja­tiv­no upu­sti u ne­ku ak­ci­ju ja­ča­nja svog uti­ca­ja na bal­kan­ske te­ri­to­ri­je ko­ja bi ugro­zi­la Sr­bi­ju. Unu­tra­šnja po­li­tič­ka kre­ta­nja u Sr­bi­ji bi­la su mu u dru­gom pla­nu, ali je i u to­me do­šlo do pro­mje­ne. Pad Obre­no­vi­ća, učvr­šći­va­nje par­la­men­ta­ri­zma i čvr­stu po­zi­ci­ju ra­di­ka­la, ra­zu­mio je kao zna­ča­jan pre­o­kret u cje­lo­kup­noj po­li­ti­ci Sr­bi­je. Pri­hva­tio je, me­đu­tim, da u ime di­na­sti­je Ka­ra­đor­đe­vi­ća i no­vih vla­sti i da­lje pred­sta­vlja Sr­bi­ju u Ru­si­ji. Na­sta­vio je u pr­vom re­du da, kao i pri­je, ula­že ogrom­nu ener­gi­ju ka­ko bi se po­bolj­šao po­lo­žaj Sr­ba u evrop­skoj Tur­skoj, su­zbi­le te­žnje Bu­gar­ske da pre­ko even­tu­al­ne auto­no­mi­je Ma­ke­do­ni­je učvr­sti ta­mo svoj po­lo­žaj, a u isto vri­je­me i da se re­for­me ve­li­kih si­la uve­du u one kra­je­ve gdje su Sr­bi i Al­ban­ci ži­vje­li iz­mi­je­ša­ni, a Austro-Ugar­ska ta­mo pre­ko Al­ba­na­ca na­sto­ja­la da ra­ši­ri svoj uti­caj. Bri­nuo se isto ta­ko i o to­me da se što pri­je po­pra­vi ugled Sr­bi­je ko­ji je bio do­ve­den u pi­ta­nje zbog su­ro­vog ob­ra­ču­na sa kra­ljev­skim pa­rom Obre­no­vi­ća.(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"