Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kalić i Šarić oslobođeni uprkos dokazima * Sumnjiva smrt bebe na putu za Klinički * Milo nastavlja sa istrebljenjem kritičara * Čedo „težak” 53 miliona * Kalić i Šarić oslobođeni uprkos dokazima * Albanske bande šire nasilje i drogu * Novakov najgori start sezone
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-05-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milivoje Katnić, specijalni državni tužilac:
– Nebojša Medojević ne može da razlikuje san od jave i stvarnost od onoga što se desilo.

Vic Dana :)

Fata se ispred televizora počne umiljavati Muju i šapne mu na uvo:
– Mujo moj … moram t’ reć’ nešto … uskoro nas više neće biti samo dvoje u kući … biće nas troje!
Mujo oduševljeno pogleda u Fatin trbuh i reče:
– Jao, Fato, mašala … de da te poljubim! Kako znaš?
Fata još tiše reče:
– Nazvala me majka jutros i rekla da nam dolazi u goste.
Ulazi crnac u kafanu sa papagajem na ramenu. Konobar se obrati crncu:
- Gdje si nabavio to čudo?
A papagaj će na to:
-U Africi, ima ih na milione!
Pita plavuša plavušu:
– Kako ti je bilo u bioskopu?
– Bilo je grozno! Morala sam tri puta da se premještam!
– Što, jesu li te pipkali?
– Da, ali tek na četvrtom mjestu!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-05-07 SAJMON SIBAG MONTEFJORE: JERUSALIM
Zidine Jerusalima 1844. godine Dvosjekli mač blagoslova Jerusalim je univerzalan grad, prestonica dva naroda, svetinja tri vjere; on je nagrada vladarima, mjesto sudnjega dana i bojno polje današnjeg sukoba civilizacija Od kralja Davida do Baraka Obame, od nastanka judaizma, hrišćanstva i islama do izraelsko-palestinskog konflikta Sajmon Sibag Montefjore otkriva nam u knjizi „Jerusalim” u izdanju IKP Evro Book, grad neprekidnih promjena u mnogim njegovim obličjima... Biografija Jerusalima ispričana je kroz ratove, ljubavne afere i otkrića ljudi koji su stvorili Jerusalim, uništili ga, pisali o nje
Dan - novi portal
- Priredila: M. MILOSAVLjEVIĆ

Tama ovoga grada mrtvih ima korijene ne samo u izvjesnoj ne­krofiliji, već i u nekromantiji: mrtvi su ovdje gotovo živi, čak i dok čekaju vaskrsenje. Neprekidna borba za Jerusalim – pokolji, pljačkanje, ratovi, terorizam, opsade i katastrofe – pretvorila je ovo mjesto u bojno polje, u „klanicu religija” Oldosa Hakslija, u Floberovu „klanicu”. Melvil je ovaj grad nazvao „lobanjom” koju su opkolile „vojske mrtvih”, dok se Edvard Said sjeća da je njegov otac mrzio Jerusalim zato što ga „podsjeća na smrt”.
To svetilište neba i zemlje nije se oduvijek razvijalo u skladu s božjim proviđenjem. Religija se začela nakon varnice koja se ukazala jednom harizmatičnom proroku – Mojsiju, Isusu, Mu­hamedu. Nastala su carstva, osvojeni su gradovi zahvaljujući snazi i sreći jednog gospodara rata. Odluke pojedinaca, počevši od kralja Davida, pretvorile su Jerusalim u ono što on jeste. Šansa da Davidovo malo utvrđenje, prestonica malog kraljevstva, postane svjetska zvijezda vodilja, svakako su bile oskudne. Ironijom sudbine, upravo je Nabukodonosorovo ra­zaranje Jerusalima stvorilo obrazac svetosti budući da je ta katastrofa navela Jevreje da se podsjete slave Ciona. Takvi tragični događaji obično dovode do nestanka narodâ. Ipak, veličanstveno preživljavanje Jevreja, njihova uporna posvećenost svom Bogu i, iznad svega, njihovo pamćenje sopstvene verzije istorije iznesene u Bibliji bili su osnova slave i svetosti Jerusalima. Biblija je zauzela mjesto jevrejske države i Hrama i postala, kao što je primijetio Hajnrih Hajne „prenosiva otadžbina Jevreja, prenosivi Jerusalim”. Nijedan drugi grad nema svoju knjigu i nijedna druga knjiga nije do te mjere upravljala sudbinom nekog grada. Svetost grada razvijala se na osnovu izuzetnosti Jevreja kao izabranog naroda. Jerusalim je postao izabrani grad, Palestina izabrana zemlja, a tu izuzetnost naslijedili su i prigrlili hrišćani i muslimani. Nenadmašna svetost Jerusalima i Izraela ogledala se u sve većoj vjerskoj opsjednutosti Jevreja i njihovoj želji da ponovo stvore Izrael i u zapadnjačkom oduševljenju cionizmom, sekularnom ekvivalentu te opsjednutosti, koje je vladalo između perioda reformacije u Evropi XVI vijeka i sedamdesetih godina XX vijeka. Od tada, tragična priča Palestinaca, u čijem je središtu Jerusalim kao njihov izgubljeni Sveti grad, promijenila je pogled na Izrael. Ta zapadnjačka opsjednutost, taj osjećaj univerzalne svojine, može da funkcioniše dvojako, to je mješavina blagoslova i dvosjeklog mača.
(Nastaviće se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"