Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zabranjene aditive stavljali da bi meso izgledalo svježije * Blokada pregovora sve realnija opcija * Osmi bombaški napad na Buškovića * Poginuo mladić, dvojica kritično * Zabranjene aditive stavljali da bi meso izgledalo svježije * Blokada novca od poreza - ratni zločin * Radnici Čistoće prodavali torte s deponije
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 05-01-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dunja Mijatović, predstavnik OEBS-a za slobodu medija:
Danas, u 21. vijeku, kao što je bio slučaj u prošlosti, državni medij je glavno sredstvo propagande.

Vic Dana :)

Išli Mujo i Haso i odjednom Mujo reče:
- Jedva čekam da dođem kući, da rasrtgam Fatine gaćice.
Haso kaže:
- Zdravo si se napalio. A Mujo će na to:
- Nije to već me žuljaju.
*********
Probudi se Perica u četiri sata ujutro i traži od mame da mu ispriča bajku.
A mama mu kaže:
- Perice, sačekajmo da se tata vrati kući pa će nam oboma pričati bajke!!!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Srbija - datum: 2015-01-04 SAVJETODAVNA KOMISIJA ZA LJUDSKA PRAVA UN U IZVJEŠTAJU UPOZORILA DA MISIJA NA KIM NIJE SPROVELA EFIKASNU ISTRAGU
Unmik zataškao trgovinu organima Komisija izražava sumnju da policija UN na Kosovu nije bila voljna da istražuje zločine za koje se sumnjalo da su počinili pripadnici OVK
Dan - novi portal
Mi­si­ja Un­mik ni­je spro­ve­la efi­ka­snu is­tra­gu u slu­ča­je­vi­ma ve­za­nim za tr­go­vi­nu or­ga­ni­ma, na­vo­di se u iz­vje­šta­ju Sa­vje­to­dav­ne ko­mi­si­je za ljud­ska pra­va UN i s tim u ve­zi se po­mi­nje po­seb­no slu­čaj ne­stan­ka Zlat­ka An­ti­ća kid­na­po­va­nog u Pri­zre­nu 1999. Go­di­ne, pre­no­se frank­furt­ske „Ve­sti”.
– Od sa­mog po­čet­ka bi­lo je oči­gled­nih ne­do­sta­ta­ka u spro­vo­đe­nju is­tra­ge. Za raz­li­ku od dru­gih slu­ča­je­va ne­stan­ka, u ovom je po­sto­jao oče­vi­dac, a umje­sto da pro­ak­tiv­no pra­ti tra­go­ve, Un­mik po­li­ci­ja je ja­nu­a­ra 2004. pro­ci­je­ni­la da ni­je do­stu­pan ni­je­dan do­kaz i sta­vi­la pred­met „na če­ka­nje”– do tih za­klju­ča­ka do­šla je Sa­vje­to­dav­na ko­mi­si­ja za ljud­ska pra­va Un­mi­ka u ne­dav­no ob­ja­vlje­nom mi­šlje­nju.
Ime Zlat­ka An­ti­ća se po­mi­nje u do­ku­men­tu pro­sli­je­đe­nom Tri­bu­na­lu u Ha­gu, u ko­me se na­la­zi sa­že­tak po­da­ta­ka u ve­zi sa sum­njom na umi­je­ša­nost OVK u krug tr­go­vi­ne lju­di­ma iz­me­đu Ko­so­va i Al­ba­ni­je u ci­lju pri­nud­ne pro­sti­tu­ci­je i tr­go­vi­ne or­ga­ni­ma. Tu se na­vo­di da je An­tić bio me­đu za­ro­blje­ni­ci­ma ko­ji su od­ve­de­ni i dr­ža­ni u ile­gal­nim za­tvo­ri­ma na sje­ve­ru Al­ba­ni­je, ju­la ili po­čet­kom av­gu­sta 1999. go­di­ne, u svr­hu tr­go­vi­ne or­ga­ni­ma.
Me­đu­tim, u is­tra­žnim spi­si­ma Un­mi­ka ne­ma ni na­zna­ke da je ta­ko va­žna in­for­ma­ci­ja do­sta­vlje­na oso­ba­ma ko­ja su is­tra­ži­va­le slu­čaj ne­stan­ka Zlat­ka An­ti­ća, ni­ti da je ta mi­si­ja spro­ve­la bi­lo ka­kvu ak­tiv­nost ka­ko bi do­dat­no is­tra­ži­la naj­te­že op­tu­žbe, osim što je in­for­ma­ci­ju pro­sli­je­di­la Ha­gu.
Sa­vje­to­dav­na ko­mi­si­ja za ljud­ska pra­va UN je „ozbilj­no za­bri­nu­ta jer je ulo­že­no ta­ko ma­lo na­po­ra da se is­tra­ži i pri­mi­je­ni pra­vo na isti­nu u po­gle­du ovih šo­kant­nih na­vo­da”.
Pri­pad­ni­ci Ko­sov­ske po­li­cij­ske slu­žbe za­bi­lje­ži­li su iz­ja­vu V.N., 2. no­vem­bra 2003. go­di­ne Pri­zre­nu, ko­ju je Zlat­ko An­tić po­sje­tio 28. ju­la po­sli­je­pod­ne. Pre­ma nje­nim ri­je­či­ma, ona ga je upo­zo­ri­la da je opa­sno da se vra­ti u stan, na šta je od­go­vo­rio da ni­ko­me ni­šta ni­je na­u­dio.
Od­mah na­kon što je do­šao, u stan su ušla sed­mo­ri­ca na­o­ru­ža­nih mu­ška­ra­ca u cr­nim uni­for­ma­ma (tro­ji­ca ili če­tvo­ri­ca su no­si­li ma­ske). V.N. je za ot­mi­ča­re ka­za­la da su mla­di­ći, da ih ni­je vi­đa­la ra­ni­je i da za­to ne­će mo­ći da ih pre­po­zna. Ni­je zna­la u kom su prav­cu od­ve­li An­ti­ća, a ka­ko je do­da­la, tri da­na ka­sni­je oti­šla je u En­gle­sku na tri mje­se­ca ra­di li­je­če­nja.
– Efi­ka­sna is­tra­ga je tre­ba­lo da ob­u­hva­ti ana­li­zu i rje­ša­va­nje ne­po­du­dar­no­sti u na­vo­di­ma ko­je su da­le ža­li­lac i V.N. (svje­dok), is­pi­ti­va­nje osta­lih čla­no­va po­ro­di­ce V.N, kao i pre­tre­sa­nje obla­sti (uklju­ču­ju­ći mje­sto gdje je OVK osno­va­la svo­ju kan­ce­la­ri­ju), i pro­vje­ru in­for­ma­ci­ja ko­je je dao Dž.G. (oso­ba ko­ja se use­li­la u An­ti­ćev stan). Umje­sto da pro­ak­tiv­no pra­ti te tra­go­ve, po­li­ci­ja Un­mi­ka je ja­nu­a­ra 2004. go­di­ne pro­ci­je­ni­la da ni­je do­stu­pan ni­je­dan do­kaz i od­lu­či­la da osta­vi pred­met na če­ka­nju – za­klju­ču­je Sa­vje­to­dav­na ko­mi­si­ja UN.
Po­vo­dom ne­stan­ka no­vi­na­ra srp­ske re­dak­ci­je Ra­dio-te­le­vi­zi­je Ko­so­va – Mar­ja­na Me­lo­na­ši­ja 2.000. go­di­ne u cen­tru Pri­šti­ne, utvr­đe­no je da u Un­mi­ko­voj do­ku­men­ta­ci­ji ne po­sto­ji ni­ti je­dan is­tra­žni spis ko­ji bi uka­zao da su po­li­caj­ci bi­lo ko­ga is­pi­ta­li ve­za­no za ovaj slu­čaj. Za­to Ko­mi­si­ja iz­ra­ža­va sum­nju da po­li­ci­ja UN na Ko­so­vu ni­je bi­la volj­na da is­tra­žu­je zlo­či­ne za ko­je se sum­nja­lo da su po­či­ni­li pri­pad­ni­ci OVK.
Ko­mi­si­ja je svo­je mi­šlje­nje do­ni­je­la na osno­vu uvi­da u is­tra­žna do­ku­men­ta Un­mi­ka, a od še­fa te mi­si­je tra­ži da se jav­no pri­zna od­go­vor­nost, iz­vi­ni se po­ro­di­ca­ma i za­tra­ži od nad­le­žnih or­ga­na na Ko­so­vu da pre­u­zmu sve mo­gu­će ko­ra­ke ka­ko bi osi­gu­ra­li da se kri­vič­na is­tra­ga na­sta­vi, a po­či­ni­o­ci bu­du iz­ve­de­ni pred li­ce prav­de.Tan­jug – M.Nj.

Pro­pu­sti

U po­sled­nja tri mje­se­ca Sa­ve­to­dav­na ko­mi­si­ja UN do­nije­la je 18 mi­šlje­nja u 31 slu­ča­ju, i u svim kon­sta­to­va­la pro­pust u is­tra­zi Un­mi­ka. Od te mi­si­je tra­ži da pri­zna od­go­vor­nost i da se iz­vi­ni i rod­bi­ni pe­to­čla­ne po­ro­di­ce Da­rin­ke i Ne­delj­ka Šu­ta­ko­vi­ća, ko­ji su za­jed­no sa tro­ji­com si­no­va Ra­do­va­nom (10), Đor­đem (16) i Alek­san­drom (18), kom­ši­ja­ma Mi­len­kom Ka­ba­šom, Mi­ćom i Rad­mi­lom Pe­tro­vić kid­na­po­va­ni iz zgra­de u ko­joj su svi za­jed­no ži­vje­li u Đa­ko­vi­ci, uka­zu­ju „Ve­sti”.
Ko­mi­si­ja je do istih za­klju­ča­ka do­šla i u slu­ča­ju ne­stan­ka Ra­do­va­na Ra­či­ća u se­lu Ra­moc u op­šti­ni Đa­ko­vi­ca, Lju­bi­mir­ke Đu­rić iz Is­to­ka, Sve­ti­sla­va Jak­ši­ća i Ra­de­ta Bu­di­mi­ra iz Pri­šti­ne, Slo­bo­da­na Vu­ja­či­ća, Lu­ke Pe­tru­ši­ća i Rad­mi­le Pe­tru­šić u se­lu Peć­ka Ba­nja, Ra­do­ta Goj­ko­vi­ća iz Pe­ći, Mla­đa­na Ma­vri­ća iz Ve­li­ke Ho­če, Du­ša­na An­dre­je­vi­ća iz Li­plja­na, Dra­ga­na Ste­va­no­vi­ća, Mi­lo­sa­va i Sul­ta­ne Šmi­gić iz Le­o­či­ne i Lj.B. za ko­ga se sum­nja da su ga pri­pad­ni­ci OVK kid­na­po­va­li 1998. go­di­ne, a za­tim ga „pre­ba­ci­li” i za­tvo­re­nog dr­ža­li u kam­pu Bond­stil, pi­šu „Ve­sti”.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"