Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Aco prodaje 25 placeva, 19 stanova i osam poslovnih prostora * Odluku o NATO-u okačite mačku o rep * Svjedok tukao advokata * Poništen tender za Luku Bar * Odaju poštu žrtvama Holokausta * Spremni za obnovu saradnje * Moguć napad SAD na Sjevernu Koreju
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-04-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MILO ĐUKANOVIĆ, PREDSJEDNIK DPS-a:
Opozicija, koja je u suštini i antievropska, samo prijeti praznom puškom da bi se opravdala mentorima.

Vic Dana :)

U jednom kvizu Mujo odgovara na pitanje za milion eura. Pitanje glasi:
- Koja ptica nema gnijezdo?
A: Vrabac
B: Lasta
C: Kukavica
Razmišlja on i na kraju traži pomoć prijatelja, zove Hasa. Pozovu oni Hasa, a on poslije kraćeg razmišljanja kaže:
- Kukavica!
Mujo posluša i osvoji milion. Sjutradan Mujo zove Hasa u kafanu, da ga časti.
Kad su sjeli pita on:
- De mi reci, Haso, kako si znao da je baš kukavica ptica koja nema gnijezdo?
Haso ga gleda, pa kaže:
- Pa sve kontam otkud joj gnijezdo kad živi u satu.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-04-24 DR ANA STOLIĆ: KRALJICA DRAGA OBRENOVIĆ
Kraljica Natalija Obrenović (Vlaho Bukovac, Narodni muzej Srbije) Dvorska dama kraljice Natalije Feljton smo uradili po knjizi dr Ane Stolić „Kraljica Draga Obrenović”, koju je izdao Zavod za udžbenike iz Beograda, 2009. godine
Dan - novi portal
- Pri­re­dio: Mi­la­din VELj­KO­VIĆ

Raz­vo­dom bra­ka iz­me­đu kra­lja Mi­la­na i kra­lji­ce Na­ta­li­je, do­no­še­njem Usta­va 1888. go­di­ne, ab­di­ka­ci­jom i Mi­la­no­vim od­la­skom iz Sr­bi­je, iz­gle­da­lo je da je otvo­re­na no­va stra­ni­ca u isto­ri­ji po­li­tič­kog ži­vo­ta ze­mlje. Kralj Mi­lan je, od­la­ze­ći sa vla­sti, od­re­dio na­mje­sni­ke svom ma­lo­ljet­nom si­nu Alek­san­dru. Ra­di­kal­na vla­da ge­ne­ra­la Sa­ve Gru­ji­ća, a po­tom Ni­ko­le Pa­ši­ća, pri­bli­ži­la je Sr­bi­ju Ru­si­ji, što ni­je bla­go­na­klo­no pri­mlje­no u Be­ču. Ipak, Sr­bi­ja je po­čet­kom de­ve­de­se­tih go­di­na 19. vi­je­ka da­le­ko bi­la od unu­tra­šnje sta­bil­no­sti i re­da. Skan­da­li na Dvo­ru, ko­ji su pri­vu­kli i pa­žnju me­đu­na­rod­ne jav­no­sti, na­sta­vlja­li su se i da­lje. Nji­hov za­vr­šni čin tre­ba­lo je da bu­de do­no­še­nje skup­štin­ske re­zo­lu­ci­je od 12. apri­la 1891. go­di­ne ko­jom je kra­lji­ca Na­ta­li­ja prog­na­na iz ze­mlje.
Nje­no pro­tje­ri­va­nje iz Be­o­gra­da pre­ra­slo je u pra­vi dru­štve­ni do­ga­đaj. Pr­vo­bit­no ne­spret­no iz­ve­den po­ku­šaj pro­gon­stva, u ko­me je bi­lo žr­ta­va, iza­zvao je ogor­če­nje gra­đa­na pre­ma ra­di­ka­li­ma. Iako je sve­ti­na vje­ro­vat­no bi­la pod­sti­ca­na Na­ta­li­ji­nim pri­ja­te­lji­ma, li­be­ra­li­ma i na­pred­nja­ci­ma, ovaj pro­test je imao i ka­rak­ter gra­đan­ske po­bu­ne.
Kra­lji­ca je iz Be­o­gra­da sa­ma kre­nu­la na put. Nje­ne pri­ja­te­lji­ce i dvor­ske da­me is­pra­ti­le su je do Ze­mu­na. U je­sen 1891. go­di­ne, ona se, po­sli­je bo­rav­ka na Si­na­ji i u Pa­ri­zu, pri­pre­ma­la za no­vu se­lid­bu. Pro­da­la je ima­nje u Be­sa­ra­bi­ji za dva mi­li­o­na di­na­ra i od ren­te je mo­gla se­bi da omo­gu­ći pri­sto­jan ži­vot. Pri­ja­te­lji­ma je pi­sa­la o svom te­škom du­šev­nom sta­nju zbog od­la­ska iz Be­o­gra­da i o od­lu­ci da se vi­še ne vra­ća u Sr­bi­ju. Za stal­no bo­ra­vi­šte oda­bra­la je Bi­ja­ric, lje­to­va­li­šte u Ta­skon­skom za­li­vu na ju­gu Fran­cu­ske.
Ka­da je i ka­ko Dra­ga Ma­šin po­sta­la dvor­ska go­spo­đa prog­na­ne kra­lji­ce? Oko nje­nog stu­pa­nja u slu­žbu kod kra­lji­ce Na­ta­li­je po­sto­je raz­li­či­ta mi­šlje­nja i po­da­ci. Pre­ma jed­nom, kralj Mi­lan je, kao je­dan od Dra­gi­nih biv­ših lju­bav­ni­ka, na­met­nuo svo­ju me­tre­su kra­lji­ci. Pre­ma dru­gom, Dra­ga je sa­ma za­mo­li­la Na­ta­li­ju da je po­ve­de sa so­bom. Ana Lu­nje­vi­ca se sje­ća­la da je Dra­ga, kra­jem 1891. go­di­ne, do­bi­la po­ziv od kra­lji­ce Na­ta­li­je da joj se pri­dru­ži u Bi­ja­ri­cu.
Osim pre­po­ru­ka, kra­lji­ca Na­ta­li­ja je mno­go ra­ni­je ima­la pri­li­ku da upo­zna Dra­gu Ma­šin. Ona je, kao po­kro­vi­telj­ka „Žen­skog dru­štva”, če­sto pri­su­stvo­va­la sa­stan­ci­ma od­bo­ra sa ča­so­pis „Do­ma­ći­cu”, či­ji je član Dra­ga bi­la od 1889. go­di­ne. Pri­je ne­go što je do­ni­je­la od­lu­ku da je pri­mi u slu­žbu, si­gur­no se ras­pi­ta­la o nje­noj pro­šlo­sti. Sa­svim je iz­vje­sno da se od Na­ta­li­je ni­je baš la­ko mo­gla sa­kri­ti pri­ča o nje­nom pro­ble­ma­tič­nom ži­vo­tu. Na­ta­li­ja je 1898. go­di­ne pi­sa­la svom ko­mor­ni­ku Alek­san­dru Si­mo­no­vi­ću: „Ja sam u nje­no po­šte­nje vje­ro­va­la vi­še ne­go u svo­je sop­stve­no”. Pre­ma svje­do­čan­stvi­ma onih ko­ji su zna­li za kru­te kra­lji­či­ne prin­ci­pe, ona ni­kad ne bi, čak i u još te­žem po­lo­ža­ju od ta­da­šnjeg, pri­hva­ti­la oso­bu ko­ja je bi­la „kom­pro­mi­to­va­na”. Tvrd­nje da je kralj Mi­lan pri­mo­rao Na­ta­li­ju da pri­mi Dra­gu ma­lo su vje­ro­vat­ne zbog lo­ših od­no­sa iz­me­đu kra­ljev­skog pa­ra tih go­di­na. Kralj Mi­lan je, pre­ma ri­je­či­ma Če­do­mi­lja Mi­ja­to­vi­ća, od po­čet­ka Dra­gi­ne po­ve­za­no­sti sa Dvo­rom imao ot­por pre­ma njoj zbog to­ga što je ona bi­la Na­ta­li­ji­na iza­bra­ni­ca.
Dra­ga Ma­šin je stu­pi­la u slu­žbu kod kra­lji­ce Na­ta­li­je u dru­goj po­lo­vi­ni 1891. go­di­ne i ima­la je sta­tus dvor­ske go­spo­đe. Ona, me­đu­tim, ni­ka­da zva­nič­no ni­je pro­gla­še­na za dvor­sku da­mu. Da je ima­la taj po­lo­žaj svje­do­či pi­smo u ko­me ka­že da ot­ka­ko se pri­mi­la du­žno­sti, ne­ma pu­no vre­me­na za pre­pi­sku sa pri­ja­te­lji­ma. Na nje­nim po­sjet­ni­ca­ma je pi­sa­lo Dra­ga Ma­šin, ro­đe­na Lu­nje­vi­ca, dvor­ska go­spo­đa Nj.V. kra­lji­ce Na­ta­li­je. Vje­ro­vat­no da u „Srp­skim no­vi­na­ma” ni­je ob­ja­vlje­na vi­jest o stu­pa­nju u slu­žbu zbog pro­mi­je­nje­nog po­lo­ža­ja kra­lji­ce Na­ta­li­je. Uosta­lom, pr­vih go­di­na iz­gnan­stva kra­lji­ce Na­ta­li­je ni u Dr­žav­nom ka­len­da­ru Kra­lje­vi­ne Sr­bi­je ni­su na­ve­de­ni uobi­ča­je­ni po­da­ci o dvor­skom oso­blju kra­lje­vih ro­di­te­lja. U ne­kim be­o­grad­skim ku­ća­ma se mi­sli­lo ta­da da je no­vi po­lo­žaj spas za „li­je­pu, do­bru, in­te­li­gent­nu, ali ne­sreć­nu udo­vi­cu”. I za­i­sta, ovo je za nju bi­la ži­vot­na pri­li­ka da ot­poč­ne no­vi ži­vot, ali i da bo­lje po­mog­ne svo­ju po­ro­di­cu u Be­o­gra­du.
Dvi­je že­ne su do no­vem­bra 1893. go­di­ne ži­vje­le u iz­najm­lje­noj ku­ći da bi se po­čet­kom de­cem­bra pre­se­li­le u tek iz­gra­đe­nu vi­lu, ko­ju je kra­lji­ca Na­ta­li­ja na­zva­la „Sa­ši­no”. Bi­la je za­do­volj­na jer je ku­ća bi­la ele­gant­na i pro­stra­na: ima­la je tr­pe­za­ri­ju, ma­li sa­lon, di­van hol, spa­va­ću so­bu za Dra­gu, za kra­lja Alek­san­dra i za slu­žav­ke, dok je dio vi­le ko­ji je kra­lji­ca na­mi­je­ni­la se­bi bio još u ra­do­vi­ma. U bi­ja­rič­koj sre­di­ni, Na­ta­li­ja je us­po­sta­vi­la kon­tak­te sa ta­mo­šnjim mon­den­skim svi­je­tom. Ona i nje­na dvor­ska da­ma vo­di­le su ak­ti­van dru­štve­ni ži­vot. Dra­ga je u ri­jet­kim sa­ču­va­nim pi­smi­ma iz tog pe­ri­o­da pi­sa­la o svo­joj za­u­ze­to­sti. Sa ve­li­kim us­hi­će­njem, opi­si­va­la je od­la­ske u po­zo­ri­šte, na kon­cer­te, pri­je­me i ba­lo­ve.
(Na­sta­vi­će se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"