Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Struja skuplja četiri puta zbog drugog bloka * Filip se pozvao na lažirano mišljenje * Službenim autom u partijsku kampanju * Na račune tazbine sklonio dva miliona * Struja skuplja četiri puta zbog drugog bloka * CIA znala šta se dogodilo u Ankari * Čurkin objavljuje ime Banovog naslednika
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-07-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Pita jedna žena drugu
-A kako si smršala?
-Ma krompir, šargarepa..
-Pržila ili kuvala?
O ona će na to:
- Kopala!

Svira Mujo klavir. Dođe Haso i pita ga:
-Kako bolan možeš svirat’ kad ti je juče umrla Fata?
-Ne sjekiraj se ti za to,sviram ja samo na crnim tipkama.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2016-07-19 BIČ ZA KIČ
Peternek Riječi bez sluha Ogrubjeli smo od grubih riječi. Izlizali nam se jezici, fraze su nam vazda taze. Izgovor je postao jedan od važnih djelova ovog dosadnog mozaika
Dan - novi portal
Pi­še: Mag­da Pe­ter­nek


Po­če­ću jed­nim vi­cem, ne bih li vam iz­ma­mi­la osmi­jeh na li­cu, po­što ću u da­ljem pi­sa­nju bi­ti vr­lo ozbilj­na i oštra (a kad ni­sam?)... Na­rav­no s raz­lo­gom. Da­kle, že­na ne­što pri­ča mu­žu, a on je gle­da „bi­je­lo’’, ili još go­re, ne gle­da je uop­šte. Ona već vid­no iz­ner­vi­ra­na ka­že: „Me­ni se či­ni da ti me­ne uop­šte na slu­šaš, da ti sve na jed­no uvo uđe, a na dru­go iza­đe!’’ A muž joj „mr­tav ‘la­dan’’ od­go­va­ra: „Ma či­ni ti se, uop­šte mi i ne ula­zi’’. Eto na­še i ži­ve i „smi­je­šne’’ isti­ne. O gor­či­ni da i ne go­vo­ri­mo. Ni­ko ni­ko­ga ne­će da sa­slu­ša, ni­ko ni­ko­ga ne že­li i ne umi­je da ču­je. Ovaj muž je ba­rem bio iskren, a bo­ga­mi i du­ho­vit, što je ve­li­ka r­jet­kost, ma­kar što se mu­že­va ti­če.
Ovo vri­je­me ko­je nam se sur­va­lo na gla­vu do­ni­je­lo je, po­red ogrom­nih bri­ga, te­re­ta i ne­vo­lja, i go­mi­lu ne­ra­zu­mi­je­va­nja, me­đu­sob­nog ne­po­što­va­nja, ali i ono­ga što me mo­žda naj­vi­še lju­ti – ne­po­sto­ja­nja slu­ha za ne­či­je ri­je­či. To­tal­no od­su­stvo po­tre­be da se ču­je, sa­slu­ša i ra­zu­mi­je dru­ga stra­na. Svi „tr­tlja­mo’’ u isto vri­je­me (300 na sat), ja­či­na to­na je na ivi­ci pu­ca­nja bub­nih op­ni. Upa­da­mo bez par­do­na jed­ni dru­gi­ma u ri­ječ, oti­ma­mo slo­va iz usta, nad­me­će­mo se ni u če­mu. Ap­so­lut­no ne­ma­mo po­što­va­nja, a ni zna­nja za ta­ko moć­nu stvar kao što je ri­ječ. Za­ne­ma­ru­je­mo nje­nu sna­gu, ola­ko je uzi­ma­mo kao bo­gom da­nu. Ne po­ku­ša­va­mo da joj na­đe­mo, ni­ti da­mo smi­sao. Ras­po­la­že­mo s mi­li­on ne­po­treb­nih, ne­u­po­tre­blji­vih ri­je­či, a one pra­ve, ja­ke i vri­jed­ne na na­la­zi­mo u se­bi. Za­to onih otrov­nih, zlu­ra­dih, pot­cje­nji­vač­kih ima­mo u iz­o­bi­lju. Za­to ih ta­ko đu­tu­re i „iz­vo­zi­mo’’.
Ri­je­či su kao pče­le–ne­kad su med, a ne­kad ža­o­ka. Tač­no, ma­da taj med odav­no ne pro­iz­vo­di­mo. Ža­o­ke su nam ne­ka­ko mi­li­je, lak­še uba­da­mo ne­go što li­je­či­mo. „Bo­lji’’ smo kad ope­če­mo ri­je­či­ma ne­go kad ubla­ži­mo bol. Da za­ću­ti­mo ka­da tre­ba-odav­no ne umi­je­mo. Ti­ši­na nam sa­mo stva­ra ne­sno­snu bu­ku. Ogru­bje­li smo od gru­bih ri­je­či. Iz­li­za­li nam se je­zi­ci, fra­ze su nam va­zda ta­ze. Iz­go­vor je po­stao je­dan od va­žnih d­je­lo­va ovog do­sad­nog mo­za­i­ka. Obe­ća­nja su nam lu­dom ra­do­va­nja. Tu smo pra­vi ma­he­ri.
Ni­smo svi, opet „ču­jem” one ko­ji bi se­be da smje­ste u onu dru­gu gru­pu, gdje se za pit­ku i li­je­pu ri­ječ vri­je­di i tre­ba bo­ri­ti. Ni­smo, na­rav­no–od­go­va­ram ja, ni­smo svi ta­ko bes­po­šted­ni u ugnje­ta­va­nju sna­ge i mo­ći ri­je­či, ali je ta ri­ječ ta­ko ti­ha i ta­ko za­ne­mar­lji­va u go­mi­li ovih na­sil­nih. Bla­ga, nje­žna ri­ječ ta­ko la­ko se ras­pr­šu­je i le­ti u ne­po­vrat pred na­je­zdom i ro­jem otrov­nih osi­ca. Pro­blem na­šeg dru­štva je što smo u sve­mu ne­ga­tiv­nom u ve­li­koj ve­ći­ni. Upra­vo iz tog raz­lo­ga že­lim da ove mo­je ri­je­či do­pru do svih, i da za­mi­šlje­ni nad nji­ma pro­na­đe­mo nji­hov su­štin­ski smi­sao. A to je da oslu­šne­mo, za­pi­ta­mo se, ali i da „oši­ne­mo’’ ne dru­ge, već se­be. U na­ma je po­če­tak i mi­sli i nji­ho­vog fi­nal­nog pro­iz­vo­da zva­nog–ri­ječ. Jed­na od glav­nih oso­bi­na ri­je­či je­ste nji­ho­vo go­mi­la­nje u na­ma, ali na­ša oba­ve­za je se­lek­ti­ra­nje i nji­ho­va pra­vil­na i pra­vo­vre­me­na upo­tre­ba. Ona ne­pra­vil­na na­pra­vi­la je od mno­gih (na­ro­či­to) po­li­ti­ča­ra „vr­sne’’ de­ma­go­ge, utre­ni­ra­ne la­žo­ve i „rje­či­te’’ ću­to­lo­ge.
Obra­ti­la bih po­seb­nu pa­žnju na one ko­ji ima­ju neo­pi­si­vu i kon­stant­nu po­tre­bu da u di­ja­lo­gu (ipak je to uvi­jek mo­no­log) sa­go­vor­ni­ka za­tr­pa­ju svo­jom pri­čom. Bi­lo da su to pro­ble­mi ili us­pje­si, dru­ga stra­na je na­dr­lja­la. Ne­ma­ti osje­ćaj za ono­ga pre­ko pu­ta, ne uva­ža­va­ti nje­go­vo mi­šlje­nje i stav, bi­ti ne­za­in­te­re­so­van da se ču­je i nje­go­va ri­ječ u 90 pro­ce­na­ta osli­ka­va sta­nje na­šeg dru­štva. Po­tre­ba da se „iz­bom­bar­du­je’’ oko­li­na odav­no je sva­ko­dnev­ni ri­tu­al. Ne­ma se, da­kle, po­što­va­nja ni pre­ma ri­je­či­ma, ni pre­ma ono­me ko­me su upu­će­ne.
A kad bismo sa­mo ma­lo za­sta­li, kad bismo pu­sti­li da ri­je­či u na­ma oži­ve, ka­da bismo ima­li ba­rem ma­lo slu­ha za nji­ho­ve po­tre­be, ka­da se ne bismo po­i­gra­va­li sa nji­ma (osim u kvi­zu), zna­li bi­smo i te ka­ko da ci­je­ni­mo nji­ho­vu vri­jed­nost. Ova­ko smo odav­no u buć­ku­ri­šu be­smi­sla i otu­đe­nja.
Ri­je­či su da se ču­ju, ne sa­mo da se iz­go­vo­re. Ri­je­či su da nam is­ka­žu mi­sli, ne da nas za­tr­pa­va­ju. Ri­je­či­ma se mo­že gr­li­ti, ako zna­mo da sa­slu­ša­mo dru­ge. U ri­je­či­ma je na­da, ako umi­je­mo da im vje­ru­je­mo. Ri­je­či se mo­ra­ju do­bro pro­si­ja­ti da bi se mo­gle na plod­no tlo po­si­ja­ti. U mu­drim ri­je­či­ma du­bo­ko di­šu lje­ko­vi­ta ću­ta­nja. Po­štu­ju­ći ri­je­či, baš sva­ko nji­ho­vo slo­vo, zvuk i smi­sao, bi­će­mo bo­lji lju­di.
Za­to, dra­gi mo­ji, oslu­škuj­te se­be, sa­slu­šaj­te dru­ge. Raz­mi­je­ni­te mi­šlje­nja. Na­u­či­te dru­ge da ču­ju i ra­zu­mi­ju va­šu ri­ječ. Raz­go­va­raj­te. Ja ću za to uvi­jek bi­ti tu. I ja i moj bič. Jer, ri­je­či bez slu­ha su kič.
(Autor je pje­snik)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"