Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Akter „Snimka” vraćen u MUP * Traže ostavku Vlade i fer referendum * Lažna dojava ispraznila Deltu * Za sedam godina pozajmili tri milijarde eura * Akter „Snimka” vraćen u MUP * Drugi krug * Derište
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 09-04-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Jelena Dubak, generalni sekertar Crvenog krsta CG:
Romi i Egipćani danas žive u kvalitetnijim uslovima.

Vic Dana :)

Zarobe Njemci crnogorskog partizana u ratu i počnu da ga muče ne bi li im odao tajne šifre. Mučili ga oni tako nedjelju dana najtežim mukama, ali Crnogorac ni riječi da kaže. Pomisle oni da on stvarno ne zna te šifre i puste ga.
Kada se Crnogorac vratio među partizane, pitaju ga drugovi kako su ga ispitivali i šta su mu tražili, a on im odgovori:
- Oca im poganog, ispituju sve, mnogo traže. Ljudi, moj vam je savjet da učite sve te šifre - ja nijednu nisam znao, zamalo me strijeljaše zbog toga.

- Baš vam je pametna beba - obraća se čovjek u parku mladoj majci.
- Naravno, išla je samnom devet mjeseci u gimnaziju.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton AKADEMIK MILORAD EKMEČIĆ: SRBI U RATOVIMA 18. VIJEKA (8) Ponovno otvaranje „Istočnog pitanja” Feljton smo uradili pod knjizi akademika Milorada Ekmečića (1928-2015) „Dugo kretanje između klanja i oranja”, koju je izdao „Evro Đunti” iz Beograda
Dan - novi portal
PRI­RE­DIO: MI­LA­DIN VELj­KO­VIĆ


Sa bo­san­skim be­gler­be­gom vla­di­ka Va­si­li­je je 1755. do­šao u su­kob oko cr­no­gor­ske oba­ve­ze da se pla­ća ha­rač. Na jed­no be­gler­be­go­vo pi­smo, vla­di­ka je od­go­vo­rio da mo­ra da mu je ne­ki ne­ra­zum­ni pi­sar pod­met­nuo te „ma­ni­te ri­je­či” ko­je iz­gle­da­ju kao da tur­ski pa­ša ima moć „da za­po­vi­je­di vje­tru koje mo­re da po­to­pi la­đe”. Tur­ci su ka­sno u je­sen 1756. pred­u­ze­li voj­ni po­hod na Cr­nu Go­ru, ali su zbog ot­po­ra na­ro­da i ki­ša mo­ra­li od to­ga od­u­sta­ti. Spo­ra­zum je sklo­pljen u Nik­ši­ću, po ko­jem su Cr­no­gor­ci pri­hva­ti­li da pla­ća­ju ha­rač tur­skom sul­ta­nu. Iza sve­ga je sta­ja­lo pi­ta­nje da li je Cr­na Go­ra sa­stav­ni dio Tur­skog car­stva, ili se oslo­bo­di­la te vla­sti. Bi­la je i jed­no i dru­go – od­met­nu­ti i ne­pri­zna­ti sul­ta­nov po­sjed.
Raz­li­či­ti pro­jek­ti o srp­skoj ne­za­vi­sno­sti, ili auto­no­mi­ji u tu­đim car­stvi­ma, po­če­li su 1717. sa ugo­vo­rom Cr­ne Go­re i Ve­ne­ci­je da se us­po­sta­vi gra­đan­ska vlast u Cr­noj Go­ri 1717. Za­tim su do­šle tač­ke pred­lo­ga o auto­nom­noj Her­ce­go­vi­ni 1738. Od svi­ju je naj­vi­še iz­gle­da ima­lo pri­zna­nje pre­bje­glom srp­skom par­ti­jar­hu 1741. da se u Hab­zbur­škom car­stvu ga­ran­tu­je srp­ska cr­kve­na i vjer­ska auto­no­mi­ja. Stva­ra­nje dvi­je auto­nom­ne obla­sti u Ru­si­ji je bi­lo sa­mo svje­do­čan­stvo ko­li­ko je re­li­gi­o­zna svi­jest o iden­ti­te­tu srp­skog na­ro­da bi­la ja­ča od et­nič­ke svi­je­sti. U svim tim pro­jek­ti­ma Sr­bi pra­vo­slav­ne i ka­to­lič­ke vje­re se ne iz­dva­ja­ju.
Mo­glo bi se sa si­gur­no­šću za­klju­či­ti da je, ba­rem pro­je­kat 1738. o auto­nom­noj Her­ce­go­vi­ni od Ra­ške obla­sti do Ve­ne­ci­jan­skog po­sje­da pred Spli­tom, bio plod na­po­ra di­plo­ma­ti­je Du­bro­vač­ke re­pu­bli­ke, a ne her­ce­go­vač­kih gla­va­ra, Vuč­ko­vi­ća i Mi­li­će­vi­ća, ka­ko su u sa­mom tek­stu „Punk­ten” ka­že. Lu­dvig Ta­lo­ci je ot­krio ne­do­volj­no po­zna­tu, a ni­ka­ko na­uč­no is­tra­že­nu tvrd­nju, da je na­kon pro­pa­sti Ugar­ske Du­brov­nik pre­da­vao tri­but, njoj ra­ni­je pla­ćan, za oslo­bo­đe­nje hri­šćan­skih na­ro­da u Osman­lij­skom car­stvu. Oda­tle u tek­stu obe­ća­nje da će sa stva­ra­njem auto­nom­ne Her­ce­go­vi­ne u Hab­zbur­škoj im­pe­ri­ji, Austri­ja do­bi­ti iz­laz na mo­re u Du­brov­ni­ku, Su­to­ri­ni i Her­ceg No­vom. Iako se go­vo­ri o „her­ce­go­vač­koj na­ci­ji”, to ne bi tre­ba­lo zlo­u­po­tri­je­bi­ti, jer se u tek­stu ve­li da je po­zna­to ka­ko su „Her­ce­gov­ci naj­hra­bri­ji i naj­sr­dač­ni­ji lju­di u ci­je­loj Bo­sni”. U tom pro­jek­tu bi Ve­ne­ci­ja tre­ba­lo da pre­da Her­ceg No­vi ovoj auto­nom­noj obla­sti. Ov­dje je vr­lo zna­čaj­no da je pra­vo pra­svo­slav­ne cr­kve sta­vlje­no na pr­vo mje­sto, ali i obe­ća­no da će i ka­to­lič­ki bi­sku­pi u to­me bi­ti po­što­va­ni. Za­htjev da Austri­ja po­sjed­ne dio ve­ne­ci­jan­skog ze­mlji­šta ne mo­gu po­sta­vi­ti dva Sr­bi­na. Iza to­ga je Du­brov­nik.
Za­vr­šet­kom Sed­mo­go­di­šnjeg ra­ta 1763. po­no­vo po­či­nje da se otva­ra Is­toč­no pi­ta­nje. Go­di­nu da­na pri­je to­ga u Ru­si­ji je do­šlo do sta­bi­li­zo­va­nja car­skog dvo­ra, ka­da je po­sli­je ca­ri­ce Je­li­sa­ve­te do­šlo do zba­ci­va­nja sa vla­sti Pe­tra III. Ener­gič­na Ka­ta­ri­na II (1762-1796) ak­ti­vi­ra­la je Is­toč­no pi­ta­nje i uspje­la da ostva­ri ono što nje­ni pret­hod­ni­ci, po­red svih na­po­ra da stvo­re sa­vez sa hri­šćan­skim na­ro­di­ma Bal­ka­na, ni­je­su uspje­li. Ve­li­ke si­le su se gru­pi­sa­le u dva blo­ka. U pr­vom su Fran­cu­ska i En­gle­ska rješavale pi­ta­nja bu­du­ćeg go­spod­stva nad ko­lo­ni­ja­ma, a Austri­ja i Pru­ska gu­bi­le ener­gi­ju oko pr­ven­stva u Sve­tom rim­skom car­stvu nje­mač­kog na­ro­da. Mo­guć­nost sa­ve­za Ru­si­je i Fran­cu­ske je tje­ra­la i Austri­ju da se spo­ra­zu­mi­je­va o nje­noj ulo­zi u Is­toč­nom pi­ta­nju.
U pr­vom ra­tu pro­tiv Tur­ske 1768–1774, Ru­si­ja je iza­zva­la kri­zu u ru­mun­skim po­kra­ji­na­ma Mol­da­vi­ji i Vla­škoj, kao i na pro­sto­ru grč­kog na­ro­da. Ru­ski cilj je naj­pri­je da za­u­zmu Krim i do­bi­ju čvr­stu osno­vu na oba­la­ma Cr­nog mo­ra. Od pet armi­ja u ko­je je ru­ska voj­na moć po­di­je­lje­na, za bal­kan­sku isto­ri­ju je naj­zna­čaj­ni­ja for­ma­ci­ja od 30.000 lju­di pod ko­man­dom ge­ne­ra­la Ga­li­ci­na na Dnje­stru. Ona je uspje­šno oba­vi­la za­da­tak da upad­ne u Mol­da­vi­ju i Vla­šku. Tur­ci su u ovom ra­tu bi­li in­fe­ri­or­ni i po bro­ju voj­ni­ka (60.000 lju­di, bez mor­na­ri­ce) i po or­ga­ni­za­ci­ji i ko­man­do­va­nju. Ru­si su naj­pri­je 1771. iz­gu­bi­li dvi­je ru­mun­ske po­kra­ji­ne, ali su u isto vri­je­me za­u­ze­li Krim i oja­ča­li svo­je op­šte po­zi­ci­je za na­pad na vi­tal­ne dje­lo­ve Tur­skog car­stva. U Mol­da­vi­ji i Vla­škoj su, na­kon no­vog pro­do­ra, uspje­li da stvo­re no­vu upra­vu, na či­jem če­lu sto­je dva Di­va­na i ru­ski ge­ne­ral. Iako je od 1683. grč­ka li­tur­gi­ja po­ti­ski­va­la sta­ro­slo­ven­sku u Ru­mun­skoj pra­vo­slav­noj cr­kvi, u vri­je­me ula­ska ru­ske voj­ske 1771. još im je sta­ro­slo­ven­ski je­zik na­me­tao uti­sak da se na­la­ze kod ku­će. Ta­ko je pi­sao A.F. Bu­šing u to vri­je­me.
Bit­nu ulo­gu u ovom ra­tu je od­i­gra­la ru­ska flo­ta. Bi­la je po­di­je­lje­na u dva di­je­la. Po pr­vi put do­la­zi u me­di­te­ran­ske vo­de sa ključ­nim rat­nim za­dat­kom. Ne vje­ru­ju­ći u mo­guć­nost do­la­ska ru­skih rat­nih la­đa iz Bal­ti­ka u vo­de Egej­skog mo­ra, Tur­ci su svo­ju flo­tu kon­cen­tri­sa­li u vo­da­ma Cr­nog mo­ra. Iako su ima­li ne­kih uspje­ha u Mol­da­vi­ji i Vla­škoj, Tur­ci su svu­da po­če­li da za­ka­zu­ju, od Gru­zi­je i Kri­ma ko­ji je bio za­u­zet, do otva­ra­nja mo­guć­no­sti da se Gr­ci i Sr­bi dig­nu na ve­li­ki usta­nak. Do to­ga je za­i­sta i do­šlo.
(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"