Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milovom kumu plijene kuću zbog dugova * Obezbjeđenje čuvalo štab DPS-a dok su davali pare biračima * Demos nije prepreka za dogovor opozicije * Krao sam da bih kupio heroin * Muzej pod vodom * Maršom protiv fašizma * Napadač pobjegao
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-01-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Duško Marković, predsjednik crnogorske vlade :
Bebjednosna situacija u zemlji je odlična.

Vic Dana :)

Жена: -Ја сам теби попут Пепељуге, кувам, пеглам, перем, чистим...;Муж: - Па, нисам ли ти рекао да ћеш живјети као у бајци кад се будеш удала за мене?

Питали Перицу: 
• Шта би урадио да ти поломе руку на три мјеста? 
• Па не бих више ишао на та мјеста.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-01-17 DUHOVNE VEZE RUSIJE I SRBIJE
Matija Zmajević Matija Zmajević u ruskoj vojsci Natalija Danilovna Bludilina, doktor filoloških nauka iz Moskve, u svojoj studiji o pomoći Rusije srpskim zemljama za vrijeme vladavine Petra Velikog, od kraja XVII do prve četvrtine XVIII vijeka, publikovala je istorijska dokumenta, koja ukazuju na uzajamne veze koje su ostvarivane na duhovnom i kulturnom polju, i analizirala vojno-političku situaciju, koja je bila složena i dramatična i u jednoj i u drugoj državi
Dan - novi portal
PRE­VEO I PRI­RE­DIO: VO­JIN PE­RU­NI­ČIĆ

1711. go­di­ne Pe­tar I je, po­či­nju­ći Prut­ski rat pro­tiv Tu­ra­ka, ra­ču­nao na po­dr­šku Sr­ba i dru­gih ju­go­slo­ven­skih na­ro­da. Po­zna­ti srp­ski di­plo­ma­ta S.L. Vla­di­sla­vić–Ra­gu­zin­ski, ko­ji je bio na slu­žbi kod ru­skog ca­ra, oba­ve­zao se da or­ga­ni­zu­je na­ro­de na Bal­ka­nu da kre­nu u bor­bu pro­tiv Tu­ra­ka. U mar­tu 1711. go­di­ne Vla­di­sa­vić–Ra­gu­zin­ski je upu­tio pi­smo srp­skim pu­kov­ni­ci­ma Te­ke­li­ji, Vu­li­ću i Ra­ško­vi­ću, po­zi­va­ju­ći ih da se pri­pre­me i ob­ja­ve rat Tur­ci­ma. Još 1710. go­di­ne ti srp­ski ofi­ci­ri su po­sla­li u Mo­skvu Bog­da­na Po­po­vi­ća sa pi­smom, u ko­jem su oba­vi­je­sti­li ru­skog ca­ra da je 10 hi­lja­da Sr­ba, ko­ji se na­la­ze pod austrij­skom vla­šću, sprem­no da sta­ne pod ko­man­du ru­ske ar­mi­je da se bo­ri pro­tiv Tu­ra­ka. Me­đu­tim, srp­ska voj­ska ni­je mo­gla da se pri­klju­či ru­skim je­di­ni­ca­ma u rejonu Du­na­va 1711. go­di­ne, jer su se to­me pro­ti­vi­le austrij­ske vla­sti, ali bez ob­zi­ra na to pro­ti­vlje­nje, u tim rat­nim ope­ra­ci­ja­ma ru­skog ca­ra bi­lo je oko 500 Sr­ba, ko­ji su bi­li u sa­sta­vu di­vi­zi­je Kar­la Re­nea.
Sva do­ku­men­ta kraj­nje ubje­dlji­vo do­ka­zu­ju da je srp­ski na­rod uvi­jek bio spre­man da se bo­ri pro­tiv Oto­man­ske im­pe­ri­je i po­ka­zi­vao nji­ho­vu ve­li­ku že­lju i upor­nost srp­skih voj­ni­ka i nji­ho­vih star­je­ši­na da pre­đu na slu­žbu u rat­ne je­di­ni­ce ru­skog ca­ra.
Ta­ko se 1710. go­di­ne Ma­ti­ja H. Zma­je­vić obra­tio ru­skom am­ba­sa­do­ru u Kon­stan­ti­no­po­lju P.A. Tol­sto­ju sa ci­ljem da stu­pi u voj­nu slu­žbu kod ca­ra, ali ima­ju­ći u vi­du da je bio po­čeo ru­sko-tur­ski rat, on je bio za­ro­bljen za­jed­no sa ru­skim am­ba­sa­do­rom u Tvr­đa­vi sa se­dam ku­la i tek po­sli­je pot­pi­si­va­nja Prut­skog mi­ra, uspio je da iza­đe iz za­ro­blje­ni­štva.
U de­cem­bru 1712. go­di­ne on je sti­gao u Karls­bad, gdje je u to vri­je­me bio i Pe­tar I. Zma­je­vić je sa so­bom do­nio pi­smo od P.P. Ša­fi­ro­va, na­pi­sa­no 17. av­gu­sta 1712. go­di­ne, ko­je je bi­lo adre­si­ra­no na G.I. Go­lov­ko­na i u ko­jem su bi­le na­gla­še­ne za­slu­ge Zma­je­vi­ća. U pi­smu su bi­le i pre­po­ru­ke za pri­jem u slu­žbu kod ca­ra. Na osno­vu po­sre­do­va­nja G.I. Go­lov­ki­na Zma­je­vi­ću je bio pri­znat čin ka­pe­ta­na I kla­se i bio je ras­po­re­đen za star­je­ši­nu na ga­li­ja­ma.
1735. go­di­ne Zma­je­vić je već imao čin vi­ce-ad­mi­ra­la flo­te i bio u ko­man­di veld­mar­ša­la fon Mi­ni­ha.
Po­zna­ti su i dru­gi slu­ča­je­vi do­la­ska Sr­ba u Ru­si­ju i stu­pa­nja na voj­nu slu­žbu, kao na pri­mjer: 9. ju­la 1703. go­di­ne do­šao je ka­pe­tan Mar­ko Pa­vlo­vić, 1707. go­di­ne Cr­no­go­rac Ivan Pa­vlo­vić, ko­ji je pri­mio ru­sko dr­ža­vljan­stvo, a ra­ni­je bio na slu­žbi u Austri­ji, 1712. go­di­ne cr­no­gor­ski voj­vo­da C. Dža­ko­vić. Ka­sni­je su do­šli Pe­tar Ižo­ra, Ni­ko­la Vla­ste­li­no­vić (ra­to­vao za­jed­no sa M. Mi­lo­ra­do­vi­ćem u Sr­bi­ji) i mno­gi dru­gi.
Od 1721. go­di­ne, po­sli­je po­bje­de u bor­ba­ma na sje­ve­ru, dr­žav­ni in­te­res Ru­si­je je bio okre­nut na utvr­đi­va­nje svo­jih ju­žnih gra­ni­ca, pred­u­ze­li su mno­ge mje­re za za­šti­tu ze­ma­lja Ma­lo­ru­si­je u slu­ča­ju da do­đe do bor­bi sa Tur­ci­ma, pa se Vla­da zbog to­ga ak­tiv­no uklju­či­la na an­ga­žo­va­nje do­se­lje­ni­ka sa Bal­ka­na u voj­nu slu­žbu.
31. ok­to­bra 1723. go­di­ne Pe­tar I je jav­no upu­tio po­ziv Sr­bi­ma da pri­stu­pe srp­skim gu­sar­skim od­re­di­ma u što ve­ćem bro­ju u Ma­lo­ru­si­ji i ga­ran­to­vao ze­mlju i po­klo­ne onim, ko­ji do­đu sa po­ro­di­ca­ma, a ta­ko­đe im je obe­ćao i po­seb­ne car­ske pri­vi­le­gi­je.
Ta­ko je ma­jor Ivan Al­ba­nez sti­gao u Ki­jev 11. ju­na 1724. go­di­ne. Ta­da su iz Sr­bi­je sa njim do­šli na slu­žbu 2 ka­pe­ta­na, 1 za­stav­nik, 2 na­red­ni­ka, 1 pi­sar i 14 voj­ni­ka. Ge­ne­ral Tru­bec­ki je, uz svoj ra­port od 18. no­vem­bra iste go­di­ne iz Ki­je­va, po­slao spi­sak lju­di iz Sr­bi­je, ko­ji su kod nje­ga pri­mlje­ni, sa ime­ni­ma i nji­ho­vim zva­nji­ma. U toj gru­pi su bi­li: 3 ka­pe­ta­na, 3 po­ruč­ni­ka, 3 za­stav­ni­ka, 1 pu­kov­ski pi­sar, 3 na­red­ni­ka, 2 ka­pla­ra, 1 čet­ni pi­sar i 119 voj­ni­ka.
U spi­sak srp­skih ofi­ci­ra i pod­o­fi­ci­ra iz sa­sta­va Srp­skog gu­sar­skog pu­ka od 27. de­cem­bra 1724. go­di­ne bi­li su upi­sa­ni i ovi star­je­ši­ne, ka­pe­ta­ni: Ži­van Sto­ja­nov, Đor­đi­je Ša­ji­no­vić, To­dor Pe­trov, po­ruč­nik Ste­pan Vit­ko­vić, za­stav­ni­ci: Bo­žo Raj­nov, Fo­ma Se­gin­tvar i pu­kov­ski pi­sar Ivan Pe­trov. Ovaj puk je zva­nič­no for­mi­ran 1727. go­di­ne uka­zom Vr­hov­nog Taj­nog Sa­vje­ta.
Od XVI­II vi­je­ka Ru­si­ja je jav­no sta­la u za­šti­tu in­te­re­sa srp­skog na­ro­da u me­đu­na­rod­nim od­no­si­ma. Srp­ska stra­na je ci­je­ni­la ve­li­ku ulo­gu Ru­si­je za po­moć u oslo­ba­đa­nju iz tur­skog rop­stva i po­što­va­la nje­nu mi­si­ju za­štit­ni­ka pra­vo­sla­vlja u ci­je­lom is­toč­nom svi­je­tu. I u na­red­na dva vi­je­ka, kad su se smje­nji­va­li go­spo­da­ri, mi­je­nja­li se ob­li­ci vla­da­vi­ne i prav­ci unu­tra­šnje i spolj­ne po­li­ti­ke, kad se mi­je­nja­la ge­o­po­li­tič­ka si­tu­a­ci­ja, ni­je­su se mi­je­nja­li čvr­sti pri­ja­telj­ski od­no­si iz­me­đu Ru­si­je i Sr­bi­je. Ru­se i Sr­be su od­u­vi­jek po­ve­zi­va­li za­jed­nič­ki pra­vo­slav­ni ko­ri­je­ni, a i da­nas ih čvr­sto ve­zu­ju nji­ho­va za­jed­nič­ka vje­ra, kul­tu­ra i tra­di­ci­ja.
KRAJ


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"