Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Oprostite dugove naše kao što opraštate tajkunima svojim * Dolaze dani oporavka i napretka * Krupne ribe nijesu pod istragama * Protiv udružene mafije mogu samo udruženi tužioci * Ne daj se, baba! * Novogodišnja revizija * Suze, krv, bebe i Dostojevski
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 01-01-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milan Knežević, predsjednik Demokratske narodne partij:
- Radna grupa je oblačila ovog mrca, to jest izborni zakon.

Vic Dana :)

U velikom supermarketu Deda Mraz uzima u krilo djevojčicu i pita šta bi htjela da dobije na poklon za Novu godinu. Djevojčica sa suzama u očima odgovara:
- Šta, ti hoćeš da kažeš da nisi pročitao moju SMS poruku?


U trenucima kada se dječje oči cakle od uzbuđenja i sa obožavanjem gledaju u Deda Mraza, vi zajedno sa svojom roditeljskom ljubavlju i kreditnom karticom kojom ste platili poklone odlazite u drugi plan.


Žena i ja smo se sreli u našem klubu na novogodišnjoj maskaradi.
- O, kako je to romantično!
- Ma gdje romantično! Ja sam mislio da ona sjedi kod kuće i čuva djecu...


Pisao sam Deda Mrazu putem imejla.
- Dragi Deda Mraze za Novu godinu želim jednoroga!
Deda odgovara:
- Daj, budi realan!
- Dobro, želim normalnu djevojku koja puno ne priča i koja će me voljeti i kad nemam para...
- Koje boje hoćeš da bude jednorog?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni MIJUŠKO BAJAGIĆ KAŽE DA LOKALNA UPRAVA BEZ POMOĆI DRŽAVE RADI NA RAZVOJU OPŠTINE Za Plužine nema ni sredstava iz Egalizacionog fonda Jedina smo opština sa sjevera koja iz tog fonda ne dobija ništa, nas računaju u razvijenu, a poznato je da smo po tome predzadnji u Crnoj Gori. Tako je i u dijelu javnih radova, ili neke druge državne pomoći. Ne mogu da kažem da je to bojkot, ali ipak to se lako može vidjeti kad se uporedi sa ostalim opštinama da tu itekako igra ulogu to što smo opoziciona opština i što nemamo iz tih izvora nikakve pomoći, tvrdi predsjednik Plužina
Dan - novi portal
PLU­ŽI­NE - Iako pri­pa­da re­du ne­raz­vi­je­nih op­šti­na, Plu­ži­ne od osta­lih raz­li­ku­je to što ne­ma za­du­že­nja, bu­džet is­pu­nja­va­ju u skla­du sa pla­nom, po­seb­no u di­je­lu na­pla­te pri­ho­da. Plu­ži­ne se od ve­ći­ne op­šti­na raz­li­ku­ju i po to­me što vlast vr­ši opo­zi­ci­ja što im, iz­me­đu osta­log, do­dat­no ote­ža­va put raz­vo­ja. Pred­sjed­nik Plu­ži­na Mi­ju­ško Ba­ja­gić po­ja­šnja­va da se taj od­nos vla­sti na dr­žav­nom ni­vou pre­ma jed­noj opo­zi­ci­o­noj op­šti­ni naj­bo­lje mo­že vi­dje­ti kroz ne­ke za­kon­ske pro­pi­se, po­je­di­no­sti po­put Ega­li­za­ci­o­nog fon­da iz ko­jeg Op­šti­na na či­jem je če­lu ne do­bi­ja ni cen­ta.
-Je­di­na smo op­šti­na sa sje­ve­ra ko­ja iz tog fon­da ne do­bi­ja ni­šta, nas ra­ču­na­ju u raz­vi­je­nu, a po­zna­to je da smo po to­me pred­zad­nji u Cr­noj Go­ri. Ta­ko je i u di­je­lu jav­nih ra­do­va, ili ne­ke dru­ge dr­žav­ne po­mo­ći. Ne mo­gu da ka­žem da je to boj­kot, ali ipak to se la­ko mo­že vi­dje­ti kad se upo­re­di sa osta­lim op­šti­na­ma da tu ite­ka­ko igra ulo­gu to što smo opo­zi­ci­o­na op­šti­na i što ne­ma­mo iz tih iz­vo­ra ni­ka­kve po­mo­ći. Naj­ve­ća sred­stva lo­kal­nim upra­va su po­treb­na za odr­ža­va­nje lo­kal­nih pu­te­va, ure­đe­nje in­fra­struk­tu­re na se­o­skom pod­ruč­ju - is­ta­kao je Ba­ja­gić u raz­gvo­ru za „Dan”.
Na pod­ruč­ju Plu­ži­na da­nas od pri­vred­nih ko­lek­ti­va funk­ci­o­ni­še je­di­no Hi­dro­e­lek­tra­na „Pi­va“, a pri­je dva­de­set go­di­na u tom pred­u­ze­ću, u Ugo­sti­telj­sko-tu­ri­stič­kom pred­u­ze­ću „Pi­va“, Ze­mljo­rad­nič­koj za­dru­zi, Pi­la­ni, tr­go­vač­kom pred­u­ze­ću i Fa­bri­ci elek­tro­da bi­lo je upo­sle­no oko 1,3 hi­lja­de rad­ni­ka. Pre­ma po­sled­njem po­pi­su u Plu­ži­na­ma ži­vi oko 3,3 hi­lja­de sta­nov­ni­ka, a ga­še­nje pri­vre­de glav­ni je raz­log te je taj broj za pe­ri­od od 1961. go­di­ne do 2011. ma­nji za čak 5,8 hi­lja­da. Mla­di i da­lje na­pu­šta­ju svo­je rod­no mje­sto, a Ba­ja­gić ka­ža da je svje­stan to­ga ali op­šti­na ne­ma mo­guć­nost da po­pra­vi pri­vred­nu sli­ku. Ka­že da je ne­dav­no po pi­ta­nju FEP-a, ko­ji je go­di­na­ma u ste­ča­ju, raz­go­va­rao sa mi­ni­star­kom eko­no­mi­je Dra­gi­com Se­ku­lić, ali mu je pre­do­če­no ka­ko se mo­ra is­po­što­va­ti ste­čaj­ni po­stu­pak, pro­na­ći ku­pac sa ko­jim bi se pre­go­va­ra­lo.
-Dr­ža­va je bi­la ta ko­ja je tre­ba­la da sve to od­ra­di, a evi­dent­no je da ni­je­su bi­li za­in­te­re­so­va­ni da oži­ve tu fa­bri­ku. Ka­da je ova ža­lo­sna pri­va­ti­za­ci­ja kre­nu­la uni­šten je sje­ver, pa i op­šti­na Plu­ži­ne. Mla­di na­ra­štaj ko­ji je za­vr­šio ško­le ne mo­že da se vra­ti na se­lo i da ču­va ov­ce. Iz Plu­ži­na je pre­ko 150 dok­to­ra na­u­ka oti­šlo. Do­sta se vo­di ra­ču­na o ško­lo­va­nju dje­ce, svi ro­di­te­lji ula­žu da bi im dje­ca za­vr­ši­la fa­kul­te­te i to auto­mat­ski po­vla­či za so­bom nji­hov od­la­zak ši­rom Cr­ne Go­re i van nje zbog ne­mo­guć­no­sti za­po­sle­nja u na­šoj op­šti­ni - ka­že Ba­ja­gić.
Upr­kos sve­mu on se na­da da će i 2018., iz­bor­ne go­di­ne, vlast u Plu­ži­na­ma osta­ti u ru­ka­ma opo­zi­ci­je. On je na če­lu op­šti­ne u kon­ti­nu­i­te­tu od 1998. go­di­ne i, ka­ko je is­ta­kao, od ta­da do da­nas ipak se sli­ka Plu­ži­na znat­no pro­mi­je­ni­la.
- Ka­da sam do­šao na če­lo Op­šti­ne bu­džet je bio ne­što oko 320 hi­lja­da ma­ra­ka, sad je od 3,5 do če­ti­ri mi­li­o­na eura. Na se­o­skom pod­ruč­ju smo za ovih dva­de­set go­di­na sko­ro 300 ki­lo­me­ta­ra pu­te­va as­fal­ti­ra­li, a ta­da smo sa­mo do Mje­snog cen­tra u Bre­zni­ma ima­li as­falt i ni­gdje dru­go. Sa­da ima­mo put do sva­kog se­la, ima­ju mo­žda dva tri za­se­o­ka gdje pu­te­vi ni­je­su as­fal­ti­ra­ni. Na­se­lje Plu­ži­ne je pre­po­ro­đe­no i ka­da bi se upo­re­di­la ona sli­ka od pri­je dva­de­set go­di­na i ova sa­da­šnja ni­ko ne bi mo­gao da vje­ru­je ko­ja je to raz­li­ka. Ka­da je u pi­ta­nju pro­ce­nat na­pla­te svih oba­ve­za na­ša lo­kal­na upra­va si­gur­no je na pr­vom mje­stu. Ni­je­smo du­žni ni­ko­me, a svje­sni smo da kad bi ušli u ne­ki dug da iz to­ga ne bi mo­gli iza­ći la­ko, jer zbog po­li­ti­ke, ne bi bi­li u mo­guć­no­sti da od dr­ža­ve do­bi­je­mo ne­ku po­moć da pre­va­zi­đe­mo pro­ble­me – is­ti­če Ba­ja­gić.
Na pi­ta­nje da li će se po­no­vo kan­di­do­va­ti za pred­sjed­ni­ka Op­šti­ne is­ta­kao je da to za­vi­si od sta­va par­ti­je ko­joj pri­pa­da, od­no­sno SNP-a, kao i re­zul­ta­ta iz­bo­ra.
-Lič­no že­lim da po­bi­je­di­mo na iz­bo­ri­ma, a za sve osta­lo će­mo la­ko- pod­vla­či Ba­ja­gić.
B.Bra­šnjo


Bu­džet oko 3,7 mi­li­o­na

Ba­ja­gić tvr­di da će u 2018.go­di­ni na­sta­vi­ti sa zna­čaj­nim pro­jek­ti­ma u di­je­lu po­bolj­ša­nja uslo­va ži­vo­ta sta­nov­ni­štva. Bu­džet je pla­ni­ra­na na tri mi­li­o­na i 734 hi­lja­de eura, a za in­fra­struk­tu­ru na se­o­skom pod­ruč­ju utro­ši­će oko 350.000 eura. Oko 200.000 na­mi­je­nje­no je za za­vr­še­tak ra­do­va na Uli­ci Mar­ka Ku­li­ća i pot­por­nom zi­du kod zgra­de „So­li­dar­no­sti“. Po­če­će iz­grad­nja Sa­bor­nog hra­ma, pla­ni­ra­li su sred­stva za led ra­svje­tu kao i za vo­do­vod­nu mre­žu. Ba­ja­gić ka­že da je za­do­vo­ljan re­zul­ta­ti­ma ra­da lokalne upra­ve u 2017.go­di­ni jer su, iz­me­đu osta­log, as­fal­ti­ra­li šest ki­lo­me­ta­ra se­o­skih pu­te­va, kao i di­o­ni­cu na oba­li Ta­re, od­no­sno put od če­ti­ri ki­lo­me­tra od Šće­pan Po­lja do Br­šta­no­vi­ce ko­ji je klju­čan za raf­ting. Bi­lo je pro­ble­ma sa po­ža­ri­ma, a zbog su­še pre­su­ši­li su i iz­vo­ri pa je lokalna upra­va sta­nov­ni­štvu bes­plat­no is­po­ru­či­li vi­še od 300 ci­ster­ni vo­de za pi­će.


Po­moć sta­nov­ni­štvu na pr­vom mje­stu

Po­sled­njih de­se­tak go­di­na lo­kal­na upra­va sta­nov­ni­štvo na se­o­skom pod­ruč­ju oslo­ba­đa pla­ća­nja po­re­za na ne­po­kret­no­sti, a gdje god je bi­lo iz­vo­ra vo­de Op­šti­na je sa vi­še od 60 od­sto bi­la in­ve­sti­tor iz­grad­nje vo­do­vo­da, a osta­tak je po­mo­glo re­sor­no mi­ni­star­tvo. Vi­še od 30 do­ma­ći­na ove go­di­ne je do­bi­lo so­lar­ne pa­na­le na ka­tu­ni­ma, u či­ju na­bav­ku je uče­stvo­va­la op­šti­na sa 75 od­sto ukup­nih sred­sta­va za te na­mje­ne. Iz bu­dže­ta će 2018. go­di­ne iz­dvo­ji­ti 40.000 eura či­me će sub­ven­ci­o­ni­ra­ti pro­iz­vod­nju mli­je­ka.
-Od 2012. do ove go­di­ne sa 240 hi­lja­da eura fi­nan­si­ra­li pri­prav­ni­ke. Oko 70 maj­ki do sa­da je ko­ri­sti­lo na­kna­de ko­je da­je­mo za no­vo­ro­đe­nu dje­cu. Sva­ke go­di­ne ula­že­mo u raz­voj spor­ta, a oko 50 hi­lja­da eura pla­ni­ra­li smo za na­bav­ku udž­be­ni­ka uče­ni­ci­ma od pr­vog do de­ve­tog raz­re­da, or­ga­ni­zo­va­nje eskur­zi­je đa­ci­ma de­ve­tog osnov­ne i če­tvr­tog sred­nje, kao i za po­prav­ku obje­ka­ta ško­la. Ove škol­ske go­di­ne sti­pen­di­ra­će­mo 23 stu­den­ta- na­veo je Ba­ja­gić ne­ke od mje­ra ko­je pre­di­zu­ma­ju u ci­lju po­bolj­ša­nja uslo­va ži­vo­ta sta­nov­ni­štva.


EPCG ka­sni sa is­pu­nja­va­njem oba­ve­za

Vi­še­mi­li­on­ske oba­ve­ze ko­je Elek­tro­pri­vre­da Cr­ne Go­re ima pre­ma Plu­ži­na­ma po osno­vu po­ta­pa­nja na­se­lja zbog iz­grad­nje HE „Pi­va“ još uvi­jek ni­je­su re­a­li­zo­va­ne. Ba­ja­gić is­ti­če da je po­sled­nji ugo­vor ko­ji su pot­pi­sa­li is­te­kao de­cem­bra 2014. go­di­ne, ali ta kom­pa­ni­ja u pro­te­kle tri go­di­ne ni­je re­a­li­zo­va­la ni jed­nu ugo­vo­re­nu oba­ve­zu.
- Po­ku­ša­va­li smo raz­go­vo­ri­ma sa od­go­vor­nim u kom­pa­ni­ji, ali je kod njih bi­lo do­sta pro­mje­na u tom do­me­nu. Me­đu­tim, mi osta­je­mo pri svo­me, je­ste da sve to ide spo­ro ali ni od jed­ne oba­ve­ze ko­ju ima­ju pre­ma ovoj op­šti­ni ne­će­mo od­u­sta­ti - na­gla­sio je Ba­ja­gić.
No­vi­na je što je ne­dav­no EPCG ko­nač­no za­vr­ši­la pro­ce­du­ru ve­za­nu za iz­bor iz­vo­đa­ča ra­do­va na sa­o­bra­ćaj­ni­ci u Plu­ži­na­ma, za ko­ju je idej­ni pro­je­kat ura­đen još pri­je 40 go­di­na. Ba­ja­gić na­ja­vlju­je da će 2018. go­di­ni po­če­ti ra­do­vi na pr­voj fa­zi ko­ji će bi­ti vri­jed­ni oko 1,5 mi­li­on. Ukup­na in­ve­sti­ci­ja za sa­o­bra­ćaj­ni­cu, pre­ma pro­cje­na­ma, EPCG će ko­šta­ti oko pet mi­li­o­na. U Plu­ži­na­ma se na­da­ju i da će kom­pa­ni­ja u na­red­noj go­di­ni za­po­če­ti ne­ke ak­tiv­no­sti na iz­grad­nji pre­či­šća­ča ot­pad­nih vo­da. Ela­bo­rat za pro­ce­nu uti­ca­ja na ži­vot­nu sre­di­nu ko­ji je EPCG do­sta­vi­la vra­ćen je na do­ra­du.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"